Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd... Obszański, Śniegula i Bartuzel w Telewizji Republika » We wtorek, 27 lutego, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą Tomasz Obszański, Przewodniczący NSZZ Rol... W tygodniku „Sieci”: Spisek przeciw polskiej szkole » Nowy numer tygodnika „Sieci” ujawnia szokujący plan Brukseli na polską edukację: szkoły mają obniżyć... Szumiące zabawy czyli VIII Międzyszkolny Turniej Logopedyczny » Kiedy dziecko idzie do szkoły i gdy są u niego wskazania do pracy nad prawidłową mową, uczeń trafia ... Szkoła Podstawowa nr 11: dzieci chcą się uczyć w tej szkole » 1 marca rusza rekrutacja do gdańskich szkół podstawowych. W lutym swoje drzwi na spotkania z rodzica... Medale za wkład w Pamięć » W piątkowe popołudnie gdański Odział Instytutu Pamięci Narodowej wręczył medale dla pięciu laureatów... Grzegorz Górski: Jesteśmy w "oku cyklonu" » Czy jako naród jesteśmy świadomi nadciągających zagrożeń; o naiwności w patrzeniu na swoją przyszłoś... Anna Gembicka i Tomasz Obszański w Telewizji Republika » W piątek o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będą Anna Gembicka, była minister rol...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
niedziela, 25 lutego 2024 14:18
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
Nie będzie 10. z rzędu finału hokeistek Stoczniowca. Gdańszczanki
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
sobota, 24 lutego 2024 12:38
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
I LIGA FORTUNA
Wszyscy oczekiwali postawy trójmiejskich
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

67. rocznica końca wojny w Europie - GALERIE

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
wtorek, 08 maja 2012 14:18

Gdańsk uczcił 67 rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie, zwanej swego czasu Dniem Zwycięstwa. Tuż przed godz. 11. przy pomniku „Tym, co za Polskość Gdańska" przy Podwalu Staromiejskim stawiły się jednostki reprezentacyjne wojska (Kompania Honorowa 49. Bazy Lotniczej z Pruszcza Gdańskiego) i orkiestra Marynarki Wojennej, poczty sztandarowe związków kombatanckich i kilku gdańskich szkół, samorządowcy, korpus dyplomatyczny i grupa kombatantów. 


GALERIA

GALERIA II


Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza zastępował wiceprezydent Maciej Lisicki.
- Polskiemu żołnierzowi przypadł w maju 1945 roku zaszczyt zatknięcia biało-czerwonej flagi na murach zdobytego Berlina. Trudne to było zwycięstwo. I nie dla wszystkich. Walka trwała. Nadal w lasach pozostali żołnierze wyklęci. Być może pokolenia naszych dzieci, pozbawione bagażu lat wojny i doświadczeń powojennych będzie mogło ten dzień traktować jako święto dumy i radości - mówił Lisicki.  


alt


Za poległych i pomordowanych w latach II wojny światowej modlił się ks. kmdr prałat dr Marian Próchniak, delegat Biskupa Polowego Wojska Polskiego.
- Jest nas tu garstka, reprezentantów półmilionowego miasta, ale o tych, którzy oddali swe życie za Ojczyznę trzeba pamiętać. Wiele jest jeszcze w polskiej ziemi i na dnie mórz pozostałości po tamtej wojnie. Wciąż znajdowane są pociski  z tamtych lat. Wiele jest jeszcze spraw niewyjaśnionych mimo upływu lat jak chociażby tragedia obławy augustowskiej  - mówił kmdr Próchniak.
Po Apelu Poległych i salwie honorowej u stóp pomnika spoczęły wieńce i kwiaty.


altII wojna światowa w Europie zaczęła się 1 września atakiem nazistowskich Niemiec na Polskę, a zakończyła się bezwarunkową kapitulacją III Rzeszy 8 maja 1945. Niemcy kapitulowały w kwaterze głównej Alianckich Sił Ekspedycyjnych generała D. Eisenhowera w Reims we Francji przed przedstawicielami armii USA i Wspólnoty Brytyjskiej. Kapitulującą armię niemiecką reprezentował tam Alfred Jodl, lotnictwo Wilhelm Oxenius, a marynarkę Hans-Georg von Friedeburg.  Na żądanie Stalina przed północą 8 maja (było to według czasu moskiewskiego już 9 maja) w kwaterze marszałka Gieorgija Żukowa w dzielnicy Karlshorst w Berlinie powtórzono podpisanie bezwarunkowej kapitulacji przed przedstawicielami trzech mocarstw sojuszniczych – ZSRR, USA i Wielkiej Brytanii.  Podpisujący akt kapitulacji w imieniu zwyciężonych  feldmarszałek Wilhelm Keitel głównodowodzący Wehrmachtu skomentował obecność francuskiego generała de Tassigny, że powinien on złożyć podpis po stronach składających i przyjmujących kapitulację.  Do 1990 roku świat zachodni obchodził rocznicę zakończenia wojny z hitlerowskimi Niemcami 8 maja, a ZSRR i państwa bloku socjalistycznego – 9 maja.


alt


W Gdańsku powstaje Muzeum II Wojny Światowej w obrysie ul. Wałowej w obrębie Starego Miasta Gdańska przy nabrzeżu Kanału Raduni, w bezpośrednim sąsiedztwie  Pl. Obrońców Poczty Polskiej. W tym miejscu rozpoczął się niemiecki atak na terytorium Rzeczpospolitej, jakie w myśl obowiązującego wówczas prawa stanowiła Poczta Polska. W maju powinien rozpocząć się pierwszy etap budowy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Drugi etap planowany był na lata 2013-14. Jest już jednak niemal pewne, że nie uda się utrzymać tego harmonogramu i zgodnie z pierwotnym planem, muzeum nie zostanie otwarte 1 września 2014 r.
 ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież