Szkoła Podstawowa nr 11: dzieci chcą się uczyć w tej szkole » 1 marca rusza rekrutacja do gdańskich szkół podstawowych. W lutym swoje drzwi na spotkania z rodzica... Medale za wkład w Pamięć » W piątkowe popołudnie gdański Odział Instytutu Pamięci Narodowej wręczył medale dla pięciu laureatów... Grzegorz Górski: Jesteśmy w "oku cyklonu" » Czy jako naród jesteśmy świadomi nadciągających zagrożeń; o naiwności w patrzeniu na swoją przyszłoś... Anna Gembicka i Tomasz Obszański w Telewizji Republika » W piątek o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będą Anna Gembicka, była minister rol... Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych » Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech instancji, wniosków do Sądu Najwyżs... Zmiana koloru togi J. Karnowskiego? Bezprawne polecenia w Sopocie... » Poseł Jacek Karnowski, b. prezydent Sopotu, prowadzi przesłuchania w komisji śledczej ds. wyborów ko... 3-milionowy zwiedzający w Muzeum II Wojny Światowej » Wejście rodziny Wawrzyńczaków z Kalisza kilka minut po godz. 13:00 21 lutego na wystawę główną oznac... Katarzyna Sójka w Telewizji Republika » 21 lutego o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie posłanka Katarzyna Sójka, Pr... Jarosław Olechowski dołączył do Telewizji Republika » 19 lutego do zespołu Telewizji Republika dołączył Jarosław Olechowski, były szef Telewizyjnej Agencj... Immersyjna edukacja z IPN » W siedzibie gdańskiego oddziału IPN zaprezentowano nowy program edukacyjny z wykorzystaniem nowej te...
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
czwartek, 22 lutego 2024 17:29
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech
Projekt wypunktował Trefla
niedziela, 18 lutego 2024 18:58
Projekt wypunktował Trefla
W spotkaniu drużyn z czołówki Projekt Warszawa pokonał na swoim
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
sobota, 24 lutego 2024 12:38
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
I LIGA FORTUNA
Wszyscy oczekiwali postawy trójmiejskich
Lechia zaczęła wiosnę od mocnego uderzenia
niedziela, 18 lutego 2024 08:33
Lechia zaczęła wiosnę od mocnego uderzenia
Bardzo udanie rozpoczęli rundę wiosenną piłkarze Lechii. Na

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wystawa ekscentrycznego Mieczysława Olszewskiego
niedziela, 11 lutego 2024 22:02
Wystawa ekscentrycznego Mieczysława Olszewskiego
Znany pod pseudonimem „Mieto” prof. Mieczysław Olszewski był

Sport w szkole

Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
czwartek, 15 lutego 2024 09:28
Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza na XVII

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Wracają msze za ojczyznę w Św. Brygidzie

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 05 lutego 2024 09:51

Przed laty msze w intencji wolnej Ojczyzny co niedziela organizował niezapomniany proboszcz ks. Henryk Jankowski. Po ostatnich wyborach parlamentarnych środowisko niepodległościowe przy akceptacji proboszcza ks. Ludwika Kowalskiego wróciło do tego udanego zwyczaju sprzed ponad 30 lat.


Z zaproszenia ks. Kowalskiego skorzystały środowiska Stowarzyszenia działaczy niepodległościowych i więźniów politycznych PRL - "Godność", Federacji Młodzieży Walczącej i innych niezależnych ugrupowań.

alt


Podczas mszy homilię wygłosił ks. dr Grzegorz Świst. Kapłan zwracając uwagę na dzisiejsze wydarzenia polityczne w Polsce nawiązał do ciężkich czasów kościoła katolickiego w Polsce, kierowanego przez Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego. Ks. Świst mówił: "Stefan Wyszyński po Bogu najbardziej kochał Polskę. Zawsze wierny stał w opozycji do norm socjalistycznego ustroju, niweczył próby stworzenia w nas homo sovieticus i przestrzegał przed zgubnym brakiem rozwagi".

alt

Ks. dr Grzegorz Świst


Ksiądz w swojej homilii starał się dodać otuchy środowiskom niepodległościowym, które po ostatnich wyborach czuje się mocno zawiedzione.

alt


Stefan Wyszyński był strażnikiem polskiego instynktu narodowego, orędownikiem mądrego działania. Prymas tak pisał: "Człowiek czy społeczeństwo, które z założenia rezygnuje, z obrony swych praw do prawdy, sprawiedliwości, miłości i pokoju czy służby - odstępuje od podstawowych wartości osoby ludzkiej, w wyniku czego wartości te zostają zostają wyparte, znikają i przestają funkcjonować. Taki człowiek i takie społeczeństwo ulega zahamowaniu, nie rozwija się. Jeśli zaś społeczeństwo liczy wielu symulantów moralnych, społecznych, ekonomicznych czy politycznych to z kolei i Naród i państwo dochodzą do alienacji. Nie są już tym, co można by nazwać narodem czy państwem, jeśli się chce to czynić szczerze. Stają się parodią. Gdy człowiek zajmie postawę, że lepiej się nie wysilać, nie narażać, nie wychylać, godzi się tym samym na ograniczenia własnej godności i rezygnuje z jej obrony. Prymas nigdy się nie poddał, nawet wówczas gdy został uwięziony na 3 lata bez sądowego wyroku. Kiedy komuniści wydali dekret o obsadzaniu stanowisk kościelnych przez państwo, Stefan Wyszyński w imieniu Episkopatu Polski wystosował do Bolesława Bieruta memoriał znany jako "Non possumus"(Nie możemy). W trzy miesiące później prymas został aresztowany. Odmówił podpisania podsuniętych mu dokumentów. W obecności ks. bpa Baraniaka złożył oświadczenie, że sytuację uważa za gwałt, w razie procesu nie chce żadnego adwokata, ponieważ będzie bronił się sam. Nie spakował osobistych rzeczy, mówiąc zakonnicy: ""Siostro nic nie zabieram. Ubogi przyszedłem do tego domu i ubogi stąd wyjdę".


W karcie zatrzymania ks. kardynała Wyszyńskiego w rubryce "zawód" ubek wpisał "Prymas Polski".


W swoim testamencie Ojciec polskiego kościoła pisał: "Służyłem bezinteresownie przez wiele lat warstwom robotniczym w duchu społecznych encyklik papieży. Uważam, że mimo przemian polityczno-ustrojowych dzieło to nie zostało jeszcze dokonane. Ufam jednak, że zdrowy impuls osobowości ludzkiej zwycięży w tej walce o godność i wolność człowieczeństwa".

alt


Po zakończeniu uroczystości kościelnych środowiska niepodległościowe spotkały się na konstruktywnej dyskusji. Dlaczego prawica w ostatnich wyborach poniosła porażkę? Co zrobić aby w tych trudnych czasach dla wartości patriotycznych i chrześcijańskich obronić siebie i swoje rodziny? - to najczęściej podejmowane zagadnienia. Po wyłożonej przez kapłana nauce Prymasa Tysiąclecia zadano sobie pytanie: Czy w najbliższych wyborach samorządowych środowiska niepodległościowe, nie związane z żadną partią, powinny zawalczyć o odzyskanie ukochanego Gdańska dla Jego mieszkańców? Odpowiedź musi paść w najbliższych dniach...
M.P.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież