O przemianowaniu Centralnego Muzeum Morskiego w Narodowe Muzeum Morskie poinformowano 9 grudnia podczas okolicznościowego spotkania z okazji jubileuszu 55-lecia istnienia i działalności Towarzystwa Przyjaciół CMM w Gdańsku. Tegoż dnia decyzję o przemianowaniu podpisał w Warszawie minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski, o czym poinformowała w jego imieniu uczestnicząca w gdańskim spotkaniu wiceminister Małgorzata Omilanowska, historyk sztuki.
W imieniu ministra podziękowała 480 członkom Towarzystwa, że są wierni i wytrwali w swoich dotychczasowych działaniach. Uznała to Towarzystwo za ewenement w skali kraju, a nawet i Europy. W jej ocenie sprawia to magia morza, ludzi, którzy związali z nim całe swoje zawodowe życie.
Małgorzata Omilanowska w imieniu ministra Bogdana Zdrojewskiego w związku z jubileuszem 55-lecia Towarzystwa Przyjaciół CMM w Gdańsku, dokonała uhonorowania jego szczególnie zasłużonych członków okolicznościowymi odznaczeniami.
Srebrne odznaczenie Gloria Artis, minister Zdrojewski przyznał Towarzystwu Przyjaciół CMM, w uznaniu dla dokonań i osiągnięć w dziedzinie ochrony oraz popularyzacji dziedzictwa morskiego. Odznaczenie zostało wpięte przez wiceminister Małgorzatę Omilanowską w klapę marynarki prezesa Towarzystwa dr. Fryderyka Tomali, który w minionych latach odznaczony już został indywidualną Glorią Artis i Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Tym razem otrzymał od ministra dyplom okolicznościowy.
Minister Zdrojewski z okazji jubileuszu przyznał wiceprezesowi Towarzystwa Apoloniuszowi Łysejko, brązowe odznaczenie Gloria Artis, za osiągnięcia w popularyzowaniu w społeczeństwie problematyki zabytkowych latarni morskich, a także za liczne publikacje o historii latarni morskich polskiego wybrzeża.
Ku zadowoleniu i satysfakcji licznie zebranych w muzeum gości, minister Bogdan Zdrojewski przyznał też Odznakę Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” Tomaszowi Czayka, Łucjanowi Borosiowi i Robertowi Witkowskiemu.
Wiceminister kultury Małgorzata Omilanowska udekorowała też odznaczeniem Gloria Artis, przyznaną przed rokiem, prof. Janowi Kazimierzowi Sawickiemu, autorowi kilkudziesięciu książek i innych opracowań poświęconych historii polskiej floty i osób związanych z gospodarką morską. Autor należy do ścisłego grona współpracowników CMM.
Podczas jubileuszowego spotkania wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół CMM Teresa Boguszewska dokonała wodowania nowo wydanego albumu „Przyjaciele dla Muzeum”. Wodowanie już tradycyjnie od wielu lat odbyło się czerwoną różą zamoczoną w kroplach szampana.
O idei i historii oraz zawartości albumu poinformowała licznych zaproszonych gości Anna Ciemińska, redaktor wydanego dzieła. Pomysł na opracowanie i opisanie wszystkich darów i darczyńców dla CMM zrodził się trzy lata temu, gdy muzeum wzbogaciło się o rzeźby i kosztowne modele jednostek pływających, które zostały wykonane przez sławnych marynistów. W zbiorach znalazła się też m.in. walizka, która znajdowała się na statku pasażerskim Piłsudski, podczas przedwojennego rejsu do Norwegi. Album początkowo miał zawierać 160 rycin podarowanych obrazów, ale włączono również dary indywidualne i opis wzrósł aż do 1017 pozycji.
Jest wśród nich malarski portret kpt. Karola Olgierda Borchardta (1905-1986), autora znanej książki „Znaczy kapitan”, namalowany przez Monikę Żeromską, córkę pisarza Stefana. Jest też archiwum ludzi morza oraz opracowania tematyczne dokonane przez kilkunastu autorów. Dużą część albumu zajmuje katalog i lista darczyńców.
Pierwszy egzemplarz albumu podarowano wiceminister Małgorzacie Omilanowskiej, a drugi dyrektorowi CMM Jerzemu Litwinowi, który pokrótce przypomniał o istnieniu Towarzystwa przyjaciół CMM oraz innych podobnych, jak Przyjaciół Daru Pomorza, czy Przyjaciół Statku Muzeum Sołdek.
Z okazji 55-jubileuszu Towarzystwa, gdańskie CMM, a właściwie już NMM, otrzymało kolejne podarunki. Jednym z nich jest pochodzący z 1938 roku płócienny worek żeglarski z napisem Dar Pomorza, który przekazał Bogusław Karaś na ręce dyrektora muzeum Jerzego Litwina. Towarzyszący im na zdjęciu pierwszy z lewej kpt. ż.w. Daniel Duda, były rektor WSM Gdynia, podarował NMM porcelanowy medal jaki otrzymał w 1970 roku podczas rejsu do Chin.
Wszyscy goście po części oficjalnej mieli możliwość zwiedzenia okolicznościowej wystawy ukazującej ponad sto z 1017 eksponatów podarowanych gdańskiemu muzeum przez licznych darczyńców.
Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski
Inne artykuły związane z:
- 11/12/2013 22:16 - Bartelik: Pora na sprzątanie w Gdańsku
- 11/12/2013 16:31 - Finansowa rzeczywistość NFZ w roku 2014
- 11/12/2013 13:05 - Co zrobić, gdy parkomaty nie działają? "Podejść do następnego" radzi ZDiZ
- 10/12/2013 20:49 - Pomorskie szkoły bez mowy nienawiści
- 10/12/2013 13:35 - Bauć: Kadencyjność lekiem na patologię władzy
- 09/12/2013 19:51 - Co dalej z Targiem Węglowym?
- 09/12/2013 13:24 - Krawczuk: Nasza Rada nie jest upolityczniona
- 09/12/2013 12:56 - Noc generałów
- 08/12/2013 18:42 - Nadal 12 tys. odbiorców bez prądu
- 07/12/2013 20:06 - Klienci Gildii czekają na uruchomienie restauracji Lezzetli