Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho... A. Kobylarz mierzy w senat » Andrzej Kobylarz, b. poseł Kukiz15, dołączył w ostatniej chwili do walki o senat okręgu 66 obejmując... Jesień w ogrodzie 2023 » Za nami pierwszy dzień kiermaszu ogrodniczego "Jesień w grodzie". W sobotę teren Pomorskiego Hurtowe... 101 rocznica powołania KS Gedania » Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu Polskiego Klubu Gedania. Zebranie miało... Jaworski pyta Karnowskiego o emigrantów w Sopocie » - Wybory i Referendum mają odpowiedzieć na bardzo ważne pytania na temat bezpieczeństwa - powiedział... Gołębie pocztowe na Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego » Wiceminister kultury Jarosław Sellina ogłosił wpisanie „Hodowli i lotu gołębi pocztowych” na Krajową...
101 rocznica powołania KS Gedania
piątek, 15 września 2023 17:58
101 rocznica powołania KS Gedania
Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu
Michalski w kadrze Probierza
czwartek, 21 września 2023 15:57
Michalski w kadrze Probierza
Rozmowa z Radosławem Michalskim, prezesem Pomorskiego Związku
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Brakowało jakości
sobota, 16 września 2023 20:30
Brakowało jakości
Niezbyt ciekawy mecz zobaczyli kibice w Opolu. Lechia bezbramkowo

Galeria Sztuki Gdańskiej

Dwaj panowie Góreccy
poniedziałek, 11 września 2023 17:12
Dwaj panowie Góreccy
Stosunkowo niedawno pisałem o Bogusławie Góreckim, malarzu

Sport w szkole z ORLENEM

Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
niedziela, 10 września 2023 17:31
Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
Dyrekcja Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

„Generał Zaruski” zwodowany

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 12 grudnia 2011 21:09

altZwodowano kadłub zabytkowego żaglowca "Generał Zaruski", który przez ostatnie dwa lata był rekonstruowany w Gdańskiej Stoczni Remontowej S.A. Zniszczoną jednostkę w 2008 r. od Ligi Obrony Kraju odkupiły władze Gdańska. W pierwszy rejs odbudowana jednostka ma wypłynąć w sierpniu 2012 roku.


Drewniany kadłub zrekonstruowała firma Complex Yachts z Pucka, przy wykorzystaniu tradycyjnych technologii szkutniczych. Kierownik projektu „Gdańsk ratuje żaglowiec”, Krzysztof Dębski powiedział nam, że prace przy wyposażaniu siłowni i pozostałych pomieszczeń nadal będą realizowane na terenie stoczni.


Armatorem jednostki jest MOSiR Gdańsk, którego dyrektor Leszek Paszkowski sądzi, że w sierpniu 2012 roku na „Generale Zaruskim” zostaną podniesione żagle i w pierwszy rejs popłynie on z 30-osobową młodzieżową załogą do Szwecji, gdzie został zbudowany w 1940 roku.

alt


Na remont Miasto Gdańsk wydało już ponad 2 mln zł. Drugie tyle pochłoną kolejne prace sfinansowane już z funduszy unijnych. Z założenia podjętej odbudowy "Generał Zaruski" będzie jednostką szkoleniową dla młodych adeptów żeglarstwa. Żaglowiec ma brać udział w regatach i innych imprezach, podczas których będzie promować miasto Gdańsk. Miejsce postoju po całkowitym odnowieniu, to Motława, przy Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku. Tuż obok "Sołdka", pierwszego nitowanego statku wybudowanego po II wojnie światowej w polskiej stoczni.


Z historii żaglowca, został zbudowany w 1939 r. w Szwecji. Zamówiła go Liga Morska i Kolonialna. Z inicjatywy generała Mariusza Zaruskiego miał być jednym z dziesięciu jachtów szkoleniowych służących polskim harcerzom. Przekazanie żaglowca uniemożliwił wybuch II wojny światowej. W latach od 1939 do 1945 r. pod nazwą "Kryssaren" był użytkowany przez Szwedzką Szkołę Żeglarstwa. Do Polski dotarł dopiero w 1946 r. W hołdzie inicjatorowi jego budowy nadano mu nazwę "Generał Zaruski". Zgodnie ze swoim pierwotnym przeznaczeniem, liczący 28 metrów długości i 315 metrów kwadratowych powierzchni żagli jacht, służył do celów szkoleniowych.


alt


W 1950 r. przemianowano go na "Młodą Gwardię". W tym czasie odbył rejs do portów NRD. W 1957 r. nazwę zmieniono na "Mariusz Zaruski". Przywrócenie pierwotnej nazwy żaglowcowi "Generał Zaruski" nastąpiło w 1969 roku. Sześć lat później jednostka popłynęła do polskiej stacji polarno-badawczej na Spitsbergenie. Od 1994 r. przez kilka lat żaglowiec pływał z młodzieżą oraz odbywał rejsy sylwestrowe. W 2003 r. "Generał Zaruski" utracił klasę Polskiego Rejestru Statków, jednoznaczną z wyłączeniem z eksploatacji. Przez kilka lat niszczał, cumując przy nabrzeżu we Władysławowie.


Władze Gdańska odkupiły "Generała Zaruskiego" od LOK w listopadzie 2008 r. za 150 tys. zł. Dzięki temu uratowały pływającą legendę polskiego jachtingu, nad którego odbudową patronat objął Prezydent RP, Bronisław Komorowski.


Przypomnijmy, że generał Mariusz Zaruski, urodzony w 1867 r. był m.in. żeglarzem, malarzem, fotografikiem, pisarzem i taternikiem. Założył Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. W ramach bogatej działalności publicznej i społecznej, propagował wspinaczkę i żeglarstwo. Zmarł w 1941 r. w więzieniu w Chersoniu jako więzień NKWD. Został pochowany na Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzysku w Zakopanem.

Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież