100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Nagany i upomnienia za gdańską Marinę - aktualizacja

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
środa, 04 grudnia 2013 14:15

Kara służbowej nagany dla Leszka Paszkowskiego, dyrektora gdańskiego MOSiR-u i w związku z tym pozbawienie go rocznej nagrody w wysokości 8 tysięcy złotych brutto (tj. 100 proc. miesięcznej pensji) oraz kara upomnienia dla Andrzeja Trojanowskiego, Dyrektora Biura Prezydenta Miasta Gdańsk ds. sportu, to dwie sankcje karne jakie nałożył Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz za nieprawidłowości finansowe do jakich dochodziło przez kilka ostatnich lat w gdańskiej Marinie, podległej gdańskiemu MOSiR-owi.


O swoich decyzjach poinformował dziennikarzy na specjalnie zwołanej w Urzędzie Miasta Gdańska konferencji prasowej.


altPrezydent Paweł Adamowicz po prasowych doniesieniach o zaistniałych nieprawidłowościach, zobowiązał sekretarz miasta Danutę Janczarek (na zdjęciu z lewej) o przeprowadzenie wnikliwej i szerokiej kontroli. Objęła ona gdańską Marinę oraz inne agendy MOSiR-u. Przeprowadzili ją pracownicy Biura Kontroli Urzędu Miasta i audytorzy, a także pracownicy wydziału kadr, administracji i biura zamówień publicznych. Kontrola trwała kilka dni i oprócz gdańskiej mariny skontrolowano również pracę dwóch mniejszych marin.


Okazało się, że zawiodły procedury finansowo kasowe i żetonowe, ale były one niedostatecznie opracowane i niektórzy to wykorzystali dla swoich celów. I dlatego wprowadzono system rozliczania bezgotówkowy.   


alt- Przeprowadzono też kontrolę w zakresie archiwizacji, ksiąg zawinięć do mariny, postojów i wypłynięć, i okazało się, że kierownik mariny nie przekazywał tych ksiąg po zakończeniu roku kalendarzowego do archiwum. A tak powinien to czynić zgodnie z przepisami, ale je niszczył. Podobnie jak niszczył dokumentację kasową, powiedział prezydent Adamowicz.
I kontynuował: - Pierwszym winowajcą jest już były kierownik mariny, który został dyscyplinarnie zwolniony. Ale będzie się odwoływał do sądu pracy i w jego obronie stanęła Komisja Zakładowa Związku Zawodowego Solidarność, od której otrzymał pozytywną opinię, tj. dwustronicową laurkę.  
Osobą, która sprawuje bezpośredni nadzór nad archiwum, sprawami rozliczeń finansowych i księgowością, jest to główna księgowa. Ja jako prezydent Miasta nie mam możliwości jej zwolnienia, bo ta decyzja pozostaje w rękach dyrektora MOSiR-u. Gdybym ja był tym dyrektorem, to bym się z główną księgową natychmiast pożegnał.


Prezydent Gdańska wyjaśnił, że Leszek Paszkowski otrzymał karę nagany za brak odpowiedniego nadzoru nad całością. Powinien z własnej inicjatywy przeprowadzać co jakiś czas stosowne kontrole nawet przy użyciu zewnętrznych sił wziętych z Miasta.


Z kolei Andrzej Trojanowski sprawuje bezpośredni nadzór nad dyrektorem MOSiR-u i zbyt rzadko delegował do niego kontrole, chociaż jego pracę doskonale inspirował.


- Generalny wniosek jaki się nasuwa, że przy okazji kontroli poddano inne jednostki miejskie podległe prezydentowi Miasta, choćby te związane z edukacją. Zwłaszcza co do rozliczeń i księgowości. Skontrolowano te jednostki, w których jest przepływ pieniędzy, w których są przychody z działalności bieżącej, powiedział prezydent Adamowicz.
I dodał: - Generalna nauka jest taka, że rutyna jest zła. Powinna być ona  przełamywana kontrolami. One są potrzebne, bo nie są  przeciw komukolwiek czy przeciw czemuś – wedle mentalności  postperelowskiej - ale są po to, aby usprawniać. Rolą kontroli nie jest represja, jak niekiedy powszechnie się uważa, lecz jest w celu wyeliminowania błędów na przyszłość i poprawienia bieżącego funkcjonowania.    


Prezydent – jak wyznał - przeczytał raport pokontrolny i przesłuchał kilka mu podległych osób, to okazało się, że działalność merytoryczna owszem jest dobrze prowadzona, ale dopiero po szczegółowej kontroli wyszły na jaw te nieprawidłowości.


Nadmieńmy, że komisja kontrolna wreszcie ustaliła zakres odpowiedzialności osobowej w MOSiR Gdańsk.


Podczas trwania konferencji prasowej prezydent Paweł Adamowicz podpisał dwie swoje decyzje personalne ukarania naganą Leszka Paszkowskiego i upomnieniem Andrzeja Trojanowskiego, którym to tuż po konferencji w prezydenckim gabinecie wręczono owe dwie podpisane decyzje.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież