Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k... Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ...
Reklama
Czy J. Karnowski oszukał radnych? Z kortów do prokuratury
środa, 19 czerwca 2024 07:53
Czy J. Karnowski oszukał radnych? Z kortów do prokuratury
Prokuratura w Bydgoszczy jest już w posiadaniu prawomocnego wyroku
Arka szykuje się na nowy sezon
środa, 19 czerwca 2024 08:28
Arka szykuje się na nowy sezon
Arka Gdynia rozpoczęła intensywne przygotowania do nadchodzącego
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Benefis Marka
niedziela, 02 czerwca 2024 16:24
Benefis Marka
Znamy się od blisko dwóch dekad. Zawsze Marka Wróbla uważałem za

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Gdański miejski krwioobieg komunikacyjny - chaos czy twórczy bałagan przed Euro 2012

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
czwartek, 10 maja 2012 15:42

Trasa Słowackiego, Węzeł Kliniczna, obwodowa południowa i trasa WZ z Węzłem Karczemki oraz port lotniczy to newralgiczne punkty miejskiego układu komunikacyjnego. Trwają prace przy stadionie PGE Arena na Letnicy. Są nowe torowiska, nowy terminal lotniczy oraz trasa WZ. Pozostałe inwestycje ratuje termin „przejezdność”. Nie będzie gotowy dojazd z lotniska na PGE Arenę Gdańsk, prowadzący Trasą Słowackiego.- Miasto Gdańsk jest gotowe do Euro 2012 w ponad 90 procent - ocenił pod koniec kwietnia zastępca prezydenta Gdańska Andrzej Bojanowski, odpowiedzialny za miejskie inwestycje związane z mistrzostwami Europy w piłce nożnej.


Tymczasem infrastruktura drogowa w Gdańsku kończona jest „rzutem na taśmę”. Już wiadomo, że kluczowa dla obsługi ruchu z Portu Lotniczego im. Wałęsy do stadionu PGE Arena trasa Słowackiego nie będzie gotowa. Możemy liczyć na jej „przejezdność”, czyli jeden pas ruchu, którym poruszać się będą pojazdy uprzywilejowane i bardzo ważne persony. Taki był bowiem wymóg UEFA.


Kluczową trasą będzie więc ul. Armii Krajowej, Podwale Przedmiejskie, Wały Jagiellońskie i Jana z Kolna. Niestety i tu napotykamy na ryzyko utknięcia na Węźle Kliniczna. I nie da się tego przykryć terminem „przejezdność”, który wylansował minister Sławomir Nowak w kontekście fiaska planu budowy i dokończenia autostrad na Euro. Przez kilka tygodni na Węźle Kliniczna niewiele się działo. Doszło też do zatorów płatniczych podwykonawcom.
- By ukończyć węzeł Kliniczna trzeba by pracy dzień i noc. Jakoby ma być on ukończony w maju. Rekonesans przekonuje, że na to szans nie ma – uważa radny PiS Kazimierz Koralewski.


Jak zapewniono nas w Zarządzie Dróg i Zieleni w Gdańsku prace toczyć się mają pełną parą. Tak, by węzeł został oddany do pełnego użytku z końcem maja. Węzeł Kliniczna okazuje się na razie wąskim gardłem. ZDiZ zapewnie, że cokolwiek by się nie działo to prace na węźle zakończą się 31 maja.
- Rozliczamy się terminowo z wykonawcą. Zapewniamy ze swej strony, że 31 maja Węzeł Kliniczna będzie ukończony. Liczymy, ze uda się nam nawet przyśpieszyć ten termin o trzy dni – mówi Katarzyna Kaczmarek, rzeczniczka prasowa ZDiZ w Gdańsku.


Te zapewnienia nie zadowalają opozycji.
- Czy turyści i kibice zechcą wrócić do rozkopanego miasta, jakie z Gdańska wywiozą wspomnienia? Zakorkowanej aglomeracji z ciągnącymi się pracami drogowymi. Oby się udało udrożnić miasto, ale bez odrobiny szczęścia to nie będzie możliwe. Mam nadzieję, że atmosfera kibicowskiego, piłkarskiego święta przykryje te niedogodności. Widowiska piłkarskie, które zechcą zobaczyć goście przyciągną ich uwagę, więc może nie zwrócą jej na kompromitację, jaką jest stan prac na drogach dojazdowych - dodaje Koralewski, który uważa, że również „przejezdność” Słowackiego jest zagrożona.


Kolejny newralgiczny punkt to obwodnica południowa. Co prawda nie ma ona bezpośredniego znaczenia jako ciąg komunikacyjny podczas Euro, ale miała zdjąć ruch pojazdów ciężarowych i tranzytowy ruch osobowy z centrum Gdańska. Za tydzień ruszy ruch obwodową południową. Południowa obwodnica Gdańska zaczyna się na Trasie tzw. "siódemce" w Koszwałach, a kończy na węźle w Straszynie, wraz z największą w Polsce, mającej 2,8 km estakady w Lipcach.


To w jakim zakresie i jaka będzie jej przepustowość dopiero się okaże. Najpewniej 17 maja drogowcy z GDDKiA oddadzą do użytku jeden pas ruchu.  Pozytywne jest zaś dokończenie, mimo ubiegłorocznych perturbacji z unijnym dofinansowaniem, trasy WZ (i to przed planowanym terminem) oraz Węzła Karczemki. Sama przebudowa i modernizacja istniejącego tam wcześniej traktu, wraz z drogami dojazdowymi i tzw. małym węzłem pochłonęła ponad 260 mln zł. Z czego większość pochodziła z unijnych funduszy. Rozbudowa na Karczemkach wykonywana przez GDDKiA obejmowała blisko czterokilometrowy odcinek jezdni, dodanie trzeciego pasa ruchu, rozwiązania komunikacyjne dla centrum handlowego i pobliskich osiedli.
 - Na wielkim zadaniu jakim jest Węzeł Karczemki trwają prace wykończeniowe. Inwestycja będzie  gotowa 15 maja. Dwa dni później węzeł zostanie oficjalnie otwarty – zapewnia nas Piotr Michalski, rzecznik gdańskiego, regionalnego oddziału GDDKiA.


Jedną z największych inwestycji zrealizowanych w Gdańsku przed Euro 2012 była rozbudowa Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Rębiechowie i nowy terminal. Do połowy maja zakończy się także modernizacja starego terminala pasażerskiego, który z nowym terminalem połączy tunel.
Wśród najważniejszych zadań, które zostały do wykonania przed rozpoczęciem Euro, czyli budowa strefy kibica, robót na Węźle Kliniczna jest też ułożenie warstwy asfaltu na części ulicy Słowackiego.  Części, bo cała inwestycja zakończy się za kilka lat (przedsięwzięcie obejmuje budowę i przebudowę kolejnych odcinków Trasy Słowackiego zlokalizowanych pomiędzy Portem lotniczym im. Lecha Wałęsy a Węzłem Ku Ujściu wraz z tunelem pod Martwą Wisłą).
. Nie obyło się bez opóźnień także przy wykonaniu odcinka leśnego trasy, od lotniska do ul. Budowlanych.
- Te kilkutygodniowe przesunięcie wynikało z uwarunkowań ochrony środowiska. Wymogi środowiskowe były rygorystycznie przestrzegane – mówi rzeczniczka miejskiej spółki Gdańskich Inwestycji Komunalnych Magdalena Skorupka-Kaczmarek.


WAKOZ wykonawca generalny przebudowy czekał bowiem trzy tygodnie, aż zakończy się wylęg ptaków. Ostatecznie w terminie zakończono budowę pierwszego odcinka trasy, od lotniska do obwodnicy Trójmiasta.
- Drugi odcinek trasy od ronda Jana de La Salle do Alei Rzeczypospolitej, powinien być gotowy    jako przejezdny, czyli będzie oddana do użytku jeden pas jezdni z i do lotniska. Takie są ustalenia poczynione z UEFA  - poinformowała Magdalena Skorupka-Kaczmarek i optymistycznie dodała, że jest szansa, iż na części tego odcinka od ronda de La Salle do przyszłego węzła przy ul. Chrzanowskiego gotowe będą dwie jezdnie w każdą stronę.


W te zapewnienia nie wierzy opozycja.
- Przecież już widać ze Trasa Słowackiego nie będzie zakończona również na odcinku do Galerii Bałtyckiej. Czy pojadą ją VIPy z UEFA? Na pewno nie do stadionu nową trasą. Chcielibyśmy by tak było, by miasto zaprezentowało się jak najlepiej, ale przeceniono nasze możliwości – dodaje radny Koralewski


Trwają też prace na trzecim odcinku Słowackiego, czyli od Al. Hallera w Gdańsku Brzeźnie do węzła przy ul. Marynarki Polskiej przy samym stadionie. Na tym odcinku prace także nie będą zakończone.
- Za dwa tygodnie ma być gotowe skrzyżowanie ulic Hallera, Czarny Dwór i Nowej Słowackiego oraz zostanie wykonany fragment Trasy Słowackiego umożliwiający bezpośredni zjazd do stadionu przez tak zwaną harfę z mostem czerwonym, do ul. Pokoleń Lechii Gdańsk. Część tych tras jednak jest w promieniu kilometra od stadionu wiec już w strefie zamkniętej dla normalnego ruchu - wyjaśniła Skorupka-Kaczmarek. Przy okazji wyremontowana została ulica Wielopole biegnąca ku nabrzeżu oraz przeprowadzone zostały prace melioracyjne. Gruntownie przebudowano też ulicę Żaglową, która ma po dwa pasy ruchu w każdą stronę. W maju, być może już za tydzień, ma zakończyć się rewitalizacja całego układu drogowego Letnicy.


Zatem już wiadomo, że z lotniska oraz z autostrady A-1 i trasy obwodowej Trójmiasta do centrum miasta i na PGE Arenę dojazd będzie przez Trasę W-Z, która stanowi ciąg uliczny al. Armii Krajowej, a odcinek Kartuska - Otomińska łączy Śródmieście Gdańska z obwodnicą Trójmiasta.  Dojazd kibiców na stadion ułatwi też połączenie SKM. Umożliwi to wznowiony po siedmiu latach przerwy, ruch na linii kolejowej Gdańsk Główny - PGE Arena - Nowy Port.  Głównym środkiem transportu podczas UEFA Euro 2012 mają  być w Gdańsku środki komunikacji miejskiej. 
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież