Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO » 100 złotych od szefa klubu radnych PO, 500 zł od członkini rady GPEC, 800 zł od dziennikarza, 900 zł... Wejście w historię: Prezentacja eksponatów należących do rodziny Książ... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejście w historię” zaprezent... Dzielnicowa gazeta „Wasze historie po oruńsku” czeka na opowieści i ma... » „Wasze historie po oruńsku” to gazeta inna niż wszystkie – tworzona jest z mieszkańcami i mieszkanka... W tygodniku „Sieci”: 13 kłamstw Tuska na jednym spotkaniu » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” ujawniamy, jak lider PO mija się z prawdą. Donald Tusk jest w tras... Jarosław Sellin: Kultura to jeden z fundamentów tożsamości narodowej » Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego spotkał się z mieszkańcami Gdańska i ... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski... Startuje druga edycja programu „Natura od kuchni" » Także i w tym roku Lasy Państwowe będę współpracowały z kołami gospodyń wiejskich, by wspólnie popul... Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Bogumiłę i Anastazego ... » W 83. rocznicę egzekucji 67 Polaków z Wolnego Miasta Gdańska na froncie kamienicy przy ul. Wajdeloty... Adamowicz bez prawa do sądu? A Konstytucja mówi... » W Sądzie Okręgowym w Gdańsku nie rozpoczął się proces odwoławczy europosłanki PO Magdaleny Adamowicz...
Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO
środa, 29 marca 2023 16:34
Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO
100 złotych od szefa klubu radnych PO, 500 zł od członkini rady
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
piątek, 24 marca 2023 18:03
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
EKSTRAKLASA PKO BP
Już tylko niepoprawni optymiści wierzą
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
niedziela, 19 marca 2023 14:59
Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
Oliwa zawsze była atrakcyjnym miejscem, tu oddychało się czystym,
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdańska Barbórka Lotosu

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
czwartek, 01 grudnia 2011 23:22

altW Dworze Artusa w Gdańsku odbyła się uroczysta akademia z okazji Barbórki, Dnia Górnika – tradycyjnego polskiego święta górniczego obchodzonego 4 grudnia, w dniu św. Barbary, patronki górników. Na Pomorzu święto to obejmuje m.in. pracowników firmy LOTOS Petrobaltic S.A. W imieniu gospodarzy gości powitali i podziękowali za dotychczasowy trud pracy, prezes Grupy LOTOS S.A. Paweł Olechnowicz oraz prezes LOTOS Petrobaltic S.A. Paweł Siemek.Wskazywali oni na to, że Barbórka to tradycyjne święto braci górniczej, obchodzone uroczyście nie tylko na Śląsku, z którym najczęściej się kojarzy. Obchodzimy je wszędzie tam, gdzie spod ziemi wydobywa się skarby, które pod jej pokładem ukryła natura. Ukryła je także pod dnem morza i to właśnie LOTOS Petrobaltic je stamtąd wydobywa – i stąd też gdańska Barbórka i górnicze mundury, które wpisują się w morski pejzaż naszego miasta.


alt


Od 21 lat obchodzimy ten dzień w obecności znamienitych gości – przedstawicieli władz państwowych, samorządowych, urzędów oraz instytucji, z którymi współpracujemy oraz kościoła, dziękując za wsparcie duchowe, jakże ważne podczas trudnej pracy na morzu i wstawiennictwo u Świętej Barbary – patronki górników, a także wszystkich ludzi, których praca wiąże się z ryzykiem i narażaniem życia, w tym także ludzi morza. Można powiedzieć, że św. Barbara jest podwójną patronką morskich górników.


alt


Paweł Olechnowicz zarysował założenia rozwoju firmy do 2020 roku. Do tego czasu LOTOS, firma, która nie jest przeznaczona na sprzedaż, będzie dysponować własnymi zasobami, stanowiącymi ekwiwalent 330 mln baryłek ropy naftowej oraz zwiększy wydobycie do 100 tys. baryłek dziennie (5 mln ton rocznie). Program rosnącego wydobycia obejmuje bliskie geograficznie regiony o niskim poziomie ryzyka. LOTOS ma osiągnąć 30 proc. udziału w krajowym rynku paliw oraz sprzedaż przewyższającą o 15 proc. własny potencjał produkcyjny. Innymi słowy, LOTOS będzie jednym z najnowocześniejszych koncernów naftowych w Europie z konsekwentnie rosnącymi udziałami w rynku. Tworzącym nową wartość dla akcjonariuszy, skutecznie zarządzanym i przyjaznym dla środowiska. Międzynarodową pozycję koncernu LOTOS wzmocni energiczna aktywność w budowaniu bezpieczeństwa energetycznego Polski i Europy Środkowo-Wschodniej.


alt


Głos zabrał także Czesław Okińczyc, doradca premiera Republiki Litewskiej oraz członka Rady Uniwersytetu Wileńskiego. Podziękował za dotychczasową współpracę Polski i Litwy w zakresie wydobycia i przerobu ropy naftowej, a także za ufundowanie przez LOTOS Petrobaltic nowej tablicy upamiętniającej króla Polski Stefana Batorego, założyciela w 1579 roku Akademii jego imienia, a obecnie Uniwersytetu Wileńskiego.


Zebrani w Dworze Artusa, minutą ciszy uczcili tych, którzy w mijającym roku odeszli z górniczego grona.

Akademia z okazji święta górników – Barbórka, była najlepszą okazją i miejscem do przekazania wyróżnień za dobrą pracę, wręczenia honorowych nominacji i odznaczeń.


alt

 Minister Środowiska przyznał odznaczenie Zasłużony dla Polskiej Geologii Barbarze Zarębskiej. 


alt


Minister Gospodarki przyznał wyższe stopnie górnicze i odznaczenia Zasłużony dla Górnictwa RP. Nominacje na generalnego Dyrektora Górniczego II stopnia otrzymał Waldemar Plata, a II stopnia Leszek Pikulski i Andrus Bartkievicius. Nominację na Generalnego Honorowego Dyrektora Górniczego otrzymał Juozas Mockevicius, na Dyrektora Górniczego I stopnia – Artur Sowiński, na Dyrektora Górniczego III stopnia -  Dariusz Wojdyński, Marek Brzozowski i Artur Wójcikowski.


alt


Odznakę Zasłużony dla Górnictwa RP otrzymali – Paweł Olechnowicz, Paweł Siemek i Andrzej Schulz.
Odznaki Zasłużony dla Górnictwa Naftowego i Gazownictwa otrzymali Aneta Kubala, Jolanta Zielińska-Pikulska i Krzysztof Sułecki.


Tytuły Inżyniera Górniczego I stopnia otrzymali wyróżniający się pracownicy: Edyta Nowak-Koszla, Małgorzata Śledzińska-Ratajczyk, Wojciech Pukowski, II stopnia – Jarosław Tyburcy i Andrzej Kozieł, III stopnia – Michał Wojciech Szczurzewski, Jarosław Banacki, Jakub Bruzda i Paweł Gumoś. Tytuł Technika Górniczego III stopnia otrzymał Krzysztof Richert.


alt


Prezes Zarządu LOTOS Petrobaltic S.A. Paweł Siemek przyznał Honorowe Szpady Górnicze za całokształt zasług dla rozwoju polskiego górnictwa naftowego na morzu osobom: Jerzemu Jernasowi, Józefowi Wierzbowskiemu i Ryszardowi Rozmysłowiczowi.


alt


Firma LOTOS Petrobaltic z okazji tegorocznego Święta Górniczego otrzymała wiele listów z życzeniami i gratulacjami, m.in. prezes Zarządu PGNIG Michał Szubski podziękował za codzienny trud i poświęcenie, życząc wielu zawodowych sukcesów, wytrwałości i konsekwencji w działaniu.


alt


Ksiądz Andrzej Paździutko, kapelan górników morskich, zaprosił wszystkich zebranych wraz z rodzinami w najbliższą niedzielę 4.12.2011 na godzinę 11.00 do kościoła parafii Rzymskokatolickiej Najświętszego Miłosierdzia Królowej Różańca Świętego na Przymorzu, na doroczną uroczystą mszę świętą w intencji Górników Morskich.


alt


Całość barbórkowej uroczystości w Dworze Artusa w Gdańsku uświetniła orkiestra górnicza Pstrąg.


alt


Tekst i zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież