Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu...
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Zaległy mecz w Rybniku - aktualizacja
wtorek, 11 czerwca 2024 13:55
Zaległy mecz w Rybniku - aktualizacja
Speedway Ekstraliga podała termin zaległego meczu INNPRO ROW Rybnik
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
piątek, 14 czerwca 2024 14:35
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
Do zakończenia sezonu 2023/24 pozostały już tylko dwie kolejki na
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Kamień węgielny Pomorskiej Kolei Metropolitalnej

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 01 lipca 2013 20:39

Oficjalnie ruszyła budowa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. W poniedziałek podpisano akt erekcyjny, po czym wmurowano kamień węgielny pod budowę kolei.– Tuba z kamieniem trafiła pod fundament przystanku PKM Port Lotniczy. To jest jeden z pierwszych fundamentów, który jest tutaj wylewany. Szyna natomiast trafi na sam przystanek. Dla upamiętnienia – tłumaczył Tomasz Konopacki, rzecznik prasowy Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

– To jest rzeczywiście wielkie dzieło, dziś w sposób symboliczny rozpoczynamy tę inwestycję, w sposób symboliczny – bo niemal na całym przebiegu tej trasy – trwają już prace inwestycyjne – podkreślał Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

– Pod każdym względem jest to wydarzenie historyczne, dla tych ludzi, którzy przyłożyli rękę do tej wielkiej inwestycji. I dzisiaj chcę podziękować wszystkim, tym niewymienionym zwłaszcza, którzy do tej wielkiej inwestycji się przyłączyli – mówił Sławomir Nowak, minister transportu.

Na akcie erekcyjnym podpisy złożyli Sławomir Nowak, minister transportu, Paweł Orłowski, wiceminister w ministerstwie rozwoju regionalnego, Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, Krzysztof Rudziński, prezes spółki Pomorska Kolej Metropolitalna oraz Dariusz Blocher, prezes generalnego wykonawcy inwestycji, firmy Budimex.


alt


Jak wspominał Mieczysław Struk, było to symboliczne rozpoczęcie budowy, ponieważ już od miesiąca trwają prace na placu budowy tej gigantycznej kolei. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem – to pojedziemy nią w drugiej połowie 2015 roku.

– Linia kolejowa jest środkiem kolejowym niezależnym, o dużej przepustowości, w zasadzie nie ma na nią większego wpływu ruch na drodze, więc jest to być albo nie być dla aglomeracji. Czeka na nas 1200 zadań w trakcie tej inwestycji. Poszczególne etapy to jest kilkadziesiąt stron. Liczymy, że na początku przyszłego roku uda się nam, jak to się mówi: „wyjść z ziemi”. Zakładamy, że do końca 2014 roku wszystkie roboty inżynierskie zostaną ukończone. Natomiast estetyka, czyli trymowanie linii przypadnie na połowę 2015 roku – poinformował Krzysztof Rudziński, prezes spółki Pomorska Kolej Metropolitalna.

O tym, jaki przewoźnik będzie nas woził i wygra ogłoszony przez Urząd Marszałkowski konkurs, dowiemy się pod koniec 2014 roku. A wsiądziemy do kolei na początku drugiej połowy 2015 roku.


alt


Warto dodać, że udało się pozyskać dodatkowe dofinansowanie z Unii Europejskiej na budowę PKM w kwocie  105 mln zł. Do dzisiaj pewna była suma 500 mln złotych dotacji. Realizacja całej inwestycji to koszt przeszło 800 mln zł.

Pomorska Kolej Metropolitalna jest największą inwestycją infrastrukturalną realizowaną przez samorząd województwa pomorskiego. Nowa linia połączy Gdańsk-Wrzeszcz z Portem Lotniczym im. Lecha Wałęsy i dalej połączy się z istniejącą linią kolejową Gdynia - Kościerzyna. Dzięki PKM zarówno z Gdańska, jak i z Gdyni można będzie dojechać pociągiem do Portu Lotniczego w niecałe 25 minut.

Wmurowanie kamienia węgielnego poprzedził występ artystów z Teatru Znak. Szczególnie występ czteroosobowego zespołu, którego członkowie wystąpili w roboczych strojach, grający na kaskach i innych przedmiotach żywcem wziętych z budowy rozruszały zebranych uczestników wydarzenia. I stał się dobrym preludium do zainaugurowania budowy kolei łączącej Gdańsk z Kaszubami.
(UA)
fot. Urszula Abucewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież