Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła » W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdował... Stowarzyszenie "Godność" o kandydatach Zjednoczonej Prawicy » Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" w sprawie wyborów.15 października 2023 r., w nadchodzących wybor... W tygodniku „Sieci”: Ukraińsko-polska wojna zbożowa » Na łamach nowego wydania „Sieci” Konrad Kołodziejski odsłania kulisy ochłodzenia stosunków Ukrainy z... Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho...
Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła
poniedziałek, 25 września 2023 15:07
Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła
W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego
Klindt zostaje na sezon 2024
poniedziałek, 25 września 2023 12:37
Klindt zostaje na sezon 2024
Zdunek Wybrzeże zaczęło informować o składzie na sezon 2024.
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Akwaforta Paula Kreisela
niedziela, 17 września 2023 17:43
Akwaforta Paula Kreisela
Niedawno trafiła do mnie znakomita praca gdańskiego grafika,

Sport w szkole z ORLENEM

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
sobota, 23 września 2023 12:22
Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
Za nami pierwsza seria jesiennej edycji Czwartków

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Będzie spór zbiorowy w GPEC? Nawet w czasie pandemii zysk najważniejszy

Ocena użytkowników: / 44
SłabyŚwietny 
wtorek, 09 czerwca 2020 16:33

Nie wolno wykorzystywać traumatycznych doświadczeń pandemii do zwiększania zysków i dezorganizacji pracy kosztem pracowników – uważają związkowcy z Grupy GPEC.


- Okres pandemii jest wykorzystywany do obniżenia kosztów działalności firmy, w celu wypracowania jeszcze większego zysku - alarmują związkowcy w liście do prezydent Miasta Gdańska, zarządów LVV i Stadtwerke Leipzig GmbH oraz Rady nadzorczej spółki. O ile żądania nie zostaną spełnione związkowcy z NSZZ „S” oraz ze ZZ Pracowników Energetyki Cieplnej grożą sporem zbiorowym i wnoszą o odwołanie zarządu GPEC.


Zarząd Grupy GPEC, którego większościowym właścicielem jest komunalny holding z Lipska (Saksonia), postawił sobie za cel wypracowanie po raz kolejny wielomilionowego zysku na rzecz mieszkańców tego wschodnioniemieckiego miasta. Cel ten, w opinii nie tylko związkowców, jest trudniej osiągalny, gdyż nomen omen mrożenie gospodarki w czasie pandemii COVID-19, zaszkodziło też producentom ciepła.


Zarząd planuje więc rewolucję w organizacji pracy, wprowadzenie na stałe pracy zdalnej (telepracy) i zmiany zakresów obowiązków oraz zmiany stanowisk pracy. Pracownicy biurowi Grupy są bowiem namawiani do podpisywania porozumień o telepracy.
Związkowców zaniepokoiła skala planowanej telepracy, która miałaby objąć około 250 osób, pracowników biurowych GPEC i GPEC System oraz dochodzące wiadomości o planach wyzbycia się części majątku.


Dla powracających do pracy wskazano dwie inne lokalizacje w Gdańsku. Jednak te lokalizacje pomieszczą 50 osób. A co z resztą objętych telepracą, dla których nie będzie możliwości powrotu do pracy w biurze?


Jak się dowiadujemy, by poprawić wyniki finansowe, zarząd GPEC nosi się z zamiarem sprzedaży lub wydzierżawienia nieruchomości przy ul. Białej i ul. Brzozowej oraz przerzuceniem części koszty działalności przedsiębiorstwa na pracowników.


Zarząd GPEC 22 maja br. przekazał związkom zawodowym działającym w Grupie GPEC informację o planowanym wprowadzeniu do regulaminu pracy „telepracy”. Jako powód podano zaplanowane oszczędności w wysokości… 1,5 mln złotych. To prawie tyle, ile wynosiła w 2018 roku gaża członków zarządu Grupy GPEC (1,2 mln zł).


Związkowcy alarmują też, że od początku 2020 roku mają miejsce zwolnienia pracowników, za powód podając likwidację stanowiska pracy. Wśród osób zwolnionych było min. 3 członków NSZZ „Solidarność”. Przy czym odbyło się to bez poinformowania organizacji zakładowej NSZZ „Solidarność”, co jest złamaniem kodeksu pracy i ustawy o związkach zawodowych.


Dlatego też związki zawodowe działające w Grupie GPEC wystosowały pisma do prezydent miasta Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, do zarządu GPEC i do zarządu holdingu LVV.


Jaka jest wartość spółki? Jest niebagatelna. Przypomnijmy, że dwa lata temu 185 milionów euro zaproponowane przez Polską Grupę Energetyczną za niemieckie większościowe udziały w GPEC okazało się dla lipskiego ratusza za mało za tak dochodowe przedsiębiorstwo. Powód? Gigantyczna dywidenda wpływająca rok w rok do miejskiej kasy Lipska i perspektywa wzrostu zysków.


Niemcy wiedzą, że nie wyzbywa się sfery usług komunalnych na rynku pozbawionym konkurencji. Tej wiedzy zabrakło gdańskim włodarzom, gdy sprzedawali przedsiębiorstwa komunalne Francuzom (SNG) i Niemcom (GPEC).


Gdańszczanie co roku zasilą komunalne usługi w Lipsku kwotą oscylującą wokół 14 milionów euro. Tyle uzyskuje komunalna Stadtwerke Leipzig GmbH (część komunalnego holdingu LVV Leipziger Versorgungs- und Verkehrsgesellschaft mbH, którego roczne obroty przekraczają 4 mld euro) "czystej" gotówki z dywidendy.


Jak zauważyli wówczas lipscy publicyści na łamach Leipziger Volkszeitung branża energetyczna prawie nie opłaca się Stadtwerke... w Lipsku, bo marże są zbyt niskie. Opłaca się zaś w Gdańsku.


Niemcy kupili przed szesnastu laty większościowy pakiet GPEC (83 proc.) za 183,8 mln zł, czyli równowartość 42 mln euro. To mniej niż wyniosła dywidenda dla Lipska z trzech ostatnich lat.


Oberbürgermeistr Burkhard Jung (SPD) może być zadowolony z pozytywnych dla mieszkańców jego miasta skutków transakcji w Gdańsku. Rentowność sprzedaży ciepła Pomorzanom jest wysoka i rośnie. Nadal odkręcając kurek z ciepłą wodą i zawór termostatu przy grzejniku c.o. mieszkańcy Gdańska i innych pomorskich miast, sponsorują Saksończykom bilety na baseny i na komunikację miejską, Handball-Club Leipzig, FC Lokomotive Leipzig i Red Bull Arenę. W Gdańsku, Sopocie, Tczewie, Starogardzie Gdańskim i Pelplinie spółka Stadtwerke Leipzig od dawna zaopatruje w ciepło znacznie więcej osób niż nad Pleiße i Elsterą.

ASG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież