NSZZ Solidarność zaostrza akcję przeciwko rządowemu projektowi wydłużenia wieku emerytalnego do 67 lat. W środę rano przed Sejmem rozpoczął się kolejny protest NSZZ "Solidarność" przeciw rządowym propozycjom podniesienia wieku emerytalnego. Na czwartek zaplanowane są obrady Komisji Krajowej „S” – po raz pierwszy „krajówka” zbierze się pod namiotem. Związkowcy rozstawili już miasteczko namiotowe na skwerze przed wjazdem do Sejmu na ul. Wiejską.
Projekt rządowy wydłuża do 67 roku życia wiek emerytalny zarówno kobiet jak i mężczyzn. Zakłada też możliwość przejścia na wcześniejszą, tzw. częściową, czyli niższą emeryturę. Projekt „emerytalny” podczas majowego posiedzenia mają omawiać posłowie. Dzisiaj zapowiedziane jest drugie czytanie projektu podwyższającego wiek emerytalny oraz projektu reformującego emerytury mundurowe. Jak poinformował przewodniczący sejmowej komisji nadzwyczajnej pomorski poseł Sławomir Neumann (PO) głosowanie obu ustaw ma odbyć się w piątek.
Akcja Solidarności cieszy się wsparciem PiS. Z protestującymi spotkał się poseł PiS prof. Jan Szyszko. Kolejni eksperci też się zapowiedzieli. W czwartek pod namiotami oprócz Komisji Krajowej zapowiedziana jest też debata na temat zmian w systemie emerytalnym. Wcześniej Sejm nie zgodził się na tzw. wysłuchanie publiczne w sprawie rządowych projektów.
- Skoro posłowie nie zgodzili się na prowadzenie wysłuchania publicznego w Sejmie to my pierwszy raz w historii przeprowadzimy Komisję Krajową i debatę publiczną przed Sejmem z udziałem wybitnych profesorów. Czy to jest reforma, czy zabieg matematyczny na milionach Polaków? Propozycje rządowe polegające na wydłużeniu wieku emerytalnego to nie jest reforma emerytalna, lecz jedynie podwyższenie wieku emerytalnego i wydłużenie czasu, przez jaki mają być odprowadzane składki emerytalne – powiedział nam Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „S”. W debacie mają uczestniczyć m.in. Jadwiga Staniszkis i Ryszard Bugaj.
We wtorek lider Solidarności Piotr Duda we wtorek przekazał premierowi Donaldowi Tuskowi projekty dotyczące zmian w ustawie o Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz w ustawie o tzw. agencjach pracy tymczasowej. Przewidują one objęcie składkami na ZUS umów o dzieło i umów zleceń.
W czwartek Solidarność zacznie emitować spot prezentujący polską rodzinę, która zmaga się z problemami dnia codziennego. Bohaterem spotu jest pracownik budowlany, pracujący na umowie-zleceniu, którego rodzina nie ma przed sobą przyszłości w kraju. Spot Solidarności jest odpowiedzią na kampanię reformy emerytalnej prowadzoną przez rząd za pieniądze podatników, w której rząd uspokajał widzów, że emerytura wprowadzana będzie stopniowo, a reforma jest niezbędna. Związek sięgnie też po akcję na bilbordach. Prowadzona jest też akcja krytykująca rządowy projekt w Internecie. Solidarność założyła stronę internetową www.stop67.pl
ASG
- 11/05/2012 17:50 - Jak głosowali pomorscy posłowie w sprawie podniesienia wieku emerytalnego?
- 11/05/2012 14:17 - Majówka Przedsiębiorców po raz dziewiąty
- 10/05/2012 15:42 - Gdański miejski krwioobieg komunikacyjny - chaos czy twórczy bałagan przed Euro 2012
- 09/05/2012 13:12 - Budynek dla systemu TRISTAR w Gdańsku gotowy
- 09/05/2012 12:23 - Lis: Przedłużenie wieku emerytalnego to kolejne lata na bezrobociu
- 08/05/2012 14:18 - 67. rocznica końca wojny w Europie - GALERIE
- 08/05/2012 12:35 - Medal Wdzięczności dla Duńczyka
- 08/05/2012 11:06 - Niebezpieczne polskie drogi
- 07/05/2012 14:45 - 40-lecie pracy naukowej prof. Edmunda Wittbrodta
- 07/05/2012 13:43 - Film "Wałęsa" cdn