3-milionowy zwiedzający w Muzeum II Wojny Światowej » Wejście rodziny Wawrzyńczaków z Kalisza kilka minut po godz. 13:00 21 lutego na wystawę główną oznac... Katarzyna Sójka w Telewizji Republika » 21 lutego o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie posłanka Katarzyna Sójka, Pr... Jarosław Olechowski dołączył do Telewizji Republika » 19 lutego do zespołu Telewizji Republika dołączył Jarosław Olechowski, były szef Telewizyjnej Agencj... Immersyjna edukacja z IPN » W siedzibie gdańskiego oddziału IPN zaprezentowano nowy program edukacyjny z wykorzystaniem nowej te... Tomasz Rakowski: Mój program chcę napisać razem z mieszkańcami Gdańska » W klubie Akwen w siedzibie NSZZ Solidarność 18 lutego szef pomorskiego Prawa i Sprawiedliwości - Pio... W tygodniku „Sieci”: Plan PiS: Odbić Unię i pomóc Trumpowi » W tygodniku „Sieci” wywiad z Dominikiem Tarczyńskim, eurodeputowanym i nowym szefem delegacji polski... Tomasz Rakowski kandydatem PiS na prezydenta Gdańska » Tomasz Rakowski będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Gdańska. - - Gdańsk potrzebu... Dziurowisko Dulkiewicz » Kierowcy toną w dziurach na gdańskich ulicach. Na odszkodowania za ich straty gmina wydaje rocznie o... Spotkania z historią: historie żołnierzy 2. Korpusu Polskiego » W pierwszym w 2024 roku spotkaniu w ramach cyklu "Spotkania z historią" w Muzeum II Wojny Światowej ... Przemysław Majewski: Aktywni, zaangażowani kandydaci to klucz do sukce... » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska- PO i "Wszy...
Tomasz Rakowski kandydatem PiS na prezydenta Gdańska
niedziela, 18 lutego 2024 12:41
Tomasz Rakowski kandydatem PiS na prezydenta Gdańska
Tomasz Rakowski będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na
Projekt wypunktował Trefla
niedziela, 18 lutego 2024 18:58
Projekt wypunktował Trefla
W spotkaniu drużyn z czołówki Projekt Warszawa pokonał na swoim
Bomba w górę...
piątek, 16 lutego 2024 14:59
Bomba w górę...
Przed tygodniem wystartowała Ekstraklasa SA i już zanotowano
Lechia zaczęła wiosnę od mocnego uderzenia
niedziela, 18 lutego 2024 08:33
Lechia zaczęła wiosnę od mocnego uderzenia
Bardzo udanie rozpoczęli rundę wiosenną piłkarze Lechii. Na

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wystawa ekscentrycznego Mieczysława Olszewskiego
niedziela, 11 lutego 2024 22:02
Wystawa ekscentrycznego Mieczysława Olszewskiego
Znany pod pseudonimem „Mieto” prof. Mieczysław Olszewski był

Sport w szkole

Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
czwartek, 15 lutego 2024 09:28
Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza na XVII

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
wtorek, 05 grudnia 2023 15:10

Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na Westerplatte – Mieczysław Jałowiecki – został patronem dworca głównego w Gdańsku. To już 16. dworzec kolejowy w Polsce, który ma swojego patrona.


Uroczystość nadania imienia Mieczysława Jałowieckiego dworcowi kolejowemu Gdańsk Główny odbyła się w holu głównym dworca, podczas której odsłonięto tablicę poświęconą patronowi, umieszczoną na elewacji dworca. W uroczystości nadania imienia dworcowi Gdańsk Główny wzięli udział m.in. dr Rafał Zgorzelski, członek zarządu Polskich Kolei Państwowych S.A., Andrzej Jałowiecki, prawnuk Mieczysława Jałowieckiego, wraz z innymi przedstawicielami rodziny oraz reprezentanci środowisk społecznych, kulturalnych, politycznych i administracji publicznej.

alt


- To bardzo ważny dzień dla Polskich Kolei Państwowych, dla Gdańska, dla Pomorza, dla Polski - powiedział Rafał Zgorzelski, członek zarządu Polskich Kolei Państwowych S.A.. - Mieczysław Jałowiecki, arystokrata i dyplomata, był postacią wyjątkową. Nie mam żadnej wątpliwości, że to iż dziś ustanawiamy w jego osobie patronat Dworca Gdańsk Główny, przez który codziennie przewija się 30 tysięcy podróżnych, to bardzo dobra i bardzo ważna decyzja podjęta przez Polskie Koleje Państwowe. Mieczysław Jałowiecki, który nie miał za życia łatwo, nie miał łatwo po śmierci, dziś jest przywracany pamięci potomnych jako osoba o szczególnych zasługach dla naszej ojczyzny.

alt


- Dziękuję państwu za obecność na uroczystości podczas której czcimy pamięć mojego pradziadka Mieczysława Jałowieckiego w dniu rocznicy jego powrotu do ojczyzny - powiedział Andrzej Jałowiecki, prawnuk Mieczysława Jałowieckiego. - Mieczysław Jałowiecki był nie tylko wybitnym agronomem, ziemianinem, dyplomatą, przedsiębiorcą, pisarzem i malarzem, ale przede wszystkim był dumnym Polakiem. Zyskał uznanie jako Generalny Delegat Ministerstwa Aprowizacji w Gdańsku i jako pierwszy delegat rządu polskiego na tym terenie w latach 1919-1920. Wykonał tu niezwykle trudną, w dużym stopniu tajną misję. Był również tajnym negocjatorem, strategiem zakupując kluczowe nieruchomości, między innymi na Westerplatte, co przyczyniło się do umocnienia pozycji Polski w Gdańsku. Dumna narodowa, przyzwoitość, odwaga i skuteczność to cechy, które definiowały życie Mieczysława Jałowieckiego. Jego determinacja w znajdowaniu rozwiązań tak gdzie inni nie widzieli nadziei oraz motto po polsku brzmiące "Pomimo wszelkich przeciwności", które odziedziczył po szkockich przodkach, od dziś powinno być dla nas wszystkich inspiracją do pokonywania trudności. Mieczysław Jałowiecki to symbol wszystkich osób, które walczyły o niepodległość Polski, a potem systematycznie podnosili ją z ruin.


- Mieczysław Jałowiecki był, tak jak ja, delegatem polskiego rządu w Gdańsku - powiedział Dariusz Drelich, Wojewoda Pomorski. - Jest to postać, którą możemy zaliczyć do grona ojców niepodległości. Wszystkie swoją zdolności, umiejętności, talenty poświęcił Polsce, Pomorzu, Gdańskowi, naszemu dostępowi do morza.

alt


Wydarzenie uświetnił występ artystyczny przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Mieczysława Jałowieckiego w Kamieniu.


Mieczysław Jałowiecki
Urodził się w 2 grudnia 1876 w Syłgudyszkach, zmarł w 1962 roku na emigracji w Beckenham. Choć w Gdańsku przebywał krótko (w latach 1919-1920), właśnie tutaj szczególnie zasłużył się dla odradzającej się niepodległej Polski. Będąc Generalnym Delegatem Ministerstwa Aprowizacji w Gdańsku, był wówczas najwyższym rangą przedstawicielem rządu RP w Gdańsku, działając pod szyldem Amerykańskiej Misji Żywnościowej. Jego główne zadanie polegało na przyjmowaniu w porcie gdańskim statków z amerykańską pomocą żywnościową i dopilnowaniu, by trafiła ona do Polski. Nieoficjalnie zaś przesyłał polskiemu rządowi informacje o sytuacji politycznej i gospodarczej w Gdańsku, przydatnych stronie polskiej podczas późniejszych rokowań na konferencji pokojowej w Paryżu.

Przy wsparciu rządu, za obietnicę odkupienia przez państwo, zaciągnął kredyt i osobiście wykupił na terenie miasta wiele nieruchomości np. składy przy Dworcu Wiślanym.Dzięki działaniom Jałowieckiego liczne tereny i magazyny w różnych częściach gdańskiego portu, m.in. dawny dom kuracyjny oraz kilka pensjonatów na terenie półwyspu Westerplatte, zostały wykupione przez Polaków i spółki z polskim kapitałem. Tereny pozyskane w ramach tych działań na terenie Westerplatte weszły później w skład Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte.

Po wybuchu II wojny światowej wyemigrował do Szkocji, gdzie działał jako polityk i działacz społeczny na emigracji. Tam utrzymywał kontakt m.in. z gen. Władysławem Andersem, czy gen. Stanisławem Kopańskim. Jałowiecki zaangażował się w działalność Stowarzyszenia Techników Polskich w Wielkiej Brytanii.

Zmarł 10 marca 1962 r. w Beckenham pod Londynem, gdzie został pochowany.

Z inicjatywy rodziny wspartej przez premiera Mateusza Morawieckiego szczątki Mieczysława i jego żony Zofii Anieli zostały sprowadzone do Polski. Zapomniany grób małżonków został odnaleziony przez Fundację Polskie Miejsca Pamięci na londyńskim Elmers End Cemetery w Beckenham. Dzięki Muzeum II Wojny Światowej szczątki małżeństwa zostały przewiezione do Gdańska. Dnia 30 listopada 2022 r. ich trumny wystawiono w krypcie czaszek w Bazylice św. Brygidy. Uroczystości pogrzebowe, w których wzięła udział rodzina, władze państwowe oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy, odbyły się 5 grudnia tegoż roku. Małżeństwo spoczęło w nowym grobie w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Centralnym Srebrzysko w Gdańsku.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież