Zmiany w Muzeum Narodowym w Gdańsku » Przebywający na Wybrzeżu Jarosław Sellin, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas konf... 300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy » Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów prezydent Gdańska A. Dulkiewicz i... Piotr Dzik: Wigilia od 1991 » 24 grudnia ubiegłego roku po raz 31. odbyła się wigilia dla ubogich. Na pytania związane z wydarzeni... Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze... Nie żyje były prezydent Gdańska Franciszek Jamroż » W środę przed południem w wieku 79 lat zmarł Franciszek Stefan Jamroż. W latach 90. ubiegłego stulec... „Wejście w historię”: Enigma » 25 stycznia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach... Gdańsk - nazwy dzielnic, których nie ma » Niedawno z przestrzeni publicznej zniknęły tablice z nazwami niektórych części administracyjnych Gda...
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
czwartek, 02 lutego 2023 17:33
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
środa, 01 lutego 2023 20:54
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
Na ćwierćfinale zakończyli siatkarze Trefla udział w Pucharze
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
sobota, 04 lutego 2023 20:52
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
To było jedno z najdłuższych spotkań w historii piłkarskiej

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
niedziela, 22 stycznia 2023 12:04
„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
Ukazała się kolejna publikacja poświęcona Ignacemu Klukowskiemu
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Budnik: Wdrożenie zachodnich rozwiązań w naszym kraju nie będzie łatwe

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 12 grudnia 2011 13:23

altPowoli do końca zbliża się realizacja projektu pilotażowego gdańskiego urzędu pracy - Nowe Horyzonty. Na półmetku znane są już pierwsze wyniki programu, którego celem jest m.in. sprawdzenie czy współpraca publicznych służb zatrudnienia z prywatnymi agencjami pracy może być skuteczna. O pierwsze oceny pilotażu poprosiliśmy Dyrektora PUP - Rolanda Budnika- W 2009 roku gdański urząd pracy rozpoczął realizacje nietypowego projektu zatytułowanego Nowe Horyzonty. Przypomnijmy, jaki jest cel tego programu.
Roland Budnik: Realizację programu poniekąd wymusiło życie. W chwili obecnej w naszym urzędzie pracy zarejestrowanych jest ponad 10 tys. bezrobotnych gdańszczan. Bieżącym udzielaniem im wsparcia zajmuje się 22 pośredników i 11 doradców zawodowych. Łatwo jest więc policzyć, że na 1 pośrednika przypada 475 bezrobotnych, a na 1 doradcę aż 950. Podobnie było w roku 2009, kiedy opracowywaliśmy pilotaż.W tej sytuacji zapewnienie wszystkim wysokiej jakości świadczonych usług jest mało realne. Rozpoczęliśmy więc poszukiwanie rozwiązań, które pomogłyby zmienić tę sytuację. Wzorów szukaliśmy między innymi na zachodzie Europy. Jak się okazało od wielu lat, z powodzeniem, funkcjonuje tam system współpracy publicznych służb zatrudnienia z prywatnymi agencjami pracy, które przy odpowiednim wsparciu finansowym z powodzeniem mogą przejąć na siebie istotną część zadań związanych z pośrednictwem pracy.Jednak podobny model nigdy wcześnie w Polsce nie funkcjonował. Nikt nie mógł zagwarantować, że przeniesienie rozwiązań zachodnich do Polski się sprawdzi. Właśnie dlatego postanowiliśmy więc wspólnie z Ministerstwem Pracy, że podobne rozwiązanie przetestujemy najpierw w Gdańsku. Dzięki temu będziemy mogli poznać odpowiedzi na kluczowe pytanie - czy współpraca publicznych służb zatrudnienia z partnerem prywatnym może być na polskim gruncie równie skuteczna, jak na przykład w Wielkiej Brytanii czy Holandii.- W jaki sposób jest to sprawdzane?
Roland Budnik: W ramach pilotażu, w drodze losowania, wyłoniona została grupa 900 bezrobotnych zarejestrowanych w naszym urzędzie pracy. Zadanie zaktywizowania jednej trzeciej z nich powierzyliśmy agencji zatrudnienia Randstad, takie samą grupę otrzymali pośrednicy pracy i doradcy zawodowi PUP, kolejne 300 osób stanowi zaś grupę kontrolną.- Dziś realizacja pilotażu jest już na półmetku. Jakie są wstępne wnioski?
Roland Budnik: Choć projekt wciąż jest na etapie realizacji, to już dziś mogę powiedzieć, że wdrożenie zachodnich rozwiązań w naszym kraju nie będzie łatwe. Jedną z barier są istniejące uregulowania prawne. Skutecznie utrudniają one efektywną współpracę pomiędzy agencjami zatrudnienia a urzędami pracy. Część trudności staraliśmy się rozwiązywać we własnym zakresie. W tym celu na bieżąco modyfikowaliśmy zapisy umowy zawartej z firmą Randstad. Aby zwiększyć efektywność naszych działań między innymi ograniczyliśmy do minimum liczbę dokumentów wymaganych do potwierdzenia zatrudnienia, a także zgodziliśmy się na zatrudnianie uczestników programu również w niepełnym wymiarze czasu pracy, o ile ich miesięczna pensja będzie wyższa lub równa minimalnemu wynagrodzeniu. Wszystkie nasze wnioski oraz spostrzeżenia przedstawimy już za kilka miesięcy, po zakończeniu pilotażu. Wtedy także wskażemy, w których miejscach prawo powinno zostać zmienione. Jeśli zaś chodzi o podanie konkretnych liczb, to mogę tylko powiedzieć, że z grupy osób będących pod opieką firmy Randstad zatrudnienie podjęło 82 bezrobotnych, zaś kolejnych 5 założyło własną działalność gospodarczą. Zakończenie projektu planowane jest na kwiecień 2012 roku, wierzę, że do tego czasu naszym partnerom uda się zwiększyć skuteczność.

Rozmawiał TŁ

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież