Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami.... Miesiąc AAC w Przedszkolu Specjalnym Nr 77 » Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Przez cały mi... Poseł Tarczyński w Akwenie: Fakty dla przekonanych... » W klubie gdańskiej Solidarności "Akwen" odbyło się spotkanie z eurodeputowanym Dominikiem Tarczyński... W tygodniku „Sieci”: Putin wysyła na śmierć » Władimir Putina ogłosił częściową mobilizację i chce powołać pod broń przynajmniej 300 tys. mężczyzn... Las to nie wysypisko » Nielegalne składowiska odpadów, to największe zmartwienie Nadleśnictwa Kolbudy. W świetle prawa domn... Czesław Nowak: Tusk otrzymał zadanie do wykonania » Z Czesławem Nowakiem, posłem OKP i Porozumienia Centrum (1989-1993), gdańskim radnym (1998-2006), po... PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej » 16 września otwarto Centrum Medyczne PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej. To trzecia taka placów...
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Gedania z Zyską... w bramce
piątek, 30 września 2022 19:35
Gedania z Zyską... w bramce
Dwutygodniowa przerwa na mecze naszej reprezentacji w Lidze Narodów
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
czwartek, 22 września 2022 18:12
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
48-letni Marcin Kaczmarek podjął się niezwykle trudnego zadania.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Szlakiem Rewskich Szkut
wtorek, 20 września 2022 13:27
Szlakiem Rewskich Szkut
Kilka dni urlopu jak co roku we wrześniu spędziłem w Rewie. To
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
środa, 31 sierpnia 2022 08:28
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza uczniów

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Nagrodzono współtwórców polskiej ortopedii

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 02 grudnia 2013 17:58

Medalami „Zasłużony dla polskiej ortopedii” uhonorowani zostali dwaj wybitni gdańscy ortopedzi 93-letni prof. Antoni Hlavaty i młodszy o 20 lat prof. Stanisław Mazurkiewicz, z okazji obchodów 60-lecia Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Medale wręczył Leszek Romanowski, z Poznania, prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego.Obaj wybitni współtwórcy polskiej ortopedii otrzymali również listy gratulacyjne od wojewody pomorskiego Ryszarda Stachurskiego i wicemarszałek Hanny Zych-Cisoń. Jubileuszowa uroczystość odbyła się w Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku.


altProfesor Stanisław Mazurkiewicz posługując się archiwalnymi zdjęciami z prywatnego archiwum opowiedział o historii i wielu lekarzach, którzy przyczynili się do rozwoju polskiej ortopedii. Przypomniał m.in., że Akademia Medyczna w Gdańsku jako pierwsza w kraju pół wieku temu pozyskała wywołujący wówczas sporą sensację rzutnik, wykorzystywany podczas licznych naukowych sympozjów i konferencji. Jako pierwsza w Polsce otrzymała też artroskop w darze od Stoczni Gdańskiej im. Lenina.


alt


Prof. Mazurkiewicz przytoczył również kilka liczb, jak: 20 tys. przeprowadzonych operacji ze sztucznymi stawami, wykonanie 130 tys. różnych zabiegów, w tym 12 tys. zabiegów artroskopii. Sam osobiście 50 lat przepracował w jednym medycznym budynku. Kiedyś było w nim pięć gipsowni, obecnie jest tylko jedna. Dzięki pracownikom gdańskiej Kliniki Ortopedii został wydany pierwszy w Polsce podręcznik ortopedii dla studentów. Obecnie planuje wydać się nowy uzupełniony o nową wiedzę medyczną rozszerzoną przez 12 profesorów, 10 habilitantów i 60 doktorantów.


altOd 1 lipca 2013 roku kierownikiem gdańskiej Katedry i Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu jest dr hab. med. Tomasz Mazurek. Przybliżył on życiorysy obu uhonorowanych medalami profesorów.


Antoni Hlavaty urodził się w 1920 roku w Kołomyi, w dawnym województwie stanisławowskim. Studia medyczne rozpoczął w 1943 roku we Lwowie, a ukończył na Uniwersytecie Poznańskim w 1949 roku. Pracę rozpoczął w gdańskiej Klinice Ortopedycznej Akademii Medycznej i w niej zrobił doktorat, habilitował się oraz otrzymał tytuł profesora. W latach 1967-1990 sprawował obowiązki kierownika gdańskiej kliniki. Szczególnie interesowała go chirurgia rekonstrukcyjna ręki, choroby stawu biodrowego oraz patologia kręgosłupa.  Oprócz ortopedii jego życiową pasją były polskie góry, po których wędrował latem i zimą. Był członkiem Klubu Wysokogórskiego. Dla wielu pokoleń lekarzy stał się wzorem do naśladowania.


Z kolei o 20 lat młodszy prof. Stanisław Mazurkiewicz jest absolwentem AMG. Z Kliniką związany był przez pół wieku, a w latach 1997-2010 roku był jej szefem. Jego główne zainteresowania naukowe, to chirurgia stawu kolanowego. Jest  prekursorem artroskopii w Polsce.


altCi dwaj zasłużeni dla rozwoju polskiej ortopedii lekarze przyczynili się też do tego, że w pierwszej dekadzie XXI wieku wprowadzono u nas nowe techniki leczenia operacyjnego, zwłaszcza w leczeniu skolioz i złamań kręgosłupa, artroskopii kolana, barku i stawu skokowego. Wprowadzono nowoczesne techniki w alloplastyce pierwotnej i rewizyjnej stawów biodrowego, kolanowego, ramiennego i łokciowego.. Wprowadzono powszechnie obecnie stosowane gwoździowanie śródszpikowe u dzieci i dorosłych. 

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież