Ulica Dworcowa we wspomnieniach Orunian » Ponad 20 Orunian wzięło udział w spotkaniu sąsiedzkim "Wokół ulicy Dworcowej" w GAK Stacja Orunia. P... Zachować się... » Miała niespełna osiemnaście, kiedy zginęła z rąk ubeckich katów. Skazana niesłusznym wyrokiem na śmi... Wojciech Książek: Traktujmy się poważnie, panie ministrze! » Rozmowa z Wojciechem Książkiem, przewodniczącym Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „... Zrozumienie i kompromis receptą na długie pożycie małżeńskie » 3 października w Dworze Artusa 25 małżeństw otrzymało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przyz... Debata "Więcej niż sport - dziedzictwo Gedanii Gdańsk w stulecie dział... » W Studiu Koncertowym Radia Gdańsk im. Janusza Hajduna w Gdańsku przy al. Grunwaldzkiej odbyła się de... W tygodniku „Sieci”: Radosław Sikorski. Kim jest? Komu naprawdę służy? » Najnowszy numer tygodnika „Sieci” stawia pytania o skandaliczne zachowanie Radosława Sikorskiego po ... Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami....
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Gedania z Zyską... w bramce
piątek, 30 września 2022 19:35
Gedania z Zyską... w bramce
Dwutygodniowa przerwa na mecze naszej reprezentacji w Lidze Narodów
Wojciech Łazarek: Życie to futbol
środa, 05 października 2022 16:09
Wojciech Łazarek: Życie to futbol
Wojciech Łazarek obchodził 85 rok życia pośród swoich

Galeria Sztuki Gdańskiej

Perłopławy Danuty Joppek
wtorek, 27 września 2022 10:21
Perłopławy Danuty Joppek
Zbliżają się dwie wystawy malarki pozostającej dla mnie nadal
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
niedziela, 02 października 2022 22:19
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 27 września w Parku im. Jana

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Budnik: Wdrożenie zachodnich rozwiązań w naszym kraju nie będzie łatwe

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 12 grudnia 2011 13:23

altPowoli do końca zbliża się realizacja projektu pilotażowego gdańskiego urzędu pracy - Nowe Horyzonty. Na półmetku znane są już pierwsze wyniki programu, którego celem jest m.in. sprawdzenie czy współpraca publicznych służb zatrudnienia z prywatnymi agencjami pracy może być skuteczna. O pierwsze oceny pilotażu poprosiliśmy Dyrektora PUP - Rolanda Budnika- W 2009 roku gdański urząd pracy rozpoczął realizacje nietypowego projektu zatytułowanego Nowe Horyzonty. Przypomnijmy, jaki jest cel tego programu.
Roland Budnik: Realizację programu poniekąd wymusiło życie. W chwili obecnej w naszym urzędzie pracy zarejestrowanych jest ponad 10 tys. bezrobotnych gdańszczan. Bieżącym udzielaniem im wsparcia zajmuje się 22 pośredników i 11 doradców zawodowych. Łatwo jest więc policzyć, że na 1 pośrednika przypada 475 bezrobotnych, a na 1 doradcę aż 950. Podobnie było w roku 2009, kiedy opracowywaliśmy pilotaż.W tej sytuacji zapewnienie wszystkim wysokiej jakości świadczonych usług jest mało realne. Rozpoczęliśmy więc poszukiwanie rozwiązań, które pomogłyby zmienić tę sytuację. Wzorów szukaliśmy między innymi na zachodzie Europy. Jak się okazało od wielu lat, z powodzeniem, funkcjonuje tam system współpracy publicznych służb zatrudnienia z prywatnymi agencjami pracy, które przy odpowiednim wsparciu finansowym z powodzeniem mogą przejąć na siebie istotną część zadań związanych z pośrednictwem pracy.Jednak podobny model nigdy wcześnie w Polsce nie funkcjonował. Nikt nie mógł zagwarantować, że przeniesienie rozwiązań zachodnich do Polski się sprawdzi. Właśnie dlatego postanowiliśmy więc wspólnie z Ministerstwem Pracy, że podobne rozwiązanie przetestujemy najpierw w Gdańsku. Dzięki temu będziemy mogli poznać odpowiedzi na kluczowe pytanie - czy współpraca publicznych służb zatrudnienia z partnerem prywatnym może być na polskim gruncie równie skuteczna, jak na przykład w Wielkiej Brytanii czy Holandii.- W jaki sposób jest to sprawdzane?
Roland Budnik: W ramach pilotażu, w drodze losowania, wyłoniona została grupa 900 bezrobotnych zarejestrowanych w naszym urzędzie pracy. Zadanie zaktywizowania jednej trzeciej z nich powierzyliśmy agencji zatrudnienia Randstad, takie samą grupę otrzymali pośrednicy pracy i doradcy zawodowi PUP, kolejne 300 osób stanowi zaś grupę kontrolną.- Dziś realizacja pilotażu jest już na półmetku. Jakie są wstępne wnioski?
Roland Budnik: Choć projekt wciąż jest na etapie realizacji, to już dziś mogę powiedzieć, że wdrożenie zachodnich rozwiązań w naszym kraju nie będzie łatwe. Jedną z barier są istniejące uregulowania prawne. Skutecznie utrudniają one efektywną współpracę pomiędzy agencjami zatrudnienia a urzędami pracy. Część trudności staraliśmy się rozwiązywać we własnym zakresie. W tym celu na bieżąco modyfikowaliśmy zapisy umowy zawartej z firmą Randstad. Aby zwiększyć efektywność naszych działań między innymi ograniczyliśmy do minimum liczbę dokumentów wymaganych do potwierdzenia zatrudnienia, a także zgodziliśmy się na zatrudnianie uczestników programu również w niepełnym wymiarze czasu pracy, o ile ich miesięczna pensja będzie wyższa lub równa minimalnemu wynagrodzeniu. Wszystkie nasze wnioski oraz spostrzeżenia przedstawimy już za kilka miesięcy, po zakończeniu pilotażu. Wtedy także wskażemy, w których miejscach prawo powinno zostać zmienione. Jeśli zaś chodzi o podanie konkretnych liczb, to mogę tylko powiedzieć, że z grupy osób będących pod opieką firmy Randstad zatrudnienie podjęło 82 bezrobotnych, zaś kolejnych 5 założyło własną działalność gospodarczą. Zakończenie projektu planowane jest na kwiecień 2012 roku, wierzę, że do tego czasu naszym partnerom uda się zwiększyć skuteczność.

Rozmawiał TŁ

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież