Ulica Dworcowa we wspomnieniach Orunian » Ponad 20 Orunian wzięło udział w spotkaniu sąsiedzkim "Wokół ulicy Dworcowej" w GAK Stacja Orunia. P... Zachować się... » Miała niespełna osiemnaście, kiedy zginęła z rąk ubeckich katów. Skazana niesłusznym wyrokiem na śmi... Wojciech Książek: Traktujmy się poważnie, panie ministrze! » Rozmowa z Wojciechem Książkiem, przewodniczącym Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „... Zrozumienie i kompromis receptą na długie pożycie małżeńskie » 3 października w Dworze Artusa 25 małżeństw otrzymało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przyz... Debata "Więcej niż sport - dziedzictwo Gedanii Gdańsk w stulecie dział... » W Studiu Koncertowym Radia Gdańsk im. Janusza Hajduna w Gdańsku przy al. Grunwaldzkiej odbyła się de... W tygodniku „Sieci”: Radosław Sikorski. Kim jest? Komu naprawdę służy? » Najnowszy numer tygodnika „Sieci” stawia pytania o skandaliczne zachowanie Radosława Sikorskiego po ... Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami....
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Gedania z Zyską... w bramce
piątek, 30 września 2022 19:35
Gedania z Zyską... w bramce
Dwutygodniowa przerwa na mecze naszej reprezentacji w Lidze Narodów
Wojciech Łazarek: Życie to futbol
środa, 05 października 2022 16:09
Wojciech Łazarek: Życie to futbol
Wojciech Łazarek obchodził 85 rok życia pośród swoich

Galeria Sztuki Gdańskiej

Perłopławy Danuty Joppek
wtorek, 27 września 2022 10:21
Perłopławy Danuty Joppek
Zbliżają się dwie wystawy malarki pozostającej dla mnie nadal
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
niedziela, 02 października 2022 22:19
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 27 września w Parku im. Jana

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Pięć inwestycji lotniska w Rębiechowie

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 12 grudnia 2011 20:53

altDwukrotnie więcej niż do tej pory, czyli ok. 5 mln pasażerów rocznie, będzie mógł obsłużyć Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku, po oddaniu do użytku aż pięciu nowych inwestycji.


Te inwestycje, to: przedterminalowa płyta postojowa, stanowisko do odladzania, baza techniczna oraz drogi kołowania i patrolowa. Realizacja tych inwestycji zwiększyła przepustowość z 12 do 30 operacji lotniczych na godzinę. Całość inwestycji wyniosła 22,8 mln zł.


alt


Nowa płyta postojowa związana jest z budową Terminalu T2. Łączy się ona z istniejącą płytą postojową, nową drogą kołowania oraz nowym Terminalem T2. Dzięki rozbudowie płyty postojowej, na gdańskim lotnisku liczba stanowisk dla samolotów zwiększyła się z dotychczasowych 15 do 35. Płytę wykonała spółka Budimex SA. Powierzchnia płyty, to ok. 68 tys. m kw. Część nawierzchni przeznaczona jest na jezdnie dla pojazdów technicznych, chodniki dla pasażerów i osób z obsługi technicznej.


Z kolei nowa droga kołowania zbudowana przez spółkę Skanska SA., to inwestycja ściśle związana z osiągnięciem przepustowości operacyjnej, która umożliwi obsługę nowych samolotów. Natomiast stanowisko do odladzania, to płyta o pow. 25 tys. m kw. Przewiduje się, że w okresie letnim stanowisko to może być wykorzystywane również jako płyta postojowa dla samolotów.


alt


Budowa nowej bazy technicznej związana była z koniecznością zapewnienia zaplecza technicznego dla sprzętu ciężkiego operującego na terenie lotniska. Baza posiada miejsce do garażowania oczyszczarek lotniskowych, pługów, rotorów, ciągników, zamiatarek oraz innego sprzętu. Jednocześnie znajdują się tam pomieszczenia warsztatowe, techniczne i socjalne.


4,5-km droga patrolowo – techniczna służyć ma do patrolowania całego terenu przez służbę ochrony lotniska i Straż Graniczną. Wykonała ją firma Wakoz za kwotę 2,5 mln zł.


alt

         Prezes Portu Lotniczego w Gdańsku Tomasz Kloskowski  zgłosił gotowość terminowej realizacji pięciu inwestycji umożliwiających podwojenie obsługi pasażerów.           


Wszystkie inwestycje zrealizowane zostały jako projekt "Port Lotniczy w Gdańsku – modernizacja infrastruktury lotniskowej po stronie airside" przy udziale środków unijnych w ramach Funduszu Spójności i Programu Infrastruktura i Środowisko. Dodatkowo w porcie zostało wykonane m.in. nowe instalacje i oświetlenie.


W nowym terminalu pasażerskim pierwsi pasażerowie mają być obsłużeni w kwietniu 2012 r. Terminal o powierzchni prawie 40 tys. m kw. będzie w stanie obsłużyć w komfortowych warunkach około 5 mln, a w mniej komfortowych nawet 6 mln pasażerów rocznie. Terminal buduje konsorcjum, w którym liderem jest Budimex S.A., a partnerem Doraco Sp. z o.o. Koszt budowy wynosi 153 mln zł.


alt


Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk podczas uroczystości zwrócił uwagę, że port lotniczy będzie wizytówką przyszłorocznych mistrzostw EURO 2012. Jest to miejsce, do którego dotrą dziesiątki tysięcy, a może nawet sto tysięcy gości, dla których będzie to pierwszy kontakt z Gdańskiem.


alt


Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz cieszył się z terminowości wykonanych inwestycji, pozwalających wydatnie zwiększyć obsługę pasażerów.


alt


Patron lotniska, uczestniczący w uroczystości były prezydent Lech Wałęsa wyraził w rozmowie z dziennikarzami zadowolenie z rozbudowy portu. "Wreszcie zaczyna to być coś podobnego do lotniska, bo wcześniej, to właściwie nie wiadomo, co to było" - powiedział.


Łącznie rozbudowa gdańskiego portu lotniczego będzie kosztować 396 mln zł, z czego 180 mln zł pochodzi z funduszy unijnych. Pozostałą kwotę stanowi kredyt i środki własne portu. Celem programu inwestycyjnego jest poprawa bezpieczeństwa ruchu lotniczego oraz wyższy standard w zakresie ochrony środowiska.


Kierownik Działu Analiz i Marketingu Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku Rębiechowie Adam Skonieczny powiedział, że zakłada się, że w 2011 r. port obsłuży ok. 2 mln 450 tys. pasażerów, czyli o ok. 10 proc. więcej niż w 2010 r.


alt


Po zakończeniu części oficjalnej zaproszono 20 osób, w tym głównie włodarzy województwa, miasta, portu lotniczego i firm wykonawczych do siłowego zadania polegającego na pociągnięciu za sznur unieruchomionego samolotu pasażerskiego. Zadnie to zostało wykonane z powodzeniem.


alt


Port Lotniczy w Gdańsku ma połączenie z ok. 50 portami. Linie obsługuje 9 przewoźników. Jest on własnością państwowej spółki Przedsiębiorstwo Porty Lotnicze (37 proc. udziałów), marszałka województwa (31 proc.), prezydenta Gdańska (31 proc.). Pozostałe udziały mają prezydent Gdyni oraz prezydent Sopotu.

Tekst i zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież