Sąd wójta karze, wojewoda honoruje? » Czy to nie kompromitacja? Skazany prawomocnie na 25 tys. złotych grzywny za niewypłacenie należnych ... "Wejście w historię": Medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, przyzna... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podczas pierwszej w 2024 roku odsłony cyklu "Wejście w histori... Konkurs wokalnych talentów przedszkolaków » 13 przedszkolaków wzięło udział w Międzyprzedszkolnym konkursie piosenki "Śpiewam, bo lubię".Organiz... Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza » O „układzie gdańskim” zmianach w polityce mieszkalnej i inwestycjach drogowych, również tych bardzo ... Mariusz Hoffman – „Plakat malowany poezją” » „Gdańska Galeria Sztuki” … „Gazety Gdańskiej” zaprasza do galerii „W zaułku” na kolejną prezentację ... VIII Międzyszkolny Turniej Logopedyczny Szumiące Zabawy » Po raz ósmy Pomorska Biblioteka Pedagogiczna w Gdańsku oraz Szkoła Podstawowa nr 49 w Gdańsku zorgan... Matysiak i Milewski w Telewizji Republika » W czwartek, 21 marca, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą posłanka Paulina Matysiak z Nowej Lewicy ... Szóstka Szostaka - program KWW Kocham Gdańsk » KWW Kocham Gdańsk przedstawił swój program - "szóstkę Szostaka".Przedstawione postulaty zostały opra... Goście Katarzyny Gójskiej: Tarczyński, Kanthak, Witkowski, Ćwik » W środę o 20:00 gośćmi redaktor Katarzyny Gójskiej w programie "W PUNKT" będą: Dominik Tarczyński, e... Grzywna dla wójta Szemudu - kiedy zapłaci nauczycielom? » Kompromitacja minister B. Nowackiej i wójta Szemudu R. Kalkowskiego. Szefowa MEN gawędziła w lutym o...
Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza
wtorek, 26 marca 2024 15:12
Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza
O „układzie gdańskim” zmianach w polityce mieszkalnej i
AP Orlen odczarowała Polsat Plus Arenę
sobota, 23 marca 2024 19:43
AP Orlen odczarowała Polsat Plus Arenę
Do pięciu razy sztuka. Dopiero w piątym meczu piłkarki AP Orlen
Samodzielna Lechia, zadyszka Jaguara
sobota, 23 marca 2024 08:12
Samodzielna Lechia, zadyszka Jaguara
I LIGA FORTUNA
Dwójka trójmiejskich liderów nadal
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
piątek, 15 marca 2024 19:17
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
Lider pewnie ograł ostatnią drużynę w tabeli. Lechia bez

Galeria Sztuki Gdańskiej

Estera Karp w Polsce, w Skierniewicach
poniedziałek, 18 marca 2024 19:14
Estera Karp w Polsce, w Skierniewicach
Przejechałem pół Polski, ale warto było. Tak dobrej wystawy dawno

Sport w szkole

Ostatni akcent w piłce ręcznej
niedziela, 24 marca 2024 18:36
Ostatni akcent w piłce ręcznej
Ostatnim akcentem rywalizacji w piłce ręcznej, rozgrywanej w ramach

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Festiwal Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci w Gdyni

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
czwartek, 29 września 2016 08:11

Gdynia na cztery dni staje się centrum filmowej, radiowej i naukowej debaty o naszej najnowszej historii. 27 filmów, 15 słuchowisk radiowych, niezwykłe koncerty, różnorodne gatunki muzyczne – taki będzie tegoroczny Festiwal Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci, który ruszył w środę i potrwa do soboty 1 października br.



– To jedyne miejsce w kraju, gdzie możemy jak w soczewce obserwować to, co wydarzyło się w ostatnich latach: liczba organizacji, instytucji, marszów, szkół imienia Żołnierzy Wyklętych. Polacy bardzo chcą poznawać swoją historię – mówi dyrektor festiwalu Arkadiusz Gołębiewski, pomysłodawca i „duch sprawczy” tej wyjątkowej imprezy.


Festiwal NNW z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością, zarówno wśród twórców, jak i widzów. W tym roku na konkurs nadesłano 64 filmy.


Na VIII Festiwal NNW na konkurs główny komisja zakwalifikowała 27 filmów. Natomiast do konkursu na słuchowisko radiowe – 15 audycji. Ponadto w ramach pokazów pozakonkursowych oraz w sekcji „Panorama” zaprezentowanych zostanie 17 obrazów.


Festiwal Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci od zawsze łamał stereotypy.  Również w tym roku każdy znajdzie coś dla siebie. Nie tylko filmy, dyskusje, słuchowiska.  Także muzycznie dobrze poczuje się miłośnik jazzu, poezji śpiewanej, rapu, jak i rocka lub heavy metalu.
- Zawsze staraliśmy się, żeby filmy prezentowane w ramach naszego festiwalu miały też godną oprawę, dlatego bardzo szybko nasz festiwal stał się również ważnym wydarzeniem muzycznym – mówi Arkadiusz Gołębiewski.


Przypomnijmy, że Festiwal NNW był już świadkiem udanych debiutów scenicznych. W 2014 roku w gdyńskim klubie „Ucho” swój pierwszy koncert zagrał zespół „Contra Mundum”.


Dla brytyjskiej wokalistki Katy Carr występ na ubiegłorocznym Festiwalu NNW był kontynuacją kariery, zapoczątkowanej singlem „Kommander’s Car” z płyty „Coquette”,  zainspirowany historią brawurowej ucieczki Kazimierza Piechowskiego i jego kolegów z obozu koncentracyjnego Auschwitz.  W tej edycji muzycznym wydarzeniem gali otwarcia festiwalu będzie koncert Grażyny Auguścik w Teatrze Muzycznym w Gdyni zatytułowany „Miłość do końca świata”, poświęcony jednemu z bohaterów Powstania Warszawskiego, ostatniemu dowódcy legendarnego Batalionu Zośka – Bolesławowi Stańczykowi, pseudonim „Xen”.
Podczas otwarcia festiwalu wystąpił też Jan Pietrzak. Będzie on także uczestnikiem multimedialnego przedstawienia, przygotowanego na Placu Grunwaldzkim.


Jedną z atrakcji muzycznych będzie występ kultowego zespołu heavy metalowego TSA. Na Scenie Muzycznej pojawi się zespół Fabryka oraz kapela1ONE, który w ubiegłym roku odniósł sukces podczas trasy koncertowej w Stanach Zjednoczonych. Nie zabraknie też gości zagranicznych, m.in. zagra jeden z najpopularniejszych zespołów rockowych na Węgrzech – Hungarica(występ na Placu Grunwaldzkim w Gdyni w sobotę 1 października).


Na koncertach towarzyszących festiwalowi wystąpią Lech Makowiecki z grupą „Zayazd” oraz Paweł Piekarczyk z Leszkiem Czajkowskim.
Oprawę muzyczną podczas gali zamknięcia festiwalu zapewni zespół Santa Barbara, a uświetni ją widowisko poetyckie oparte na „Pamiętniku z powstania warszawskiego” Mirona Białoszewskiego. Muzykę do spektaklu napisałMateusz Pospieszalski, a wystąpią między innymi Katarzyna Groniec, Adam Nowak, Leszek Możdżer.


John Alexander Kent z Dywizjonu 303 uhonorowany zostanie Sygnetem Niepodległości wyróżnieniem, które przyznawane jest na Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci, świadkom historii walczącym o wolność oraz niepodległość.
W tym roku kapituła nagrody postanowiła uhonorować pośmiertnie dowódcę słynnego polskiego dywizjonu z ramienia RAF, czyli Johna A. Kenta. Nagrodę w Gdyni odbierze jego córka Alexandra Kent.
Alexander Kent, Kanadyjczyk z Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii w sierpniu 1940 roku, w stopniu kapitana przydzielony został do 303 Dywizjonu Myśliwskiego Warszawskiego im. Tadeusza Kościuszki na stanowisko dowódcy eskadry „A”.  Polacy z eskadry ochrzcili go przydomkiem Johnny Kentowski.
- Rezultaty Polaków są po prostu fantastyczne. Zwyczajnie rozwalają wszystko, co wejdzie im w drogę. Mają świetny wzrok i znakomite umiejętności strzeleckie i lubią strzelać do szkopów – co im wychodzi, i to jeszcze jak! Uwielbiają to i traktują jak świetny ubaw – zanotował Kent.
Na czele eskadry „Kentowski” walczył do 18 grudnia 1940 roku. W kwietniu 1941 r. wyznaczono go na  brytyjskiego dowódcę 1 Polskiego Skrzydła Myśliwskiego. Władysław Sikorski Wódz Naczelny Polskich Sił Zbrojnych odznaczył go Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari.


Po latach „Kentowski” we wspomnieniach napisał: „Nie mogę wyrazić słowami, jak bardzo jestem dumny, że miałem przywilej dowodzić Dywizjonem 303 i Polskim Skrzydłem Myśliwskim. To, że cieszyłem się przyjaźnią Polaków uznaję za największą nagrodę. My wszyscy, którzy byliśmy wyróżnieni mogąc z nimi latać i walczyć, nigdy nie zapomnimy i Wielka Brytania nie może nigdy zapomnieć, ile zawdzięcza lojalnemu, niezłomnemu duchowi i poświęceniu tych polskich lotników”.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież