“Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k...
Reklama
PRO LIVE w Gdańsku
wtorek, 18 czerwca 2024 08:25
PRO LIVE w Gdańsku
Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Co dalej z Targiem Węglowym?

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 09 grudnia 2013 19:51

Znajdujący się w centrum Gdańska plac pełni funkcję placu postojowego pomiędzy odbywającymi się sezonowo jarmarkami. Nieskładny, z jednej strony otoczony kamienicami, budynkiem Akademii Sztuk Pięknych i Teatrem Wybrzeże, a z drugiej kwadratową bryłą budynku LOT-u, plac od wielu lat pełni najróżniejsze funkcje, będąc swoistą pustą dziurą w Śródmieściu, zaraz przed najbardziej reprezentacyjną ulicą w całym Gdańsku – Długim Targiem. Od wielu lat mieszkańcy spierają się co na targu Węglowym miało by się znajdować. Teraz jednak gdańszczanie mają realną szansę na zmianę – ruszają właśnie konsultacje społeczne wokół Targu Węglowego.


Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku razem z Pracownią Badań i Innowacji Społecznych Stocznia wychodzą z inicjatywą reorganizacji Targu Węglowego do gdańszczan. W konsultacjach mających potrwać do marca udział może wziąć każdy, kto tylko ma pomysł na nową funkcję społeczną placu. Przygotowany w ramach starannych obserwacji użytkowników placu, paneli eksperckich i konsultacyjnych, warsztatów z mieszkańcami (podzielonymi na części dla dorosłych i dla młodzieży), ankiet internetowych oraz papierowych, projekt zostanie przedstawiony władzom Miasta Gdańska, jednak te w żaden sposób nie będą zobowiązane do jego realizacji – celem projektu jest tylko poznanie opinii publicznej. Do projektu zostaną zaangażowani studenci Uniwersytetu Gdańskiego, którzy będą obserwować życie codzienne Targu Węglowego.

W ankiecie przeprowadzonej na przełomie sierpnia i września tego roku, większość osób, co jest zaskakujące, opowiadała się za stworzeniem terenu rekreacyjnego, a nie, jak można by przypuszczać, parkingu – funkcji, którą Targ Węglowy pełni przez większość roku.

4 grudnia członkowie Stoczni i IKM-u zorganizowali spotkanie, na które przybyła grupa zainteresowanych mieszkańców Gdańska, w tym studenci socjologii, urbanistyki, architektury, jak i przedstawiciele ASP i Politechniki Gdańskiej. Przez większość dwugodzinnego spotkania Stocznia przybliżała swoje poprzednie projekty zrealizowane w Warszawie, a także przedstawiała ideę partycypacji obywatelskiej. Na koniec głos zabrali goście. Echem odbił się wynik letniej ankiety – większość osób opowiada się za nadaniem placowi funkcji kulturalnej, proponując wykorzystanie przestrzeni Targu na wystawy obrazów i rzeźb czy sztuk aktorskich, popierając swój pomysł bliskością ASP i Teatry Wybrzeże. Parkingowi mówiono "nie", choć nie stanowcze.

Warto zaznaczyć, że ani IKM, ani Stocznia nie maja możliwości architektonicznej interwencji w Targ Węglowy, co oznacza, ze pomysły nowej zabudowy Targu Węglowego nie będą brane pod uwagę.

Targ Węglowy jest miejscem bardzo kontrowersyjnym, gdzie stykają się ze sobą dwie różne sfery życia takiego miasta jak Gdańsk – miasta o bogatej historii, co przejawia się w architekturze, jak i miasta inwestycji i nowoczesności, o czym świadczy bliskość biur czy banku NBP. Targ Węglowy pozostaje w zawieszeniu pomiędzy tymi dwoma funkcjami – pragmatyczną i kulturalną – od czasu do czasu pełniąc jedną na zmianę z drugą. Czy w końcu przy pomocy Gdańszczan uda nadać mu się końcową, stałą formę?

Alicja Kołbuc

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież