W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f... Stowarzyszenie Godność o emeryturach esbeków » Oświadczenie Stowarzyszenia Godność w sprawie przywrócenia uprawnień funkcjonariuszom aparatu PRL.No...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Arka przełamała niemoc w derbach. Gdynianie wygrali w lidze po 16 latach
piątek, 24 listopada 2023 21:53
Arka przełamała niemoc w derbach. Gdynianie wygrali w lidze po 16 latach
Po 16 latach Arka wygrała w lidze z Lechią. W Gdyni gospodarze
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
wtorek, 21 listopada 2023 16:27

Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz z mieszkańcami Wrzeszcza chcą wyjaśnień kto wyraził zgodę na wycinkę. Radni chcą złożyć skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na uchwałę z błędem w planie miejscowym.


W październiku 2022 roku w planie miejscowym dla Wrzeszcza rejon ul. Wajdeloty i Grażyny wierzba miała status "do zachowania". Opublikowany miesiąc temu plan miejscowy dla Wrzeszcza rejon ul. Wajdeloty i Grażyny miał chronić wierzbę, jednak drzewo nie miało na nim statusu "do zachowania".


- Wczoraj wycięto kilkudziesięcioletnią wierzbę przy ulicy Wajdeloty - powiedział Przemysław Majewski. - Tym co jest dla nas szokujące w tej sprawie jest fakt, że ta wierzba kilka miesięcy temu była przedmiotem dyskusji podczas uchwalania planu miejscowego dla tego terenu, który nieco ponad miesiąc temu został opublikowany, a wcześniej przez kilkanaście miesięcy był opiniowany. Nie spotkał się z pozytywnym odbiorem mieszkańców. Drzewo to miało być zachowane w planie miejscowym 0716 Wrzeszcz rejon ulicy Wajdeloty i Grażyny który kilka tygodni temu został przyjęty na sesji Rady Miasta głosami radnych Koalicji Obywatelskiej i Wszystko dla Gdańska, mimo sprzeciwu mieszkańców i nas radnych PiS. Ten plan umożliwią nową zabudowę deweloperską a mieszkańcy domagali się zieleni, poprawy gromadzenia odpadów czy zrównoważonej zabudowy. Niestety te uwagi zostały odrzucone. Co ciekawe w toku uzgadniania projektu planu Miasto mimo obietnic nie uwzględniło zachowania drzewa, zasłaniając się konserwatorem. Jednak uzgadniano z nim linie zabudowy, a nie to czy drzewo ma pozostać.

alt


- Widziałam wczoraj koło południa (w poniedziałek - dop. TŁ) jak najpierw przycinano gałęzie, a następnie wycięto całą wierzbę - powiedziała Zofia Kulczykowska, mieszkanka ul. Wajdeloty. - Nie rozumiem dlaczego pozwala się na deweloperkę, na betonowanie tego miejsca. To drzewo było tu dziesiątki lat, było pewnym symbolem tej ulicy i już go nie ma.


- W Gdańsku wycina się drzewa - powiedział radny Andrzej Skiba. - Widzimy to na Siedlcach, na Stogach, na południu Gdańska, a dziś we Wrzeszczu. Przypomnijmy, że podobnie miało być z pasem nadmorskim w Brzeźnie. Tam też Miasto forsowało zabudowę kosztem drzew, czemu sprzeciwiali się mieszkańcy, organizacje ekologiczne i my radni PiS. Ostatecznie Wojewódzki Sąd Administracyjny przyznał nam rację i uchylił w części Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Mamy nadzieję, że tak będzie i z tym planem.

alt


- Podsumowując chcemy trzech rzeczy - powiedział radny Majewski. - Wyjaśnienia z Wydziału Środowiska lub Urzędu Marszałkowskiego kto i dlaczego wydał zgodę na wycinkę. Jeśli wydano to czy będą nasadzenia zastępcze w rejonie wyciętej wierzby. Przygotowujemy się do złożenia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na uchwałę przyjmującą Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego zgodnie z artykułem 101 ustawy o samorządzie gminnym.


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież