5.latka prezesa za 2 mln zł - jubileusz spółki Struka » Do Radia Gdańsk zawitał Dariusz Kostrzewa, prezes koncernu medycznego "Copernicus". Spółka szpitalna... Oświadczenie Godności: Sędziowie sami się nie oczyszczą » W dniu 24.09.2023 r. Sąd Najwyższy po 32 latach od wolnych wyborów uznał, że sądy wojskowe w stanie ... Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodow... » Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska poinformowali, że zło... Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła » W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdował... Stowarzyszenie "Godność" o kandydatach Zjednoczonej Prawicy » Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" w sprawie wyborów.15 października 2023 r., w nadchodzących wybor... W tygodniku „Sieci”: Ukraińsko-polska wojna zbożowa » Na łamach nowego wydania „Sieci” Konrad Kołodziejski odsłania kulisy ochłodzenia stosunków Ukrainy z... Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro...
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
środa, 27 września 2023 13:32
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie
Klindt zostaje na sezon 2024
poniedziałek, 25 września 2023 12:37
Klindt zostaje na sezon 2024
Zdunek Wybrzeże zaczęło informować o składzie na sezon 2024.
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Akwaforta Paula Kreisela
niedziela, 17 września 2023 17:43
Akwaforta Paula Kreisela
Niedawno trafiła do mnie znakomita praca gdańskiego grafika,

Sport w szkole z ORLENEM

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
sobota, 23 września 2023 12:22
Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
Za nami pierwsza seria jesiennej edycji Czwartków

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

CMM przemianowane w NMM

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
wtorek, 10 grudnia 2013 13:22

O przemianowaniu Centralnego Muzeum Morskiego w Narodowe Muzeum Morskie poinformowano 9 grudnia podczas okolicznościowego spotkania z okazji jubileuszu 55-lecia istnienia i działalności Towarzystwa Przyjaciół CMM w Gdańsku. Tegoż dnia decyzję o przemianowaniu podpisał w Warszawie minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski, o czym poinformowała w jego imieniu uczestnicząca w gdańskim spotkaniu wiceminister Małgorzata Omilanowska, historyk sztuki.


W imieniu ministra podziękowała 480 członkom Towarzystwa, że są wierni i wytrwali w swoich dotychczasowych działaniach. Uznała to Towarzystwo za ewenement w skali kraju, a nawet i Europy. W jej ocenie sprawia to magia morza, ludzi, którzy związali z nim całe swoje zawodowe życie.


altMałgorzata Omilanowska w imieniu ministra Bogdana Zdrojewskiego w związku z jubileuszem 55-lecia Towarzystwa Przyjaciół CMM w Gdańsku, dokonała uhonorowania jego szczególnie zasłużonych członków okolicznościowymi odznaczeniami.


Srebrne odznaczenie Gloria Artis, minister Zdrojewski przyznał Towarzystwu Przyjaciół CMM, w uznaniu dla dokonań i osiągnięć w dziedzinie ochrony oraz popularyzacji dziedzictwa morskiego. Odznaczenie zostało wpięte przez wiceminister Małgorzatę Omilanowską w klapę marynarki prezesa Towarzystwa dr. Fryderyka Tomali, który w minionych latach odznaczony już został indywidualną Glorią Artis i Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Tym razem otrzymał od ministra dyplom okolicznościowy.


altMinister Zdrojewski z okazji jubileuszu przyznał wiceprezesowi Towarzystwa Apoloniuszowi Łysejko, brązowe odznaczenie Gloria Artis, za osiągnięcia w popularyzowaniu w społeczeństwie problematyki zabytkowych latarni morskich, a także za liczne publikacje o historii latarni morskich polskiego wybrzeża.


altKu zadowoleniu i satysfakcji licznie zebranych w muzeum gości, minister Bogdan Zdrojewski przyznał też Odznakę Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” Tomaszowi Czayka, Łucjanowi Borosiowi i Robertowi Witkowskiemu.


Wiceminister kultury Małgorzata Omilanowska udekorowała też odznaczeniem Gloria Artis, przyznaną przed rokiem, prof. Janowi Kazimierzowi Sawickiemu, autorowi kilkudziesięciu książek i innych opracowań poświęconych historii polskiej floty i osób związanych z gospodarką morską. Autor należy do ścisłego grona współpracowników CMM.


altPodczas jubileuszowego spotkania wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół CMM Teresa Boguszewska dokonała wodowania nowo wydanego albumu „Przyjaciele dla Muzeum”. Wodowanie już tradycyjnie od wielu lat odbyło się czerwoną różą zamoczoną w kroplach szampana.


alt


O idei i historii oraz zawartości albumu poinformowała licznych zaproszonych gości Anna Ciemińska, redaktor wydanego dzieła. Pomysł na opracowanie i opisanie wszystkich darów i darczyńców dla CMM zrodził się trzy lata temu, gdy muzeum wzbogaciło się  o rzeźby i kosztowne modele jednostek pływających, które zostały wykonane przez sławnych marynistów. W zbiorach znalazła się też m.in. walizka, która znajdowała się na statku pasażerskim Piłsudski, podczas przedwojennego rejsu do Norwegi. Album początkowo miał zawierać 160 rycin podarowanych obrazów, ale włączono również dary indywidualne i opis wzrósł aż do 1017 pozycji.


altJest wśród nich malarski portret kpt. Karola Olgierda Borchardta (1905-1986), autora znanej książki „Znaczy kapitan”, namalowany przez Monikę Żeromską, córkę pisarza Stefana. Jest też archiwum ludzi morza oraz opracowania tematyczne dokonane przez kilkunastu autorów. Dużą część albumu zajmuje katalog i lista darczyńców.


altPierwszy egzemplarz albumu podarowano wiceminister Małgorzacie Omilanowskiej, a drugi dyrektorowi CMM Jerzemu Litwinowi, który pokrótce przypomniał o istnieniu Towarzystwa przyjaciół CMM oraz innych podobnych, jak Przyjaciół Daru Pomorza, czy Przyjaciół Statku Muzeum Sołdek.


altZ okazji 55-jubileuszu Towarzystwa, gdańskie CMM, a właściwie już NMM, otrzymało kolejne podarunki. Jednym z nich jest pochodzący z 1938 roku  płócienny worek żeglarski z napisem Dar Pomorza, który przekazał Bogusław Karaś na ręce dyrektora muzeum Jerzego Litwina. Towarzyszący im na zdjęciu pierwszy z lewej kpt. ż.w. Daniel Duda, były rektor WSM Gdynia, podarował NMM porcelanowy medal jaki otrzymał w 1970 roku podczas rejsu do Chin.


altWszyscy goście po części oficjalnej mieli możliwość zwiedzenia okolicznościowej wystawy ukazującej ponad sto z 1017 eksponatów podarowanych gdańskiemu muzeum przez licznych  darczyńców. 

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież