3-milionowy zwiedzający w Muzeum II Wojny Światowej » Wejście rodziny Wawrzyńczaków z Kalisza kilka minut po godz. 13:00 21 lutego na wystawę główną oznac... Katarzyna Sójka w Telewizji Republika » 21 lutego o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie posłanka Katarzyna Sójka, Pr... Jarosław Olechowski dołączył do Telewizji Republika » 19 lutego do zespołu Telewizji Republika dołączył Jarosław Olechowski, były szef Telewizyjnej Agencj... Immersyjna edukacja z IPN » W siedzibie gdańskiego oddziału IPN zaprezentowano nowy program edukacyjny z wykorzystaniem nowej te... Tomasz Rakowski: Mój program chcę napisać razem z mieszkańcami Gdańska » W klubie Akwen w siedzibie NSZZ Solidarność 18 lutego szef pomorskiego Prawa i Sprawiedliwości - Pio... W tygodniku „Sieci”: Plan PiS: Odbić Unię i pomóc Trumpowi » W tygodniku „Sieci” wywiad z Dominikiem Tarczyńskim, eurodeputowanym i nowym szefem delegacji polski... Tomasz Rakowski kandydatem PiS na prezydenta Gdańska » Tomasz Rakowski będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Gdańska. - - Gdańsk potrzebu... Dziurowisko Dulkiewicz » Kierowcy toną w dziurach na gdańskich ulicach. Na odszkodowania za ich straty gmina wydaje rocznie o... Spotkania z historią: historie żołnierzy 2. Korpusu Polskiego » W pierwszym w 2024 roku spotkaniu w ramach cyklu "Spotkania z historią" w Muzeum II Wojny Światowej ... Przemysław Majewski: Aktywni, zaangażowani kandydaci to klucz do sukce... » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska- PO i "Wszy...
Tomasz Rakowski kandydatem PiS na prezydenta Gdańska
niedziela, 18 lutego 2024 12:41
Tomasz Rakowski kandydatem PiS na prezydenta Gdańska
Tomasz Rakowski będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na
Projekt wypunktował Trefla
niedziela, 18 lutego 2024 18:58
Projekt wypunktował Trefla
W spotkaniu drużyn z czołówki Projekt Warszawa pokonał na swoim
Bomba w górę...
piątek, 16 lutego 2024 14:59
Bomba w górę...
Przed tygodniem wystartowała Ekstraklasa SA i już zanotowano
Lechia zaczęła wiosnę od mocnego uderzenia
niedziela, 18 lutego 2024 08:33
Lechia zaczęła wiosnę od mocnego uderzenia
Bardzo udanie rozpoczęli rundę wiosenną piłkarze Lechii. Na

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wystawa ekscentrycznego Mieczysława Olszewskiego
niedziela, 11 lutego 2024 22:02
Wystawa ekscentrycznego Mieczysława Olszewskiego
Znany pod pseudonimem „Mieto” prof. Mieczysław Olszewski był

Sport w szkole

Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
czwartek, 15 lutego 2024 09:28
Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza na XVII

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Gdańscy radni PiS zgłoszą poprawki do budżetu miasta

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 08 grudnia 2023 18:13

Zgłoszenie 34 poprawek do projektu budżetu Gdańska na przyszły rok zapowiedzieli radni miejskiej opozycji. Rajcy Prawa i Sprawiedliwości nie proponują w tym przypadku oszczędności, ale przesunięcia w ramach budżetu na cele, które – ich zdaniem – są ważniejsze dla mieszkańców.


W ten sposób na cele inne, niż przewidziane w projekcie budżetu, miałoby trafić około 20 milionów złotych.
– Gdybyśmy mieli władzę, to poczynilibyśmy zmiany w budżecie na ponad 200-520 milionów złotych – zaznacza Kazimierz Koralewski, przewodniczący klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska.


W pakiecie poprawek znajdują się przesunięcia w wielu dziedzinach – od komunikacji po sprawy społeczne. Według Przemysława Majewskiego są to zmiany, które można wprowadzić do budżetu od razu i nie są to „wydatki z kosmosu”, tylko zmiana priorytetów. Pieniądze miałyby trafić na: komunikację miejską i remonty dróg (8,5 mln zł), poprawę bezpieczeństwa (3 mln zł), utrzymanie zasobu komunalnego (3 mln zł), edukację (2,5 mln zł), ochronę zieleni i dbałość o zwierzęta w schroniskach (2,5 mln zł).
Radni w ramach poprawek wracają też do osiemnastu pozycji w Budżecie Obywatelskim, które w głosowaniu nie zdobyły wystarczającej liczby punktów – ale były blisko.
– Projekty bliskie osiągnięcia wystarczającej liczby głosów mieszkańców chcemy dopuścić w tych poprawkach. To są takie rzeczy jak budowa nowego parku zielonego w Śródmieściu, remonty dróg czy oświetlenie parku – wyliczał kolejne propozycje Przemysław Majewski.


Radni PiS wyrazili nadzieję, że zaproponowane poprawki zostaną przyjęte przez radnych większościowej koalicji.
– Ufamy, że wszystkim nam zależy na tym, żeby ten budżet był jak najlepszy. Uważamy, że da się znaleźć ważniejsze kwestie niż promocja, marketing i wydawanie środków na rzeczy, które nie są priorytetowe – powiedział Majewski, dodając, że „to właśnie w tych poprawkach zawarliśmy”.


Według Andrzeja Skiby, również radnego PiS, „w Gdańsku władza, i nie tylko w Gdańsku, powinna dokładnie patrzeć na każdą wydaną złotówkę”.
– Na podstawie doświadczeń ostatnich kilku lat widzimy, że jest coraz więcej absurdalnych, niepotrzebnych i zbyt wysokich wydatków na coś, co w praktyce jest promocją pani prezydent Gdańska, Aleksandry Dulkiewicz. Uważamy, że te pieniądze oraz pieniądze z innych pozycji warto przeznaczyć na mieszkańców Gdańska, na ważne cele. Przyszły rok jest rokiem wyborczym i wydaje się, że z takim nastawieniem podeszły do tego władze Gdańska, inwestując w promocję pani Dulkiewicz – przekonywał Skiba.


Radny Skiba dodał, że pieniądze powinny służyć „mieszkańcom i ważnym celom społecznym, a nie promocji czy też propagandzie Urzędu Miasta”. Poprawki złożone zostały też na projekty, które zostały odrzucone, a które to projekty składała komisja polityki gospodarczej i morskiej. Ma być to, między innymi, ciąg pieszo-rowerowy w Letnicy – od ul. Starowiejskiej do ul. Wyzwolenia.
– To trasa od nowego, bardzo dużego osiedla, gdzie mieszka mnóstwo młodych ludzi. Chodzą oni z wózkami dziecięcymi po bardzo wąskiej i niebezpiecznej ulicy Letnickiej. Ten ciąg jest bardzo potrzebny. Wnioskujemy też o windę przy wiadukcie ul. Braci Lewoniewskich. Winda miałaby stanąć przy bardzo stromych schodach na wiadukt, od dziesięciu lat są składane wnioski o tą windę – wymieniała radna Elżbieta Strzelczyk, zauważając, że „ciągle nie ma 250 tysięcy złotych, żeby wydać na tą windę”.


Pieniądze na edukację, inwestycje czy poprawę bezpieczeństwa są, według Kazimierza Koralewskiego, „niezbędnie potrzebne”. Radni gdańskiej opozycji jako źródła przesunięć budżetowych widzą np. biura prezydenta Gdańska, jako przykład podając politykę informacyjną miasta.
– Ona w budżecie w 2018 roku liczyła 700 tysięcy złotych, dziś to jest 7,9 miliona złotych. Takich pozycji, które urosły jak na drożdżach w tej kadencji jest wiele, ale uważamy, że one nie są priorytetowe. To, czy wyda się kolejne setki tysięcy złotych na jakieś akcje promocyjne, plakaty czy spoty, to nie jest mieszkańcom potrzebne. Ale naprawa drogi już jest – przekonywał Majewski.


Poprawki mają zostać zgłoszone i przedstawione Radzie Miasta Gdańska na sesji zaplanowanej na 14 grudnia. Będzie to tzw. sesja budżetowa, w której trakcie radni głosować będą projekt budżetu na przyszły rok. To właśnie do niego radni wszystkich klubów mogą zgłaszać poprawki, które następnie zostaną poddane pod głosowanie.

źródło radiogdansk.pl

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież