Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny » Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na Westerplatte – Mieczysław Jałowieck... Igor Strzok: jest zielone światło na odbudowę mostu w Tczewie » Igor Strzok, pomorski wojewódzki konserwator zabytków, poinformował że powiat tczewski może ruszyć z... XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski » XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Opowieści gdańskiego astronoma" odbył się 30 listopada. Jego... Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ...
Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny
wtorek, 05 grudnia 2023 15:10
Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny
Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
poniedziałek, 04 grudnia 2023 18:15
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
Udanie zakończyli rok 2023 i rundę zasadniczą na swoim lodzie
piątek, 01 grudnia 2023 18:06
I LIGA FORTUNA
Z dużej chmury wielki śnieg. Wyrafinowanego
Lechia wypunktowała Miedź
niedziela, 03 grudnia 2023 19:00
Lechia wypunktowała Miedź
W ostatniej kolejce rundy jesiennej Lechia pokonała na Polsat Plus

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji polskich barw
niedziela, 26 listopada 2023 15:49
W tonacji polskich barw
Przygotowując wystawę „Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Budnik: Wdrożenie zachodnich rozwiązań w naszym kraju nie będzie łatwe

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 12 grudnia 2011 13:23

altPowoli do końca zbliża się realizacja projektu pilotażowego gdańskiego urzędu pracy - Nowe Horyzonty. Na półmetku znane są już pierwsze wyniki programu, którego celem jest m.in. sprawdzenie czy współpraca publicznych służb zatrudnienia z prywatnymi agencjami pracy może być skuteczna. O pierwsze oceny pilotażu poprosiliśmy Dyrektora PUP - Rolanda Budnika- W 2009 roku gdański urząd pracy rozpoczął realizacje nietypowego projektu zatytułowanego Nowe Horyzonty. Przypomnijmy, jaki jest cel tego programu.
Roland Budnik: Realizację programu poniekąd wymusiło życie. W chwili obecnej w naszym urzędzie pracy zarejestrowanych jest ponad 10 tys. bezrobotnych gdańszczan. Bieżącym udzielaniem im wsparcia zajmuje się 22 pośredników i 11 doradców zawodowych. Łatwo jest więc policzyć, że na 1 pośrednika przypada 475 bezrobotnych, a na 1 doradcę aż 950. Podobnie było w roku 2009, kiedy opracowywaliśmy pilotaż.W tej sytuacji zapewnienie wszystkim wysokiej jakości świadczonych usług jest mało realne. Rozpoczęliśmy więc poszukiwanie rozwiązań, które pomogłyby zmienić tę sytuację. Wzorów szukaliśmy między innymi na zachodzie Europy. Jak się okazało od wielu lat, z powodzeniem, funkcjonuje tam system współpracy publicznych służb zatrudnienia z prywatnymi agencjami pracy, które przy odpowiednim wsparciu finansowym z powodzeniem mogą przejąć na siebie istotną część zadań związanych z pośrednictwem pracy.Jednak podobny model nigdy wcześnie w Polsce nie funkcjonował. Nikt nie mógł zagwarantować, że przeniesienie rozwiązań zachodnich do Polski się sprawdzi. Właśnie dlatego postanowiliśmy więc wspólnie z Ministerstwem Pracy, że podobne rozwiązanie przetestujemy najpierw w Gdańsku. Dzięki temu będziemy mogli poznać odpowiedzi na kluczowe pytanie - czy współpraca publicznych służb zatrudnienia z partnerem prywatnym może być na polskim gruncie równie skuteczna, jak na przykład w Wielkiej Brytanii czy Holandii.- W jaki sposób jest to sprawdzane?
Roland Budnik: W ramach pilotażu, w drodze losowania, wyłoniona została grupa 900 bezrobotnych zarejestrowanych w naszym urzędzie pracy. Zadanie zaktywizowania jednej trzeciej z nich powierzyliśmy agencji zatrudnienia Randstad, takie samą grupę otrzymali pośrednicy pracy i doradcy zawodowi PUP, kolejne 300 osób stanowi zaś grupę kontrolną.- Dziś realizacja pilotażu jest już na półmetku. Jakie są wstępne wnioski?
Roland Budnik: Choć projekt wciąż jest na etapie realizacji, to już dziś mogę powiedzieć, że wdrożenie zachodnich rozwiązań w naszym kraju nie będzie łatwe. Jedną z barier są istniejące uregulowania prawne. Skutecznie utrudniają one efektywną współpracę pomiędzy agencjami zatrudnienia a urzędami pracy. Część trudności staraliśmy się rozwiązywać we własnym zakresie. W tym celu na bieżąco modyfikowaliśmy zapisy umowy zawartej z firmą Randstad. Aby zwiększyć efektywność naszych działań między innymi ograniczyliśmy do minimum liczbę dokumentów wymaganych do potwierdzenia zatrudnienia, a także zgodziliśmy się na zatrudnianie uczestników programu również w niepełnym wymiarze czasu pracy, o ile ich miesięczna pensja będzie wyższa lub równa minimalnemu wynagrodzeniu. Wszystkie nasze wnioski oraz spostrzeżenia przedstawimy już za kilka miesięcy, po zakończeniu pilotażu. Wtedy także wskażemy, w których miejscach prawo powinno zostać zmienione. Jeśli zaś chodzi o podanie konkretnych liczb, to mogę tylko powiedzieć, że z grupy osób będących pod opieką firmy Randstad zatrudnienie podjęło 82 bezrobotnych, zaś kolejnych 5 założyło własną działalność gospodarczą. Zakończenie projektu planowane jest na kwiecień 2012 roku, wierzę, że do tego czasu naszym partnerom uda się zwiększyć skuteczność.

Rozmawiał TŁ

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież