Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych » Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech instancji, wniosków do Sądu Najwyżs... Zmiana koloru togi J. Karnowskiego? Bezprawne polecenia w Sopocie... » Poseł Jacek Karnowski, b. prezydent Sopotu, prowadzi przesłuchania w komisji śledczej ds. wyborów ko... 3-milionowy zwiedzający w Muzeum II Wojny Światowej » Wejście rodziny Wawrzyńczaków z Kalisza kilka minut po godz. 13:00 21 lutego na wystawę główną oznac... Katarzyna Sójka w Telewizji Republika » 21 lutego o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie posłanka Katarzyna Sójka, Pr... Jarosław Olechowski dołączył do Telewizji Republika » 19 lutego do zespołu Telewizji Republika dołączył Jarosław Olechowski, były szef Telewizyjnej Agencj... Immersyjna edukacja z IPN » W siedzibie gdańskiego oddziału IPN zaprezentowano nowy program edukacyjny z wykorzystaniem nowej te... Tomasz Rakowski: Mój program chcę napisać razem z mieszkańcami Gdańska » W klubie Akwen w siedzibie NSZZ Solidarność 18 lutego szef pomorskiego Prawa i Sprawiedliwości - Pio... W tygodniku „Sieci”: Plan PiS: Odbić Unię i pomóc Trumpowi » W tygodniku „Sieci” wywiad z Dominikiem Tarczyńskim, eurodeputowanym i nowym szefem delegacji polski... Tomasz Rakowski kandydatem PiS na prezydenta Gdańska » Tomasz Rakowski będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Gdańska. - - Gdańsk potrzebu... Dziurowisko Dulkiewicz » Kierowcy toną w dziurach na gdańskich ulicach. Na odszkodowania za ich straty gmina wydaje rocznie o...
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
czwartek, 22 lutego 2024 17:29
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech
Projekt wypunktował Trefla
niedziela, 18 lutego 2024 18:58
Projekt wypunktował Trefla
W spotkaniu drużyn z czołówki Projekt Warszawa pokonał na swoim
Bomba w górę...
piątek, 16 lutego 2024 14:59
Bomba w górę...
Przed tygodniem wystartowała Ekstraklasa SA i już zanotowano
Lechia zaczęła wiosnę od mocnego uderzenia
niedziela, 18 lutego 2024 08:33
Lechia zaczęła wiosnę od mocnego uderzenia
Bardzo udanie rozpoczęli rundę wiosenną piłkarze Lechii. Na

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wystawa ekscentrycznego Mieczysława Olszewskiego
niedziela, 11 lutego 2024 22:02
Wystawa ekscentrycznego Mieczysława Olszewskiego
Znany pod pseudonimem „Mieto” prof. Mieczysław Olszewski był

Sport w szkole

Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
czwartek, 15 lutego 2024 09:28
Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza na XVII

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Kto znajdzie się na listach SLD w najbliższych wyborach?

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
sobota, 12 marca 2011 21:10

altMiller, Arłukowicz, Pastusiak - kto trafi na pomorskie listy SLD? Czy Sojusz postawi na lokalnych polityków, czy zdecyduje się na „desant” z innych regionów?

Przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej Grzegorz Napieralski w poniedziałek odwiedzi Pomorze. Choć głównym powodem wizyty jest spotkanie ze związkowcami, nieoficjalnie mówi się, że Napieralski zamierza też dokonać „przeglądu” pomorskiej kadry partii pod kątem list do jesiennych wyborów.

Pomorskie SLD jest w bowiem trudnej sytuacji w zarówno przypadku obu pomorskich list.

Z okręgu gdańskiego w 2007 roku z „jedynki” na wspólnej liście SLD, SDPL, UP i PD startował Bogdan Lis, były członek Stronnictwa Demokratycznego, który z pewnością nie zdecyduje się na start z list Sojuszu. W takiej sytuacji - zdaniem części lokalnych polityków - naturalnym kandydatem na lidera jest Longin Pastusiak. Okazuje się jednak, że nie zdecydował on jeszcze, czy  wystartuje w wyborach. – Moja decyzja zależy głównie do stanu zdrowia mojej żony – tłumaczy Pastusiak.

SLD rozważa więc różne warianty obsady listy w okręgu gdańskim. Jednym z pomysłów jest zaproponowanie „jedynki” byłemu premierowi Leszkowi Millerowi. - Słyszałem już kilka plotek na temat tego, że będę startować w tym, czy innym okręgu. Cieszy mnie to, że jestem potrzebny, ale na razie to tylko plotki – zastrzega sam zainteresowany.

Część działaczy Sojuszu zaznacza jednak, że informacje o starcie Millera mogą być częścią wewnątrzpartyjnej walki. – Przecież Leszek Miller ma niewiele wspólnego z Gdańskiem, odbywał tu jedynie służbę wojskową. Zresztą, po pośle Arłukowiczu, to już kolejna „kandydatura” na jedynkę spoza Gdańska. Mam wrażenie, że nie ostatnia – mówi Jacek Kowalik, poseł SLD.

Szanse na wysokie miejsce na liście ma też Edmund Stachowicz, który już po raz drugi został prezydentem Starogardu Gdańskiego. – Z powodu choroby, w ostatnich miesiącach byłem trochę wyłączony z działań politycznych. Ciężko mi więc dziś powiedzieć, czy dostanę propozycję startu w wyborach, tym bardziej, że teraz mam przecież obowiązki jako prezydent Starogardu Gdańskiego. Inna sprawa, że w Sojuszu słyszy się głosy, że może warto postawić w wyborach na działaczy samorządowych – zauważa Stachowicz.

Prawdopodobnie na listach znajdzie się też miejsce dla radnej sejmiku pomorskiego Małgorzaty Ostrowskiej, która osiągnęła przyzwoity wynik cztery lata temu. Gorzej wygląda sytuacja Krzysztofa Andruszkiewicza, który z kretesem przegrał zeszłoroczne wybory na prezydenta Gdańska.

Nie mniejszy problem SLD będzie miało z ułożeniem listy w Gdyni. Joanna Senyszyn, poprzednia „jedynka”, która zebrała 40 proc. wszystkich głosów na listę Sojuszu, w 2009 roku otrzymała mandat europosła. Ciężko będzie też zastąpić tragicznie zmarłą pod Smoleńskiem Izabelę Jarugę-Nowacką, ponieważ w 2007 roku otrzymała prawie 15 tys. głosów. Dla porównania, Jerzy Kowalik, który przejął mandat po zmarłej posłance zdobył zaledwie 1740 głosów. Także drugi z posłów – Władysław Szkop – nie może pochwalić się imponującym wynikiem. W 2007 roku zebrał 4,5 tys. głosów.

Wiele wskazuje więc, że w obu pomorskich okręgów krajowe władze SLD zdecydują się na wsparcie lokalnych struktur kandydatami spoza regionu. Być może decyzja zapadnie już na poniedziałkowym spotkaniu pomorskiego zarządu partii z przewodniczącym Grzegorzem Napieralskim.

Adrian Dampc
adrian.dampc@wybrzeze24.plRelated news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież