Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami.... Miesiąc AAC w Przedszkolu Specjalnym Nr 77 » Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Przez cały mi... Poseł Tarczyński w Akwenie: Fakty dla przekonanych... » W klubie gdańskiej Solidarności "Akwen" odbyło się spotkanie z eurodeputowanym Dominikiem Tarczyński... W tygodniku „Sieci”: Putin wysyła na śmierć » Władimir Putina ogłosił częściową mobilizację i chce powołać pod broń przynajmniej 300 tys. mężczyzn... Las to nie wysypisko » Nielegalne składowiska odpadów, to największe zmartwienie Nadleśnictwa Kolbudy. W świetle prawa domn... Czesław Nowak: Tusk otrzymał zadanie do wykonania » Z Czesławem Nowakiem, posłem OKP i Porozumienia Centrum (1989-1993), gdańskim radnym (1998-2006), po... PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej » 16 września otwarto Centrum Medyczne PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej. To trzecia taka placów...
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Gedania z Zyską... w bramce
piątek, 30 września 2022 19:35
Gedania z Zyską... w bramce
Dwutygodniowa przerwa na mecze naszej reprezentacji w Lidze Narodów
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
czwartek, 22 września 2022 18:12
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
48-letni Marcin Kaczmarek podjął się niezwykle trudnego zadania.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Szlakiem Rewskich Szkut
wtorek, 20 września 2022 13:27
Szlakiem Rewskich Szkut
Kilka dni urlopu jak co roku we wrześniu spędziłem w Rewie. To
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
środa, 31 sierpnia 2022 08:28
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza uczniów

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

ASG - zabawa w wojnę czy sport?

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 02 grudnia 2013 18:08

Zabawa w wojnę dla dużych dzieci, hobby czy realny sport? ASG określane jest wieloma mianami. Wraz z końcem airsoftowego sezonu, amatorzy przygotowują się do kolejnego, składając nowy sprzęt i tuningując stary. Dla innych jest to zaś dobry okres na dołączenie do grona airsoftowych maniaków.ASG to skrót od angielskiego "air soft guns" odnoszący się do replik broni palnej lub używany jako kolokwialne określenie zjazdów airsoftowców, czyli tzw. "strzelanki". W przeciwieństwie do paint balla, dla którego ASG jest tańszą alternatywą, nie posiada statusu sportu, jednak ma równie duże, jeżeli nie większe, rzesze fanów.

Airsoftowa rozrywka przyjmuje wiele form - od zwykłych deathmatch'ów, rozgrywek grupowych czy rekonstrukcji prawdziwych operacji wojskowych. Część fanów traktuje to jako swoiste hobby, aktywny sposób na zabicie nudy. Jednak wśród amatorów odnaleźć można grupy rekonstrukcyjne, które składają sprzed pod ustaloną przez siebie jednostkę wojskową bądź paramilitarną, np. rosyjski Specnaz czy amerykańscy Marines.


alt


Jak zacząć?
Najważniejszą rzeczą dla airsoftowca jest oczywiście broń. ASG jest rozrywką zdecydowanie tańszą od paintballa - ceny replik zaczynają się już od 100 zł, choć najrzadsze, najbardziej pożądane, często nieosiągalne na rynku w Polsce, modele replik osiągają ceny rzędu kilku tysięcy. Produkowane w skali 1:1 (rzadziej 1:3), wśród replik broni odnajdziemy nowsze, najbardziej popularne modele broni, np. colt M4, subkarabinek armii amerykańskiej, oraz broń historyczną, produkowaną niemalże dwa stulecia temu, jak na przykład repliki Mauser kar98 z 1898 r. Te starsze repliki adresowane są przede wszystkim do grup rekonstrukcyjnych czy kolekcjonerów.

To właśnie klimat zabawy, dzięki realistycznym replikom i kwitnącemu rynkowi militariów, wielu wiernym fanom przykładającym bardzo dużą wagę  do ubioru i akcesoriów airsoft staje się coraz bardziej popularny. Liczne zloty i manewry ściągające setki, czasem i tysiące, fanów z całej Polski i spoza jej granic umożliwiają popularyzację samego airsoftu, jak i dają możliwość spotkania ludziom dzielących tę samą pasję. Ponadto warto nadmienić szkoleniowy charakter manewrów, gdzie uczestnicy sprawdzają swoje umiejętności bojowe.

W ASG bawić się może praktycznie każdy, bez względu na płeć, choć na zjazdach zdecydowanie dominują panowie. Pomimo braku oficjalnej granicy wiekowej, przyjęło się, że minimalnie potencjalny uczestnik powinien ukończyć 16 lat.


alt


Sprzęt
Repliki airsoftowe w świetle polskiego prawa nie są uważane za broń. Choć fani często dla samej wygody i klimatu określają tak repliki, wg ustawy o broni i amunicji z 21 maja 1999 r., air soft guns nie spełniają warunków, by zostać uznane za "niebezpieczne dla życia lub zdrowia urządzenie".

Repliki dzieli się ze względu sposób zasilania:
- sprężynowe - czyli modele, które przed każdym wystrzałem wymagają ręcznego naciągania sprężyny. Napęd sprężynowy stosuje się zarówno w najprostszych replikach, jak i w karabinach wyborowych. Ceny replik sprężynowych sięgają nawet kilku tysięcy złotych w zależności od jakości i trwałości.

- gazowe - modele, w których amunicja wystrzeliwana jest za pomocą gazu w zbiorniku umieszczonego najczęściej w samym magazynku. Najczęściej stosowanym gazem jest tzw. "green gas", czyli propan, bądź dwutlenek węgla. Modele te nie są szczególnie popularne ze względu na wysoką zawodność mechanizmu oraz wysokie ceny gazów.

- elektryczne - w skrócie AEG; najpopularniejsze modele, wykorzystywane przede wszystkim w replikach broni długiej, gdzie sprężyna naciągana jest poprzez silnik. Modele z silnikiem elektrycznym mają możliwość prowadzenia ognia ciągłego oraz duży zasięg. Ze względu na popularność, do tych modeli dostępnych jest wiele części, co daje możliwość tuningu wizualnego i mocowego.


altRepliki za amunicję wykorzystują plastikowe kulki o średnicy 6 mm. Swego czasu firma Marushin starała się spopularyzować amunicję o kalibrze 8 mm, wypuszczając calą serię replik wykorzystującą tę amunicję, jednak nie zyskały one popularności w środowisku airsoftowym.

Poza samymi replikami karabinów i pistoletów, często spotkać można pistolety i karabiny maszynowe, wyborowe, a nawet granatniki, granaty i miny wykorzystujące amunicję kalibru 11 lub 40 mm.

Poza samą bronią, na rynku airsoftowym dostać można wiele mundurów i akcesoriów, pozwalających stylizować się na najróżniejsze formacje.


alt


Zloty i manewry
W Polsce od kilku lat zaobserwować można zwiększającą się liczbę zlotów airsoftowców. Począwszy od trwających kilka godzin strzelanek, po wielkie imprezy trwające kilka dni, jak na przykład Combat Alert, jeden z większych zlotów w Polsce, chyba najbardziej znany. W Trójmieście popularnym miejscem strzelanek jest poligon na Morenie. Także poza granicami Trójmiasta znaleźć miejsca rozgrywek, jak np. poligon ASG w Sulminie.

Poza poligonami strzelanki organizowane są na przykład w lasach czy opuszczonych budynkach, co jednak budzi wątpliwości prawne. Warto pamiętać, że na nieoznakowanym miejscu strzelanki może znaleźć się osoba spoza grupy, nie zaopatrzona w ochronne okulary.


alt


Bezpieczeństwo
Jak w każdym sporcie, i w airsofcie istnieje ryzyko kontuzji. Pomimo małej energii kinetycznej pocisku, jak i jego niewielkich rozmiarów, niefortunne trafienie w zęba może wywołać naprawdę duży ból, a samo uderzenie pocisku w gołą skórę może rozciąć skórę. Bardzo ważna jest ochrona oczu - na każdej strzelance należy zawsze nosić ochronne okulary bądź gogle, ponieważ pocisk może poważnie uszkodzić oko.  Wielu airsoftowców poza goglami nosi maski czy kominiarki w celu ochrony twarzy, często stosuje się także ochraniacze na zęby.

ASG jest dobrym sposobem na zabicie nudy w bardzo aktywny i ciekawy sposób, a koszta często nie przekraczają ceny dobrych par rolek czy roweru wyczynowego. Do tego dochodzi aspekt edukacyjny poprzez grupy rekonstrukcyjne. Zima jest dobrym okresem do złożenia sprzetu, by na wiosnę, na nowy sezon, wejść do grona airsoftowych maniaków i samemu jednemu z nich się stać.

Alicja Kołbuc

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież