Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar... Zmarła prof. Barbara Krupa-Wojciechowska » 15 maja 2023 r. zmarła prof. dr hab. n. med. Barbara Krupa-Wojciechowska, rektor Gdańskiego Uniwersy...
Reklama
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
ebebe PSŻ - Zdunek Wybrzeże LIVE
sobota, 27 maja 2023 21:23
ebebe PSŻ - Zdunek Wybrzeże LIVE
W niedzielę o godz. 14.00 w Poznaniu rozpocznie się mecz ebebe PSŻ
Gol Gajosa na pamiątkę*Arka na styku*Gedania na ziemi*Michniewicz w... Stężycy
piątek, 26 maja 2023 18:45
Gol Gajosa na pamiątkę*Arka na styku*Gedania na ziemi*Michniewicz w... Stężycy
EKSTRAKLASA BP
Pożegnanie z Ekstraklasą okazało się
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Krupa Wojciechowska i jej trzecia pasja
środa, 29 lipca 2015 22:02
Barbara Krupa Wojciechowska i jej trzecia pasja
15 maja zmarła prof. Barbara Krupa-Wojciechowska. Przypominamy
Zaproszenie na mistrzostwa bowlingowe
poniedziałek, 01 maja 2023 14:11
Zaproszenie na mistrzostwa bowlingowe
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego i Centrum Sportu i

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Budnik: Wdrożenie zachodnich rozwiązań w naszym kraju nie będzie łatwe

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 12 grudnia 2011 13:23

altPowoli do końca zbliża się realizacja projektu pilotażowego gdańskiego urzędu pracy - Nowe Horyzonty. Na półmetku znane są już pierwsze wyniki programu, którego celem jest m.in. sprawdzenie czy współpraca publicznych służb zatrudnienia z prywatnymi agencjami pracy może być skuteczna. O pierwsze oceny pilotażu poprosiliśmy Dyrektora PUP - Rolanda Budnika- W 2009 roku gdański urząd pracy rozpoczął realizacje nietypowego projektu zatytułowanego Nowe Horyzonty. Przypomnijmy, jaki jest cel tego programu.
Roland Budnik: Realizację programu poniekąd wymusiło życie. W chwili obecnej w naszym urzędzie pracy zarejestrowanych jest ponad 10 tys. bezrobotnych gdańszczan. Bieżącym udzielaniem im wsparcia zajmuje się 22 pośredników i 11 doradców zawodowych. Łatwo jest więc policzyć, że na 1 pośrednika przypada 475 bezrobotnych, a na 1 doradcę aż 950. Podobnie było w roku 2009, kiedy opracowywaliśmy pilotaż.W tej sytuacji zapewnienie wszystkim wysokiej jakości świadczonych usług jest mało realne. Rozpoczęliśmy więc poszukiwanie rozwiązań, które pomogłyby zmienić tę sytuację. Wzorów szukaliśmy między innymi na zachodzie Europy. Jak się okazało od wielu lat, z powodzeniem, funkcjonuje tam system współpracy publicznych służb zatrudnienia z prywatnymi agencjami pracy, które przy odpowiednim wsparciu finansowym z powodzeniem mogą przejąć na siebie istotną część zadań związanych z pośrednictwem pracy.Jednak podobny model nigdy wcześnie w Polsce nie funkcjonował. Nikt nie mógł zagwarantować, że przeniesienie rozwiązań zachodnich do Polski się sprawdzi. Właśnie dlatego postanowiliśmy więc wspólnie z Ministerstwem Pracy, że podobne rozwiązanie przetestujemy najpierw w Gdańsku. Dzięki temu będziemy mogli poznać odpowiedzi na kluczowe pytanie - czy współpraca publicznych służb zatrudnienia z partnerem prywatnym może być na polskim gruncie równie skuteczna, jak na przykład w Wielkiej Brytanii czy Holandii.- W jaki sposób jest to sprawdzane?
Roland Budnik: W ramach pilotażu, w drodze losowania, wyłoniona została grupa 900 bezrobotnych zarejestrowanych w naszym urzędzie pracy. Zadanie zaktywizowania jednej trzeciej z nich powierzyliśmy agencji zatrudnienia Randstad, takie samą grupę otrzymali pośrednicy pracy i doradcy zawodowi PUP, kolejne 300 osób stanowi zaś grupę kontrolną.- Dziś realizacja pilotażu jest już na półmetku. Jakie są wstępne wnioski?
Roland Budnik: Choć projekt wciąż jest na etapie realizacji, to już dziś mogę powiedzieć, że wdrożenie zachodnich rozwiązań w naszym kraju nie będzie łatwe. Jedną z barier są istniejące uregulowania prawne. Skutecznie utrudniają one efektywną współpracę pomiędzy agencjami zatrudnienia a urzędami pracy. Część trudności staraliśmy się rozwiązywać we własnym zakresie. W tym celu na bieżąco modyfikowaliśmy zapisy umowy zawartej z firmą Randstad. Aby zwiększyć efektywność naszych działań między innymi ograniczyliśmy do minimum liczbę dokumentów wymaganych do potwierdzenia zatrudnienia, a także zgodziliśmy się na zatrudnianie uczestników programu również w niepełnym wymiarze czasu pracy, o ile ich miesięczna pensja będzie wyższa lub równa minimalnemu wynagrodzeniu. Wszystkie nasze wnioski oraz spostrzeżenia przedstawimy już za kilka miesięcy, po zakończeniu pilotażu. Wtedy także wskażemy, w których miejscach prawo powinno zostać zmienione. Jeśli zaś chodzi o podanie konkretnych liczb, to mogę tylko powiedzieć, że z grupy osób będących pod opieką firmy Randstad zatrudnienie podjęło 82 bezrobotnych, zaś kolejnych 5 założyło własną działalność gospodarczą. Zakończenie projektu planowane jest na kwiecień 2012 roku, wierzę, że do tego czasu naszym partnerom uda się zwiększyć skuteczność.

Rozmawiał TŁ

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież