Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami.... Miesiąc AAC w Przedszkolu Specjalnym Nr 77 » Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Przez cały mi... Poseł Tarczyński w Akwenie: Fakty dla przekonanych... » W klubie gdańskiej Solidarności "Akwen" odbyło się spotkanie z eurodeputowanym Dominikiem Tarczyński... W tygodniku „Sieci”: Putin wysyła na śmierć » Władimir Putina ogłosił częściową mobilizację i chce powołać pod broń przynajmniej 300 tys. mężczyzn... Las to nie wysypisko » Nielegalne składowiska odpadów, to największe zmartwienie Nadleśnictwa Kolbudy. W świetle prawa domn... Czesław Nowak: Tusk otrzymał zadanie do wykonania » Z Czesławem Nowakiem, posłem OKP i Porozumienia Centrum (1989-1993), gdańskim radnym (1998-2006), po... PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej » 16 września otwarto Centrum Medyczne PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej. To trzecia taka placów... M. Adamowicz u gedanistów - forma na medal » Mamy dobra wiadomość dla nieco poirytowanej sędzi Aleksandry Kaczmarek, która 8 września nie doczeka... Wszystkim, którym drogie jest dziedzictwo gdańskiej zieleni » Oświadczenie otwarteW dniu 4 maja b.r. wystosowałem List Otwarty w sprawie postępującej degradacji O... Tomasz Wołek odłożył pióro. Kibicuje Niebiesko-Biało-Niebieskim w Nieb... » Tomasz Wołek był dziennikarzem, pisarzem, znawcą i komentatorem sportowym. Urodził się w 1947 roku. ...
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Marsze w górę tabeli
sobota, 24 września 2022 13:49
Marsze w górę tabeli
EKSTRAKLASA BP
Lechia od ostatniego dnia lipca wciąż bez
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
czwartek, 22 września 2022 18:12
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
48-letni Marcin Kaczmarek podjął się niezwykle trudnego zadania.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Szlakiem Rewskich Szkut
wtorek, 20 września 2022 13:27
Szlakiem Rewskich Szkut
Kilka dni urlopu jak co roku we wrześniu spędziłem w Rewie. To
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
środa, 31 sierpnia 2022 08:28
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza uczniów

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Niebezpieczne polskie drogi

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
wtorek, 08 maja 2012 11:06

65 ofiar śmiertelnych, 5 tys. zatrzymanych osób prowadzących pojazdy pod wpływem alkoholu, w tym połowa rowerzystów, to tragiczny bilans długiego weekendu majowego w Polsce. W tej niechlubnej statystyce swój udział, z kilkoma ofiarami śmiertelnymi, ma również Trójmiasto.


Jakie podjąć przedsięwzięcia, aby Polacy nie siadali za kierownicę po spożyciu alkoholu? Aby nie stanowili potencjalnych „morderców”, ewentualnie „samobójców”. 
Otóż liczba osób zabitych w wypadkach drogowych w Polsce na przestrzeni ostatnich dwóch dekad oscylowała od 5,5 do 7 tys. rocznie. W tym okresie rekordowymi były lata 1991 oraz 1997, gdy liczba ofiar sięgnęła prawie 8 tys. Dopiero w roku 2009 i 2010 nastąpiła poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego wyrażana spadkiem ilości zabitych na polskich drogach w ilości około 15 proc. w porównaniu do poprzednich lat. Niestety w roku 2011 nastąpił wzrost ofiar śmiertelnych o 7,2 proc., ale w tym okresie wzrosła też niemal trzykrotnie liczba zarejestrowanych pojazdów w Polsce.


Takie dane na początku swego wystąpienia zaprezentował podinspektor Rafał Kozłowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, biorący udział w IX Międzynarodowym Seminarium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego GAMBIT, jakie niedawno odbyło się na Politechnice Gdańskiej.
Policja jest jednym z podmiotów współodpowiedzialnych za stan bezpieczeństwa ruchu drogowego i swoje zadania w tym zakresie koncentruje przede wszystkim w obszarach związanych z działaniami kontrolnymi, legislacyjnymi, profilaktyczno – edukacyjnymi oraz logistyczno – organizacyjnymi.


Mówiąc o najważniejszym obszarze – „kontrolnym”, mówca podkreślił, że policjanci każdego roku ujawniają ok. 5 mln wykroczeń drogowych, z czego blisko 70 proc spraw kończy się nałożeniem mandatu karnego, zaś pozostałą część stanowią pouczenia lub sprawy skierowane do sądu. Ponad 1.5 mln przypadków, to wykroczenia polegające na przekroczeniu dozwolonej prędkości, która stanowi bezpośrednią przyczynę największej liczby wypadków drogowych. Zatrważające jest to, że tylko w roku 2011 policjanci ujawnili ponad 183 tys. kierujących pojazdami „po spożyciu alkoholu”.
Jak powiedział podinsp. Rafał Kozłowski, do priorytetów zawartych w IV Europejskim Programie Działań na rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2011-2020, należy m.in. skuteczniejsze egzekwowanie przepisów ruchu drogowego. Z zadaniem tym wiąże się reakcja na przekraczanie dozwolonych prędkości, zapewnienie bezpieczeństwa pieszym oraz motocyklistom. Istotny wpływ na skuteczniejsze egzekwowanie przepisów w tych obszarach mogą mieć takie elementy jak: zwiększenie kadr policji ruchu drogowego o 10 proc., nowoczesny sprzęt specjalistyczny i dostępne nowe technologie oraz możliwość płacenia mandatu kartą.


Z wielu powodów i przyczyn obiektywnych, kolejna propozycja policji w zakresie poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, mianowicie podwyższenie wysokości mandatów karnych, rodzi kontrowersje. Jest to propozycja niechętnie zyskująca aprobatę społeczną. Nie mniej jednak doświadczenia wielu innych państw europejskich wskazują, że na pewno jest ona merytoryczna i skuteczna. Ostatni raz wysokość mandatów w Polsce podnoszona była w 1995 roku, kiedy wówczas przeciętne miesięczne wynagrodzenie wg. GUS wynosiło 702,62 zł, zaś w 2011 roku – 3 399,52 zł, a aktualnie maksymalny mandat jest w wysokości 500 zł.


Przyszłość pracy policji na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, to również współpraca z policjami oraz instytucjami i podmiotami europejskimi. Oprócz udziału w procesie tworzenia prawa europejskiego w tym zakresie, ma to bardziej wymierne i widoczne znaczenie w wymiarze lokalnym, zwłaszcza poprzez tzw. „wspólne patrole ruchu drogowego” w strefach przygranicznych.


Podinsp. Rafał Kozłowski powiedział również, że najważniejsze zadania, które stoją obecnie przed policją związane są przede wszystkim z przygotowaniami do zabezpieczenia oraz działaniami prowadzonymi podczas piłkarskiego turnieju EURO 2012. Policjanci będą odpowiedzialni za zapewnienie płynności ruchu drogowego oraz bezpieczeństwa na drogach, szczególnie w miastach, w których już niebawem odbywać się będą mecze piłkarskie. W tym samym czasie, nie można jednak zapominać o stałych, codziennych obowiązkach związanych z patrolowaniem pozostałych dróg w kraju.
Wła-49

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież