Jarosław Sellin: Kultura to jeden z fundamentów tożsamości narodowej » Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego spotkał się z mieszkańcami Gdańska i ... Posterunek Straszyn: Krótkie nogi kłamstwa Biedronia » Para gejów żyjących z polityki, czyli Robert Biedroń i jego „lepsza połowa” („lepsza” dlatego, bo ma... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski... Startuje druga edycja programu „Natura od kuchni" » Także i w tym roku Lasy Państwowe będę współpracowały z kołami gospodyń wiejskich, by wspólnie popul... Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Bogumiłę i Anastazego ... » W 83. rocznicę egzekucji 67 Polaków z Wolnego Miasta Gdańska na froncie kamienicy przy ul. Wajdeloty... Adamowicz bez prawa do sądu? A Konstytucja mówi... » W Sądzie Okręgowym w Gdańsku nie rozpoczął się proces odwoławczy europosłanki PO Magdaleny Adamowicz... Pamięć o zbrodni w lesie sztutowskim » Do dziś przeraźliwa cisza ciemnego lasu wywołuje dreszcze, ilekroć odwiedzam to miejsce zaciągnięte ... Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne będzie mieć nową siedzibę dzięk... » Ponad 90 milionów złotych będzie kosztowała budowa nowej siedziby Uniwersyteckiego Centrum Stomatolo... "Judasze naszych czasów". P. Duda ostro o posłach PO » Już nie tylko baner na budynku Komisji Krajowej, ale też wystawa dokumentująca powiązania NSZZ „Soli...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
piątek, 24 marca 2023 18:03
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
EKSTRAKLASA PKO BP
Już tylko niepoprawni optymiści wierzą
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Pewien telefon wieczorową porą
niedziela, 12 marca 2023 10:07
Pewien telefon wieczorową porą
Kiedy zadzwonił, byłem lekko zdezorientowany, nie wiedziałem czy
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

„Generał Zaruski” zwodowany

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 12 grudnia 2011 21:09

altZwodowano kadłub zabytkowego żaglowca "Generał Zaruski", który przez ostatnie dwa lata był rekonstruowany w Gdańskiej Stoczni Remontowej S.A. Zniszczoną jednostkę w 2008 r. od Ligi Obrony Kraju odkupiły władze Gdańska. W pierwszy rejs odbudowana jednostka ma wypłynąć w sierpniu 2012 roku.


Drewniany kadłub zrekonstruowała firma Complex Yachts z Pucka, przy wykorzystaniu tradycyjnych technologii szkutniczych. Kierownik projektu „Gdańsk ratuje żaglowiec”, Krzysztof Dębski powiedział nam, że prace przy wyposażaniu siłowni i pozostałych pomieszczeń nadal będą realizowane na terenie stoczni.


Armatorem jednostki jest MOSiR Gdańsk, którego dyrektor Leszek Paszkowski sądzi, że w sierpniu 2012 roku na „Generale Zaruskim” zostaną podniesione żagle i w pierwszy rejs popłynie on z 30-osobową młodzieżową załogą do Szwecji, gdzie został zbudowany w 1940 roku.

alt


Na remont Miasto Gdańsk wydało już ponad 2 mln zł. Drugie tyle pochłoną kolejne prace sfinansowane już z funduszy unijnych. Z założenia podjętej odbudowy "Generał Zaruski" będzie jednostką szkoleniową dla młodych adeptów żeglarstwa. Żaglowiec ma brać udział w regatach i innych imprezach, podczas których będzie promować miasto Gdańsk. Miejsce postoju po całkowitym odnowieniu, to Motława, przy Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku. Tuż obok "Sołdka", pierwszego nitowanego statku wybudowanego po II wojnie światowej w polskiej stoczni.


Z historii żaglowca, został zbudowany w 1939 r. w Szwecji. Zamówiła go Liga Morska i Kolonialna. Z inicjatywy generała Mariusza Zaruskiego miał być jednym z dziesięciu jachtów szkoleniowych służących polskim harcerzom. Przekazanie żaglowca uniemożliwił wybuch II wojny światowej. W latach od 1939 do 1945 r. pod nazwą "Kryssaren" był użytkowany przez Szwedzką Szkołę Żeglarstwa. Do Polski dotarł dopiero w 1946 r. W hołdzie inicjatorowi jego budowy nadano mu nazwę "Generał Zaruski". Zgodnie ze swoim pierwotnym przeznaczeniem, liczący 28 metrów długości i 315 metrów kwadratowych powierzchni żagli jacht, służył do celów szkoleniowych.


alt


W 1950 r. przemianowano go na "Młodą Gwardię". W tym czasie odbył rejs do portów NRD. W 1957 r. nazwę zmieniono na "Mariusz Zaruski". Przywrócenie pierwotnej nazwy żaglowcowi "Generał Zaruski" nastąpiło w 1969 roku. Sześć lat później jednostka popłynęła do polskiej stacji polarno-badawczej na Spitsbergenie. Od 1994 r. przez kilka lat żaglowiec pływał z młodzieżą oraz odbywał rejsy sylwestrowe. W 2003 r. "Generał Zaruski" utracił klasę Polskiego Rejestru Statków, jednoznaczną z wyłączeniem z eksploatacji. Przez kilka lat niszczał, cumując przy nabrzeżu we Władysławowie.


Władze Gdańska odkupiły "Generała Zaruskiego" od LOK w listopadzie 2008 r. za 150 tys. zł. Dzięki temu uratowały pływającą legendę polskiego jachtingu, nad którego odbudową patronat objął Prezydent RP, Bronisław Komorowski.


Przypomnijmy, że generał Mariusz Zaruski, urodzony w 1867 r. był m.in. żeglarzem, malarzem, fotografikiem, pisarzem i taternikiem. Założył Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. W ramach bogatej działalności publicznej i społecznej, propagował wspinaczkę i żeglarstwo. Zmarł w 1941 r. w więzieniu w Chersoniu jako więzień NKWD. Został pochowany na Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzysku w Zakopanem.

Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież