Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus...
Reklama
PRO LIVE w Gdańsku
wtorek, 18 czerwca 2024 08:25
PRO LIVE w Gdańsku
Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Korty SKT - zabytki współczesne

Ocena użytkowników: / 11
SłabyŚwietny 
piątek, 01 grudnia 2023 17:39

Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego Klubu Tenisowego został całkowicie przebudowany w latach 1971-72 za kadencji dyr. Stanisława Kraszewskiego. Budynek tzw. poczekalni przy ul. Goyki zmodernizowała gruntowanie w l. 2003-2004 ekipa JW Construction, a metalowe trybuny na turnieje WTA i ATP postawił w pod koniec lat 90. gdański Mostostal.


- Wniosek pana J. Karnowskiego, byłego już na szczęście prezydenta miasta, o wpisanie terenu SKT do rejestru zabytków, został do urzędu złożony dzień po tym jak klub po latach batalii odzyskał korty i został wpisany jako użytkownik do księgi wieczystej - mówi "Gazecie Gdańskiej" prezes SKT Bartłomiej Białaszczyk.
- Nie rozumiemy w klubie decyzji konserwatora, będziemy z nią walczyć w każdym trybie. Podczas inspekcji w budynku klubowym przy ul. Ceynowy inspektorka urzędu miała okazję osobiście doświadczyć, w jakim stanie zostawili go koledzy pana prezydenta z Sopot Tenis Klubu - dodaje.


Dawną przebieralnię, Zoppoter Tennis Clubu, którą po wojnie odremontowali jeszcze bracia Jan i Stefan Kornelukowie, Sopocki Klub Tenisowy, na podstawie inwentaryzacji inż. Tadeusza Sikory, gruntownie przebudował w latach 2003-2004. W zachowanej w archiwum klubu ekspertyzie można przeczytać:
"Oceniam dewastacje biologiczną drewna w podwalinie do 80 proc., zatem w całości do wymiany(...) końcówki słupków do wysokości 60 cm zbutwiałe w 30 proc., w dolnych kasetonach deski w 30 proc. do wymiany, słupy środkowe i poziomy rygiel pod oknem do wymiany(..) proponuję, aby drewnianą, przegnitą podwalinę zalegającą poniżej poziomu terenu otaczającego budynek, zastąpić betonowym cokolikiem".

alt


Kapitalny remont na zlecenie ówczesnych władz SKT przeprowadziła spółka JW Construction. Dzięki zachowanej dokumentacji fotograficznej widać jak poważne były to roboty. Podłogi i ściany budynku dodatkowo ocieplono styropianem i wełną mineralną, a w środku położona glazurę.
- Bez tej głębokiej renowacji obiekt nie nadawałby się do użytku podczas tych wielkich sopockich turniejów, które ozdabiały miasto i cieszyły gości J. Karnowskiego, ale żeby je organizować trzeba było spełnić warunki WTA i ATP - wspomina Waldemar Białaszczyk, ówczesny dyrektor klubu.


Jego główny budynek, przy ul. Ceynowy, swój obecny kształt zawdzięcza z kolei ekipie dyr. Stanisława Kraszewskiego. W istocie, w porównaniu do przedwojennego jest to całkowicie nowa konstrukcja wzniesiona w latach 1971-73 w miejsce zużytej całkowicie historycznej siedziby. Z czasem zmienił się też układ kortów - zamiast dwóch obok siebie, wytyczono jeden o parametrach, które uczyniły z niego sportową wizytówkę klubu. Po roku 2010 SKT przeprowadziło generalny remont swojej siedziby, wymieniono m.in. okna, zmodernizowano gastronomię, recepcję, pomieszczenia.


- Doprawdy trudno dociec, dlaczego pan Igor Strzok, konserwator zabytków, tych wszystkich okoliczności rzucających światło na realną substancję, którą SKT posiada, nie bierze w ogóle pod uwagę, a trzyma się rojeń pana Karnowskiego, który nieustannie pomawia SKT o jakieś absurdalne próby zabudowy kortów. To nie władze klubu, ale władze miasta projektowały nowy obiekt tenisowy w okolicach hali widowiskowej na granicy Gdańska i Sopotu. Czyżby chciały uwolnić teren między ulicami Ceynowy i Goyki pod inne projekty?


Blisko 4. hektarowa nieruchomość ma wartość jako teren budowlany co najmniej ponad 100 mln zł. Wykorzystana jako projekt deweloperski mogłaby przynieść wielokrotność tej kwoty. Może to jest istota sporu.
- Jesteśmy klubem sportowym, a nie firmą deweloperską, odbudowujemy działalność statutową w miłym otoczeniu przyrody, którą od lat, bez sankcji konserwatora, chronimy, bo ozdabia korty - kwituje B. Białaszczyk.
GG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież