Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Pomorze. Miliardy zainwestowane w przyszłość

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 

Dariusz Drelich piastuje funkcję wojewody pomorskiego od 8 grudnia 2015 roku. W czasie jego kadencji na regionalne inwestycje, dzięki programom gospodarczym, infrastrukturalnym i społecznym, przeznaczono dziesiątki miliardów złotych. Pomorskie jest też w grupie województw z najniższym bezrobociem.


Pomorskie dynamicznie się rozwija. Jest liderem, obok Mazowsza, w realizacji wielkich i strategicznych inwestycji. Te najbardziej spektakularne to przekop Mierzei Wiślanej, droga ekspresowa S6 (w tym Trasa Kaszubska), Obwodnica Metropolitalna Trójmiasta, projekty drogowo-kolejowe w portach Gdańska i Gdyni, powstające farmy wiatrowe i elektrownia jądrowa, a także największy port kontenerowy na Bałtyku. To wszystko sprawia, że Pomorze staje się polskim oknem na świat. Rządowe programy to finansowanie inwestycji strategicznych, ale przede wszystkim fundusze skierowane do lokalnych społeczności, poprawiające jakość ich życia. W Pomorskiem rodzi się najwięcej dzieci, a tzw. współczynnik dynamiki demograficznej jest znacznie większy od średniej dla całego kraju. Województwo staje się nowym domem i miejscem do życia dla przyjezdnych i powracających zza granicy.


Blisko i dla mieszkańców
Ostatnie cztery lata to ponad 5 miliardów złotych przekazanych pomorskim samorządom na inwestycje lokalne. To 17 nowych dziennych domów i 45 klubów Senior+, prawie 35 tysięcy nowych miejsc opieki mad dziećmi Maluch+ , 1100 kilometrów nowych dróg i 232 nowe przejścia dla pieszych, to budowa i modernizacja kanalizacji, na którą tylko z samego Polskiego Ładu przeznaczono aż 560 ml zł, budowa szkół, basenów, rozbudowa kolei – ulubionego środka transportu mieszkańców województwa, rozwój energetyki,  kultury i sportu.  Od 2016 roku pomorskim rodzinom z „500+” przekazano ponad 15 mld złotych, w ramach „Dobrego startu” prawie 270 mln zł na szkolne wyprawki, a na dożywianie z programu „Posiłek w domu i szkole - 216 mln zł. W sumie, Pomorze z kilkunastu programów rządowych otrzymało do tej pory już ponad 60 miliardów złotych. Przykładowo z Polskiego Ładu 3,2 miliarda złotych na realizację 546 inwestycji. Funduszu Inwestycji Lokalnych – prawie 750 mln zł, a Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg ok. 850 mln zł.


Elektrownia atomowa w Choczewie
Wkrótce na Pomorzu rozpocznie się jedna z najważniejszych inwestycji w najnowszej historii Polski. Nadmorska gmina Choczewo w powiecie wejherowskim została wybrana jako miejsce pierwszej w kraju elektrowni jądrowej. W lipcu 2023 roku, decyzją Minister Klimatu i Środowiska, budowa otrzymała zielone światło. Oznacza to, że projekt jest zgodny z interesem publicznym i realizowaną przez państwo polityką energetyczną. A w sierpniu br. spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) złożyła do Wojewody Pomorskiego wniosek o wydanie decyzji lokalizacyjnej. To jeden z najważniejszych kroków w procesie administracyjnym prowadzącym do rozpoczęcia budowy. Inwestycja stanowi realizację „Programu polskiej energetyki jądrowej”, jest zgodna z „Polityką energetyczną Polski do 2040 roku” oraz wpisuje się w cele polityki klimatycznej UE. Elektrownia o mocy do 3750 MWe będzie składać się z trzech reaktorów o mocy 1200 MW każdy. Pierwszy blok ma być gotowy do 2033 r. Elektrownia wpłynie na stabilność zasilania, będzie równoważyć prognozowany wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną i zapewni suwerenność energetyczną.


Farmy wiatrowe na Bałtyku już w 2026 roku
W połowie sierpnia br. wojewoda pomorski wydał trzy pierwsze decyzje o pozwoleniu na budowę dwóch stacji elektroenergetycznych, sieci elektroenergetycznej i telekomunikacyjnej, a także 76 morskich turbin wiatrowych. To część przedsięwzięcia „MFW Baltic Power”. Do użytku farma wiatrowa gotowa ma być w 2026 roku. Rocznie, czystą energią, zasilać będzie ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych przez ponad 25 lat. Z kolei uruchomienie MFW Baltica 2 i 3 planowane jest do 2030 roku. Przypomnijmy, że Wojewoda Pomorski jest członkiem Komitetu sterującego dla terminalu instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych w Porcie Gdańsk, który ma za zadanie monitorowanie przedsięwzięć podmiotów zaangażowanych w proces budowy oraz opracowywanie propozycji działań dotyczących realizacji terminalu.


Port Zewnętrzny Gdynia dla statków oceanicznych o parametrach baltmax
W czerwcu 2023 r. wojewoda wydał decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji dotyczącej budowy Portu Zewnętrznego w Porcie Gdynia. Powstanie on w oparciu o istniejące Nabrzeże Śląskie, na sztucznym lądzie wychodzącym poza obecny falochron ochronny. Jego realizacja stała się koniecznością w obliczu rosnącej konkurencji rynkowej oraz prognoz popytu na przeładunki kontenerowe w polskich portach morskich, mówiących o wzroście do poziomu około 9,5 mln TEU w 2050 r. Dzięki inwestycji, powierzchnia portu zwiększy się o 151 ha. Budowa umożliwi obsługę kontenerowych statków oceanicznych o parametrach baltmax o długości do 430 m (w dalszej perspektywie do 490 m), szerokości do 60 metrów (w przyszłości do 70 m) oraz zanurzeniu do 15,5 m. Według planu pierwsze statki powinny zawinąć do portu w Gdyni na przełomie 2027 i 2028 r.


Obwodnica Metropolitalna Trójmiasta wyprowadzi ruch z aglomeracji
W październiku 2022 roku rozpoczęła się budowa Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej. Arteria prowadzić będzie do węzła Gdańsk-Południe i tam łączyć się z S7. OMT ma być gotowa w 2025 roku, a kosztować ponad 2 miliardy złotych. W styczniu br. wojewoda Dariusz Drelich podpisał zezwolenie na rozbudowę węzła Gdańsk Południe OMT, a w marcu tego roku dla węzła Żukowo – Gdańsk Południe. OMT wyprowadzi ruch z aglomeracji i przyniesie ogromne korzyści dla użytkowników dróg i środowiska. Prace podzielono na dwa 16-kilometrowe odcinki. Pierwszy, którego budowę rozpoczęto w listopadzie 2022 roku, połączy Żukowo z Chwaszczynem. W ciągu dwujezdniowej, dwupasmowej (z rezerwą pod trzeci pas) drogi ekspresowej wybudowanych zostanie m.in. dwanaście wiaduktów, trzy mosty, cztery estakady, kładka dla pieszych, a także sześć przejść dla zwierząt.

altS6 Trasa Kaszubska – najbardziej wyczekiwana droga w Pomorskiem
Ta jedna z największych i najbardziej wyczekiwanych inwestycji drogowych ostatnich lat na Pomorzu, otwarta została z końcem grudnia ub.r. Kierowcy pojechali odcinkiem drogi ekspresowej S6 łączącej Bożepole Wielkie z węzłem Gdynia Wielki Kack (wcześniej mogli już korzystać z odcinka między Bożepolem Wielkim a Strzebielinem).To 20 km drogi z - węzłami drogowymi w Koleczkowie, Chwaszczynie i Gdyni Wielkim Kacku (3 pasy ruchu), a także mostem, estakadą, 20 wiaduktami, 28 przejściami dla zwierząt – w tym dwoma przejściami górnymi (pierwsze w Pomorskiem) dla dużych zwierząt, dwoma przejściami podziemnymi, kładką dla pieszych, ekranami akustycznymi (łącznie 11,88 km) i systemem odwodnienia ze zbiornikami podczyszczającymi wody opadowe. Na uwagę zasługuje także nowa nawierzchnia na węźle Gdynia Wielki Kack, na Obwodnicy Trójmiasta i dalej w ciągu nowej S6 w kierunku Chwaszczyna. Jest ona cichsza niż dotychczas budowane na Pomorzu. Dzięki specjalnej strukturze oraz składowi, skutecznie ogranicza hałas generowany przez ruch pojazdów. Inwestycja obejmuje budowę 12,2 km dróg lokalnych oraz 15,3 km dojazdów do nieruchomości, a także parę miejsc obsługi podróżnych (tablice informacyjne w języku polskim, kaszubskim i angielskim). Trasa Kaszubska pozwala na odciążenie istniejącej drogi krajowej i głównych arterii Gdyni. Kierowcy jadący między Bożepolem Wielkim a Gdynią, pokonają trasę w ok. 25 zamiast dotychczasowych 75 minut.

Budowa drogi ekspresowej S6, biegnącej równolegle do wybrzeża Bałtyku, ma bezpiecznie i sprawnie połączyć Trójmiasto ze Szczecinem, skróci czas przejazdu, odciąży układ dróg i ulic lokalnych, poprawi bezpieczeństwo w sieci dróg krajowych i zmniejszy uciążliwość ruchu drogowego dla otoczenia. Całość trasy S6 w województwach pomorskim i zachodniopomorskim ma być gotowa w 2025 r.

alt


Pięć obwodnic do 2030 roku
W ramach „Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030” na Pomorzu powstaje 5 obwodnic: Słupska-Kobylnicy, Człuchowa, Starogardu Gdańskiego, Sztumu i Brzezia. Ta ostatnia jest już w użytkowaniu, kolejne jeszcze w fazie projektowej. Obwodnica Brzezia w ciągu drogi krajowej nr 25, wyprowadziła ruch tranzytowy z miejscowości, odciążyła układ komunikacyjny, zwiększyła przepustowość i poprawiła warunki bezpieczeństwa przejazdu dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego. Nowe arterie będą, podobnie jak OMT czy S6 i S7, spełniać warunki Transeuropejskiej Sieci Transportowej TEN-T, czyli zapewnią spójność i usprawnią swobodny przepływ osób i towarów.

alt


Miliony na ekologię
Na początku marca br. wojewoda Dariusz Drelich wziął udział w pierwszej z cyklu audycji o ekologii przygotowanej przez wojewódzki fundusz ochrony środowiska i gospodarki wodnej w Gdańsku. A wszystko po to, by przybliżyć mieszkańcom Pomorskiego np. stan jakości powietrza, inwestycje proekologiczne z innowacyjnymi technologiami realizowane na terenie województwa, a nawet sens istnienia wojewódzkich funduszy ochrony środowiska. Wojewoda wyjaśnił też, dlaczego tak ważne jest wspieranie straży pożarnych – tych zawodowych i ochotniczych.

Dzięki już podjętym działaniom, Pomorskie zmienia się na lepsze: znika azbest, likwidowane są nieefektywne kotły, powstają mikroinstalacje retencyjne, rozwija się gospodarka wodno-ściekowa, pomorskie jednostki OSP otrzymują nowy sprzęt. A zyski z tego są olbrzymie: czyste powietrze, czyste wody, zadbane tereny zielone, mniej odpadów trafia na wysypisko. Realizowane są programy: CZYSTE POWIETRZE, czyli dofinansowanie wymiany starych źródeł ciepła zasilanych paliwem stałym; CIEPŁE MIESZKANIE, czyli dotacje na wymianę tzw. kopciuchów, BIELIK - poprawiający bezpieczeństwo energetyczne, REMIZ, czyli dofinansowanie termomodernizacji, wymiany źródeł ciepła i wykorzystania OZE w budynkach wielorodzinnych, czy MOJA WODA program dotacyjny, którego celem jest minimalizacja zjawiska suszy i zwiększenie poziomu retencji. Do beneficjentów tylko z tych programów trafiły już miliony złotych.


Inwestycje w pomorskie zabytki
Do Pomorskiego, tylko z tegorocznego rozdania Rządowego Programu Odbudowy Zabytków trafiło prawie 115 mln zł na 200 zadań. Wśród beneficjentów jest m.in. Słupsk, który otrzymał 3, 5 mln zł na renowację II LO im. Adama Mickiewicza i SP nr 2 im. Tadeusza Kościuszki, jest samorząd województwa pomorskiego z 3,5 zł dotacją na roboty konserwatorskie w Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Starogardzie Gdańskim, jest Kwidzyn z 3,4 mln zł dofinansowania na pilne naprawy dachu katedry w Kwidzynie, są wreszcie Chojnice z 3,4 mln zł wsparcia na konserwację średniowiecznej Baszty Kościelnej i gotyckiego muru obronnego, w kompleksie Bazyliki Mniejszej, czy Sopot z 3,2 zł dotacji na remont kaplicy p.w. Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja Boboli. Niedawno podpisany również został list intencyjny na wybudowanie oddziału Narodowego Muzeum Morskiego poświęconego polskiemu żeglarstwu. Nakłady finansowe na zabytki to świetna inwestycja, bo zrewitalizowane miejscowości i miasta pobudzają przemysł turystyczny i inne obszary z tym związane. Pomorskie to region wyjątkowy. Piękno przyrody, architektury i ludzie pełni pasji i zaangażowania. Dobrze jest tu mieszkać i warto wypoczywać.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież