Zachować się... » Miała niespełna osiemnaście, kiedy zginęła z rąk ubeckich katów. Skazana niesłusznym wyrokiem na śmi... Wojciech Książek: Traktujmy się poważnie, panie ministrze! » Rozmowa z Wojciechem Książkiem, przewodniczącym Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „... Zrozumienie i kompromis receptą na długie pożycie małżeńskie » 3 października w Dworze Artusa 25 małżeństw otrzymało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przyz... Debata "Więcej niż sport - dziedzictwo Gedanii Gdańsk w stulecie dział... » W Studiu Koncertowym Radia Gdańsk im. Janusza Hajduna w Gdańsku przy al. Grunwaldzkiej odbyła się de... W tygodniku „Sieci”: Radosław Sikorski. Kim jest? Komu naprawdę służy? » Najnowszy numer tygodnika „Sieci” stawia pytania o skandaliczne zachowanie Radosława Sikorskiego po ... Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami.... Miesiąc AAC w Przedszkolu Specjalnym Nr 77 » Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Przez cały mi...
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Gedania z Zyską... w bramce
piątek, 30 września 2022 19:35
Gedania z Zyską... w bramce
Dwutygodniowa przerwa na mecze naszej reprezentacji w Lidze Narodów
Miłe złego początki Lechii w Szczecinie
niedziela, 02 października 2022 08:55
Miłe złego początki Lechii w Szczecinie
Lechia pierwsza zdobyła bramkę na nowo otwartym stadionie w

Galeria Sztuki Gdańskiej

Perłopławy Danuty Joppek
wtorek, 27 września 2022 10:21
Perłopławy Danuty Joppek
Zbliżają się dwie wystawy malarki pozostającej dla mnie nadal
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
niedziela, 02 października 2022 22:19
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 27 września w Parku im. Jana

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Będzie spór zbiorowy w GPEC? Nawet w czasie pandemii zysk najważniejszy

Ocena użytkowników: / 44
SłabyŚwietny 
wtorek, 09 czerwca 2020 16:33

Nie wolno wykorzystywać traumatycznych doświadczeń pandemii do zwiększania zysków i dezorganizacji pracy kosztem pracowników – uważają związkowcy z Grupy GPEC.


- Okres pandemii jest wykorzystywany do obniżenia kosztów działalności firmy, w celu wypracowania jeszcze większego zysku - alarmują związkowcy w liście do prezydent Miasta Gdańska, zarządów LVV i Stadtwerke Leipzig GmbH oraz Rady nadzorczej spółki. O ile żądania nie zostaną spełnione związkowcy z NSZZ „S” oraz ze ZZ Pracowników Energetyki Cieplnej grożą sporem zbiorowym i wnoszą o odwołanie zarządu GPEC.


Zarząd Grupy GPEC, którego większościowym właścicielem jest komunalny holding z Lipska (Saksonia), postawił sobie za cel wypracowanie po raz kolejny wielomilionowego zysku na rzecz mieszkańców tego wschodnioniemieckiego miasta. Cel ten, w opinii nie tylko związkowców, jest trudniej osiągalny, gdyż nomen omen mrożenie gospodarki w czasie pandemii COVID-19, zaszkodziło też producentom ciepła.


Zarząd planuje więc rewolucję w organizacji pracy, wprowadzenie na stałe pracy zdalnej (telepracy) i zmiany zakresów obowiązków oraz zmiany stanowisk pracy. Pracownicy biurowi Grupy są bowiem namawiani do podpisywania porozumień o telepracy.
Związkowców zaniepokoiła skala planowanej telepracy, która miałaby objąć około 250 osób, pracowników biurowych GPEC i GPEC System oraz dochodzące wiadomości o planach wyzbycia się części majątku.


Dla powracających do pracy wskazano dwie inne lokalizacje w Gdańsku. Jednak te lokalizacje pomieszczą 50 osób. A co z resztą objętych telepracą, dla których nie będzie możliwości powrotu do pracy w biurze?


Jak się dowiadujemy, by poprawić wyniki finansowe, zarząd GPEC nosi się z zamiarem sprzedaży lub wydzierżawienia nieruchomości przy ul. Białej i ul. Brzozowej oraz przerzuceniem części koszty działalności przedsiębiorstwa na pracowników.


Zarząd GPEC 22 maja br. przekazał związkom zawodowym działającym w Grupie GPEC informację o planowanym wprowadzeniu do regulaminu pracy „telepracy”. Jako powód podano zaplanowane oszczędności w wysokości… 1,5 mln złotych. To prawie tyle, ile wynosiła w 2018 roku gaża członków zarządu Grupy GPEC (1,2 mln zł).


Związkowcy alarmują też, że od początku 2020 roku mają miejsce zwolnienia pracowników, za powód podając likwidację stanowiska pracy. Wśród osób zwolnionych było min. 3 członków NSZZ „Solidarność”. Przy czym odbyło się to bez poinformowania organizacji zakładowej NSZZ „Solidarność”, co jest złamaniem kodeksu pracy i ustawy o związkach zawodowych.


Dlatego też związki zawodowe działające w Grupie GPEC wystosowały pisma do prezydent miasta Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, do zarządu GPEC i do zarządu holdingu LVV.


Jaka jest wartość spółki? Jest niebagatelna. Przypomnijmy, że dwa lata temu 185 milionów euro zaproponowane przez Polską Grupę Energetyczną za niemieckie większościowe udziały w GPEC okazało się dla lipskiego ratusza za mało za tak dochodowe przedsiębiorstwo. Powód? Gigantyczna dywidenda wpływająca rok w rok do miejskiej kasy Lipska i perspektywa wzrostu zysków.


Niemcy wiedzą, że nie wyzbywa się sfery usług komunalnych na rynku pozbawionym konkurencji. Tej wiedzy zabrakło gdańskim włodarzom, gdy sprzedawali przedsiębiorstwa komunalne Francuzom (SNG) i Niemcom (GPEC).


Gdańszczanie co roku zasilą komunalne usługi w Lipsku kwotą oscylującą wokół 14 milionów euro. Tyle uzyskuje komunalna Stadtwerke Leipzig GmbH (część komunalnego holdingu LVV Leipziger Versorgungs- und Verkehrsgesellschaft mbH, którego roczne obroty przekraczają 4 mld euro) "czystej" gotówki z dywidendy.


Jak zauważyli wówczas lipscy publicyści na łamach Leipziger Volkszeitung branża energetyczna prawie nie opłaca się Stadtwerke... w Lipsku, bo marże są zbyt niskie. Opłaca się zaś w Gdańsku.


Niemcy kupili przed szesnastu laty większościowy pakiet GPEC (83 proc.) za 183,8 mln zł, czyli równowartość 42 mln euro. To mniej niż wyniosła dywidenda dla Lipska z trzech ostatnich lat.


Oberbürgermeistr Burkhard Jung (SPD) może być zadowolony z pozytywnych dla mieszkańców jego miasta skutków transakcji w Gdańsku. Rentowność sprzedaży ciepła Pomorzanom jest wysoka i rośnie. Nadal odkręcając kurek z ciepłą wodą i zawór termostatu przy grzejniku c.o. mieszkańcy Gdańska i innych pomorskich miast, sponsorują Saksończykom bilety na baseny i na komunikację miejską, Handball-Club Leipzig, FC Lokomotive Leipzig i Red Bull Arenę. W Gdańsku, Sopocie, Tczewie, Starogardzie Gdańskim i Pelplinie spółka Stadtwerke Leipzig od dawna zaopatruje w ciepło znacznie więcej osób niż nad Pleiße i Elsterą.

ASG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież