100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Lis: Przedłużenie wieku emerytalnego to kolejne lata na bezrobociu

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
środa, 09 maja 2012 12:23

altZ Bogdanem Lisem, sygnatariuszem Porozumień Sierpniowych, działaczem „pierwszej” Solidarności rozmawia Artur S. Górski
- „Solidarność” ma plan akcji protestacyjnych, ale także lider związku przekazał swoje projekty zmian w ustawie o Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz propozycje dotyczące pracy tymczasowej. Czy gotów jest pan podpisać się pod związkowymi postulatami i projektami?
Bogdan Lis: Cóż, od lat jestem poza związkiem. Zatem nie znam dokładnie projektów przedstawionych przez „Solidarność”. Jestem jednak przekonany, że konieczna jest poważna debata o tym, co dotyka miliony Polaków. To nie jest tylko sprawa Tuska, Dudy, czy Lisa. Proponuje się nie tyle pracę, co dłuższe pozostawanie na bezrobociu. Program pracy dla osób w wieku „50+” to fikcja. Polsce potrzebna jest nie tylko dyskusja ale pilna reforma rynku pracy.
 

- Rząd tej debaty unikał. W zamian zaproponował kampanię reklamową za pieniądze podatników. Z kolei posłowie koalicji nie dopuścili do publicznej debaty w Sejmie, do wysłuchania publicznego.
Bogdan Lis: Jakaś pseudodyskusja, daleko niewystarczająca, się odbyła. Niepokoi mnie zaś fakt, że zlekceważone zostało dwa miliony obywateli, którzy podpisali się pod wnioskiem o referendum w sprawie wieku emerytalnego.

- Nadal zbiera podpisy lewica. Referendum to narzędzie demokracji…
Bogdan Lis: I dlatego też zlekceważenie tego wniosku jest niepokojące. Zrobiła to partia „obywatelska”.

- Był pan sygnatariuszem umowy społecznej w 1980 roku. W porozumieniach sierpniowych była mowa o wieku emerytalnym 60 lat. Skąd zatem pomysł 67 roku życia uprawniającego do przejścia na emeryturę?
Bogdan Lis: 1980 rok to był inny czas, ale rzeczywiście nie ma wiarygodnych danych, które by wskazywały akurat na granicę 67 roku życia jako prawa do emerytury. O tym mówiła kanclerz Niemiec i były prezydent Francji. Widocznie tak przekonywująco, że przekonali też Donalda Tuska (śmiech).

- Inny jest komfort pracy w Niemczech, czy poziom medycyny pracy niż w Polsce…
Bogdan Lis: Może Tusk o tym nie wie, a może nie chce się dowiedzieć. Zamiast argumentów proponuje się nam statystykę. Z danych ma wynikać, że nie będzie miał kto pracować na emerytów.

- Statystyka źródłem manipulacji?
Bogdan Lis: Dane GUS można różnie interpretować. Statystyki trzeba przeanalizować. Zwracam uwagę na top, że mamy w Polsce 12-13. procentowe bezrobocie rejestrowane. Mamy kilka milionów ludzi bez pracy. Zatem tych rzeczywiście pracujących na emerytów już dzisiaj jest o wiele mniej. To godziwa praca i odprowadzane składki są receptą na niewydolny system, a nie przesuwanie wieku emerytalnego. Powtórzę, to nie jest reforma emerytalna, ale przedłużenie wieku po to by dwa, trzy, a może i siedem lat dłużej pozostawać na bezrobociu.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież