Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k... Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa...
Reklama
PRO LIVE w Gdańsku
wtorek, 18 czerwca 2024 08:25
PRO LIVE w Gdańsku
Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Prof. Izdebski: szyjmy rady na miarę. Forum Rad Osiedli chce nowych miar

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 15 marca 2011 03:26

altDebata „Nic o mnie, beze mnie” organizowana przez Regionalne Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych odbyła się na Wydziale Prawa i Administracji UG. Dotyczyła rad osiedli.

- Nie ma tradycji co nie oznacza, że nie ma potrzeby – tłumaczył profesor Hubert Izdebski z Uniwersytetu Warszawskiego. - To nie tylko dekoncentracja władzy, ale też tworzenie społeczności lokalnych. Warunkiem jest to, żeby jednostki nie były zbyt duże, bo jeśli w Warszawie dzielnica ma 200 tys mieszkańców, to ma rozmiar całkiem dużego miasta – podkreślił Izdebski.

Profesor wyjaśnił, że koncepcja rad nie zakłada jednorodnego systemu ich działania.

- Nie ma jednolitego przepisu na rady. Rady powinny być szyte na miarę – podkreślał Izdebski. - W niektórych miastach inicjatywę uchwałodawczą posiadają nie tylko grupy mieszkańców, ale także jednostki pomocnicze, jeśli nawet nie pojedyncze rady, to na przykład jedna czwarta rad.

We Wrocławiu rady osiedli mają swoje budżety, które mogą przeznaczać na własne inicjatywy, ale też współpracę z organizacjami pozarządowymi. Mówi się coraz częściej o odchodzeniu od tradycyjnej, bo obowiązującej, demokracji przedstawicielskiej do tego, co nazywamy demokracją partycypacyjną, gdzie każdy zainteresowany daną działalnością lokalną, nazywany „interesariuszem” może, jeśli nie bezpośrednio to za pośrednictwem organizacji, w których uczestniczy, wpływać na decyzje. Jest to kierunek, w którym bardzo często mówi się, że powinna zmierzać demokracja – zaznaczył Izdebski.

Andrzej Witkiewicz przedstawił zaś postulaty Forum Rad Osiedli, dotyczące m.in. wprowadzenia jednolitego nazewnictwa: „Rada dzielnicy”, poprawy podziału miasta na jednostki pomocnicze tak, by obszary odwzorowywały więzi lokalne, (FRO sugeruje okręgi 5-20 tys mieszkańców). Kolejne pomysły Forum dotyczyły m.in. zwiększenia liczebności zarządu rad z 2 do 3 albo nawet 5 osób, tak by, jak tłumaczył Witkiewicz, nie mogło dochodzić do sytuacji, blokowania się wzajemnego przez przewodniczącego i wiceprzewodniczącego, ułatwienia dotyczące sposobu komunikacji z miastem, rozszerzenie katalogu „współpracowników” - żeby współpraca z radnymi miejskimi mogła dotyczyć nie tylko radnych z okręgu wyborczego i określenia zakresu zarządzania i korzystania przez jednostki pomocnicze z mienia komunalnego.

- W statutach powinno się także zapisać wymóg zasięgania opinii rad jednostek pomocniczych, uzgadnianie planów remontów, konserwacji ulic, zieleńców, mienia komunalnego z radami – podkreślił Witkiewicz.

Forum domaga się także możliwości publikowania na stronach internetowych miasta, na przykład przez przewodniczących zarządów.

- W Gdańsku mamy obecnie wybuch aktywności jeśli chodzi o jednostki pomocnicze, trzeba nowych regulacji, bo istniejące opierają się na przepisach z 2002-2003 roku, potrzebne są nowe regulacje – podkreślił Witkiewicz.

Jacek Wierciński
jacek.wiercinski@wybrzeze24.pl


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież