Grzegorz Górski: Jesteśmy w "oku cyklonu" » Czy jako naród jesteśmy świadomi nadciągających zagrożeń; o naiwności w patrzeniu na swoją przyszłoś... Anna Gembicka i Tomasz Obszański w Telewizji Republika » W piątek o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będą Anna Gembicka, była minister rol... Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych » Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech instancji, wniosków do Sądu Najwyżs... Zmiana koloru togi J. Karnowskiego? Bezprawne polecenia w Sopocie... » Poseł Jacek Karnowski, b. prezydent Sopotu, prowadzi przesłuchania w komisji śledczej ds. wyborów ko... 3-milionowy zwiedzający w Muzeum II Wojny Światowej » Wejście rodziny Wawrzyńczaków z Kalisza kilka minut po godz. 13:00 21 lutego na wystawę główną oznac... Katarzyna Sójka w Telewizji Republika » 21 lutego o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie posłanka Katarzyna Sójka, Pr... Jarosław Olechowski dołączył do Telewizji Republika » 19 lutego do zespołu Telewizji Republika dołączył Jarosław Olechowski, były szef Telewizyjnej Agencj... Immersyjna edukacja z IPN » W siedzibie gdańskiego oddziału IPN zaprezentowano nowy program edukacyjny z wykorzystaniem nowej te... Tomasz Rakowski: Mój program chcę napisać razem z mieszkańcami Gdańska » W klubie Akwen w siedzibie NSZZ Solidarność 18 lutego szef pomorskiego Prawa i Sprawiedliwości - Pio... W tygodniku „Sieci”: Plan PiS: Odbić Unię i pomóc Trumpowi » W tygodniku „Sieci” wywiad z Dominikiem Tarczyńskim, eurodeputowanym i nowym szefem delegacji polski...
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
czwartek, 22 lutego 2024 17:29
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech
Projekt wypunktował Trefla
niedziela, 18 lutego 2024 18:58
Projekt wypunktował Trefla
W spotkaniu drużyn z czołówki Projekt Warszawa pokonał na swoim
Bomba w górę...
piątek, 16 lutego 2024 14:59
Bomba w górę...
Przed tygodniem wystartowała Ekstraklasa SA i już zanotowano
Lechia zaczęła wiosnę od mocnego uderzenia
niedziela, 18 lutego 2024 08:33
Lechia zaczęła wiosnę od mocnego uderzenia
Bardzo udanie rozpoczęli rundę wiosenną piłkarze Lechii. Na

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wystawa ekscentrycznego Mieczysława Olszewskiego
niedziela, 11 lutego 2024 22:02
Wystawa ekscentrycznego Mieczysława Olszewskiego
Znany pod pseudonimem „Mieto” prof. Mieczysław Olszewski był

Sport w szkole

Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
czwartek, 15 lutego 2024 09:28
Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza na XVII

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

„Generał Zaruski” zwodowany

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 12 grudnia 2011 21:09

altZwodowano kadłub zabytkowego żaglowca "Generał Zaruski", który przez ostatnie dwa lata był rekonstruowany w Gdańskiej Stoczni Remontowej S.A. Zniszczoną jednostkę w 2008 r. od Ligi Obrony Kraju odkupiły władze Gdańska. W pierwszy rejs odbudowana jednostka ma wypłynąć w sierpniu 2012 roku.


Drewniany kadłub zrekonstruowała firma Complex Yachts z Pucka, przy wykorzystaniu tradycyjnych technologii szkutniczych. Kierownik projektu „Gdańsk ratuje żaglowiec”, Krzysztof Dębski powiedział nam, że prace przy wyposażaniu siłowni i pozostałych pomieszczeń nadal będą realizowane na terenie stoczni.


Armatorem jednostki jest MOSiR Gdańsk, którego dyrektor Leszek Paszkowski sądzi, że w sierpniu 2012 roku na „Generale Zaruskim” zostaną podniesione żagle i w pierwszy rejs popłynie on z 30-osobową młodzieżową załogą do Szwecji, gdzie został zbudowany w 1940 roku.

alt


Na remont Miasto Gdańsk wydało już ponad 2 mln zł. Drugie tyle pochłoną kolejne prace sfinansowane już z funduszy unijnych. Z założenia podjętej odbudowy "Generał Zaruski" będzie jednostką szkoleniową dla młodych adeptów żeglarstwa. Żaglowiec ma brać udział w regatach i innych imprezach, podczas których będzie promować miasto Gdańsk. Miejsce postoju po całkowitym odnowieniu, to Motława, przy Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku. Tuż obok "Sołdka", pierwszego nitowanego statku wybudowanego po II wojnie światowej w polskiej stoczni.


Z historii żaglowca, został zbudowany w 1939 r. w Szwecji. Zamówiła go Liga Morska i Kolonialna. Z inicjatywy generała Mariusza Zaruskiego miał być jednym z dziesięciu jachtów szkoleniowych służących polskim harcerzom. Przekazanie żaglowca uniemożliwił wybuch II wojny światowej. W latach od 1939 do 1945 r. pod nazwą "Kryssaren" był użytkowany przez Szwedzką Szkołę Żeglarstwa. Do Polski dotarł dopiero w 1946 r. W hołdzie inicjatorowi jego budowy nadano mu nazwę "Generał Zaruski". Zgodnie ze swoim pierwotnym przeznaczeniem, liczący 28 metrów długości i 315 metrów kwadratowych powierzchni żagli jacht, służył do celów szkoleniowych.


alt


W 1950 r. przemianowano go na "Młodą Gwardię". W tym czasie odbył rejs do portów NRD. W 1957 r. nazwę zmieniono na "Mariusz Zaruski". Przywrócenie pierwotnej nazwy żaglowcowi "Generał Zaruski" nastąpiło w 1969 roku. Sześć lat później jednostka popłynęła do polskiej stacji polarno-badawczej na Spitsbergenie. Od 1994 r. przez kilka lat żaglowiec pływał z młodzieżą oraz odbywał rejsy sylwestrowe. W 2003 r. "Generał Zaruski" utracił klasę Polskiego Rejestru Statków, jednoznaczną z wyłączeniem z eksploatacji. Przez kilka lat niszczał, cumując przy nabrzeżu we Władysławowie.


Władze Gdańska odkupiły "Generała Zaruskiego" od LOK w listopadzie 2008 r. za 150 tys. zł. Dzięki temu uratowały pływającą legendę polskiego jachtingu, nad którego odbudową patronat objął Prezydent RP, Bronisław Komorowski.


Przypomnijmy, że generał Mariusz Zaruski, urodzony w 1867 r. był m.in. żeglarzem, malarzem, fotografikiem, pisarzem i taternikiem. Założył Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. W ramach bogatej działalności publicznej i społecznej, propagował wspinaczkę i żeglarstwo. Zmarł w 1941 r. w więzieniu w Chersoniu jako więzień NKWD. Został pochowany na Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzysku w Zakopanem.

Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież