Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k... Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko...
Reklama
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Trefl Sopot Mistrzem Polski!
poniedziałek, 17 czerwca 2024 08:16
Trefl Sopot Mistrzem Polski!
Jeszcze tydzień temu trudno było w to uwierzyć. Koszykarze Trefla
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
piątek, 14 czerwca 2024 14:35
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
Do zakończenia sezonu 2023/24 pozostały już tylko dwie kolejki na
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Benefis Marka
niedziela, 02 czerwca 2024 16:24
Benefis Marka
Znamy się od blisko dwóch dekad. Zawsze Marka Wróbla uważałem za

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

CMM przemianowane w NMM

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
wtorek, 10 grudnia 2013 13:22

O przemianowaniu Centralnego Muzeum Morskiego w Narodowe Muzeum Morskie poinformowano 9 grudnia podczas okolicznościowego spotkania z okazji jubileuszu 55-lecia istnienia i działalności Towarzystwa Przyjaciół CMM w Gdańsku. Tegoż dnia decyzję o przemianowaniu podpisał w Warszawie minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski, o czym poinformowała w jego imieniu uczestnicząca w gdańskim spotkaniu wiceminister Małgorzata Omilanowska, historyk sztuki.


W imieniu ministra podziękowała 480 członkom Towarzystwa, że są wierni i wytrwali w swoich dotychczasowych działaniach. Uznała to Towarzystwo za ewenement w skali kraju, a nawet i Europy. W jej ocenie sprawia to magia morza, ludzi, którzy związali z nim całe swoje zawodowe życie.


altMałgorzata Omilanowska w imieniu ministra Bogdana Zdrojewskiego w związku z jubileuszem 55-lecia Towarzystwa Przyjaciół CMM w Gdańsku, dokonała uhonorowania jego szczególnie zasłużonych członków okolicznościowymi odznaczeniami.


Srebrne odznaczenie Gloria Artis, minister Zdrojewski przyznał Towarzystwu Przyjaciół CMM, w uznaniu dla dokonań i osiągnięć w dziedzinie ochrony oraz popularyzacji dziedzictwa morskiego. Odznaczenie zostało wpięte przez wiceminister Małgorzatę Omilanowską w klapę marynarki prezesa Towarzystwa dr. Fryderyka Tomali, który w minionych latach odznaczony już został indywidualną Glorią Artis i Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Tym razem otrzymał od ministra dyplom okolicznościowy.


altMinister Zdrojewski z okazji jubileuszu przyznał wiceprezesowi Towarzystwa Apoloniuszowi Łysejko, brązowe odznaczenie Gloria Artis, za osiągnięcia w popularyzowaniu w społeczeństwie problematyki zabytkowych latarni morskich, a także za liczne publikacje o historii latarni morskich polskiego wybrzeża.


altKu zadowoleniu i satysfakcji licznie zebranych w muzeum gości, minister Bogdan Zdrojewski przyznał też Odznakę Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” Tomaszowi Czayka, Łucjanowi Borosiowi i Robertowi Witkowskiemu.


Wiceminister kultury Małgorzata Omilanowska udekorowała też odznaczeniem Gloria Artis, przyznaną przed rokiem, prof. Janowi Kazimierzowi Sawickiemu, autorowi kilkudziesięciu książek i innych opracowań poświęconych historii polskiej floty i osób związanych z gospodarką morską. Autor należy do ścisłego grona współpracowników CMM.


altPodczas jubileuszowego spotkania wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół CMM Teresa Boguszewska dokonała wodowania nowo wydanego albumu „Przyjaciele dla Muzeum”. Wodowanie już tradycyjnie od wielu lat odbyło się czerwoną różą zamoczoną w kroplach szampana.


alt


O idei i historii oraz zawartości albumu poinformowała licznych zaproszonych gości Anna Ciemińska, redaktor wydanego dzieła. Pomysł na opracowanie i opisanie wszystkich darów i darczyńców dla CMM zrodził się trzy lata temu, gdy muzeum wzbogaciło się  o rzeźby i kosztowne modele jednostek pływających, które zostały wykonane przez sławnych marynistów. W zbiorach znalazła się też m.in. walizka, która znajdowała się na statku pasażerskim Piłsudski, podczas przedwojennego rejsu do Norwegi. Album początkowo miał zawierać 160 rycin podarowanych obrazów, ale włączono również dary indywidualne i opis wzrósł aż do 1017 pozycji.


altJest wśród nich malarski portret kpt. Karola Olgierda Borchardta (1905-1986), autora znanej książki „Znaczy kapitan”, namalowany przez Monikę Żeromską, córkę pisarza Stefana. Jest też archiwum ludzi morza oraz opracowania tematyczne dokonane przez kilkunastu autorów. Dużą część albumu zajmuje katalog i lista darczyńców.


altPierwszy egzemplarz albumu podarowano wiceminister Małgorzacie Omilanowskiej, a drugi dyrektorowi CMM Jerzemu Litwinowi, który pokrótce przypomniał o istnieniu Towarzystwa przyjaciół CMM oraz innych podobnych, jak Przyjaciół Daru Pomorza, czy Przyjaciół Statku Muzeum Sołdek.


altZ okazji 55-jubileuszu Towarzystwa, gdańskie CMM, a właściwie już NMM, otrzymało kolejne podarunki. Jednym z nich jest pochodzący z 1938 roku  płócienny worek żeglarski z napisem Dar Pomorza, który przekazał Bogusław Karaś na ręce dyrektora muzeum Jerzego Litwina. Towarzyszący im na zdjęciu pierwszy z lewej kpt. ż.w. Daniel Duda, były rektor WSM Gdynia, podarował NMM porcelanowy medal jaki otrzymał w 1970 roku podczas rejsu do Chin.


altWszyscy goście po części oficjalnej mieli możliwość zwiedzenia okolicznościowej wystawy ukazującej ponad sto z 1017 eksponatów podarowanych gdańskiemu muzeum przez licznych  darczyńców. 

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież