3-milionowy zwiedzający w Muzeum II Wojny Światowej » Wejście rodziny Wawrzyńczaków z Kalisza kilka minut po godz. 13:00 21 lutego na wystawę główną oznac... Katarzyna Sójka w Telewizji Republika » 21 lutego o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie posłanka Katarzyna Sójka, Pr... Jarosław Olechowski dołączył do Telewizji Republika » 19 lutego do zespołu Telewizji Republika dołączył Jarosław Olechowski, były szef Telewizyjnej Agencj... Immersyjna edukacja z IPN » W siedzibie gdańskiego oddziału IPN zaprezentowano nowy program edukacyjny z wykorzystaniem nowej te... Tomasz Rakowski: Mój program chcę napisać razem z mieszkańcami Gdańska » W klubie Akwen w siedzibie NSZZ Solidarność 18 lutego szef pomorskiego Prawa i Sprawiedliwości - Pio... W tygodniku „Sieci”: Plan PiS: Odbić Unię i pomóc Trumpowi » W tygodniku „Sieci” wywiad z Dominikiem Tarczyńskim, eurodeputowanym i nowym szefem delegacji polski... Tomasz Rakowski kandydatem PiS na prezydenta Gdańska » Tomasz Rakowski będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Gdańska. - - Gdańsk potrzebu... Dziurowisko Dulkiewicz » Kierowcy toną w dziurach na gdańskich ulicach. Na odszkodowania za ich straty gmina wydaje rocznie o... Spotkania z historią: historie żołnierzy 2. Korpusu Polskiego » W pierwszym w 2024 roku spotkaniu w ramach cyklu "Spotkania z historią" w Muzeum II Wojny Światowej ... Przemysław Majewski: Aktywni, zaangażowani kandydaci to klucz do sukce... » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska- PO i "Wszy...
Reklama
Tomasz Rakowski kandydatem PiS na prezydenta Gdańska
niedziela, 18 lutego 2024 12:41
Tomasz Rakowski kandydatem PiS na prezydenta Gdańska
Tomasz Rakowski będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na
Projekt wypunktował Trefla
niedziela, 18 lutego 2024 18:58
Projekt wypunktował Trefla
W spotkaniu drużyn z czołówki Projekt Warszawa pokonał na swoim
Bomba w górę...
piątek, 16 lutego 2024 14:59
Bomba w górę...
Przed tygodniem wystartowała Ekstraklasa SA i już zanotowano
Lechia zaczęła wiosnę od mocnego uderzenia
niedziela, 18 lutego 2024 08:33
Lechia zaczęła wiosnę od mocnego uderzenia
Bardzo udanie rozpoczęli rundę wiosenną piłkarze Lechii. Na

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wystawa ekscentrycznego Mieczysława Olszewskiego
niedziela, 11 lutego 2024 22:02
Wystawa ekscentrycznego Mieczysława Olszewskiego
Znany pod pseudonimem „Mieto” prof. Mieczysław Olszewski był

Sport w szkole

Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
czwartek, 15 lutego 2024 09:28
Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza na XVII

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Korty SKT - zabytki współczesne

Ocena użytkowników: / 11
SłabyŚwietny 
piątek, 01 grudnia 2023 17:39

Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego Klubu Tenisowego został całkowicie przebudowany w latach 1971-72 za kadencji dyr. Stanisława Kraszewskiego. Budynek tzw. poczekalni przy ul. Goyki zmodernizowała gruntowanie w l. 2003-2004 ekipa JW Construction, a metalowe trybuny na turnieje WTA i ATP postawił w pod koniec lat 90. gdański Mostostal.


- Wniosek pana J. Karnowskiego, byłego już na szczęście prezydenta miasta, o wpisanie terenu SKT do rejestru zabytków, został do urzędu złożony dzień po tym jak klub po latach batalii odzyskał korty i został wpisany jako użytkownik do księgi wieczystej - mówi "Gazecie Gdańskiej" prezes SKT Bartłomiej Białaszczyk.
- Nie rozumiemy w klubie decyzji konserwatora, będziemy z nią walczyć w każdym trybie. Podczas inspekcji w budynku klubowym przy ul. Ceynowy inspektorka urzędu miała okazję osobiście doświadczyć, w jakim stanie zostawili go koledzy pana prezydenta z Sopot Tenis Klubu - dodaje.


Dawną przebieralnię, Zoppoter Tennis Clubu, którą po wojnie odremontowali jeszcze bracia Jan i Stefan Kornelukowie, Sopocki Klub Tenisowy, na podstawie inwentaryzacji inż. Tadeusza Sikory, gruntownie przebudował w latach 2003-2004. W zachowanej w archiwum klubu ekspertyzie można przeczytać:
"Oceniam dewastacje biologiczną drewna w podwalinie do 80 proc., zatem w całości do wymiany(...) końcówki słupków do wysokości 60 cm zbutwiałe w 30 proc., w dolnych kasetonach deski w 30 proc. do wymiany, słupy środkowe i poziomy rygiel pod oknem do wymiany(..) proponuję, aby drewnianą, przegnitą podwalinę zalegającą poniżej poziomu terenu otaczającego budynek, zastąpić betonowym cokolikiem".

alt


Kapitalny remont na zlecenie ówczesnych władz SKT przeprowadziła spółka JW Construction. Dzięki zachowanej dokumentacji fotograficznej widać jak poważne były to roboty. Podłogi i ściany budynku dodatkowo ocieplono styropianem i wełną mineralną, a w środku położona glazurę.
- Bez tej głębokiej renowacji obiekt nie nadawałby się do użytku podczas tych wielkich sopockich turniejów, które ozdabiały miasto i cieszyły gości J. Karnowskiego, ale żeby je organizować trzeba było spełnić warunki WTA i ATP - wspomina Waldemar Białaszczyk, ówczesny dyrektor klubu.


Jego główny budynek, przy ul. Ceynowy, swój obecny kształt zawdzięcza z kolei ekipie dyr. Stanisława Kraszewskiego. W istocie, w porównaniu do przedwojennego jest to całkowicie nowa konstrukcja wzniesiona w latach 1971-73 w miejsce zużytej całkowicie historycznej siedziby. Z czasem zmienił się też układ kortów - zamiast dwóch obok siebie, wytyczono jeden o parametrach, które uczyniły z niego sportową wizytówkę klubu. Po roku 2010 SKT przeprowadziło generalny remont swojej siedziby, wymieniono m.in. okna, zmodernizowano gastronomię, recepcję, pomieszczenia.


- Doprawdy trudno dociec, dlaczego pan Igor Strzok, konserwator zabytków, tych wszystkich okoliczności rzucających światło na realną substancję, którą SKT posiada, nie bierze w ogóle pod uwagę, a trzyma się rojeń pana Karnowskiego, który nieustannie pomawia SKT o jakieś absurdalne próby zabudowy kortów. To nie władze klubu, ale władze miasta projektowały nowy obiekt tenisowy w okolicach hali widowiskowej na granicy Gdańska i Sopotu. Czyżby chciały uwolnić teren między ulicami Ceynowy i Goyki pod inne projekty?


Blisko 4. hektarowa nieruchomość ma wartość jako teren budowlany co najmniej ponad 100 mln zł. Wykorzystana jako projekt deweloperski mogłaby przynieść wielokrotność tej kwoty. Może to jest istota sporu.
- Jesteśmy klubem sportowym, a nie firmą deweloperską, odbudowujemy działalność statutową w miłym otoczeniu przyrody, którą od lat, bez sankcji konserwatora, chronimy, bo ozdabia korty - kwituje B. Białaszczyk.
GG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież