Brządkowski wygrał proces i wybory » Trudno było sobie wyobrazić inny finał - Karnowski i Pobłocki muszą zapłacić po 2500 zł na cel społe... Dzień Ziemi w Przedszkolu nr 31 » Ekologia i dbanie o środowisko były głównymi tematami Dnia Ziemi zorganizowanego w Przedszkolu nr 31... Nowi włodarze w Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie, bez zmian Kartuzach i S... » W niedzielę odbyła się II tura wyborów samorządowych. W Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie wybrano nowe w... Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
sobota, 20 kwietnia 2024 20:28
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
W niedzielę o godz. 14.00 w Ostrowie rozpocznie się mecz 2. kolejki
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Lechia wykonała kolejny krok do powrotu do ekstraklasy
sobota, 20 kwietnia 2024 19:14
Lechia wykonała kolejny krok do powrotu do ekstraklasy
Kolejne trzy punkty i kolejny krok Lechii do ekstraklasy.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
sobota, 13 kwietnia 2024 18:02
Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
Tytuł ostatniej wystawy Michała Wójcika nie może zaskakiwać.

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Ciemności kryją ziemię
środa, 17 kwietnia 2024 14:01
Ciemności kryją ziemię
Od pierwszych chwil ciemność, a właściwie półmrok towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Jarosław Kaczyński: „Solidarność” jako fenomen

Ocena użytkowników: / 19
SłabyŚwietny 
środa, 27 sierpnia 2014 18:56

Obszerne fragmenty wystąpienia Jarosława Kaczyńskiego, prezes Prawa i Sprawiedliwości w Gdańsku 26 sierpnia 2014 r.


Lech Kaczyński był działaczem „Solidarności” od samego początku, a w pewnym okresie nawet kierował Związkiem. Janusz Śniadek na pogrzebie mojego śp. brata nazwał go człowiekiem „Solidarności”. Co to znaczyło w rozumieniu Lecha Kaczyńskiego? Jaki jest sens tych słów?


Po pierwsze, to doświadczenie historyczne. Leszek, niech mi będzie wolno tak mówić, był wielkim miłośnikiem i znawcą historii, zwłaszcza Polski. A ona pokazuje, że „Solidarność” jest pewnym fenomenem. Solidarność jako wartość pojawiała się w dziejach Polski w szczególnych momentach. Dawała siłę i motywację do działania, czasem ryzykownego, nie zawsze zwycięskiego, ale zawsze popychającego polskie sprawy do przodu.  
Po drugie nasze pokolenie miało własne doświadczenia, związane ze współdziałaniem różnych grup społecznych. W marcu 1968 r. osamotnieni pozostali studenci i część inteligencji. Z kolei w grudniu 1970 r. sytuacja się odwróciła – to robotnicy mocno i boleśnie doświadczyli samotności. Pamiętam jak z bratem chodziliśmy wówczas po warszawskich uczelniach szukając miejsca, gdzie zacznie się coś dziać w imię solidarności z robotnikami. Nie działo się nic.


Te reguły zostały przełamane dopiero po 1976 r. przez powstanie KOR i Wolnych Związków Zawodowych. W działalność obu tych środowisk aktywnie zaangażował się Lech Kaczyński. WZZ głosiły ideę solidarności społecznej, a Leszek zaczął ją realizować w sposób najbardziej bezpośredni, poprzez działalność w „Solidarności”. Był już wtedy do tego przygotowany jako prawnik specjalizujący się w prawie pracy.


„Solidarność” ukształtowała Lecha Kaczyńskiego jako człowieka i polityka. Należał do tych, którzy po 1989 r. nie przeskoczyli z „Solidarności” do polityki. Jako senator pozostał członkiem Związku. Poznał problemy różnych grup społecznych i angażował się na rzecz współdziałania robotników, inteligencji i mieszkańców wsi.


Było to bardzo trudne, ponieważ w tym czasie dominowały idee neoliberalne. Różne ośrodki w Polsce nie chciały integracji społecznej. Wspólnota narodowa w wielu środowiskach była wręcz zakazanym terminem.


Tymczasem naród, wspólnota, nie mają pozostać tylko deklaracjami i tradycją. To ma być realny mechanizm społecznym. Nad tym Lech Kaczyński pracował m.in. w dziedzinie stosunków pracy. Już w latach 1989–1991 dążył do zawarcia paktu społecznego. Także jako prezydent RP widział w „Solidarności” spoiwo i podstawę polskiej wspólnoty narodowej. Chciał stworzenia mechanizmu zaspokojenia interesów wszystkich grup społecznych.  Tak pracować i dzielić, by starczyło dla wszystkich. To było sednem jego działania dla Polski.


alt


Plan polityczny:
Płace prorozwojowe

W naszych opracowaniach eksperckich, materiałach konferencyjnych i dokumentach programowych łatwo znaleźć przekonanie, że bardzo niski poziom płac w stosunku do PKB jest przesłanką o charakterze antyrozwojowym. Żeby Polska szła do przodu konieczny jest nie tylko wzrost PKB, ale poprawa realnej sytuacji społecznej, poprawa sytuacji gospodarstw domowych. Pensje w Polsce musza być wyższe. Można tego dokonać używając przeróżnych metod od zmian strukturalnych przez ogromny program inwestycyjny, który będzie powodował nacisk na podniesienie plac.  


Dialog
Dialog społeczny w Polsce jest ujęty w ramach ustawy o Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno- Gospodarczych i w Konstytucji RP. Jednak w Polsce mamy taką oto sytuację, że prawo nie jest przestrzegane. Prawo jest zaś elementem gry, w ramach której wygrywa ten, kto ma mocniejsze atuty. Ma to już charter zorganizowany. Można nawet mówić o uwiądzie państwa.


Należy szukać remedium w konkretach na czele z reformą sądownictwa. Sądy są ostatnią instancją by prawo było przestrzegane. Praworządności nie można ogłosić. Niedługo po zmianie 1989 r. Sejm uchwalił, iż Polska jest państwem prawa, ale praworządność jest  atrybutem pewnego typu organizacji życia społecznego. Jeśli zaś ten typ organizacji nie istnieje i nie ma rzeczywistych elit społecznych nie mamy co marzyć o praworządności. Muszą bowiem istnieć siły równoważące się nawzajem, a po drugie istnieć elita, która traktuje przestrzeganie prawa jako wartość samą w sobie.


Jaka jest ta dzisiejsza elita to ostatnio słyszeliśmy na taśmach. Mamy do czynienia z ludźmi , którzy o faktach przekraczających ich osobiste interesy nie są w stanie poważnie mówić.   Pierwszym warunkiem zmiany sytuacji w Polsce, by i sytuacja przeciętnego człowieka stała się lepsza jest zmiana elit. W Polsce naprawimy sądy, a na górze będą ludzie kierujący się interesem publicznym oraz będzie powszechny dostęp do informacji także o ludziach władzy W Polsce nie ma żadnej porządnej publikacji życiorysu Donalda Tuska czy Bronisława Komorowskiego. Mamy zaś do czynienia z manipulacją społeczeństwa przez większość mediów, będących de facto częścią sytemu władzy.


Zatem krok pierwszy to zmiana elity władzy formalnej. Jeżeli wybory nie zmienią układu i nie uzyskamy akceptacji wyborców dla głęboko idących zmian to będziemy narodem, który się zwija. Teza, że Polska jest państwem w fazie schyłkowej nie musi być prawdziwa. Nie musi tak być. Mamy jeszcze wyborczą kartkę. Potrzebny jest szeroki front społeczny, uczestnictwa w nim nie tylko pretendentów do władzy, ale uczestnictwa społeczeństwa, odwołania się do poparcia mas.  

ASG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież