Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami.... Miesiąc AAC w Przedszkolu Specjalnym Nr 77 » Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Przez cały mi... Poseł Tarczyński w Akwenie: Fakty dla przekonanych... » W klubie gdańskiej Solidarności "Akwen" odbyło się spotkanie z eurodeputowanym Dominikiem Tarczyński... W tygodniku „Sieci”: Putin wysyła na śmierć » Władimir Putina ogłosił częściową mobilizację i chce powołać pod broń przynajmniej 300 tys. mężczyzn... Las to nie wysypisko » Nielegalne składowiska odpadów, to największe zmartwienie Nadleśnictwa Kolbudy. W świetle prawa domn... Czesław Nowak: Tusk otrzymał zadanie do wykonania » Z Czesławem Nowakiem, posłem OKP i Porozumienia Centrum (1989-1993), gdańskim radnym (1998-2006), po... PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej » 16 września otwarto Centrum Medyczne PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej. To trzecia taka placów...
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Gedania z Zyską... w bramce
piątek, 30 września 2022 19:35
Gedania z Zyską... w bramce
Dwutygodniowa przerwa na mecze naszej reprezentacji w Lidze Narodów
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
czwartek, 22 września 2022 18:12
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
48-letni Marcin Kaczmarek podjął się niezwykle trudnego zadania.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Szlakiem Rewskich Szkut
wtorek, 20 września 2022 13:27
Szlakiem Rewskich Szkut
Kilka dni urlopu jak co roku we wrześniu spędziłem w Rewie. To
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
środa, 31 sierpnia 2022 08:28
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza uczniów

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdańska Barbórka Lotosu

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
czwartek, 01 grudnia 2011 23:22

altW Dworze Artusa w Gdańsku odbyła się uroczysta akademia z okazji Barbórki, Dnia Górnika – tradycyjnego polskiego święta górniczego obchodzonego 4 grudnia, w dniu św. Barbary, patronki górników. Na Pomorzu święto to obejmuje m.in. pracowników firmy LOTOS Petrobaltic S.A. W imieniu gospodarzy gości powitali i podziękowali za dotychczasowy trud pracy, prezes Grupy LOTOS S.A. Paweł Olechnowicz oraz prezes LOTOS Petrobaltic S.A. Paweł Siemek.Wskazywali oni na to, że Barbórka to tradycyjne święto braci górniczej, obchodzone uroczyście nie tylko na Śląsku, z którym najczęściej się kojarzy. Obchodzimy je wszędzie tam, gdzie spod ziemi wydobywa się skarby, które pod jej pokładem ukryła natura. Ukryła je także pod dnem morza i to właśnie LOTOS Petrobaltic je stamtąd wydobywa – i stąd też gdańska Barbórka i górnicze mundury, które wpisują się w morski pejzaż naszego miasta.


alt


Od 21 lat obchodzimy ten dzień w obecności znamienitych gości – przedstawicieli władz państwowych, samorządowych, urzędów oraz instytucji, z którymi współpracujemy oraz kościoła, dziękując za wsparcie duchowe, jakże ważne podczas trudnej pracy na morzu i wstawiennictwo u Świętej Barbary – patronki górników, a także wszystkich ludzi, których praca wiąże się z ryzykiem i narażaniem życia, w tym także ludzi morza. Można powiedzieć, że św. Barbara jest podwójną patronką morskich górników.


alt


Paweł Olechnowicz zarysował założenia rozwoju firmy do 2020 roku. Do tego czasu LOTOS, firma, która nie jest przeznaczona na sprzedaż, będzie dysponować własnymi zasobami, stanowiącymi ekwiwalent 330 mln baryłek ropy naftowej oraz zwiększy wydobycie do 100 tys. baryłek dziennie (5 mln ton rocznie). Program rosnącego wydobycia obejmuje bliskie geograficznie regiony o niskim poziomie ryzyka. LOTOS ma osiągnąć 30 proc. udziału w krajowym rynku paliw oraz sprzedaż przewyższającą o 15 proc. własny potencjał produkcyjny. Innymi słowy, LOTOS będzie jednym z najnowocześniejszych koncernów naftowych w Europie z konsekwentnie rosnącymi udziałami w rynku. Tworzącym nową wartość dla akcjonariuszy, skutecznie zarządzanym i przyjaznym dla środowiska. Międzynarodową pozycję koncernu LOTOS wzmocni energiczna aktywność w budowaniu bezpieczeństwa energetycznego Polski i Europy Środkowo-Wschodniej.


alt


Głos zabrał także Czesław Okińczyc, doradca premiera Republiki Litewskiej oraz członka Rady Uniwersytetu Wileńskiego. Podziękował za dotychczasową współpracę Polski i Litwy w zakresie wydobycia i przerobu ropy naftowej, a także za ufundowanie przez LOTOS Petrobaltic nowej tablicy upamiętniającej króla Polski Stefana Batorego, założyciela w 1579 roku Akademii jego imienia, a obecnie Uniwersytetu Wileńskiego.


Zebrani w Dworze Artusa, minutą ciszy uczcili tych, którzy w mijającym roku odeszli z górniczego grona.

Akademia z okazji święta górników – Barbórka, była najlepszą okazją i miejscem do przekazania wyróżnień za dobrą pracę, wręczenia honorowych nominacji i odznaczeń.


alt

 Minister Środowiska przyznał odznaczenie Zasłużony dla Polskiej Geologii Barbarze Zarębskiej. 


alt


Minister Gospodarki przyznał wyższe stopnie górnicze i odznaczenia Zasłużony dla Górnictwa RP. Nominacje na generalnego Dyrektora Górniczego II stopnia otrzymał Waldemar Plata, a II stopnia Leszek Pikulski i Andrus Bartkievicius. Nominację na Generalnego Honorowego Dyrektora Górniczego otrzymał Juozas Mockevicius, na Dyrektora Górniczego I stopnia – Artur Sowiński, na Dyrektora Górniczego III stopnia -  Dariusz Wojdyński, Marek Brzozowski i Artur Wójcikowski.


alt


Odznakę Zasłużony dla Górnictwa RP otrzymali – Paweł Olechnowicz, Paweł Siemek i Andrzej Schulz.
Odznaki Zasłużony dla Górnictwa Naftowego i Gazownictwa otrzymali Aneta Kubala, Jolanta Zielińska-Pikulska i Krzysztof Sułecki.


Tytuły Inżyniera Górniczego I stopnia otrzymali wyróżniający się pracownicy: Edyta Nowak-Koszla, Małgorzata Śledzińska-Ratajczyk, Wojciech Pukowski, II stopnia – Jarosław Tyburcy i Andrzej Kozieł, III stopnia – Michał Wojciech Szczurzewski, Jarosław Banacki, Jakub Bruzda i Paweł Gumoś. Tytuł Technika Górniczego III stopnia otrzymał Krzysztof Richert.


alt


Prezes Zarządu LOTOS Petrobaltic S.A. Paweł Siemek przyznał Honorowe Szpady Górnicze za całokształt zasług dla rozwoju polskiego górnictwa naftowego na morzu osobom: Jerzemu Jernasowi, Józefowi Wierzbowskiemu i Ryszardowi Rozmysłowiczowi.


alt


Firma LOTOS Petrobaltic z okazji tegorocznego Święta Górniczego otrzymała wiele listów z życzeniami i gratulacjami, m.in. prezes Zarządu PGNIG Michał Szubski podziękował za codzienny trud i poświęcenie, życząc wielu zawodowych sukcesów, wytrwałości i konsekwencji w działaniu.


alt


Ksiądz Andrzej Paździutko, kapelan górników morskich, zaprosił wszystkich zebranych wraz z rodzinami w najbliższą niedzielę 4.12.2011 na godzinę 11.00 do kościoła parafii Rzymskokatolickiej Najświętszego Miłosierdzia Królowej Różańca Świętego na Przymorzu, na doroczną uroczystą mszę świętą w intencji Górników Morskich.


alt


Całość barbórkowej uroczystości w Dworze Artusa w Gdańsku uświetniła orkiestra górnicza Pstrąg.


alt


Tekst i zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież