“Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k...
PRO LIVE w Gdańsku
wtorek, 18 czerwca 2024 08:25
PRO LIVE w Gdańsku
Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Edmund Wittbrodt: Doceńmy poziom edukacji

Ocena użytkowników: / 12
SłabyŚwietny 
wtorek, 08 listopada 2016 17:39

Z prof. Edmundem Wittbrodtem, senatorem pięciu kadencji, ministrem edukacji narodowej w rządzie Jerzego Buzka (2000-01) rozmawia Artur S. Górski



- Reforma oświaty, forsowana przez MEN, zakłada powrót 8-letniej szkoły podstawowej, 4-letniego liceum i 5-letniego technikum. Rozmawiamy w Gimnazjum w Kosakowie tuż po tym, jak Sejm odrzucił votum nieufności wobec minister Anny Zalewskiej. Jak pan, naukowiec i praktyk, ocenia plan, w wyniku którego gimnazja znikną z mapy edukacyjnej?
Edmund Wittbrodt: I rozmawiamy w jednym z najnowocześniejszych gimnazjów nie tylko na Pomorzu. Pewnie będzie nowoczesną i najlepszą szkołą podstawową. Warto podziękować władzom samorządowym za ten obiekt. Niestety, obawiam się, że proponowana przez szefową MEN  minister Zalewską reforma nie jest właściwie przygotowana. Jest bowiem oparta na fałszywych diagnozach. Środowisko naukowe ma znikomy wpływ na kształt zmian. Jeżeli jednym z podstawowych argumentów za likwidacją gimnazjów jest ich edukacyjna klęska to tej tezie przecież wprost zaprzeczają wyniki uzyskiwane przez 15-latków. Wśród krajów OECD plasujemy się w oświatowej czołówce. Badanie oparto na wynikach 15-latków z nauk ścisłych w Europie, na świecie. Czy można więc mówić o klęsce…


- W rankingu szkół OECD w ubiegłym roku Polska zajęła 11 miejsce na 76 państw. By skutecznie zarządzać oświatą, trzeba wpierw rzeczowo zrecenzować już wprowadzone rozwiązania. U nas edukacja zmienia się w zależności od tego, kto rządzi…
Edmund Wittbrodt: Gimnazja powstawały za czasów premiera Jerzego Buzka, czyli za czasów AWS. Wielu czołowych polityków z dzisiaj rządzącego PiS, opowiadało się i głosowało za gimnazjami. Tak samo za była „Solidarność”.


- PiS zapowiadał tę reformę w kampanii i teraz realizuje zasadę „reformuję, bo mogę”…
Edmund Wittbrodt: Nie angażuję się w politykę, więc nie chciałbym dokonywać ocen politycznych.


alt


- Pojawia się argument, że młodzież jest nieprzygotowana do studiowania, że przechodzą kandydaci z przeciętnymi wynikami na maturze, którzy nie radzą sobie na studiach...
Edmund Wittbrodt: Z poziomem przychodzących na studia to bywa różnie. Z tego co pamiętam, zawsze były głosy i narzekania, że tego czy tamtego młodzież nie umie. Pomówmy o ewentualnych pozytywnych skutkach wydłużenia kształcenia ogólnego. Można to osiągnąć też w inny sposób według edukacyjnego kalendarza. Zmiany w Prawie oświatowym opierają się na błędnej diagnozie problemu. Prowadzę od lat zajęcia ze studentami. Mam ich rocznie pięciuset. I okazuje się, że po tym, jak został przywrócony egzamin z matematyki na maturze oni, nasi studenci, są lepsi.


- Chcemy by byli jeszcze lepsi?
Edmund Wittbrodt: Dzisiaj na studia, mówiąc w uproszczeniu, idą wszyscy. Niegdyś, na początku przemian politycznych, do matury przystępowało o wiele mniej osób, kończąc szkołę średnią maturą. Dzisiaj jest to blisko 80 procent młodzieży. Jeżeli zmiany ilościowe są tak wielkie to przecież otwierając tak szeroko drzwi zróżnicowanie wyników jest też większe. Są uczniowie bardzo zdolni i są mniej zdolni. Są olimpijczycy i są tacy, którzy zamiast na studiach powinni raczej uczyć się zawodu.


- Skąd ten głos krytyczny na temat jakości kształcenia?
Edmund Wittbrodt: Spójrzmy, jak radzą sobie na zagranicznych studiach absolwenci naszych szkół średnich. A oni radzą sobie świetnie. Sami nie wierzymy, że mamy dobre edukacyjne wyniki. To, że sami siebie nie doceniamy stało się dla nas nazbyt charakterystyczne.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież