Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 14:24
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
Po fatalnym początku meczu Energa Wybrzeże goniła Cellfast Wilki
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Pięć inwestycji lotniska w Rębiechowie

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 12 grudnia 2011 20:53

altDwukrotnie więcej niż do tej pory, czyli ok. 5 mln pasażerów rocznie, będzie mógł obsłużyć Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku, po oddaniu do użytku aż pięciu nowych inwestycji.


Te inwestycje, to: przedterminalowa płyta postojowa, stanowisko do odladzania, baza techniczna oraz drogi kołowania i patrolowa. Realizacja tych inwestycji zwiększyła przepustowość z 12 do 30 operacji lotniczych na godzinę. Całość inwestycji wyniosła 22,8 mln zł.


alt


Nowa płyta postojowa związana jest z budową Terminalu T2. Łączy się ona z istniejącą płytą postojową, nową drogą kołowania oraz nowym Terminalem T2. Dzięki rozbudowie płyty postojowej, na gdańskim lotnisku liczba stanowisk dla samolotów zwiększyła się z dotychczasowych 15 do 35. Płytę wykonała spółka Budimex SA. Powierzchnia płyty, to ok. 68 tys. m kw. Część nawierzchni przeznaczona jest na jezdnie dla pojazdów technicznych, chodniki dla pasażerów i osób z obsługi technicznej.


Z kolei nowa droga kołowania zbudowana przez spółkę Skanska SA., to inwestycja ściśle związana z osiągnięciem przepustowości operacyjnej, która umożliwi obsługę nowych samolotów. Natomiast stanowisko do odladzania, to płyta o pow. 25 tys. m kw. Przewiduje się, że w okresie letnim stanowisko to może być wykorzystywane również jako płyta postojowa dla samolotów.


alt


Budowa nowej bazy technicznej związana była z koniecznością zapewnienia zaplecza technicznego dla sprzętu ciężkiego operującego na terenie lotniska. Baza posiada miejsce do garażowania oczyszczarek lotniskowych, pługów, rotorów, ciągników, zamiatarek oraz innego sprzętu. Jednocześnie znajdują się tam pomieszczenia warsztatowe, techniczne i socjalne.


4,5-km droga patrolowo – techniczna służyć ma do patrolowania całego terenu przez służbę ochrony lotniska i Straż Graniczną. Wykonała ją firma Wakoz za kwotę 2,5 mln zł.


alt

         Prezes Portu Lotniczego w Gdańsku Tomasz Kloskowski  zgłosił gotowość terminowej realizacji pięciu inwestycji umożliwiających podwojenie obsługi pasażerów.           


Wszystkie inwestycje zrealizowane zostały jako projekt "Port Lotniczy w Gdańsku – modernizacja infrastruktury lotniskowej po stronie airside" przy udziale środków unijnych w ramach Funduszu Spójności i Programu Infrastruktura i Środowisko. Dodatkowo w porcie zostało wykonane m.in. nowe instalacje i oświetlenie.


W nowym terminalu pasażerskim pierwsi pasażerowie mają być obsłużeni w kwietniu 2012 r. Terminal o powierzchni prawie 40 tys. m kw. będzie w stanie obsłużyć w komfortowych warunkach około 5 mln, a w mniej komfortowych nawet 6 mln pasażerów rocznie. Terminal buduje konsorcjum, w którym liderem jest Budimex S.A., a partnerem Doraco Sp. z o.o. Koszt budowy wynosi 153 mln zł.


alt


Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk podczas uroczystości zwrócił uwagę, że port lotniczy będzie wizytówką przyszłorocznych mistrzostw EURO 2012. Jest to miejsce, do którego dotrą dziesiątki tysięcy, a może nawet sto tysięcy gości, dla których będzie to pierwszy kontakt z Gdańskiem.


alt


Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz cieszył się z terminowości wykonanych inwestycji, pozwalających wydatnie zwiększyć obsługę pasażerów.


alt


Patron lotniska, uczestniczący w uroczystości były prezydent Lech Wałęsa wyraził w rozmowie z dziennikarzami zadowolenie z rozbudowy portu. "Wreszcie zaczyna to być coś podobnego do lotniska, bo wcześniej, to właściwie nie wiadomo, co to było" - powiedział.


Łącznie rozbudowa gdańskiego portu lotniczego będzie kosztować 396 mln zł, z czego 180 mln zł pochodzi z funduszy unijnych. Pozostałą kwotę stanowi kredyt i środki własne portu. Celem programu inwestycyjnego jest poprawa bezpieczeństwa ruchu lotniczego oraz wyższy standard w zakresie ochrony środowiska.


Kierownik Działu Analiz i Marketingu Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku Rębiechowie Adam Skonieczny powiedział, że zakłada się, że w 2011 r. port obsłuży ok. 2 mln 450 tys. pasażerów, czyli o ok. 10 proc. więcej niż w 2010 r.


alt


Po zakończeniu części oficjalnej zaproszono 20 osób, w tym głównie włodarzy województwa, miasta, portu lotniczego i firm wykonawczych do siłowego zadania polegającego na pociągnięciu za sznur unieruchomionego samolotu pasażerskiego. Zadnie to zostało wykonane z powodzeniem.


alt


Port Lotniczy w Gdańsku ma połączenie z ok. 50 portami. Linie obsługuje 9 przewoźników. Jest on własnością państwowej spółki Przedsiębiorstwo Porty Lotnicze (37 proc. udziałów), marszałka województwa (31 proc.), prezydenta Gdańska (31 proc.). Pozostałe udziały mają prezydent Gdyni oraz prezydent Sopotu.

Tekst i zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież