Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed... Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto... Jakie prawo, taka jazda » W natłoku, wielu wydarzeń, tych ważnych i takich mniej, wprowadzane są kolejne zmiany, w moim przeko... Tysiące odwiedzających "Wiosnę w ogrodzie" » W dniach 11-12 maja na terenie Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno-Spożywczego Rënk odbyła się 21. e... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Musimy pilnować interesów Polski » O agendzie w wyborach do Europarlamentu, determinacji do wygranej i mobilizacji wyborców do poparcia... Tylko kiosków żal » „W Oliwie do kiosku już nie skoczysz” informuje portal StaraOliwa.pl „To już definitywnie koniec pew...
Reklama
Roszady we władzach Gdańska
środa, 22 maja 2024 06:56
Roszady we władzach Gdańska
Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:38
piątek, 17 maja 2024 20:18
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:38
W sobotę o godz. 16.30 w Rzeszowie rozpocznie się mecz Texom Stali
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
piątek, 17 maja 2024 17:04
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
I LIGA FORTUNA
Szybki powrót Lechii do Ekstraklasy. Po roku
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
niedziela, 19 maja 2024 21:03
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
Prawdziwy dreszczowiec zobaczyli kibice na Polsat Plus Arena. Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Bursztyn ponad podziałami

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
czwartek, 28 sierpnia 2014 18:28

Prawie 200 firm uczestniczy w 15. Międzynarodowych Targach Bursztynu AMBERMART, które odbywają się w dniach 28–30 sierpnia w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AMBEREXPO w Gdańsku.


Impreza jest otwarta dla publiczności, która może obejrzeć wyroby polskich jak i 49 wystawców zagranicznych z Kanady, Litwy, Łotwy, Niemiec, Ukrainy, USA, Wielkiej Brytanii i Włoch. Są to producenci i projektanci biżuterii z bursztynu bałtyckiego oraz dostawcy kolorowych kamieni jubilerskich.


altW oficjalnym otwarciu targów wziął udział prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, który zaapelował do nadbałtyckich gmin, aby wzorując się na stolicy Pomorza - Gdańsku, udostępniły swoje tereny celem poszukiwania i wydobywania cennego surowca jakim jest bursztyn. To wyroby z niego są poszukiwane na całym świecie i dzięki temu przyczyniają się do doskonałej promocji naszego nadbałtyckiego regionu.


altTuż po uroczystym otwarciu imprezy doszło do podpisania listu intencyjnego w sprawie wspólnej promocji marki „Bursztyn Bałtycki” przez organizacje branżowe z Polski, Litwy, Rosji i Ukrainy. Organizacje te widzą swoją przyszłość w silnej współpracy oraz spójnej polityce promocji i budowy marki bursztynu na świecie jako „Bursztynu Bałtyckiego”. Tak skonstruowana międzynarodowa marka będzie doskonałym wyróżnikiem pochodzenia geograficznego towaru eksportowego, a efekt synergii zwielokrotni jej oddziaływanie promocyjne i handlowe.


Podpisany list to deklaracja woli wymiany doświadczeń, wiedzy i informacji w zakresie nauki, promocji i prawa gospodarczego, rozwijania międzynarodowych kontaktów handlowych związanych z obrotem surowcem bursztynowym, biżuterią i przedmiotami dekoracyjnymi z bursztynu bałtyckiego, a przede wszystkim wypracowania strategii promocji bursztynu bałtyckiego.


Sygnatariusze listu są gotowi na rozszerzenie zakresu współpracy na kolejne pola działalności przyczyniające się do współpracy wzajemnej i promocji marki „Bursztynu Bałtyckiego”, są otwarci na kolejnych partnerów gotowych realizować bądź wspierać treści niniejszego porozumienia.
List podpisali przedstawiciele branży bursztynniczej z Polski (Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników oraz Krajowa Izba Gospodarcza Bursztynu), Rosji (Stowarzyszenie Przedsiębiorstw Bursztynowej Branży - Bursztynowy Związek), Litwy (Przedstawiciel litewskich producentów wyrobów bursztynowych) oraz Ukrainy (Stowarzyszenie Ukraiński Świat Bursztynu).


List ten jest pierwszą w historii oddolną inicjatywą przedstawicieli branży bursztynniczej czterech głównych krajów - producentów produktów z bursztynem. Sygnatariusze żywią nadzieję, że zawarte porozumienie stanie się ważnym fundamentem do dalszego rozwijania współpracy, promocji i nauki.


altZakres tematyczny tegorocznych targów obejmuje srebrną i złotą biżuterię połączoną z bursztynem, przedmioty dekoracyjne i upominki z bursztynu, lampy witrażowe, kamienie jubilerskie oraz sztukę użytkową.


W Galerii Projektantów – zorganizowanej przy współpracy Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych – swoje prace wystawia 23 artystów. W programie trzydniowej imprezy są również: wystawa znaleziska archeologicznego z gdyńskiego lasu, wystawa obiektów przyrodniczych przygotowana przez Muzeum Inkluzji przy Uniwersytecie Gdańskim oraz wystawa Mariusza i Kamila Drapikowskich „Sztuka w Kręgu Sacrum” w gdańskim Muzeum Bursztynu.


altOdbędą się również pokazy biżuterii i mody w ramach ministerialnego programu „Bursztyn. Skarb Polski” realizowanego ze środków unijnych oraz w sobotę 30 sierpnia wykłady o konserwacji i przechowywaniu biżuterii i o poławianiu bursztynu na Wyspie Sobieszewskiej.


W ocenie Ewy Rachoń, od lat głównej organizatorki targów, w tym roku gości na nich wyjątkowo dużo gości z Dalekiego Wschodu. Przyjeżdżają z konkretnymi planami zakupów tak surowca jak i wyrobów bursztynowych. Co ciekawe, że przylatują do Gdańska całymi rodzinami, nie tylko na zakupy, ale i w celach turystycznych. Tą wyjątkową dużą ilość gości zagranicznych organizatorzy gdańskich targów AMBERMART upatrują w aktualnych wydarzeniach wojennych na granicy Ukrainy i Rosji. Tam wyjazd stał się niebezpieczny, a Polska póki co jest bezpieczna.


altNa finał targów 30 sierpnia w sobotę w godzinach 17-22 wielka atrakcja – Święto Ulicy Mariackiej, najpiękniejszej uliczki Głównego Miasta, która słynie z bursztynowych galerii. Tym razem świętujemy pod hasłem Mariacka Unplugged.


W programie m.in.: koncerty, wernisaże biżuterii i sztuki, baśnie i legendy, poezja, pokazy pracy warsztatów bursztynniczych, warsztaty dla dzieci oraz pokaz mody i biżuterii. Święto Ulicy Mariackiej odbędzie się już po raz piąty, a jego organizacja jest możliwa dzięki współpracy Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników, instytucji kultury oraz właścicieli gdańskich galerii.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież