Uczniowie zgłębiali tajemnice Słońca i Księżyca » W Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej odbyła się VI Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa "Zdoln... Twierdza zamknięta o pół roku dłużej » Rządzący Gdańskiem, Sopotem i Pomorzem, oparty o Platformę Obywatelską i jej satelitów, system stwor... Mieszkańcy Cygańskiej Góry: nie chcemy być ignorowani w sprawie naszeg... » Na osiedlu Cygańska Góra planowana jest budowa nowego osiedla przez Invest Komfort. Mieszkańcy Cygań... Godność odpowiada Owczarczak: plac ks. Bogdanowicza przy bazylice » PaniAgnieszka OwczarczakPrzewodnicząca Rady Miasta GdańskaSzanowna Pani,Po moim piśmie skierowanym d... W tygodniku „Sieci”: Cenzura w natarciu » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza ujawnia kulisy procesu z pozwu TVN, wytoczonego dziennikarzom Fra... Marek Balicki: Budziła się nadzieja » Z dr. Markiem Balickim, lekarzem psychiatrą i anestezjologiem, w 1980 r. członkiem Komitetu Strajkow... Aktywa Lotosu są zbywane w kontrolowany sposób. Daniel Obajtek: nie ul... » Daniel Obajtek, prezes Polskiego Koncernu Naftowego, odniósł się do informacji o rzekomym niekontrol... Obiad polityków z sędziami! Prof. A. Kamiński komentuje: niedopuszczal... » W sieci, za sprawą prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz pojawił się 11 listopada „twitt” informuj... Piotr Czauderna: Straciliśmy wielu utalentowanych ludzi » Z prof. dr. hab. n. med. Piotrem Czauderną, uczestnikiem strajku studenckiego na AMG w listopadzie 1... Paliw dostatek, na stacjach spokój » Spokojnie na gdańskich stacjach paliw. Z krótkiego rekonesansu reportera "Gazety Gdańskiej" na Przym...
Twierdza zamknięta o pół roku dłużej
czwartek, 24 listopada 2022 18:46
Twierdza zamknięta o pół roku dłużej
Rządzący Gdańskiem, Sopotem i Pomorzem, oparty o Platformę
Trefl nie dał szans beniaminkowi
wtorek, 22 listopada 2022 17:48
Trefl nie dał szans beniaminkowi
Kolejne zwycięstwo bez straty seta w ERGO Arena odnieśli siatkarze
Biegański wraca, Paraschiva na celowniku Lechii
sobota, 26 listopada 2022 13:21
Biegański wraca, Paraschiva na celowniku Lechii
Ekstraklasa PKO BPW Gdańsku rozegrano zaległość z sierpnia. Wiary
Sławomir Czarniecki członkiem Rady Nadzorczej Lechii Gdańsk SA
poniedziałek, 21 listopada 2022 18:12
Sławomir Czarniecki członkiem Rady Nadzorczej Lechii Gdańsk SA
Z dniem 21 listopada Sławomir Czarniecki został powołany na

Galeria Sztuki Gdańskiej

Arthur Bendrat - pozostający w cieniu
poniedziałek, 14 listopada 2022 11:29
Arthur Bendrat - pozostający w cieniu
XIX wieczne gdańskie malarstwo zdominowane przez pruską
Nabierają tempa rozgrywki unihokeja
niedziela, 30 października 2022 19:40
Nabierają tempa rozgrywki unihokeja
Drużyny uczestniczące w rozgrywkach unihokeja wyłoniły medalistki

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Kacper Płażyński: Najpierw parkometry, potem konsultacje - Gdańsk miastem bezprawia?

Ocena użytkowników: / 38
SłabyŚwietny 
środa, 04 stycznia 2017 21:25

Z Kacprem Płażyńskim, aplikantem adwokackim gdyńskiej kancelarii prawnej prof. Adama Jedlińskiego rozmawia Stanisław Seyfried- Od lipca 2016 roku zajmuje się Pan nieprawidłowościami pojawiającymi się w poczynaniach Urzędu Miasta Gdańska. Parę dni temu Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał za bezprawne ustalenie stref parkowania w Brzeźnie. Cała afera parkingowa wygląda dość kuriozalnie, tak jakby całe przedsięwzięcie przygotowywała grupa zupełnie przypadkowych ludzi, kompletnych ignorantów przepisów prawnych.

Kacper Płażyński: Niezawisły sąd orzekł, że władze miasta Gdańska złamały prawo wydzierżawiając prywatnym firmom drogi publiczny celem zorganizowania na nich płatnych parkingów. To wyrok, który w pełni przyznał rację protestującym mieszkańcom w Brzeźnie. Szkoda, że władze zamiast przyznać się do błędu zdecydowały się iść w zaparte i wystąpić na drogę sądową, licząc chyba na to, że zyskają trochę czasu, a sprawa przycichnie. Jednak wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego nie zamyka tematu gdańskiej polityki parkingowej. Zastrzeżeń natury prawnej jest bowiem dużo więcej. Jednym z nich jest sposób wyznaczania miejsc postojowych w ramach stref płatnego parkowania. Mimo, że dyrektor Zarządu Dróg i zieleni w Gdańsku – Mieczysław Kotłowski, oraz inni miejscy urzędnicy uznali, że aby pobierać opłaty w ramach stref płatnego parkowania miasto musi wprowadzić odpowiednie oznaczenie pionowe i poziomie miejsc postojowych, to w dalszym ciągu, mimo braku takiego oznaczenia, pobierane są opłaty i nakładane kary za ich brak. Władze zapowiadają, że odpowiednie oznaczenie wprowadzą, ale mimo jego braku, nie przeszkadza im to bezprawnie drenować kieszenie mieszkańców Gdańska, a robią to od lat. Strefy płatnego parkowania to temat bulwersujący również z innego powodu. Od początku okłamuje się Gdańszczan, że w sprawie ich wprowadzania mają cokolwiek do powiedzenia.


alt- W całej sprawie, niepokojący jest sposób podejmowania decyzji o wyznaczaniu nowych stref, które rodziły się na wiele miesięcy przed konsultacjami z mieszkańcami.
Kacper Płażyński: Proszę sobie wyobrazić moje zdziwienie, kiedy parę dni temu na stronie internetowej gdańskiego Zarządu Dróg i zieleni zobaczyłem termin ogłoszenia przetargu na zakup 322 parkometrów. Data jego ogłoszenia to 30 marca 2016 roku. Dokumenty przetargowe liczą ponad 50 stron, to znaczy, że aby taki przetarg przygotować, decyzja o zakupie tych parkometrów musiała zapaść dużo wcześniej, pewnie na przełomie 2015 i 2016 roku. Na dzień ogłoszenia przetargu na terenie całego Gdańska funkcjonowało 110 parkometrów. Już wtedy zdecydowano o trzykrotnie większym zakupie od aktualnego na tamten czas stanu posiadania. Rozumiem, że należało wymienić stare parkometry na nowe, ale to w dalszym ciągu daje nam 211 dodatkowych parkometrów. Konsultacje społeczne w sprawie rozszerzenia stref płatnego parkowania rozpoczęły się na długo po ogłoszeniu przetargu, na przykład uchwały w tej sprawie rad dzielnic Oliwy i Brzeźna zapadły w maju. W Aniołkach konsultacje zaczęły się w kwietniu. Mało tego, Rada Miasta Gdańska podjęła uchwałę o rozszerzeniu stref płatnego parkowania też dopiero w maju 2016 roku. To znaczy, że Prezydent Adamowicz oraz wiceprezydent Grzelak podjęli decyzje o rozszerzaniu stref na długo przed konsultacjami społecznymi, nie wiedząc nawet, czy będzie realna możliwość wykorzystania tych parkometrów, bowiem to tylko Rada Miasta posiada kompetencję do rozszerzania stref płatnego parkowania. Parkometry, które kosztowały prawie 7 mln złotych kupowane były zupełnie w ciemno. Reasumując: 1) Sąd potwierdził, że władze Gdańska złamały prawo w Brzeźnie, Sobieszewie oraz Jelitkowie, 2) władze Gdańska od lat łamią prawo pobierając opłaty w ramach stref płatnego parkowania bez odpowiedniego ich wyznaczenia, a robią to w dalszym ciągu mimo, że już same przyznają, że odpowiednie oznaczenie musi być wprowadzone 3) konsultacje z mieszkańcami to jedynie fikcja i polityczny marketing 4) miasto wydało prawie 8 mln nie mając żadnych podstaw do tego, by sądzić, że zakupione parkometry będą w ogóle mogły być wykorzystane.


- Na zakończenie jeszcze jedna kwestia, arogancji prezydenta Piotra Grzelaka wobec mieszkańców miasta.
Kacper Płażyński: Wiceprezydent Grzelak nie ma argumentów, więc próbuje ośmieszyć i zdyskredytować mieszkańców, którzy te argumenty mają, a przypominam, że pod pismem protestacyjnym przeciwko gdańskiej polityce parkingowej podpisało się ponad 1000 gdańszczan. Partnerstwo z mieszkańcami to obecnie ulubiony i najczęściej powtarzany przez gdańskie władze slogan. W rzeczywistości te słowa dla obecnie rządzących nie mają znaczenia.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież