Rachunek za Turów » Komisja Europejska wystosuje "w odpowiednim czasie" wezwanie do zapłaty kar nałożonych na Polskę w s... Zabawa i nauka na Pikniku Naukowym UG » W piątek i sobotę na terenie kampusu UG w ramach Pikniku Naukowego "Klimat dla Nauki. Doświadcz, poz... Biblioteka Pedagogiczna zaprasza » Obchodząca w tym roku jubileusz 75-lecia działalności Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku z... Samorządowi włodarze też otrzymają podwyżki » 1 listopada br. samorządowi włodarze i radni doczekają się obiecanych podwyżek wynagrodzeń lub diet.... Rusza rejestracja uczestników V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Na... » Rusza rejestracja tzw. biernych uczestników V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej „Zdolni z... Nowa Lewica i... frakcja PZPR » Lewica nowa, ale niezupełnie. Oprócz dwóch frakcji - martwej politycznie Wiosny i targanego sporami ... W tygodniku „Sieci”: Choroba jak wyrok » W najnowszym numerze „Sieci” europoseł Witold Waszczykowski mówi o swojej walce o życie. Jakaś siła ... Krzysztof Piekarski: Dziś nawet liberałowie mówią: wolny rynek i „500+... » Z dr. Krzysztofem Piekarskim, pracownikiem naukowo-dydaktycznym, wykładowcą z Zakładu Teorii Polityk... W strefie władzy - (PO)morskie relacje » Mają do dyspozycji kilkadziesiąt spółek: prezydenci Gdańska i Sopotu oraz zarząd woj. pomorskiego, w... Oddano hołd pomordowanym Obrońcom Poczty Polskiej » We wtorek, 5 października, przypadła 82. rocznica mordu na 38 Obrońcach Poczty Polskiej. Pamięć pomo...
Au revoir SAUR Neptun Gdańsk, Bonjour Neptun Gdańsk...
czwartek, 30 września 2021 06:13
Au revoir SAUR Neptun Gdańsk, Bonjour Neptun Gdańsk...
Dobrze ułożyła się Francuzom współpraca z Miastem Gdańsk.
Trefl z pierwszą wygraną w sezonie
niedziela, 17 października 2021 20:21
Trefl z pierwszą wygraną w sezonie
Do trzeciego meczu w sezonie musieli czekać kibice Trefla na
Dwa ciosy dały Lechii fotel lidera
sobota, 16 października 2021 18:44
Dwa ciosy dały Lechii fotel lidera
Lechia długo nie mogła przełamać defensywy Bruk-Bet Termaliki

Galeria Sztuki Gdańskiej

niedziela, 10 października 2021 17:44
Raz jeszcze sięgnąłem do rodziny Meyerheimów, ale tym razem

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Nagrodzono współtwórców polskiej ortopedii

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 02 grudnia 2013 17:58

Medalami „Zasłużony dla polskiej ortopedii” uhonorowani zostali dwaj wybitni gdańscy ortopedzi 93-letni prof. Antoni Hlavaty i młodszy o 20 lat prof. Stanisław Mazurkiewicz, z okazji obchodów 60-lecia Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Medale wręczył Leszek Romanowski, z Poznania, prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego.Obaj wybitni współtwórcy polskiej ortopedii otrzymali również listy gratulacyjne od wojewody pomorskiego Ryszarda Stachurskiego i wicemarszałek Hanny Zych-Cisoń. Jubileuszowa uroczystość odbyła się w Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku.


altProfesor Stanisław Mazurkiewicz posługując się archiwalnymi zdjęciami z prywatnego archiwum opowiedział o historii i wielu lekarzach, którzy przyczynili się do rozwoju polskiej ortopedii. Przypomniał m.in., że Akademia Medyczna w Gdańsku jako pierwsza w kraju pół wieku temu pozyskała wywołujący wówczas sporą sensację rzutnik, wykorzystywany podczas licznych naukowych sympozjów i konferencji. Jako pierwsza w Polsce otrzymała też artroskop w darze od Stoczni Gdańskiej im. Lenina.


alt


Prof. Mazurkiewicz przytoczył również kilka liczb, jak: 20 tys. przeprowadzonych operacji ze sztucznymi stawami, wykonanie 130 tys. różnych zabiegów, w tym 12 tys. zabiegów artroskopii. Sam osobiście 50 lat przepracował w jednym medycznym budynku. Kiedyś było w nim pięć gipsowni, obecnie jest tylko jedna. Dzięki pracownikom gdańskiej Kliniki Ortopedii został wydany pierwszy w Polsce podręcznik ortopedii dla studentów. Obecnie planuje wydać się nowy uzupełniony o nową wiedzę medyczną rozszerzoną przez 12 profesorów, 10 habilitantów i 60 doktorantów.


altOd 1 lipca 2013 roku kierownikiem gdańskiej Katedry i Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu jest dr hab. med. Tomasz Mazurek. Przybliżył on życiorysy obu uhonorowanych medalami profesorów.


Antoni Hlavaty urodził się w 1920 roku w Kołomyi, w dawnym województwie stanisławowskim. Studia medyczne rozpoczął w 1943 roku we Lwowie, a ukończył na Uniwersytecie Poznańskim w 1949 roku. Pracę rozpoczął w gdańskiej Klinice Ortopedycznej Akademii Medycznej i w niej zrobił doktorat, habilitował się oraz otrzymał tytuł profesora. W latach 1967-1990 sprawował obowiązki kierownika gdańskiej kliniki. Szczególnie interesowała go chirurgia rekonstrukcyjna ręki, choroby stawu biodrowego oraz patologia kręgosłupa.  Oprócz ortopedii jego życiową pasją były polskie góry, po których wędrował latem i zimą. Był członkiem Klubu Wysokogórskiego. Dla wielu pokoleń lekarzy stał się wzorem do naśladowania.


Z kolei o 20 lat młodszy prof. Stanisław Mazurkiewicz jest absolwentem AMG. Z Kliniką związany był przez pół wieku, a w latach 1997-2010 roku był jej szefem. Jego główne zainteresowania naukowe, to chirurgia stawu kolanowego. Jest  prekursorem artroskopii w Polsce.


altCi dwaj zasłużeni dla rozwoju polskiej ortopedii lekarze przyczynili się też do tego, że w pierwszej dekadzie XXI wieku wprowadzono u nas nowe techniki leczenia operacyjnego, zwłaszcza w leczeniu skolioz i złamań kręgosłupa, artroskopii kolana, barku i stawu skokowego. Wprowadzono nowoczesne techniki w alloplastyce pierwotnej i rewizyjnej stawów biodrowego, kolanowego, ramiennego i łokciowego.. Wprowadzono powszechnie obecnie stosowane gwoździowanie śródszpikowe u dzieci i dorosłych. 

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież