Działkowcy zainaugurowali sezon letni » Działkowcy z Rodzinnych Ogródków Działkowych "Owczarnia" spotkali się na corocznym "Dniu działkowca"... Trzy kolejne „Kormorany” zamawia MON. Będą budowane w Gdańsku » Za kilka tygodni służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpocznie ORP „Albatros” okręt typu „Kormoran ... W tygodniku „Sieci”: Dyplomatyczna bitwa o wycieczki z Izraela » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło podejmują kwestię wakacyjnych wycie... Mateusz Smolana: Polityka pamięci o opozycji wobec PRL i o „Solidarnoś... » Z Mateuszem Smolaną, historykiem, dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Solidarności, rozmawia Artur S. G... ECS: otwarte dla sufrażystek, dla inwalidów – zamknięte » Różne bywają oblicza solidarności. Europejskim Centrum Solidarności chce, aby organizacja mająca doś... Kamienie milowe to nie tylko „praworządność”, to krok ku federalnej Eu... » Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (w skrócie KPO) to w założeniu są miliardy euro, któr... Georgette Mosbacher w tygodniku „Sieci”: „Nie wierzcie w kłamstwa o Po... » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” była ambasador USA w Polsce apeluje do świata by słuchano głosu Po... Rosyjska machina wojenna działa a zyski rosną, gdy leje się krew » Rosyjska gospodarka miała nie wytrzymać sankcji Zachodu, w efekcie jej machina wojenna powinna była ... Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe? » Dżentelmeni o swoich pieniądzach nie rozmawiają, oni je mają. My jednak dociekamy co dzieje się z gr... W tygodniku „Sieci”: Tajemnica odejścia Lisa » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza próbuje ustalić, jakie były powody zwolnienia Toma...
Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe?
czwartek, 16 czerwca 2022 17:56
Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe?
Dżentelmeni o swoich pieniądzach nie rozmawiają, oni je mają. My

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Zdunek Wybrzeże - Stelmet Falubaz LIVE 50:40 93:87
niedziela, 26 czerwca 2022 08:52
Zdunek Wybrzeże - Stelmet Falubaz LIVE 50:40 93:87
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Czyja Lechia ciąg dalszy: Szukanie partnera tu i tam
niedziela, 19 czerwca 2022 19:17
Czyja Lechia ciąg dalszy: Szukanie partnera tu i tam
Przed miesiącem pisaliśmy o zamiarach odsprzedania części

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Józefka ” i „Magda”
poniedziałek, 13 czerwca 2022 11:57
„Józefka ” i „Magda”
Profesor Józefa Wnukowa, legenda Sopotu, mieszkała przy ulicy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
niedziela, 12 czerwca 2022 13:58
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
Blisko 200 zaangażowanych szkół i ponad 50 tysięcy ćwiczeń
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Grzenia: Choroba stała się towarem

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
czwartek, 27 czerwca 2013 20:28

O sytuacji w pomorskiej służbie zdrowia po ogłoszeniu wyników na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną i ograniczeniu dostępu do badań diagnostycznych, o paraliżu i zapaści pomorskiej opieki medycznej rozmawiamy z Krystyną Grzenią – dyrektor Szpitala Specjalistycznego św. Wojciecha na gdańskiej Zaspie.


– Szpital, którym Pani kieruje od 1 lipca będzie musiał zamknąć sześć poradni: kardiologiczną, gastroenterologiczną, pulmonologiczną, geriatryczną, otolaryngologiczną oraz chirurgię onkologiczną. Już teraz docierają do nas sygnały od Czytelników, że po kilkumiesięcznym oczekiwaniu na wizytę, są odprawiani z przysłowiowym kwitkiem. Co będzie się działo za kilka dni?
Krystyna Grzenia: Trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie szpitala, gdy wyniki konkursu się uprawomocnią. Będzie na pewno mnóstwo napięć na linii pacjent – szpital. Pacjenci objęci opieką od wielu lat, ciężko chorzy na serce, którzy byli naszymi pacjentami na oddziale kardiologicznym, nagle usłyszą, że tracą ciągłość opieki. Wielu z nich ma wyznaczone terminy wizyt już na drugie półrocze – niezwykle trudno nam będzie wziąć na siebie odpowiedzialność informowania ich o tym, że tej wizyty nie będzie. Składając ofertę musieliśmy złożyć oświadczenie, że się zapoznaliśmy się z  kryteriami oceny i je przyjmujemy, ale tak naprawdę nie mamy wyboru, ponieważ niezłożenie takiego oświadczenia skutkuje nieprzyjęciem oferty. Postawieni pod ścianą przyjmujemy warunki jakie fundusz stworzył, bo innego wyboru nie mamy. Aczkolwiek stoję na stanowisku, i nie jestem w tym odosobniona, że kryteria oceny oferty nie sprzyjają w pełnym tego słowa znaczeniu: jakości, kompleksowości, ciągłości leczenia i bezpieczeństwu pacjentów. Czym innym jest skorzystanie z konsultacji doraźnie a czym innym jest opieka ambulatoryjna, ciężko i przewlekle chorych. I to w ogóle nie jest rozdzielane, tego fundusz w ogóle nie bierze pod uwagę. Nagle urywa się komuś ciągłość leczenia, nawet jeśli fundusz mówi, że gdzieś tam pracuje ten sam lekarz i też tego pacjenta poprowadzi. To jest po prostu nieporozumienie, ponieważ nasza poradnia przyszpitalna działająca w strukturze opieki szpitalnej ma swoje standardy opieki. My jako instytucja firmujemy tę pracę. Każda firma ma swoje standardy i one się jednak różnią. Nie podzielam opinii dyrektor pomorskiego oddziału NFZ, że to wszystko zostało zrobione dla dobra pacjentów. Nijak mi to się nie układa.


– Prezydenci Gdańska, Gdyni i Sopotu oraz marszałek województwa pomorskiego napisali list do premiera z sugestią anulowania wyników konkursu.
Krystyna Grzenia: Ciągle liczę na to, że zwycięży zdrowy rozsądek, umiejętność i wyobraźnia przewidywania do przodu. Trzeba się wczuć w sytuację ciężko chorego, który od 10 lat jest chory na serce, przeszedł zawał, ma wszczepiony rozrusznik. I nagle traci ciągłość leczenia, bo inna firma powie, że gwarantuje wyższą jakość, spełni kryteria funduszu, czyli udział procentowy lekarzy specjalistów. Jeden z polityków napisał, że zdrowie stało się towarem, ja mogę powiedzieć, że choroba stała się towarem. Mnie się to naprawdę nie podoba, że sprowadziliśmy chorobę tylko do towaru. Muszą być elementy konkurencji, bo ona zawsze działa na ludzi, dobrze, pobudzająco, ale żeby sprowadzić system opieki zdrowotnej do handlowania towarem, to ja protestuję.


alt


– Czy uważa Pani, że należy odwołać dyrektor pomorskiego oddziału wojewódzkiego NFZ Barbarę Kawińską?
Krystyna Grzenia: Nie. Natomiast mam wiele uwag odnośnie pracy pomorskiego oddziału. Uważam, że oddział funduszu ma większe możliwości oceny przewidywania skutków, bo być może ktoś w dobrej wierze opracował kryteria. My nie jesteśmy w stanie ocenić skutków, ponieważ ja nie wiem, co się dzieje na rynku, ilu jest oferentów i co oni proponują. Natomiast fundusz ma o wiele większą wiedzę niż my. Dlatego uważam, że powinien kreatywnie wpływać na zasady finansowania świadczeń pod kątem hierarchii ważności, bo jak są ograniczone pieniądze, to w pierwszej kolejności powinno być brane pod uwagę bezpieczeństwo zdrowotne. Tutaj nie widzę, żeby poprzez działania funduszu bezpieczeństwo zdrowotne zostało zagwarantowane.


– Szpital na Zaspie stracił nie tylko kontrakty na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną, ale także na badania diagnostyczne, tomograf komputerowy i rezonans magnetyczny. To kolejna kuriozalna decyzja pomorskiego NFZ. Jak szpital będzie dokonywał diagnoz medycznych?
Krystyna Grzenia: Mając dużą przychodnię przyszpitalną w tym dużą poradnię onkologiczną, ortopedyczną,  neurologiczną to te trzy główne specjalności w ramach ciągłości procesu diagnostyczno-terapeutycznego potrzebują szybkiego dostępu do tego typu badań. Nikt mi nie powie, że jeżeli to będzie w innym podmiocie to uda się zsynchronizować terapię z diagnostyką w krótkim czasie. U nas jest współpraca, poradnia, diagnostyka, oddział. Pomimo że fundusz kontraktuje to odrębnie, to ta współpraca istnieje. W mojej ocenie nie widzimy tu dobra pacjenta, ponieważ mówienie, że to badanie można zrobić w innych miejscach, absolutnie nie daje żadnych gwarancji, że ten pacjent uzyska to badanie w czasie niezbędnym dla procesu terapeutycznego.


– Chaos już jest odczuwalny w wielu placówkach zdrowia. Co będzie, kiedy zmiany te wejdą w życie?
Krystyna Grzenia: Uważam, że instytucja, która stworzyła takie kryteria powinna szybko działać na rzecz jej zmiany. I niektóre już zmiany zostały uwzględnione (np. w AOS-ie, którego konkurs będzie rozstrzygany z dniem 1 października – dop. UA). Te regiony, które teraz nie miały konkursu będą oceniane troszeczkę według innych zasad. Tam się wiele nie zmieniło, ale ja zadaję pytanie: Czy to jest zgodne z prawem? Istotą powołania scentralizowanej instytucji były te same reguły gry, a one zaczynają się rozjeżdżać. Zadaję również inne pytanie. Czy jest właściwe, że kilka osób decyduje o losie publicznych pieniędzy na taką skalę? Jestem zaniepokojona tymi decyzjami także jako płatnik składki. Bo oprócz tego, że jestem dyrektorem szpitala, jestem także płatnikiem składki. Jeżeli nie zatrzymamy, nie zahamujemy tego procesu, który dzisiaj się dzieje z wydawaniem publicznych pieniędzy w obszarze składki, to cofnąć te destrukcyjne zmiany będzie za chwilę niezwykle ciężko.
Rozmawiała Urszula Abucewicz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież