Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat... W Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze » W Gdańsku w wyborach prezydenckich Aleksandra Dulkiewicz wygrał w I turze. Urzędująca prezydent uzys...
Reklama
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
piątek, 12 kwietnia 2024 15:13
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 14:24
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
Po fatalnym początku meczu Energa Wybrzeże goniła Cellfast Wilki
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

ASG - zabawa w wojnę czy sport?

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 02 grudnia 2013 18:08

Zabawa w wojnę dla dużych dzieci, hobby czy realny sport? ASG określane jest wieloma mianami. Wraz z końcem airsoftowego sezonu, amatorzy przygotowują się do kolejnego, składając nowy sprzęt i tuningując stary. Dla innych jest to zaś dobry okres na dołączenie do grona airsoftowych maniaków.



ASG to skrót od angielskiego "air soft guns" odnoszący się do replik broni palnej lub używany jako kolokwialne określenie zjazdów airsoftowców, czyli tzw. "strzelanki". W przeciwieństwie do paint balla, dla którego ASG jest tańszą alternatywą, nie posiada statusu sportu, jednak ma równie duże, jeżeli nie większe, rzesze fanów.

Airsoftowa rozrywka przyjmuje wiele form - od zwykłych deathmatch'ów, rozgrywek grupowych czy rekonstrukcji prawdziwych operacji wojskowych. Część fanów traktuje to jako swoiste hobby, aktywny sposób na zabicie nudy. Jednak wśród amatorów odnaleźć można grupy rekonstrukcyjne, które składają sprzed pod ustaloną przez siebie jednostkę wojskową bądź paramilitarną, np. rosyjski Specnaz czy amerykańscy Marines.


alt


Jak zacząć?
Najważniejszą rzeczą dla airsoftowca jest oczywiście broń. ASG jest rozrywką zdecydowanie tańszą od paintballa - ceny replik zaczynają się już od 100 zł, choć najrzadsze, najbardziej pożądane, często nieosiągalne na rynku w Polsce, modele replik osiągają ceny rzędu kilku tysięcy. Produkowane w skali 1:1 (rzadziej 1:3), wśród replik broni odnajdziemy nowsze, najbardziej popularne modele broni, np. colt M4, subkarabinek armii amerykańskiej, oraz broń historyczną, produkowaną niemalże dwa stulecia temu, jak na przykład repliki Mauser kar98 z 1898 r. Te starsze repliki adresowane są przede wszystkim do grup rekonstrukcyjnych czy kolekcjonerów.

To właśnie klimat zabawy, dzięki realistycznym replikom i kwitnącemu rynkowi militariów, wielu wiernym fanom przykładającym bardzo dużą wagę  do ubioru i akcesoriów airsoft staje się coraz bardziej popularny. Liczne zloty i manewry ściągające setki, czasem i tysiące, fanów z całej Polski i spoza jej granic umożliwiają popularyzację samego airsoftu, jak i dają możliwość spotkania ludziom dzielących tę samą pasję. Ponadto warto nadmienić szkoleniowy charakter manewrów, gdzie uczestnicy sprawdzają swoje umiejętności bojowe.

W ASG bawić się może praktycznie każdy, bez względu na płeć, choć na zjazdach zdecydowanie dominują panowie. Pomimo braku oficjalnej granicy wiekowej, przyjęło się, że minimalnie potencjalny uczestnik powinien ukończyć 16 lat.


alt


Sprzęt
Repliki airsoftowe w świetle polskiego prawa nie są uważane za broń. Choć fani często dla samej wygody i klimatu określają tak repliki, wg ustawy o broni i amunicji z 21 maja 1999 r., air soft guns nie spełniają warunków, by zostać uznane za "niebezpieczne dla życia lub zdrowia urządzenie".

Repliki dzieli się ze względu sposób zasilania:
- sprężynowe - czyli modele, które przed każdym wystrzałem wymagają ręcznego naciągania sprężyny. Napęd sprężynowy stosuje się zarówno w najprostszych replikach, jak i w karabinach wyborowych. Ceny replik sprężynowych sięgają nawet kilku tysięcy złotych w zależności od jakości i trwałości.

- gazowe - modele, w których amunicja wystrzeliwana jest za pomocą gazu w zbiorniku umieszczonego najczęściej w samym magazynku. Najczęściej stosowanym gazem jest tzw. "green gas", czyli propan, bądź dwutlenek węgla. Modele te nie są szczególnie popularne ze względu na wysoką zawodność mechanizmu oraz wysokie ceny gazów.

- elektryczne - w skrócie AEG; najpopularniejsze modele, wykorzystywane przede wszystkim w replikach broni długiej, gdzie sprężyna naciągana jest poprzez silnik. Modele z silnikiem elektrycznym mają możliwość prowadzenia ognia ciągłego oraz duży zasięg. Ze względu na popularność, do tych modeli dostępnych jest wiele części, co daje możliwość tuningu wizualnego i mocowego.


alt



Repliki za amunicję wykorzystują plastikowe kulki o średnicy 6 mm. Swego czasu firma Marushin starała się spopularyzować amunicję o kalibrze 8 mm, wypuszczając calą serię replik wykorzystującą tę amunicję, jednak nie zyskały one popularności w środowisku airsoftowym.

Poza samymi replikami karabinów i pistoletów, często spotkać można pistolety i karabiny maszynowe, wyborowe, a nawet granatniki, granaty i miny wykorzystujące amunicję kalibru 11 lub 40 mm.

Poza samą bronią, na rynku airsoftowym dostać można wiele mundurów i akcesoriów, pozwalających stylizować się na najróżniejsze formacje.


alt


Zloty i manewry
W Polsce od kilku lat zaobserwować można zwiększającą się liczbę zlotów airsoftowców. Począwszy od trwających kilka godzin strzelanek, po wielkie imprezy trwające kilka dni, jak na przykład Combat Alert, jeden z większych zlotów w Polsce, chyba najbardziej znany. W Trójmieście popularnym miejscem strzelanek jest poligon na Morenie. Także poza granicami Trójmiasta znaleźć miejsca rozgrywek, jak np. poligon ASG w Sulminie.

Poza poligonami strzelanki organizowane są na przykład w lasach czy opuszczonych budynkach, co jednak budzi wątpliwości prawne. Warto pamiętać, że na nieoznakowanym miejscu strzelanki może znaleźć się osoba spoza grupy, nie zaopatrzona w ochronne okulary.


alt


Bezpieczeństwo
Jak w każdym sporcie, i w airsofcie istnieje ryzyko kontuzji. Pomimo małej energii kinetycznej pocisku, jak i jego niewielkich rozmiarów, niefortunne trafienie w zęba może wywołać naprawdę duży ból, a samo uderzenie pocisku w gołą skórę może rozciąć skórę. Bardzo ważna jest ochrona oczu - na każdej strzelance należy zawsze nosić ochronne okulary bądź gogle, ponieważ pocisk może poważnie uszkodzić oko.  Wielu airsoftowców poza goglami nosi maski czy kominiarki w celu ochrony twarzy, często stosuje się także ochraniacze na zęby.

ASG jest dobrym sposobem na zabicie nudy w bardzo aktywny i ciekawy sposób, a koszta często nie przekraczają ceny dobrych par rolek czy roweru wyczynowego. Do tego dochodzi aspekt edukacyjny poprzez grupy rekonstrukcyjne. Zima jest dobrym okresem do złożenia sprzetu, by na wiosnę, na nowy sezon, wejść do grona airsoftowych maniaków i samemu jednemu z nich się stać.

Alicja Kołbuc

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież