"Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k... Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw...
poniedziałek, 24 czerwca 2024 09:28
Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

W tygodniku „Sieci”: 5 powodów, dla których Tusk będzie złym premierem

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 11 grudnia 2023 11:03

Dlaczego wszystko, co o nim wiemy, źle wróży Polsce i Polakom? – pyta w nowym wydaniu tygodnika „Sieci” Marcin Wikło i podsumowuje, jakie zadania stoją przed rządem i czego możemy się spodziewać po Donaldzie Tusku, gdy rządy przejmie.


Jaki powinien być dobry premier? Przede wszystkim być to człowiek, który na pierwszym miejscu postawi sprawy kraju, w którym urzęduje, a swojej służbie poświęci się w całości. Marcin Wikło w artykule „Recydywa na horyzoncie” wskazuje na pięć kluczowych obszarów, które wydają się najistotniejsze w dobrym sprawowaniu urzędu premiera i wyjaśnia, dlaczego Donald Tusk nie jest właściwą osobą na to stanowisko.

Nie może być dobrym premierem ktoś, kto tak bardzo nie interesuje się gospodarką. Wiemy z lat 2007–2014, że Donald Tusk nie lubi tych kwestii i się na nich nie zna. (…) Można oczywiście przyjąć, że są to sprawy sprzed lat, że państwo polskie po dwóch kadencjach rządu Zjednoczonej Prawicy jest już w innym miejscu i wreszcie, być może, inny jest już sam Tusk. Janusz Kowalski zwraca jednak uwagę, że w tym przypadku grozi nam recydywa, a złowieszcza jaskółka ma być potraktowanie przez idącą do władzy większość rewolucyjnego projektu CPK – podkreśla publicysta.

Kolejnym istotnym obszarem, w której premier powinien stawiać interes Polski ponad wszystko, a już zwłaszcza ponad swój własny interes, są relacje międzynarodowe.

Gra z Rosją, mizdrzenie się do Putina wbrew własnemu prezydentowi nawet po napaści na Gruzję i aneksji Krymu dyskwalifikuje zarówno Donalda Tuska, jak i jego najbliższe otoczenie. A przecież po władzę idą w prawie niezmienionym składzie. Wyjątkowo bezczelny wydaje się pomysł, by za MSZ znów odpowiadał Radosław Sikorski, lecz przecież w pierwszym szeregu polskiej polityki tuż obok Tuska ustawiają się dzisiaj też Bogdan Klich, Tomasz Siemoniak, Jacek Cichocki i Bartłomiej Sienkiewicz.


Piotr Filipczyk w artykule „Senator Platformy dmie w wiatraki” odnosi się do głośnej ostatnio afery wiatrakowej. Informuje, że sprawą zajęło się polskieradio24.pl, które zwraca uwagę na postać senatora Kazimierza Kleiny z Platformy Obywatelskiej. Autor cytuje fragment z materiału portalu polskieradio24.pl: „Wieloletni senator PO w 2009 r. pytał ministra w rządzie PO-PSL o cel publiczny OZE. W odpowiedzi dowiedział się od ministerialnych urzędników, że ochrona środowiska nie jest podstawą do tego, by takie inwestycje uznać za stanowiące cel publiczny, a to uniemożliwia wywłaszczanie. Kleina przez kolejne lata był orędownikiem odnawialnej energii”.

Filipczyk informuje, że Kleina był na konferencji Offshore Wind Poland 2023. Spotykają się tam… przedstawiciele koncernów reprezentujących producentów farm wiatrowych. Udział miała wziąć w niej również Paulina Hennig-Kloska, posłanka Polski 2050, autorka zmian mających umożliwiać stawianie wiatraków w odległości mniejszej niż 300 m od zabudowań.

Dziennikarz przypomina też wydarzenia z ubiegłych lat: Kazimierz Kleina już w 2022 r. zaprosił członków senackiej komisji budżetu i finansów publicznych […] na „wizytę studyjną” do Łeby. Tam politycy spotkali się z samorządowcami oraz inwestorami w zakresie morskiej energetyki wiatrowej. Dodaje: W czerwcu 2023 r. w Łebie rozpoczęło działalność Centrum Informacji o Morskich Farmach Wiatrowych Bałtyk. Jego utworzenie możliwe było dzięki zaangażowaniu spółek Equinor i Polenergia, w której dominujące udziały ma Mansa Investments – fundusz Dominiki Kulczyk, kontrolowany przez Kulczyk Investments. Również w czerwcu Equinor zawarł umowę o współpracy z Łebskim Klubem Żeglarskim w zakresie szkolenia młodych windsurferów. Podczas jej uroczystego podpisania był oczywiście obecny Kazimierz Kleina. Jednocześnie autor wskazuje, że Equinor i Polenergia zaprzeczają, że Kazimierz Kleina miał w jakikolwiek sposób angażować się w inwestycje podejmowane przez spółki w Łebie.


Stanisław Żaryn w tekście „Historia politycznej zemsty” opisuje, jak jego zdaniem utrudniano działania zmierzające do pełnego wyjaśnienia tzw. afery gruntowej oraz do czego doprowadziły ataki polityczne na Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Przypomina, że działania operacyjne CBA w sprawie nielegalnego procederu odrolnienia gruntów były bardzo dobrze przygotowane i z początku nic nie zapowiadało późniejszych kłopotów. Operacja specjalna prowadzona przez CBA toczy się książkowo, Biuro ma coraz więcej dowodów i ustaleń. Wszystko zmierza do finału, czyli w tym przypadku kontrolowanego wręczenia łapówki. Jednak ostatecznie ktoś zaczął utrudniać działania instytucji tropiącej korupcję. Funkcjonariusze CBA zostali zdemaskowani, a operacja w części się nie udała.

Żaryn stwierdza, że za czasów rządów PO-PSL rozpoczęto nagonkę na Kamińskiego i Wąsika. Starano się sugerować, że PiS wywierał polityczne naciski na służby, także w sprawie afery gruntowej. Publicysta wspomina, że tych rewelacji nie potwierdziła komisja śledcza. Raport komisji śledczej, której przewodniczył Andrzej Czuma – ówczesny poseł PO – wskazał jednoznacznie, że były szef CBA „nie podejmował działań, które można ocenić jako wymuszenia przekroczenia uprawnień wobec podległych funkcjonariuszy”. Dodatkowo przypomina, że sędzia, który zajmował się późniejszymi zarzutami dla Kamińskiego i Wąsika angażował się politycznie przeciwko Prawu i Sprawiedliwości.


Warte lektury są także artykuły: Konrada Kołodziejskiego „Koniec prosperity”, Dariusza Matuszaka „Inwazja metalowych potworów”, Macieja Walaszczyka „Rekonstruktor śląskości wyobrażonej”, Marka Budzisza „Ukraiński egzamin z przetrwania”, Grzegorza Górnego „Kary dla krytyków Franciszka”, Jana Rokity „Usprawiedliwić komunistyczną zbrodnię”. Godna uwagi jest również rozmowa Doroty Łosiewicz z Pauliną Matysiak, posłanką, członkinią Rady Krajowej partii Razem „Nie będziemy popierać ustaw w ciemno”.


Ponadto w tygodniku także komentarze bieżących wydarzeń pióra Krzysztofa Feusette’a, Doroty Łosiewicz, Bronisława Wildsteina, Andrzeja Rafała Potockiego, Marty Kaczyńskiej-Zielińskiej, Samuela Pereiry, Wojciecha Reszczyńskiego, Aleksandra Nalaskowskiego, Andrzeja Zybertowicza.


Więcej w nowym wydaniu tygodnika „Sieci”. Artykuły z bieżącego wydania dostępne online w ramach subskrypcji Sieci Przyjaciół: https://wpolityce.pl/tygodniksieci/wydanie-biezace.

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież