Kandydaci “Konfederaci - Bezpartyjni - Polska jest jedna - Dla Pomorza... » Komitet “Konfederaci - Bezpartyjni - Polska jest jedna - Dla Pomorza” przedstawił kandydatów do Rady... E. Grabarek-Bartoszewicz wystartuje w Gdańsku » Do gdańskiej polityki wraca Elżbieta Grabarek-Bartoszewicz, b. przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, r... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: „Zostaję. Walczymy Dalej.” » W tygodniku „Sieci” Jarosław Kaczyński w specjalnym wywiadzie deklaruje: Zgłoszę swoją kandydaturę n... Gdańsk w obiektywie uczniów ZSS nr 2 » W Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej odbył się wernisaż wystawy „Gdańsk w naszym obiektywie” - 24... W hołdzie Wyklętym: Tym co zachowali się jak trzeba... » 1 marca w Gdańsku obchodzono Dzień Żołnierzy Wyklętych. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z środow... KWW Kocham Gdańsk przedstawił kandydatów do Rady Miasta » KWW Kocham Gdańsk – Kandydaci Niezależni przedstawił listę kandydatów do Rady Miasta. Komitet wystaw... Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
sobota, 02 marca 2024 16:04
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
Nieudanie zaczęły wiosnę piłkarki AP ORLEN. Podopieczne trenera
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
piątek, 01 marca 2024 15:07
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
Trójmiejski duet, Arka i Lechia, kroczy konsekwentnie do
Lechia zdeklasowała Resovię
poniedziałek, 04 marca 2024 19:18
Lechia zdeklasowała Resovię
Po bardzo dobrej pierwszej połowie Lechia na Polsat Plus Arena

Galeria Sztuki Gdańskiej

Baranowscy, ojciec i syn
niedziela, 25 lutego 2024 13:53
Baranowscy, ojciec i syn
Henryk Baranowski (1932-2005) pochodził z Kociewia, urodził się w

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Niebezpieczne polskie drogi

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
wtorek, 08 maja 2012 11:06

65 ofiar śmiertelnych, 5 tys. zatrzymanych osób prowadzących pojazdy pod wpływem alkoholu, w tym połowa rowerzystów, to tragiczny bilans długiego weekendu majowego w Polsce. W tej niechlubnej statystyce swój udział, z kilkoma ofiarami śmiertelnymi, ma również Trójmiasto.


Jakie podjąć przedsięwzięcia, aby Polacy nie siadali za kierownicę po spożyciu alkoholu? Aby nie stanowili potencjalnych „morderców”, ewentualnie „samobójców”. 
Otóż liczba osób zabitych w wypadkach drogowych w Polsce na przestrzeni ostatnich dwóch dekad oscylowała od 5,5 do 7 tys. rocznie. W tym okresie rekordowymi były lata 1991 oraz 1997, gdy liczba ofiar sięgnęła prawie 8 tys. Dopiero w roku 2009 i 2010 nastąpiła poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego wyrażana spadkiem ilości zabitych na polskich drogach w ilości około 15 proc. w porównaniu do poprzednich lat. Niestety w roku 2011 nastąpił wzrost ofiar śmiertelnych o 7,2 proc., ale w tym okresie wzrosła też niemal trzykrotnie liczba zarejestrowanych pojazdów w Polsce.


Takie dane na początku swego wystąpienia zaprezentował podinspektor Rafał Kozłowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, biorący udział w IX Międzynarodowym Seminarium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego GAMBIT, jakie niedawno odbyło się na Politechnice Gdańskiej.
Policja jest jednym z podmiotów współodpowiedzialnych za stan bezpieczeństwa ruchu drogowego i swoje zadania w tym zakresie koncentruje przede wszystkim w obszarach związanych z działaniami kontrolnymi, legislacyjnymi, profilaktyczno – edukacyjnymi oraz logistyczno – organizacyjnymi.


Mówiąc o najważniejszym obszarze – „kontrolnym”, mówca podkreślił, że policjanci każdego roku ujawniają ok. 5 mln wykroczeń drogowych, z czego blisko 70 proc spraw kończy się nałożeniem mandatu karnego, zaś pozostałą część stanowią pouczenia lub sprawy skierowane do sądu. Ponad 1.5 mln przypadków, to wykroczenia polegające na przekroczeniu dozwolonej prędkości, która stanowi bezpośrednią przyczynę największej liczby wypadków drogowych. Zatrważające jest to, że tylko w roku 2011 policjanci ujawnili ponad 183 tys. kierujących pojazdami „po spożyciu alkoholu”.
Jak powiedział podinsp. Rafał Kozłowski, do priorytetów zawartych w IV Europejskim Programie Działań na rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2011-2020, należy m.in. skuteczniejsze egzekwowanie przepisów ruchu drogowego. Z zadaniem tym wiąże się reakcja na przekraczanie dozwolonych prędkości, zapewnienie bezpieczeństwa pieszym oraz motocyklistom. Istotny wpływ na skuteczniejsze egzekwowanie przepisów w tych obszarach mogą mieć takie elementy jak: zwiększenie kadr policji ruchu drogowego o 10 proc., nowoczesny sprzęt specjalistyczny i dostępne nowe technologie oraz możliwość płacenia mandatu kartą.


Z wielu powodów i przyczyn obiektywnych, kolejna propozycja policji w zakresie poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, mianowicie podwyższenie wysokości mandatów karnych, rodzi kontrowersje. Jest to propozycja niechętnie zyskująca aprobatę społeczną. Nie mniej jednak doświadczenia wielu innych państw europejskich wskazują, że na pewno jest ona merytoryczna i skuteczna. Ostatni raz wysokość mandatów w Polsce podnoszona była w 1995 roku, kiedy wówczas przeciętne miesięczne wynagrodzenie wg. GUS wynosiło 702,62 zł, zaś w 2011 roku – 3 399,52 zł, a aktualnie maksymalny mandat jest w wysokości 500 zł.


Przyszłość pracy policji na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, to również współpraca z policjami oraz instytucjami i podmiotami europejskimi. Oprócz udziału w procesie tworzenia prawa europejskiego w tym zakresie, ma to bardziej wymierne i widoczne znaczenie w wymiarze lokalnym, zwłaszcza poprzez tzw. „wspólne patrole ruchu drogowego” w strefach przygranicznych.


Podinsp. Rafał Kozłowski powiedział również, że najważniejsze zadania, które stoją obecnie przed policją związane są przede wszystkim z przygotowaniami do zabezpieczenia oraz działaniami prowadzonymi podczas piłkarskiego turnieju EURO 2012. Policjanci będą odpowiedzialni za zapewnienie płynności ruchu drogowego oraz bezpieczeństwa na drogach, szczególnie w miastach, w których już niebawem odbywać się będą mecze piłkarskie. W tym samym czasie, nie można jednak zapominać o stałych, codziennych obowiązkach związanych z patrolowaniem pozostałych dróg w kraju.
Wła-49

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież