Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho... A. Kobylarz mierzy w senat » Andrzej Kobylarz, b. poseł Kukiz15, dołączył w ostatniej chwili do walki o senat okręgu 66 obejmując... Jesień w ogrodzie 2023 » Za nami pierwszy dzień kiermaszu ogrodniczego "Jesień w grodzie". W sobotę teren Pomorskiego Hurtowe... 101 rocznica powołania KS Gedania » Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu Polskiego Klubu Gedania. Zebranie miało...
Reklama
101 rocznica powołania KS Gedania
piątek, 15 września 2023 17:58
101 rocznica powołania KS Gedania
Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu
Michalski w kadrze Probierza
czwartek, 21 września 2023 15:57
Michalski w kadrze Probierza
Rozmowa z Radosławem Michalskim, prezesem Pomorskiego Związku
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Dwaj panowie Góreccy
poniedziałek, 11 września 2023 17:12
Dwaj panowie Góreccy
Stosunkowo niedawno pisałem o Bogusławie Góreckim, malarzu

Sport w szkole z ORLENEM

Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
niedziela, 10 września 2023 17:31
Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
Dyrekcja Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Pięć inwestycji lotniska w Rębiechowie

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 12 grudnia 2011 20:53

altDwukrotnie więcej niż do tej pory, czyli ok. 5 mln pasażerów rocznie, będzie mógł obsłużyć Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku, po oddaniu do użytku aż pięciu nowych inwestycji.


Te inwestycje, to: przedterminalowa płyta postojowa, stanowisko do odladzania, baza techniczna oraz drogi kołowania i patrolowa. Realizacja tych inwestycji zwiększyła przepustowość z 12 do 30 operacji lotniczych na godzinę. Całość inwestycji wyniosła 22,8 mln zł.


alt


Nowa płyta postojowa związana jest z budową Terminalu T2. Łączy się ona z istniejącą płytą postojową, nową drogą kołowania oraz nowym Terminalem T2. Dzięki rozbudowie płyty postojowej, na gdańskim lotnisku liczba stanowisk dla samolotów zwiększyła się z dotychczasowych 15 do 35. Płytę wykonała spółka Budimex SA. Powierzchnia płyty, to ok. 68 tys. m kw. Część nawierzchni przeznaczona jest na jezdnie dla pojazdów technicznych, chodniki dla pasażerów i osób z obsługi technicznej.


Z kolei nowa droga kołowania zbudowana przez spółkę Skanska SA., to inwestycja ściśle związana z osiągnięciem przepustowości operacyjnej, która umożliwi obsługę nowych samolotów. Natomiast stanowisko do odladzania, to płyta o pow. 25 tys. m kw. Przewiduje się, że w okresie letnim stanowisko to może być wykorzystywane również jako płyta postojowa dla samolotów.


alt


Budowa nowej bazy technicznej związana była z koniecznością zapewnienia zaplecza technicznego dla sprzętu ciężkiego operującego na terenie lotniska. Baza posiada miejsce do garażowania oczyszczarek lotniskowych, pługów, rotorów, ciągników, zamiatarek oraz innego sprzętu. Jednocześnie znajdują się tam pomieszczenia warsztatowe, techniczne i socjalne.


4,5-km droga patrolowo – techniczna służyć ma do patrolowania całego terenu przez służbę ochrony lotniska i Straż Graniczną. Wykonała ją firma Wakoz za kwotę 2,5 mln zł.


alt

         Prezes Portu Lotniczego w Gdańsku Tomasz Kloskowski  zgłosił gotowość terminowej realizacji pięciu inwestycji umożliwiających podwojenie obsługi pasażerów.           


Wszystkie inwestycje zrealizowane zostały jako projekt "Port Lotniczy w Gdańsku – modernizacja infrastruktury lotniskowej po stronie airside" przy udziale środków unijnych w ramach Funduszu Spójności i Programu Infrastruktura i Środowisko. Dodatkowo w porcie zostało wykonane m.in. nowe instalacje i oświetlenie.


W nowym terminalu pasażerskim pierwsi pasażerowie mają być obsłużeni w kwietniu 2012 r. Terminal o powierzchni prawie 40 tys. m kw. będzie w stanie obsłużyć w komfortowych warunkach około 5 mln, a w mniej komfortowych nawet 6 mln pasażerów rocznie. Terminal buduje konsorcjum, w którym liderem jest Budimex S.A., a partnerem Doraco Sp. z o.o. Koszt budowy wynosi 153 mln zł.


alt


Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk podczas uroczystości zwrócił uwagę, że port lotniczy będzie wizytówką przyszłorocznych mistrzostw EURO 2012. Jest to miejsce, do którego dotrą dziesiątki tysięcy, a może nawet sto tysięcy gości, dla których będzie to pierwszy kontakt z Gdańskiem.


alt


Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz cieszył się z terminowości wykonanych inwestycji, pozwalających wydatnie zwiększyć obsługę pasażerów.


alt


Patron lotniska, uczestniczący w uroczystości były prezydent Lech Wałęsa wyraził w rozmowie z dziennikarzami zadowolenie z rozbudowy portu. "Wreszcie zaczyna to być coś podobnego do lotniska, bo wcześniej, to właściwie nie wiadomo, co to było" - powiedział.


Łącznie rozbudowa gdańskiego portu lotniczego będzie kosztować 396 mln zł, z czego 180 mln zł pochodzi z funduszy unijnych. Pozostałą kwotę stanowi kredyt i środki własne portu. Celem programu inwestycyjnego jest poprawa bezpieczeństwa ruchu lotniczego oraz wyższy standard w zakresie ochrony środowiska.


Kierownik Działu Analiz i Marketingu Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku Rębiechowie Adam Skonieczny powiedział, że zakłada się, że w 2011 r. port obsłuży ok. 2 mln 450 tys. pasażerów, czyli o ok. 10 proc. więcej niż w 2010 r.


alt


Po zakończeniu części oficjalnej zaproszono 20 osób, w tym głównie włodarzy województwa, miasta, portu lotniczego i firm wykonawczych do siłowego zadania polegającego na pociągnięciu za sznur unieruchomionego samolotu pasażerskiego. Zadnie to zostało wykonane z powodzeniem.


alt


Port Lotniczy w Gdańsku ma połączenie z ok. 50 portami. Linie obsługuje 9 przewoźników. Jest on własnością państwowej spółki Przedsiębiorstwo Porty Lotnicze (37 proc. udziałów), marszałka województwa (31 proc.), prezydenta Gdańska (31 proc.). Pozostałe udziały mają prezydent Gdyni oraz prezydent Sopotu.

Tekst i zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież