3-milionowy zwiedzający w Muzeum II Wojny Światowej » Wejście rodziny Wawrzyńczaków z Kalisza kilka minut po godz. 13:00 21 lutego na wystawę główną oznac... Katarzyna Sójka w Telewizji Republika » 21 lutego o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie posłanka Katarzyna Sójka, Pr... Jarosław Olechowski dołączył do Telewizji Republika » 19 lutego do zespołu Telewizji Republika dołączył Jarosław Olechowski, były szef Telewizyjnej Agencj... Immersyjna edukacja z IPN » W siedzibie gdańskiego oddziału IPN zaprezentowano nowy program edukacyjny z wykorzystaniem nowej te... Tomasz Rakowski: Mój program chcę napisać razem z mieszkańcami Gdańska » W klubie Akwen w siedzibie NSZZ Solidarność 18 lutego szef pomorskiego Prawa i Sprawiedliwości - Pio... W tygodniku „Sieci”: Plan PiS: Odbić Unię i pomóc Trumpowi » W tygodniku „Sieci” wywiad z Dominikiem Tarczyńskim, eurodeputowanym i nowym szefem delegacji polski... Tomasz Rakowski kandydatem PiS na prezydenta Gdańska » Tomasz Rakowski będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Gdańska. - - Gdańsk potrzebu... Dziurowisko Dulkiewicz » Kierowcy toną w dziurach na gdańskich ulicach. Na odszkodowania za ich straty gmina wydaje rocznie o... Spotkania z historią: historie żołnierzy 2. Korpusu Polskiego » W pierwszym w 2024 roku spotkaniu w ramach cyklu "Spotkania z historią" w Muzeum II Wojny Światowej ... Przemysław Majewski: Aktywni, zaangażowani kandydaci to klucz do sukce... » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska- PO i "Wszy...
Tomasz Rakowski kandydatem PiS na prezydenta Gdańska
niedziela, 18 lutego 2024 12:41
Tomasz Rakowski kandydatem PiS na prezydenta Gdańska
Tomasz Rakowski będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na
Projekt wypunktował Trefla
niedziela, 18 lutego 2024 18:58
Projekt wypunktował Trefla
W spotkaniu drużyn z czołówki Projekt Warszawa pokonał na swoim
Bomba w górę...
piątek, 16 lutego 2024 14:59
Bomba w górę...
Przed tygodniem wystartowała Ekstraklasa SA i już zanotowano
Lechia zaczęła wiosnę od mocnego uderzenia
niedziela, 18 lutego 2024 08:33
Lechia zaczęła wiosnę od mocnego uderzenia
Bardzo udanie rozpoczęli rundę wiosenną piłkarze Lechii. Na

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wystawa ekscentrycznego Mieczysława Olszewskiego
niedziela, 11 lutego 2024 22:02
Wystawa ekscentrycznego Mieczysława Olszewskiego
Znany pod pseudonimem „Mieto” prof. Mieczysław Olszewski był

Sport w szkole

Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
czwartek, 15 lutego 2024 09:28
Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza na XVII

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 28 listopada 2023 17:40

W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wojciecha po parafiach archidiecezji gdańskiej, która będzie pierwszym etapem obchodów 100-lecia archidiecezji gdańskiej.


- Chcemy żeby to stulecie było wielkim wydarzeniem w naszej archidiecezji z punktu widzenia nie tylko historycznego, ale przede wszystkim z punktu widzenia wiary i ożywienia jej – powiedział abp Tadeusz Wojda SAC, metropolita gdański. - Jest to ważne zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy wiara słabnie, a ludzi ubywa z Kościoła, kiedy są różne problemy, z którymi się nieustannie mierzymy. Zamiast narzekać, chcemy zrobić coś konkretnego. Jest ogromnie ważne, żebyśmy wykorzystali dobrze ten czas i starali się włączyć wszystkie nasze wspólnoty, nie tylko parafialne, ale też wspólnoty, które są w ramach parafii, a przecież w każdej parafii mamy takich wspólnot od kilku do kilkunastu. Jubileusz ma swoje korzenie jeszcze w czasach starożytnych, kiedy Naród Wybrany świętował jubileusz na pamiątkę wyzwolenia z niewoli egipskiej. Chcemy przeżywać go od strony historycznej – odbędą się sympozja i inne różne inicjatywy przypominające te wydarzenia. Chcemy ten jubileusz przeżywać we wspólnotach po to, żeby ożywić naszą wiarę – najpierw w małych wspólnotach, żeby potem wyjść do wielkiej wspólnoty całego Pomorza. Święty Wojciech jest naszym patronem, dlatego chcemy, żeby jego kult ożył w naszej archidiecezji. Dlatego też rozpoczynamy ten czas przygotowania, peregrynacji jego relikwii do wszystkich parafii i do wszystkich wspólnot zakonnych, które są na terenie naszej archidiecezji. Peregrynacja, z małymi przerwami, będzie trwać przez cały rok. Zakończy się w katedrze oliwskiej, gdzie relikwie są na co dzień przechowywane. I wtedy też rozpoczniemy już w pełnym sensie świętowanie jubileuszu. Chcemy żeby święty Wojciech ożywił naszą wiarę, żeby nam wskazał drogę na przyszłość. Przygotowania do jubileuszu jak i same jego obchody omawialiśmy w różnych gremiach. Kiedy już program zaczął się zarysowywać, omawialiśmy go na spotkaniach z przedstawicielami rad duszpasterskich, rad synodalnych, z księżmi proboszczami, z księżmi dziekanami, na radzie kapłańskiej czy też z katechetami. W tym wszystkim chodzi o to, żeby w parafii zrobić coś wyjątkowego, niczego nie narzucamy z góry – ma to wynikać z zapotrzebowania danej wspólnoty. Zapożyczyliśmy to słowo od papieża Franciszka – chcemy zrobić „raban”, a więc coś, co przyciągnie uwagę nie tylko ludzi wierzących, ale również tych, którzy od Kościoła się oddalili, którzy czegoś w życiu szukają albo niekoniecznie chcą mieć cokolwiek wspólnego z Kościołem. Chcemy pokazać, że Kościół to nie jest coś złego, lecz wręcz przeciwnie – że Kościół i wiara to coś, co może nadaje sens ludzkiemu życiu.

alt


- W naszej archidiecezji testujemy synodalność jako pewną metodę pracy duszpasterskiej - powiedział ks. Krzysztof Borysewicz, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego. - To, co dzisiaj prezentujemy, jest owocem tego procesu, który rozpoczął się rok temu, kiedy to zaprosiliśmy przedstawicieli parafii do tego, żeby odpowiedzieli na pytanie, z czym się im kojarzy hasło „jubileusz”. To zaowocowało przygotowaniem ankiety, która została przekazana do wszystkich proboszczów, zespołów duszpasterskich i wspólnot zakonnych naszej archidiecezji. Temat postaci świętego Wojciecha bardzo mocno wybrzmiał w tych ankietach. Stąd wniosek, że to jest właśnie to, czego Pan Bóg oczekuje od naszego Kościoła – żeby święty Wojciech powrócił. Nie tyle we fragmencie swoich doczesnych szczątków, ale z całą misją, z którą przyszedł na nasze tereny. W kulcie relikwii nie chodzi o jakąś magię czy zabobony, ale o odkrycie postaci św. Wojciecha i jego misji, która jest cały czas aktualna. On przyszedł na nasze tereny jako zwiastun nadziei. I ten temat chcemy szczególnie odkrywać. Współgra on z tematem roku świętego, który będzie obchodzony w Kościele powszechnym w 2025 roku pod hasłem: „Pielgrzymi nadziei”. Wierzymy, że święty Wojciech przyniesie nam nadzieję, żebyśmy potem mogli wyruszyć, jako pielgrzymi nadziei, by dzielić się wiarą. Po raz pierwszy bardzo mocno orędzie św. Wojciecha wybrzmi podczas tegorocznego Adwentu, który rozpoczniemy już w najbliższą niedzielę.


- Relikwie rozpoczną wędrówkę 3 grudnia, wyruszając z archikatedry oliwskiej do Sanktuarium świętego Wojciecha, w dekanacie Gdańsk Śródmieście – powiedział ks. Andrzej Wiecki, koordynator peregrynacji. - Peregrynacja zakończy się w archikatedrze 23 listopada 2024 roku. Relikwie będą w danej parafii jeden dzień, ale samo duchowe przygotowanie będzie trwało kilka dni. Zapraszamy parafie do tego, by zorganizowały, dostosowując formę do własnej specyfiki, misje, katechezy czy rekolekcje – to są bardzo tradycyjne, znane już w Kościele narzędzia. Oprócz tego zachęcamy, by zrobić „raban”, czyli coś szczególnego dla poznania przez ludzi życia Chrystusa. Przygotowany został także rytuał peregrynacyjny zawierający propozycje modlitw i obrzędów, które mogą towarzyszyć wizycie relikwii św. Wojciecha w parafii.


Zaprezentowano również stronę www.wojciech25.pl poświęconą przygotowaniom do jubileuszu i jego obchodom.

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież