Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar...
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Pięć inwestycji lotniska w Rębiechowie

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 12 grudnia 2011 20:53

altDwukrotnie więcej niż do tej pory, czyli ok. 5 mln pasażerów rocznie, będzie mógł obsłużyć Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku, po oddaniu do użytku aż pięciu nowych inwestycji.


Te inwestycje, to: przedterminalowa płyta postojowa, stanowisko do odladzania, baza techniczna oraz drogi kołowania i patrolowa. Realizacja tych inwestycji zwiększyła przepustowość z 12 do 30 operacji lotniczych na godzinę. Całość inwestycji wyniosła 22,8 mln zł.


alt


Nowa płyta postojowa związana jest z budową Terminalu T2. Łączy się ona z istniejącą płytą postojową, nową drogą kołowania oraz nowym Terminalem T2. Dzięki rozbudowie płyty postojowej, na gdańskim lotnisku liczba stanowisk dla samolotów zwiększyła się z dotychczasowych 15 do 35. Płytę wykonała spółka Budimex SA. Powierzchnia płyty, to ok. 68 tys. m kw. Część nawierzchni przeznaczona jest na jezdnie dla pojazdów technicznych, chodniki dla pasażerów i osób z obsługi technicznej.


Z kolei nowa droga kołowania zbudowana przez spółkę Skanska SA., to inwestycja ściśle związana z osiągnięciem przepustowości operacyjnej, która umożliwi obsługę nowych samolotów. Natomiast stanowisko do odladzania, to płyta o pow. 25 tys. m kw. Przewiduje się, że w okresie letnim stanowisko to może być wykorzystywane również jako płyta postojowa dla samolotów.


alt


Budowa nowej bazy technicznej związana była z koniecznością zapewnienia zaplecza technicznego dla sprzętu ciężkiego operującego na terenie lotniska. Baza posiada miejsce do garażowania oczyszczarek lotniskowych, pługów, rotorów, ciągników, zamiatarek oraz innego sprzętu. Jednocześnie znajdują się tam pomieszczenia warsztatowe, techniczne i socjalne.


4,5-km droga patrolowo – techniczna służyć ma do patrolowania całego terenu przez służbę ochrony lotniska i Straż Graniczną. Wykonała ją firma Wakoz za kwotę 2,5 mln zł.


alt

         Prezes Portu Lotniczego w Gdańsku Tomasz Kloskowski  zgłosił gotowość terminowej realizacji pięciu inwestycji umożliwiających podwojenie obsługi pasażerów.           


Wszystkie inwestycje zrealizowane zostały jako projekt "Port Lotniczy w Gdańsku – modernizacja infrastruktury lotniskowej po stronie airside" przy udziale środków unijnych w ramach Funduszu Spójności i Programu Infrastruktura i Środowisko. Dodatkowo w porcie zostało wykonane m.in. nowe instalacje i oświetlenie.


W nowym terminalu pasażerskim pierwsi pasażerowie mają być obsłużeni w kwietniu 2012 r. Terminal o powierzchni prawie 40 tys. m kw. będzie w stanie obsłużyć w komfortowych warunkach około 5 mln, a w mniej komfortowych nawet 6 mln pasażerów rocznie. Terminal buduje konsorcjum, w którym liderem jest Budimex S.A., a partnerem Doraco Sp. z o.o. Koszt budowy wynosi 153 mln zł.


alt


Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk podczas uroczystości zwrócił uwagę, że port lotniczy będzie wizytówką przyszłorocznych mistrzostw EURO 2012. Jest to miejsce, do którego dotrą dziesiątki tysięcy, a może nawet sto tysięcy gości, dla których będzie to pierwszy kontakt z Gdańskiem.


alt


Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz cieszył się z terminowości wykonanych inwestycji, pozwalających wydatnie zwiększyć obsługę pasażerów.


alt


Patron lotniska, uczestniczący w uroczystości były prezydent Lech Wałęsa wyraził w rozmowie z dziennikarzami zadowolenie z rozbudowy portu. "Wreszcie zaczyna to być coś podobnego do lotniska, bo wcześniej, to właściwie nie wiadomo, co to było" - powiedział.


Łącznie rozbudowa gdańskiego portu lotniczego będzie kosztować 396 mln zł, z czego 180 mln zł pochodzi z funduszy unijnych. Pozostałą kwotę stanowi kredyt i środki własne portu. Celem programu inwestycyjnego jest poprawa bezpieczeństwa ruchu lotniczego oraz wyższy standard w zakresie ochrony środowiska.


Kierownik Działu Analiz i Marketingu Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku Rębiechowie Adam Skonieczny powiedział, że zakłada się, że w 2011 r. port obsłuży ok. 2 mln 450 tys. pasażerów, czyli o ok. 10 proc. więcej niż w 2010 r.


alt


Po zakończeniu części oficjalnej zaproszono 20 osób, w tym głównie włodarzy województwa, miasta, portu lotniczego i firm wykonawczych do siłowego zadania polegającego na pociągnięciu za sznur unieruchomionego samolotu pasażerskiego. Zadnie to zostało wykonane z powodzeniem.


alt


Port Lotniczy w Gdańsku ma połączenie z ok. 50 portami. Linie obsługuje 9 przewoźników. Jest on własnością państwowej spółki Przedsiębiorstwo Porty Lotnicze (37 proc. udziałów), marszałka województwa (31 proc.), prezydenta Gdańska (31 proc.). Pozostałe udziały mają prezydent Gdyni oraz prezydent Sopotu.

Tekst i zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież