"Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu... Czesław Nowak odpowiada na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulki... » Odpowiedź Czesława Nowaka na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulkiewicz.Pani Aleksandra Dulkie... Godność popiera Fotygę » Apel Stowarzyszenia Godność w sprawie wyborów do Parlamentu Europejskiego i poparcie dla kandydatury...
Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego
niedziela, 09 czerwca 2024 20:15
Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego
Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego
Zaległy mecz w Rybniku 22 czerwca
wtorek, 11 czerwca 2024 13:55
Zaległy mecz w Rybniku 22 czerwca
Speedway Ekstraliga podała termin zaległego meczu INNPRO ROW Rybnik
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Gdańscy radni PiS zgłoszą poprawki do budżetu miasta

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 08 grudnia 2023 18:13

Zgłoszenie 34 poprawek do projektu budżetu Gdańska na przyszły rok zapowiedzieli radni miejskiej opozycji. Rajcy Prawa i Sprawiedliwości nie proponują w tym przypadku oszczędności, ale przesunięcia w ramach budżetu na cele, które – ich zdaniem – są ważniejsze dla mieszkańców.


W ten sposób na cele inne, niż przewidziane w projekcie budżetu, miałoby trafić około 20 milionów złotych.
– Gdybyśmy mieli władzę, to poczynilibyśmy zmiany w budżecie na ponad 200-520 milionów złotych – zaznacza Kazimierz Koralewski, przewodniczący klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska.


W pakiecie poprawek znajdują się przesunięcia w wielu dziedzinach – od komunikacji po sprawy społeczne. Według Przemysława Majewskiego są to zmiany, które można wprowadzić do budżetu od razu i nie są to „wydatki z kosmosu”, tylko zmiana priorytetów. Pieniądze miałyby trafić na: komunikację miejską i remonty dróg (8,5 mln zł), poprawę bezpieczeństwa (3 mln zł), utrzymanie zasobu komunalnego (3 mln zł), edukację (2,5 mln zł), ochronę zieleni i dbałość o zwierzęta w schroniskach (2,5 mln zł).
Radni w ramach poprawek wracają też do osiemnastu pozycji w Budżecie Obywatelskim, które w głosowaniu nie zdobyły wystarczającej liczby punktów – ale były blisko.
– Projekty bliskie osiągnięcia wystarczającej liczby głosów mieszkańców chcemy dopuścić w tych poprawkach. To są takie rzeczy jak budowa nowego parku zielonego w Śródmieściu, remonty dróg czy oświetlenie parku – wyliczał kolejne propozycje Przemysław Majewski.


Radni PiS wyrazili nadzieję, że zaproponowane poprawki zostaną przyjęte przez radnych większościowej koalicji.
– Ufamy, że wszystkim nam zależy na tym, żeby ten budżet był jak najlepszy. Uważamy, że da się znaleźć ważniejsze kwestie niż promocja, marketing i wydawanie środków na rzeczy, które nie są priorytetowe – powiedział Majewski, dodając, że „to właśnie w tych poprawkach zawarliśmy”.


Według Andrzeja Skiby, również radnego PiS, „w Gdańsku władza, i nie tylko w Gdańsku, powinna dokładnie patrzeć na każdą wydaną złotówkę”.
– Na podstawie doświadczeń ostatnich kilku lat widzimy, że jest coraz więcej absurdalnych, niepotrzebnych i zbyt wysokich wydatków na coś, co w praktyce jest promocją pani prezydent Gdańska, Aleksandry Dulkiewicz. Uważamy, że te pieniądze oraz pieniądze z innych pozycji warto przeznaczyć na mieszkańców Gdańska, na ważne cele. Przyszły rok jest rokiem wyborczym i wydaje się, że z takim nastawieniem podeszły do tego władze Gdańska, inwestując w promocję pani Dulkiewicz – przekonywał Skiba.


Radny Skiba dodał, że pieniądze powinny służyć „mieszkańcom i ważnym celom społecznym, a nie promocji czy też propagandzie Urzędu Miasta”. Poprawki złożone zostały też na projekty, które zostały odrzucone, a które to projekty składała komisja polityki gospodarczej i morskiej. Ma być to, między innymi, ciąg pieszo-rowerowy w Letnicy – od ul. Starowiejskiej do ul. Wyzwolenia.
– To trasa od nowego, bardzo dużego osiedla, gdzie mieszka mnóstwo młodych ludzi. Chodzą oni z wózkami dziecięcymi po bardzo wąskiej i niebezpiecznej ulicy Letnickiej. Ten ciąg jest bardzo potrzebny. Wnioskujemy też o windę przy wiadukcie ul. Braci Lewoniewskich. Winda miałaby stanąć przy bardzo stromych schodach na wiadukt, od dziesięciu lat są składane wnioski o tą windę – wymieniała radna Elżbieta Strzelczyk, zauważając, że „ciągle nie ma 250 tysięcy złotych, żeby wydać na tą windę”.


Pieniądze na edukację, inwestycje czy poprawę bezpieczeństwa są, według Kazimierza Koralewskiego, „niezbędnie potrzebne”. Radni gdańskiej opozycji jako źródła przesunięć budżetowych widzą np. biura prezydenta Gdańska, jako przykład podając politykę informacyjną miasta.
– Ona w budżecie w 2018 roku liczyła 700 tysięcy złotych, dziś to jest 7,9 miliona złotych. Takich pozycji, które urosły jak na drożdżach w tej kadencji jest wiele, ale uważamy, że one nie są priorytetowe. To, czy wyda się kolejne setki tysięcy złotych na jakieś akcje promocyjne, plakaty czy spoty, to nie jest mieszkańcom potrzebne. Ale naprawa drogi już jest – przekonywał Majewski.


Poprawki mają zostać zgłoszone i przedstawione Radzie Miasta Gdańska na sesji zaplanowanej na 14 grudnia. Będzie to tzw. sesja budżetowa, w której trakcie radni głosować będą projekt budżetu na przyszły rok. To właśnie do niego radni wszystkich klubów mogą zgłaszać poprawki, które następnie zostaną poddane pod głosowanie.

źródło radiogdansk.pl

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież