Zachować się... » Miała niespełna osiemnaście, kiedy zginęła z rąk ubeckich katów. Skazana niesłusznym wyrokiem na śmi... Wojciech Książek: Traktujmy się poważnie, panie ministrze! » Rozmowa z Wojciechem Książkiem, przewodniczącym Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „... Zrozumienie i kompromis receptą na długie pożycie małżeńskie » 3 października w Dworze Artusa 25 małżeństw otrzymało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przyz... Debata "Więcej niż sport - dziedzictwo Gedanii Gdańsk w stulecie dział... » W Studiu Koncertowym Radia Gdańsk im. Janusza Hajduna w Gdańsku przy al. Grunwaldzkiej odbyła się de... W tygodniku „Sieci”: Radosław Sikorski. Kim jest? Komu naprawdę służy? » Najnowszy numer tygodnika „Sieci” stawia pytania o skandaliczne zachowanie Radosława Sikorskiego po ... Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami.... Miesiąc AAC w Przedszkolu Specjalnym Nr 77 » Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Przez cały mi...
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Gedania z Zyską... w bramce
piątek, 30 września 2022 19:35
Gedania z Zyską... w bramce
Dwutygodniowa przerwa na mecze naszej reprezentacji w Lidze Narodów
Miłe złego początki Lechii w Szczecinie
niedziela, 02 października 2022 08:55
Miłe złego początki Lechii w Szczecinie
Lechia pierwsza zdobyła bramkę na nowo otwartym stadionie w

Galeria Sztuki Gdańskiej

Perłopławy Danuty Joppek
wtorek, 27 września 2022 10:21
Perłopławy Danuty Joppek
Zbliżają się dwie wystawy malarki pozostającej dla mnie nadal
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
niedziela, 02 października 2022 22:19
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 27 września w Parku im. Jana

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Nowa siedziba Pracodawców Pomorza

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 12 grudnia 2011 08:40

altPracodawcy Pomorza, to najstarsza, istniejąca już od 21 lat, organizacja zrzeszająca pracodawców. Wywodzi się ona z Gdańskiego Związku Pracodawców. Niedawno zmieniono tą nazwę, w związku z zamiarem poszerzenia horyzontów i silniejszego działania w pomorskim regionie.Od początku istnienia, wynajmuje ona pomieszczenia w wilii przy ul. Jana Uphagena 23 we Wrzeszczu. Po zmianie nazwy, zadaniem Pracodawców Pomorza - jak wyjaśnia nam prezes zarządu Zbigniew Canowiecki - jest reprezentowanie interesów członków wobec władzy ustawodawczej i wykonawczej oraz działanie na rzecz utrzymania poprawnych stosunków pracodawca - pracobiorca.


alt


- Jesteśmy też członkiem Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej organizacji, która aktywnie uczestniczy w Komisji Trójstronnej, jako partner Rządu. Dlatego też, gdzieś od półtorej roku postawiliśmy sobie zadanie aktywnego rozwoju. Jednak uznaliśmy, że wyczerpały się dotychczasowe warunki techniczne i organizacyjne. Zarząd Pracodawców Pomorza - mówi jej prezes Zbigniew Canowiecki - podjął decyzję o pozyskanie obiektu, w którym można byłoby mieć własne biura i sale konferencyjne służące do organizowania różnych spotkań. Wystąpiliśmy, zatem do prezydenta Miasta Gdańska o przyznanie wolnego obiektu.


alt


Takim obiektem, i to opuszczonym już od kilku lat, okazał się trzykondygnacyjny budynek przy Al. Zwycięstwa 44 we Wrzeszczu. Jest to willa zbudowana w początkach XX wieku, o łącznej powierzchni 500 m kw. Opustoszała przez kilka lat była mocno wyeksploatowana i zniszczona. Obiekt ten podlega miejskiemu konserwatorowi zabytków Mimo tych zastrzeżeń zdecydowaliśmy się przejąć wskazaną willę i przeprowadzić jej kapitalny remont, oczywiście pod nadzorem konserwatora. Podpisaliśmy akt notarialny z Miastem w maju 2011 roku na przejęcie i 30 letni okres użytkowania. Warunkiem było o własnych siłach wyremontowanie willi. W latach 80-tych była to siedziba ZMS, a następnie kilku organizacji kombatanckich. Nikt z dotychczasowych użytkowników, z uwagi na szczupłość środków finansowych, nie przeprowadzał choćby remontów bieżących. W budynku zniszczone były tynki, drewniane elementy, podłogi, dach przeciekał, a wdzierająca się do wnętrza woda robiła duże spustoszenie. Wymieniliśmy wszystkie dachówki i sztukowaliśmy więźbę dachową. Mieliśmy problem zarówno ze stropami jak i fundamentem. Obok niego w odległości zaledwie 40 cm rosło duże drzewo, którego korzenie naruszyły podstawę budynku. W stropie między parterem a piwnicą były spore pęknięcia, trzeba, więc było wylać nowy strop. Wewnątrz wymieniliśmy całą instalację, zarówno elektryczną, jak i wodociągową. Niedrożna była również kanalizacja podziemna, biegnąca pod budynkiem, którą również musieliśmy wymienić. Fundamenty należało odpowiednio zaizolować. Położyliśmy nowe tynki wewnątrz i zewnątrz budynku. Po tych pracach mogliśmy przystąpić do przywracania dawnej świetności wnętrza budynku. Z zachowanych elementów wykonaliśmy drewniane wyposażenie, w tym również rzeźbioną boazerię. Przywracając dawną świetność, w łazienkach ułożone zostały granity z czarnymi kostkami.


alt


Wnętrza budynku zaprojektowali studenci Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Wcześniej zawarto z uczelnią stosowne porozumienie o współpracy.
Na zewnątrz, od strony ulicy Piramowicza, dzięki schowaniu pod ziemię rurociągu GPEC-u pozyskano niewielki teren, na którym po wyłożeniu kamiennej kostki jest obecnie osiem miejsc parkingowych na samochody.

Jak zaznacza Zbigniew Canowiecki, co istotne, że przy realizacji tego remontu nie korzystano z pieniędzy miasta czy województwa. Ten remont zrealizowano własnymi siłami. Dzięki temu, że Pracodawcy Pomorza skupiają w swej organizacji około 700 różnych firm, wiele prac wykonano we własnym zakresie. I tak np. tynki położyła firma Elewacje S.A., sieci niskoprądowe – Łączpol, posadzki granitowe – Murkam, prace murarskie - PB Kokoszki, wykonawstwo prac stolarskich - praktykanci Państwowej Szkoły Budownictwa, wyposażenie w sprzęt ppoż. - Poż-pliszka.
Koszt remontu oszacowano na około milion złotych. Przy czym każdą wydaną złotówkę oglądano trzykrotnie. Nie korzystano też z inwestorów zastępczych. Zastosowano metodę pospolitego ruszenia, dzięki czemu własnym sumptem pozyskano własną siedzibę. Jej przekazanie do eksploatacji planuje się na marzec 2012 roku.

Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież