W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f... Stowarzyszenie Godność o emeryturach esbeków » Oświadczenie Stowarzyszenia Godność w sprawie przywrócenia uprawnień funkcjonariuszom aparatu PRL.No...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Arka przełamała niemoc w derbach. Gdynianie wygrali w lidze po 16 latach
piątek, 24 listopada 2023 21:53
Arka przełamała niemoc w derbach. Gdynianie wygrali w lidze po 16 latach
Po 16 latach Arka wygrała w lidze z Lechią. W Gdyni gospodarze
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Kacper Płażyński: Gmina Gdańsk oszukuje mieszkańców?

Ocena użytkowników: / 29
SłabyŚwietny 
czwartek, 03 listopada 2016 17:44

Rozmowa z Kacprem Płażyńskim, aplikantem adwokackim z gdyńskiej kancelarii prawnej profesora Adama Jedlińskiego- Od pewnego czasu zajmuje się Pan problemem samowoli urzędniczej wybrzeżowych włodarzy, dotyczącej  między innymi parkingów. Problem dotyczy wielu miejsc w Trójmieście, nas w tej chwili interesuje Oliwa. Pytanie zatem brzmi. Kto ma zapłacić za ekspansję prywatnego kapitału przy ulicy Grunwaldzkiej w Oliwie. Czy Bogu ducha winni zwykli obywatele Górnej Oliwy?
Kacper Płażyński: Niestety, winna jest polityka planistyczna władz Gdańska, a w zasadzie brak takiej polityki. Przy projektowaniu Olivia Business Centre nie przewidziano wszystkich związanych z powstaniem tak dużej inwestycji konsekwencji. Natężenie ruchu w okolicy wzrasta niemiłosiernie. Olbrzymia, kilkutysięczna rzesza pracowników i drugie  tyle odwiedzających ich interesantów, nie ma gdzie się podziać ze swoimi samochodami, a gdzieś Ci ludzie zmuszeni są przecież parkować. Dzisiejsze technologie pozwalają chociażby na budowanie  kilkukondygnacyjnych parkingów podziemnych i takie rozwiązanie w tym miejscu znacząco zmniejszyłoby problem, który w tej chwili dotyka przede wszystkim Bogu ducha winnych mieszkańców Oliwy. Zgoda miasta na taką zabudowę, bez wcześniejszego zagwarantowania u inwestora powstania odpowiedniej wielkości zaplecza parkingowego, stanowi grzech pierworodny tej inwestycji. Niestety, ale ten brak myślenia po stronie władz z uwzględnieniem kilkuletniej perspektywy rozwoju Gdańska, jest również widoczny w innych częściach miasta. Podobna sytuacja jest w Gdańsku Wrzeszczu przy Politechnice Gdańskiej, UCK  czy GUMedzie. Ta krótkowzroczna polityka doprowadziła do powstania dużego problemu. Jednak jego powstanie można było i należało przewidzieć, a dzięki temu zawczasu przeciwdziałać. Zamiast tego odpowiedzialność przerzuca się na mieszkańców Oliwy tworząc strefę płatnego parkowania. W dodatku wmawia im się, że powstanie strefy to jedyne możliwe rozwiązanie ich problemu. Dzisiejsza technika daje duże możliwości przeciwdziałania takim zjawiskom. Wymaga jednak więcej konsultacji, pracy i jest kosztowniejsza. Ale co tam, lepiej utworzyć strefę płatnego parkowania i problem z głowy…Żałuję, że Rada Dzielnicy Oliwy dała się w tą sprawę wmanewrować i poparła powstanie płatnej strefy.  


- Jak się teraz okazuje całe przedsięwzięcie wytyczenia parkingów zostało źle przygotowane?
Kacper Płażyński: W tej sprawie złożyłem skargę na Prezydenta Gdańska. Od trzech lat orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego jest jednolite i nie da się na podstawie tego orzecznictwa wywieść innych wniosków niż takie, że w ramach płatnego parkowania  nie można pobierać opłat za postój samochodów na nieoznaczonych miejscach parkingowych. W Gdańsku takich miejsc oznaczonych zgodnie z prawem, na których mogą być pobierane opłaty, w zasadzie nie ma. Porażające jest to, że Prezydenta Gdańska od lat wyciąga z kieszeni mieszkańców pieniądze w sposób kompletnie bezprawny i doskonale zdaje sobie z tego sprawę. A to kwota niemała bo idąca w dziesiątki milionów złotych. Nie dość, że miasto oszukiwało swoich mieszkańców to jeszcze podjęło ryzyko narażenia się na wiele procesów, które przegrałoby przed sądem. To zdumiewające.


alt


- A jak zakończył się wakacyjny spór o parkingi w Brzeźnie i Sobieszewie?
Kacper Płażyński: Stoję na stanowisku, że prywatny inwestor pobierał tam opłaty bezprawnie, co potwierdził również Wojewoda Pomorski wydając w tej sprawie decyzję stwierdzającą nieważność zarządzenia Prezydenta Gdańska, na podstawie którego działalność tego inwestora była w ogóle możliwa. Poszkodowanym gdańszczanom obiecałem pomoc i w najbliższą środę zamierzam tę obietnicę spełnić. Przygotowałem pozew zbiorowy, którego celem jest odzyskanie dla poszkodowanych mieszkańców pieniędzy, które zostały od nich z naruszeniem prawa pobrane. Oczywiście działam w tej sprawie pro bono i nie pobieram żadnego wynagrodzenia.


- Pojawiają się niepokojące informacje na temat budowy  nowych olbrzymich parkingów w centrum Gdańska.
Kacper Płażyński: To plan budowy parkingów podziemnych w ścisłym centrum Gdańska między innymi na Targu Rybnym i na Targu Węglowym. Co prawda przetargi nie są jeszcze rozstrzygnięte, ale to niepokojący kierunek. Nowoczesne metropolie starają się wyprowadzić ruch ze ścisłego, zabytkowego centrum miasta. Martwią też pozostałe lokalizacje przeznaczone na utworzenie parkingów – obok Teatru Szekspirowskiego i Urzędu Wojewódzkiego. Zamiast służyć mieszkańcom mogą stanowić zaplecze parkingowe dla nowo powstającego kompleksu handlowego „Forum Radunia”. Niestety Gdańsk staje się stolicą tego typu obiektów, ale to dyskusja na oddzielną rozmowę.


- Czy należy uważać, że Pana aktywność może znamionować przygotowywanie się do startu w przyszłych wyborach samorządowych  na prezydenta Gdańska?
Kacper Płażyński: W tej chwili nawet takiej możliwości nie rozważam. Owszem, docierają do mnie głosy, że są w Gdańsku środowiska, które widziałyby mnie w takiej roli. Do wyborów zostały jednak dwa lata. Tymczasem skupiam się na pracy zawodowej, a wolny czas staram się poświęcać pomagając gdańszczanom, angażując się w działalność społeczną. Na ewentualne poparcie gdańszczan zamierzam sobie zasłużyć ciężką pracą, pokorą i uczciwością.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież