100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

20 lat w trosce o środowisko

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
sobota, 07 września 2013 14:55

Z okazji 20 lat istnienia Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, 6 września w Filharmonii Bałtyckiej odbyła się ogólnopolska konferencja pn. „20 lat w trosce o środowisko w województwie pomorskim - wymiana doświadczeń”.


W imieniu organizatorów konferencji gości powitali Tomasz Żelazny, prezes Fundacji Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego oraz prof. Piotr Stepnowski, dziekan Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego, przedstawiciel Rady Nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu i Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Z kolei w imieniu gospodarza, gości powitał marszałek pomorski Mieczysław Struk, który podziękował pracownikom tegoż resortu za przywracanie na gdańskim Pomorzu warunków do mieszkania, życia, pracy i odpoczynku. Struk wspomniał, że gdy przez 12 lat był burmistrzem Jastarni, to wówczas w latach osiemdziesiątych XX wieku walczono o poprawę czystości wód Zatoki Puckiej, a także i Gdańskiej. Nie było wtedy składowisk odpadów i oczyszczalni, które dopiero co powstawały. Dzięki temu w minionych latach nastąpił ogromny postęp w ochronie naturalnego środowiska i przyrody. W każdej pomorskiej gminie skorzystano z odpowiednich funduszy, w tym Grupy Lotos i Energii, służących poprawie tegoż środowiska. - Moim celem jako marszałka jest zapewnienie na Pomorzu, tak dla mieszkańców jak i turystów, doskonałych naturalnych warunków do życia oraz do zapuszczania tutaj na trwałe swoich korzeni - powiedział Struk. 


altZ okazji jubileuszu 20-lecia, decyzją prezydenta RP, za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej, Złotymi Krzyżami Zasługi odznaczeni zostali przez pomorskiego wicewojewodę Michała Owczarczaka następujące osoby: Danuta Zofia Grodzicka-Kruk, Ireneusz Michałkiewicz, Grażyna Sławińska, Maria Elżbieta Stodolska i Bogumiła Honorata Urbanowicz. Srebrnym Krzyżem Zasługi za Długoletnia Służbę uhonorowano Annę Kozłowską-Zygmunt.


Ponadto decyzją Ministra Ochrony Środowiska Marcina Korolca uhonorowano również sześć osób odznaką „Za zasługi dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej”. Otrzymały je: Danuta Drozd, Anna Kozłowska-Zygmunt, Helena Okuniewska, Iwona Pabiś-Beszczyńska, Grażyna Sławińska i Maria Stodolska.


alt


Następnie odbyła się niespełna godzinna debata o stanie środowiska na Pomorzu wobec wyzwań przyszłości, w której uczestniczyły cztery zaproszone osoby. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska Aneta Wilmańska zachwalała utworzone przed 20 laty wojewódzkie fundusze, z których wydatkowano 62 mld zł. W dobie współczesnej i na najbliższą przyszłość będą one potrzebne na adaptację do zmieniającego się na kuli ziemskiej klimatu.


Były minister środowiska, założyciel Fundacji EkoFundusz prof. Maciej Nowicki wskazał na potrzebę budowania społeczeństwa opartego na wiedzy, w tym o naturalnym środowisku. Musi być w naszym kraju zdecydowanie większy styk między nauką a biznesem. Powinniśmy też postawić na innowacyjność, zwłaszcza na mało emisyjną gospodarkę. Powinniśmy w o wiele większym stopniu stawiać na energetykę rozproszoną, tj. oprócz węglowej, także na jądrową, wiatrową, słoneczną i gazową, pozyskiwana z łupków.


Europoseł Jan Kozłowski z trwogą odniósł się do takich liczb, jak 25 mln osób bezrobotnych w krajach UE, w tym 2 mln w Polsce. Dzięki pozyskiwaniu w USA gazu łupkowego, ten naturalny surowiec staniał o połowę, a w Europie zdrożała energia o 37 procent. Ci bezrobotni z Europy, zwłaszcza młodzi ludzie, będą się przenosić to USA, bo tam jest tańsze życie. Kozłowski z obawą mówił też o emisji gazów cieplarnianych, których restrykcje w Europie nie zawsze są do końca korzystne dla niektórych państw, w tym i polskich cementowni.


Moderator prof. Piotr Stepnowski podsumowując powiedział, że bardzo trudno jest znaleźć model zrównoważonego rozwoju poszczególnych państw europejskich i pozostałych państw naszego globu.


alt


Szefowa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku Danuta Zofia Grodzicka-Kruk, podziękowała swoim pracownikom za rzetelną i wydajna pracę.


Powiedziała m.in. że w latach 2009-2013 jej Fundusz podpisał 20 umów o dofinansowanie projektów realizowanych w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Plany przedsięwzięć sporządzono w porozumieniu z samorządami województwa pomorskiego, mając świadomość, że unijne środki pozwolą stworzyć na Pomorzu nowoczesną, przyjazną środowisku infrastrukturę techniczną i nowe miejsca pracy.


Zakres rzeczowy podpisanych umów obejmuje budowę lub modernizację około 422 km sieci kanalizacji sanitarnej, 78 km sieci wodociągowej, 14 km kanalizacji deszczowej, rozbudowę i modernizację 9 oczyszczalni ścieków, trzech stacji uzdatniania wody oraz działania zabezpieczające brzegi morskie prowadzone na długości około 9 km w rejonach Ostrowa, Rozewia, Cypla Helu, Westerplatte oraz Łeby, Rowów i Ustki.


W części artystycznej wystąpił gdański skrzypek Konstanty Andrzej Kulka, który z Orkiestrą Kameralną Hanzeatica wykonał utwór „Cztery pory roku” Antoniego Vivaldiego.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież