Sąd wójta karze, wojewoda honoruje? » Czy to nie kompromitacja? Skazany prawomocnie na 25 tys. złotych grzywny za niewypłacenie należnych ... "Wejście w historię": Medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, przyzna... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podczas pierwszej w 2024 roku odsłony cyklu "Wejście w histori... Konkurs wokalnych talentów przedszkolaków » 13 przedszkolaków wzięło udział w Międzyprzedszkolnym konkursie piosenki "Śpiewam, bo lubię".Organiz... Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza » O „układzie gdańskim” zmianach w polityce mieszkalnej i inwestycjach drogowych, również tych bardzo ... Mariusz Hoffman – „Plakat malowany poezją” » „Gdańska Galeria Sztuki” … „Gazety Gdańskiej” zaprasza do galerii „W zaułku” na kolejną prezentację ... VIII Międzyszkolny Turniej Logopedyczny Szumiące Zabawy » Po raz ósmy Pomorska Biblioteka Pedagogiczna w Gdańsku oraz Szkoła Podstawowa nr 49 w Gdańsku zorgan... Matysiak i Milewski w Telewizji Republika » W czwartek, 21 marca, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą posłanka Paulina Matysiak z Nowej Lewicy ... Szóstka Szostaka - program KWW Kocham Gdańsk » KWW Kocham Gdańsk przedstawił swój program - "szóstkę Szostaka".Przedstawione postulaty zostały opra... Goście Katarzyny Gójskiej: Tarczyński, Kanthak, Witkowski, Ćwik » W środę o 20:00 gośćmi redaktor Katarzyny Gójskiej w programie "W PUNKT" będą: Dominik Tarczyński, e... Grzywna dla wójta Szemudu - kiedy zapłaci nauczycielom? » Kompromitacja minister B. Nowackiej i wójta Szemudu R. Kalkowskiego. Szefowa MEN gawędziła w lutym o...
Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza
wtorek, 26 marca 2024 15:12
Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza
O „układzie gdańskim” zmianach w polityce mieszkalnej i
AP Orlen odczarowała Polsat Plus Arenę
sobota, 23 marca 2024 19:43
AP Orlen odczarowała Polsat Plus Arenę
Do pięciu razy sztuka. Dopiero w piątym meczu piłkarki AP Orlen
Samodzielna Lechia, zadyszka Jaguara
sobota, 23 marca 2024 08:12
Samodzielna Lechia, zadyszka Jaguara
I LIGA FORTUNA
Dwójka trójmiejskich liderów nadal
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
piątek, 15 marca 2024 19:17
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
Lider pewnie ograł ostatnią drużynę w tabeli. Lechia bez

Galeria Sztuki Gdańskiej

Estera Karp w Polsce, w Skierniewicach
poniedziałek, 18 marca 2024 19:14
Estera Karp w Polsce, w Skierniewicach
Przejechałem pół Polski, ale warto było. Tak dobrej wystawy dawno

Sport w szkole

Ostatni akcent w piłce ręcznej
niedziela, 24 marca 2024 18:36
Ostatni akcent w piłce ręcznej
Ostatnim akcentem rywalizacji w piłce ręcznej, rozgrywanej w ramach

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Edmund Wittbrodt: Doceńmy poziom edukacji

Ocena użytkowników: / 12
SłabyŚwietny 
wtorek, 08 listopada 2016 17:39

Z prof. Edmundem Wittbrodtem, senatorem pięciu kadencji, ministrem edukacji narodowej w rządzie Jerzego Buzka (2000-01) rozmawia Artur S. Górski



- Reforma oświaty, forsowana przez MEN, zakłada powrót 8-letniej szkoły podstawowej, 4-letniego liceum i 5-letniego technikum. Rozmawiamy w Gimnazjum w Kosakowie tuż po tym, jak Sejm odrzucił votum nieufności wobec minister Anny Zalewskiej. Jak pan, naukowiec i praktyk, ocenia plan, w wyniku którego gimnazja znikną z mapy edukacyjnej?
Edmund Wittbrodt: I rozmawiamy w jednym z najnowocześniejszych gimnazjów nie tylko na Pomorzu. Pewnie będzie nowoczesną i najlepszą szkołą podstawową. Warto podziękować władzom samorządowym za ten obiekt. Niestety, obawiam się, że proponowana przez szefową MEN  minister Zalewską reforma nie jest właściwie przygotowana. Jest bowiem oparta na fałszywych diagnozach. Środowisko naukowe ma znikomy wpływ na kształt zmian. Jeżeli jednym z podstawowych argumentów za likwidacją gimnazjów jest ich edukacyjna klęska to tej tezie przecież wprost zaprzeczają wyniki uzyskiwane przez 15-latków. Wśród krajów OECD plasujemy się w oświatowej czołówce. Badanie oparto na wynikach 15-latków z nauk ścisłych w Europie, na świecie. Czy można więc mówić o klęsce…


- W rankingu szkół OECD w ubiegłym roku Polska zajęła 11 miejsce na 76 państw. By skutecznie zarządzać oświatą, trzeba wpierw rzeczowo zrecenzować już wprowadzone rozwiązania. U nas edukacja zmienia się w zależności od tego, kto rządzi…
Edmund Wittbrodt: Gimnazja powstawały za czasów premiera Jerzego Buzka, czyli za czasów AWS. Wielu czołowych polityków z dzisiaj rządzącego PiS, opowiadało się i głosowało za gimnazjami. Tak samo za była „Solidarność”.


- PiS zapowiadał tę reformę w kampanii i teraz realizuje zasadę „reformuję, bo mogę”…
Edmund Wittbrodt: Nie angażuję się w politykę, więc nie chciałbym dokonywać ocen politycznych.


alt


- Pojawia się argument, że młodzież jest nieprzygotowana do studiowania, że przechodzą kandydaci z przeciętnymi wynikami na maturze, którzy nie radzą sobie na studiach...
Edmund Wittbrodt: Z poziomem przychodzących na studia to bywa różnie. Z tego co pamiętam, zawsze były głosy i narzekania, że tego czy tamtego młodzież nie umie. Pomówmy o ewentualnych pozytywnych skutkach wydłużenia kształcenia ogólnego. Można to osiągnąć też w inny sposób według edukacyjnego kalendarza. Zmiany w Prawie oświatowym opierają się na błędnej diagnozie problemu. Prowadzę od lat zajęcia ze studentami. Mam ich rocznie pięciuset. I okazuje się, że po tym, jak został przywrócony egzamin z matematyki na maturze oni, nasi studenci, są lepsi.


- Chcemy by byli jeszcze lepsi?
Edmund Wittbrodt: Dzisiaj na studia, mówiąc w uproszczeniu, idą wszyscy. Niegdyś, na początku przemian politycznych, do matury przystępowało o wiele mniej osób, kończąc szkołę średnią maturą. Dzisiaj jest to blisko 80 procent młodzieży. Jeżeli zmiany ilościowe są tak wielkie to przecież otwierając tak szeroko drzwi zróżnicowanie wyników jest też większe. Są uczniowie bardzo zdolni i są mniej zdolni. Są olimpijczycy i są tacy, którzy zamiast na studiach powinni raczej uczyć się zawodu.


- Skąd ten głos krytyczny na temat jakości kształcenia?
Edmund Wittbrodt: Spójrzmy, jak radzą sobie na zagranicznych studiach absolwenci naszych szkół średnich. A oni radzą sobie świetnie. Sami nie wierzymy, że mamy dobre edukacyjne wyniki. To, że sami siebie nie doceniamy stało się dla nas nazbyt charakterystyczne.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież