PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k... Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty...
Reklama
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Trefl Sopot Mistrzem Polski!
poniedziałek, 17 czerwca 2024 08:16
Trefl Sopot Mistrzem Polski!
Jeszcze tydzień temu trudno było w to uwierzyć. Koszykarze Trefla
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
piątek, 14 czerwca 2024 14:35
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
Do zakończenia sezonu 2023/24 pozostały już tylko dwie kolejki na
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Benefis Marka
niedziela, 02 czerwca 2024 16:24
Benefis Marka
Znamy się od blisko dwóch dekad. Zawsze Marka Wróbla uważałem za

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Kto znajdzie się na listach SLD w najbliższych wyborach?

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
sobota, 12 marca 2011 21:10

altMiller, Arłukowicz, Pastusiak - kto trafi na pomorskie listy SLD? Czy Sojusz postawi na lokalnych polityków, czy zdecyduje się na „desant” z innych regionów?

Przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej Grzegorz Napieralski w poniedziałek odwiedzi Pomorze. Choć głównym powodem wizyty jest spotkanie ze związkowcami, nieoficjalnie mówi się, że Napieralski zamierza też dokonać „przeglądu” pomorskiej kadry partii pod kątem list do jesiennych wyborów.

Pomorskie SLD jest w bowiem trudnej sytuacji w zarówno przypadku obu pomorskich list.

Z okręgu gdańskiego w 2007 roku z „jedynki” na wspólnej liście SLD, SDPL, UP i PD startował Bogdan Lis, były członek Stronnictwa Demokratycznego, który z pewnością nie zdecyduje się na start z list Sojuszu. W takiej sytuacji - zdaniem części lokalnych polityków - naturalnym kandydatem na lidera jest Longin Pastusiak. Okazuje się jednak, że nie zdecydował on jeszcze, czy  wystartuje w wyborach. – Moja decyzja zależy głównie do stanu zdrowia mojej żony – tłumaczy Pastusiak.

SLD rozważa więc różne warianty obsady listy w okręgu gdańskim. Jednym z pomysłów jest zaproponowanie „jedynki” byłemu premierowi Leszkowi Millerowi. - Słyszałem już kilka plotek na temat tego, że będę startować w tym, czy innym okręgu. Cieszy mnie to, że jestem potrzebny, ale na razie to tylko plotki – zastrzega sam zainteresowany.

Część działaczy Sojuszu zaznacza jednak, że informacje o starcie Millera mogą być częścią wewnątrzpartyjnej walki. – Przecież Leszek Miller ma niewiele wspólnego z Gdańskiem, odbywał tu jedynie służbę wojskową. Zresztą, po pośle Arłukowiczu, to już kolejna „kandydatura” na jedynkę spoza Gdańska. Mam wrażenie, że nie ostatnia – mówi Jacek Kowalik, poseł SLD.

Szanse na wysokie miejsce na liście ma też Edmund Stachowicz, który już po raz drugi został prezydentem Starogardu Gdańskiego. – Z powodu choroby, w ostatnich miesiącach byłem trochę wyłączony z działań politycznych. Ciężko mi więc dziś powiedzieć, czy dostanę propozycję startu w wyborach, tym bardziej, że teraz mam przecież obowiązki jako prezydent Starogardu Gdańskiego. Inna sprawa, że w Sojuszu słyszy się głosy, że może warto postawić w wyborach na działaczy samorządowych – zauważa Stachowicz.

Prawdopodobnie na listach znajdzie się też miejsce dla radnej sejmiku pomorskiego Małgorzaty Ostrowskiej, która osiągnęła przyzwoity wynik cztery lata temu. Gorzej wygląda sytuacja Krzysztofa Andruszkiewicza, który z kretesem przegrał zeszłoroczne wybory na prezydenta Gdańska.

Nie mniejszy problem SLD będzie miało z ułożeniem listy w Gdyni. Joanna Senyszyn, poprzednia „jedynka”, która zebrała 40 proc. wszystkich głosów na listę Sojuszu, w 2009 roku otrzymała mandat europosła. Ciężko będzie też zastąpić tragicznie zmarłą pod Smoleńskiem Izabelę Jarugę-Nowacką, ponieważ w 2007 roku otrzymała prawie 15 tys. głosów. Dla porównania, Jerzy Kowalik, który przejął mandat po zmarłej posłance zdobył zaledwie 1740 głosów. Także drugi z posłów – Władysław Szkop – nie może pochwalić się imponującym wynikiem. W 2007 roku zebrał 4,5 tys. głosów.

Wiele wskazuje więc, że w obu pomorskich okręgów krajowe władze SLD zdecydują się na wsparcie lokalnych struktur kandydatami spoza regionu. Być może decyzja zapadnie już na poniedziałkowym spotkaniu pomorskiego zarządu partii z przewodniczącym Grzegorzem Napieralskim.

Adrian Dampc
adrian.dampc@wybrzeze24.plRelated news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież