“Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k...
Reklama
PRO LIVE w Gdańsku
wtorek, 18 czerwca 2024 08:25
PRO LIVE w Gdańsku
Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Radna Jolanta Banach jak Sławomir Nowak

Ocena użytkowników: / 62
SłabyŚwietny 
czwartek, 05 grudnia 2013 20:59

Gdańska radna Jolanta Banach idzie tropem byłego ministra Sławomira Nowaka, składając niepełne oświadczenie majątkowe. Zabrakło w nim ok. 31 tys. zł pobranych z tytułu diet radnej. Za brak dobrej pamięci przy spisywaniu oświadczenia i „zegarkowy” błąd  minister zapłacił stanowiskiem, a sprawę bada prokuratura. Czy znana ze swojej lewicowej wrażliwości radna Jolanta Banach nie pamięta, że jako radna z tego tytułu pobiera należną jej dietę, której nie wykazuje w oświadczeniu? Na dodatek jej inwestycje w akcje spółki Ryszarda Krauzego okazały się… anty-Midasem.


Obowiązek składania rzetelnych oświadczeń majątkowych przez samorządowców nakłada ustawa o samorządzie terytorialnym. Radni są zobowiązani do sporządzenia i ujawnienia swojego majątku w oświadczeniu majątkowym. To jeden ze sposobów kontrolki społecznej nad tymi, którzy decydują o ważkich dla lokalnej społeczności sprawach.


W oświadczeniu za 2012 r. Jolanta Banach nie zapomniała nawet o umowach zleceniach za 300 zł i 700 zł brutto. Nie ma jednak w oświadczeniach majątkowych jej diet jako gdańskiej radnej za 2010 i za 2012 rok. Wyjątkowy okazał się rok 2011. Jolanta Banach o dietach pamiętała i wypełniła wówczas oświadczenia wpisując kwotę 2700 zł pobieranych miesięcznie z tytułu diet radnej.
- Dochody z tytułu diet radnej wykazuje w dołączonym do oświadczenia PIT. Przy zarządzie miasta Gdańska, mimo piastowanych różnych funkcji jestem biedną myszką. W oświadczeniu majątkowym nie ma odpowiedniej rubryki na wpisanie diet, ale ten przychód jest w rocznym zeznaniu podatkowym – tłumaczy to niedopatrzenie radna Banach.  


Czy dieta radnych powinna być uwzględniana w oświadczeniu majątkowym?
- Oczywiście. Jest to przychód, który musi być odnotowany - oznajmiła nam Agnieszka Owczarczak, wiceprzewodnicząca Rady Miasta.
Dieta radnej to nie jedyne jej źródło utrzymania. Radna Banach jako pracownik Bursy Gdańskiej pracowała też na zlecenie przy projekcie „Drogowskaz do zatrudnienia”, finansowanym z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki i pobierając co miesiąc 4,4 tys. zł brutto. Radna Banach może więc pochwalić się oszczędnościami. W 2011 r. zgromadziła skromne 48 tys. zł, by rok później pochwalić się 86 tys. zł na swoim koncie.  - Koordynowałam projekty europejskie pobierając z tego tytułu stosowne wynagrodzenie. Oszczędności są wspólne moje i męża. Zresztą już zostały zainwestowane w mały domek dla syna i nie ma po nich śladu.


alt


Niestety ta była pełnomocnik rządu do spraw rodziny i kobiet oraz wiceminister gospodarki w rządzie Leszka Millera (2001-04) nie miała szczęścia do inwestowania na giełdzie. Akcje spółki Bioton w jej portfelu przynoszą gdańskiej radnej systematyczne straty. W radzie nadzorczej tej, kontrolowanej swego czasu przez Ryszarda Krauzego za pośrednictwem Prokom Investments, spółki zasiadali m.in. ludzie służb specjalnych gen. Sławomir Petelicki, który miał jakoby popełnić samobójstwo latem br. oraz Wojciech Brochwicz - Raduchowski. Cóż, pech i giełdowa makroekonomia przysparzają czasem strat.


- Nie jestem specjalistką od giełdy. Jestem amatorką w tej dziedzinie. Korzystałam z doradztwa, ale giełdowe niuanse i uwarunkowania są mi obce. Akcje nabyłam, gdy Krauze szykował ekspansję na rynki wschodnie. Nie rozpoznałam sytuacji. Akcje spadły stąd strata – tłumaczy była wiceminister swoje niepowodzenia na rynku finansowym.


Boom na akcje był… sześć lat temu. Dziś akcje Biotonu spadły do 2 gr, a Petrolinvest spadł o…99,98 proc. Ryszard Krauze opuścił ostatnio rady nadzorcze Biotonu, Polnordu i Petrolinvestu.
- Akcje nabyłam długo po tym, jak przestałam być członkiem rządu – zastrzega się Jolanta Banach, wyprzedzając pytanie, kiedy nabyła akcje feralnej spółki.


Obowiązek składania oświadczenia wynika wprost z przepisów ustawy o samorządzie gminnym z art. 24h ust. 4. Obowiązek składania oświadczeń majątkowych na początku kadencji, w jej trakcie (co roku do 30 kwietnia) oraz na dwa miesiące przed końcem kadencji nie jest żadną nowością. Jest to tak ważny przepis, że niezłożenie oświadczenia majątkowego mimo upływu dodatkowego, wyznaczonego terminu powoduje wygaśnięcie mandatu radnego. Za niewymienienie wszystkich przychodów oraz zatajanie składników majątku grozi do trzech lat pozbawienia wolności.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież