We wtorek, 14 kwietnia, o godzinie 9.57 na warszawskim lotnisku Okęcie wylądował Antonow An-225 Mrija, największy transportowy samolot świata. Ogromna maszyna przywiozła do Polski niezbędne środki do walki z koronawirusem. Na wypełnionym po brzegi pokładzie samolotu znajdowały się m.in. maski ochronne typu FFP2 , medyczne kombinezony oraz przyłbice chroniące twarz. Transport na zlecenie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przygotowały spółki KGHM Polska Miedź S.A. i Grupa LOTOS S.A. Lotniczy kolos wystartował w poniedziałek z lotniska w chińskim Tianjinie. – Naszym wspólnym celem był, i jest nadal, jak najszybszy transport jak największej liczby środków ochrony indywidualnej – powiedział Paweł Jan Majewski, prezes Zarządu Grupy LOTOS S.A.
To największy jednorazowy transport z pomocą medyczną do walki z epidemią COVID-19. Realizacja transportu w rekordowo krótkim czasie była możliwa dzięki ogromnemu wysiłkowi organizacyjnemu i wsparciu przedstawicieli polskiej dyplomacji, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Aktywów Państwowych i Ambasady RP w Pekinie.
- To, że ten samolot mógł przylecieć do Polski to efekt wielu dni żmudnych negocjacji – powiedział obecny przy rozładunku Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. – Dziękuję Panu Prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Jego osobiste rozmowy z Prezydentem Chin bardzo pomogły w realizacji tego przedsięwzięcia.
Premier polskiego rządu podziękował przedstawicielom zarządów spółek KGHM Polska Miedź S.A. oraz Grupy LOTOS S.A. – Bez ich zaangażowania ten transport nie byłby możliwy – podkreślił Mateusz Morawiecki.
- To już kolejny transport realizowany na polecenie szefa rządu – dodał Marcin Chludziński, prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A. – Pomagamy tym, którzy są na pierwszej linii w tej trudniej wojnie z niewidzialnym wrogiem. Przede wszystkim pragniemy pomagać przedstawicielom służb medycznych.
Prezes Chludziński zaznaczył, że było bardzo ważne, by dostarczyć do kraju maksymalną wartość ładunku podczas jednej operacji. – Pokonaliśmy wiele trudności, wiele przeszkód formalnych. Dzięki wsparciu Pana Prezydenta, Premiera Morawieckiego oraz innych instytucji państwowych udało nam się te bariery pokonać – zakończył szef miedziowego koncernu.
– Naszym wspólnym celem był (i jest nadal) jak najszybszy transport jak największej liczby środków ochrony indywidualnej – dodał Paweł Jan Majewski, prezes Zarządu Grupy LOTOS S.A. - Wiemy jak bardzo te rzeczy są teraz potrzebne służbom w naszym kraju. Jesteśmy dumni, że możemy być częścią akcji na tak wielką skalę.
Szef paliwowego giganta podkreślił, że nie jest to ostatni transport realizowany przez spółki Skarbu Państwa.
Samolot Antonow An-225 Mrija („mrija” po ukraińsku znaczy „marzenie”) to największa maszyna lotnicza na świecie. Powietrzny kolos ma ponad 84 metry długości, rozpiętość skrzydeł maszyny wynosi blisko 85 metrów, a wysokością dorównuje 6-pietrowemu budynkowi. Samolot został wyprodukowany tylko w jednym egzemplarzu. Powstał w 1988 roku, w czasach ZSRR, w zakładach lotniczych Aviant. Jest tak duży, że jest w stanie przewieźć prom kosmiczny na swoim grzbiecie, a w ładowni blisko 100 samochodów osobowych lub towar cargo o wadze 250 ton, czyli dwa razy więcej, niż wynosi jego masa własna.
Wcześniej maszyna gościła w Polsce tylko dwukrotnie – w 2003 i w 2005 roku. Jest to jej pierwsza wizyta w stołecznym porcie lotniczym.
źródło www.lotos.pl
Inne artykuły związane z:
- 20/04/2020 06:39 - W tygodniku „Sieci”: Broń biologiczna czy wybryk natury
- 18/04/2020 08:11 - Jarosław Sellin: Rząd chroni zdrowie i życie obywateli
- 17/04/2020 16:23 - Rënk odwołał „Wiosnę w Ogrodzie”
- 16/04/2020 17:27 - Slalom Dulkiewicz - Gdańsk bez Gedanii?
- 15/04/2020 14:28 - Malowany prezydent
- 14/04/2020 14:28 - 14 kwietnia święto chrztu Polski. Wywieś flagę!
- 11/04/2020 20:28 - Pożar na terenie Gedanii
- 11/04/2020 11:33 - Tadeusz Cymański: Polityka w czasach zarazy powinna złagodzić własne obyczaje
- 09/04/2020 19:50 - "Fot. Kosycarz" pozostanie z Gdańskiem...
- 09/04/2020 19:08 - Koronawirus na Pomorzu: 153 chorych, 1 osoba zmarła