Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Reklama
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Grzenia: Choroba stała się towarem

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
czwartek, 27 czerwca 2013 20:28

O sytuacji w pomorskiej służbie zdrowia po ogłoszeniu wyników na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną i ograniczeniu dostępu do badań diagnostycznych, o paraliżu i zapaści pomorskiej opieki medycznej rozmawiamy z Krystyną Grzenią – dyrektor Szpitala Specjalistycznego św. Wojciecha na gdańskiej Zaspie.


– Szpital, którym Pani kieruje od 1 lipca będzie musiał zamknąć sześć poradni: kardiologiczną, gastroenterologiczną, pulmonologiczną, geriatryczną, otolaryngologiczną oraz chirurgię onkologiczną. Już teraz docierają do nas sygnały od Czytelników, że po kilkumiesięcznym oczekiwaniu na wizytę, są odprawiani z przysłowiowym kwitkiem. Co będzie się działo za kilka dni?
Krystyna Grzenia: Trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie szpitala, gdy wyniki konkursu się uprawomocnią. Będzie na pewno mnóstwo napięć na linii pacjent – szpital. Pacjenci objęci opieką od wielu lat, ciężko chorzy na serce, którzy byli naszymi pacjentami na oddziale kardiologicznym, nagle usłyszą, że tracą ciągłość opieki. Wielu z nich ma wyznaczone terminy wizyt już na drugie półrocze – niezwykle trudno nam będzie wziąć na siebie odpowiedzialność informowania ich o tym, że tej wizyty nie będzie. Składając ofertę musieliśmy złożyć oświadczenie, że się zapoznaliśmy się z  kryteriami oceny i je przyjmujemy, ale tak naprawdę nie mamy wyboru, ponieważ niezłożenie takiego oświadczenia skutkuje nieprzyjęciem oferty. Postawieni pod ścianą przyjmujemy warunki jakie fundusz stworzył, bo innego wyboru nie mamy. Aczkolwiek stoję na stanowisku, i nie jestem w tym odosobniona, że kryteria oceny oferty nie sprzyjają w pełnym tego słowa znaczeniu: jakości, kompleksowości, ciągłości leczenia i bezpieczeństwu pacjentów. Czym innym jest skorzystanie z konsultacji doraźnie a czym innym jest opieka ambulatoryjna, ciężko i przewlekle chorych. I to w ogóle nie jest rozdzielane, tego fundusz w ogóle nie bierze pod uwagę. Nagle urywa się komuś ciągłość leczenia, nawet jeśli fundusz mówi, że gdzieś tam pracuje ten sam lekarz i też tego pacjenta poprowadzi. To jest po prostu nieporozumienie, ponieważ nasza poradnia przyszpitalna działająca w strukturze opieki szpitalnej ma swoje standardy opieki. My jako instytucja firmujemy tę pracę. Każda firma ma swoje standardy i one się jednak różnią. Nie podzielam opinii dyrektor pomorskiego oddziału NFZ, że to wszystko zostało zrobione dla dobra pacjentów. Nijak mi to się nie układa.


– Prezydenci Gdańska, Gdyni i Sopotu oraz marszałek województwa pomorskiego napisali list do premiera z sugestią anulowania wyników konkursu.
Krystyna Grzenia: Ciągle liczę na to, że zwycięży zdrowy rozsądek, umiejętność i wyobraźnia przewidywania do przodu. Trzeba się wczuć w sytuację ciężko chorego, który od 10 lat jest chory na serce, przeszedł zawał, ma wszczepiony rozrusznik. I nagle traci ciągłość leczenia, bo inna firma powie, że gwarantuje wyższą jakość, spełni kryteria funduszu, czyli udział procentowy lekarzy specjalistów. Jeden z polityków napisał, że zdrowie stało się towarem, ja mogę powiedzieć, że choroba stała się towarem. Mnie się to naprawdę nie podoba, że sprowadziliśmy chorobę tylko do towaru. Muszą być elementy konkurencji, bo ona zawsze działa na ludzi, dobrze, pobudzająco, ale żeby sprowadzić system opieki zdrowotnej do handlowania towarem, to ja protestuję.


alt


– Czy uważa Pani, że należy odwołać dyrektor pomorskiego oddziału wojewódzkiego NFZ Barbarę Kawińską?
Krystyna Grzenia: Nie. Natomiast mam wiele uwag odnośnie pracy pomorskiego oddziału. Uważam, że oddział funduszu ma większe możliwości oceny przewidywania skutków, bo być może ktoś w dobrej wierze opracował kryteria. My nie jesteśmy w stanie ocenić skutków, ponieważ ja nie wiem, co się dzieje na rynku, ilu jest oferentów i co oni proponują. Natomiast fundusz ma o wiele większą wiedzę niż my. Dlatego uważam, że powinien kreatywnie wpływać na zasady finansowania świadczeń pod kątem hierarchii ważności, bo jak są ograniczone pieniądze, to w pierwszej kolejności powinno być brane pod uwagę bezpieczeństwo zdrowotne. Tutaj nie widzę, żeby poprzez działania funduszu bezpieczeństwo zdrowotne zostało zagwarantowane.


– Szpital na Zaspie stracił nie tylko kontrakty na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną, ale także na badania diagnostyczne, tomograf komputerowy i rezonans magnetyczny. To kolejna kuriozalna decyzja pomorskiego NFZ. Jak szpital będzie dokonywał diagnoz medycznych?
Krystyna Grzenia: Mając dużą przychodnię przyszpitalną w tym dużą poradnię onkologiczną, ortopedyczną,  neurologiczną to te trzy główne specjalności w ramach ciągłości procesu diagnostyczno-terapeutycznego potrzebują szybkiego dostępu do tego typu badań. Nikt mi nie powie, że jeżeli to będzie w innym podmiocie to uda się zsynchronizować terapię z diagnostyką w krótkim czasie. U nas jest współpraca, poradnia, diagnostyka, oddział. Pomimo że fundusz kontraktuje to odrębnie, to ta współpraca istnieje. W mojej ocenie nie widzimy tu dobra pacjenta, ponieważ mówienie, że to badanie można zrobić w innych miejscach, absolutnie nie daje żadnych gwarancji, że ten pacjent uzyska to badanie w czasie niezbędnym dla procesu terapeutycznego.


– Chaos już jest odczuwalny w wielu placówkach zdrowia. Co będzie, kiedy zmiany te wejdą w życie?
Krystyna Grzenia: Uważam, że instytucja, która stworzyła takie kryteria powinna szybko działać na rzecz jej zmiany. I niektóre już zmiany zostały uwzględnione (np. w AOS-ie, którego konkurs będzie rozstrzygany z dniem 1 października – dop. UA). Te regiony, które teraz nie miały konkursu będą oceniane troszeczkę według innych zasad. Tam się wiele nie zmieniło, ale ja zadaję pytanie: Czy to jest zgodne z prawem? Istotą powołania scentralizowanej instytucji były te same reguły gry, a one zaczynają się rozjeżdżać. Zadaję również inne pytanie. Czy jest właściwe, że kilka osób decyduje o losie publicznych pieniędzy na taką skalę? Jestem zaniepokojona tymi decyzjami także jako płatnik składki. Bo oprócz tego, że jestem dyrektorem szpitala, jestem także płatnikiem składki. Jeżeli nie zatrzymamy, nie zahamujemy tego procesu, który dzisiaj się dzieje z wydawaniem publicznych pieniędzy w obszarze składki, to cofnąć te destrukcyjne zmiany będzie za chwilę niezwykle ciężko.
Rozmawiała Urszula Abucewicz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież