Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

20 lat w trosce o środowisko

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
sobota, 07 września 2013 14:55

Z okazji 20 lat istnienia Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, 6 września w Filharmonii Bałtyckiej odbyła się ogólnopolska konferencja pn. „20 lat w trosce o środowisko w województwie pomorskim - wymiana doświadczeń”.


W imieniu organizatorów konferencji gości powitali Tomasz Żelazny, prezes Fundacji Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego oraz prof. Piotr Stepnowski, dziekan Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego, przedstawiciel Rady Nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu i Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Z kolei w imieniu gospodarza, gości powitał marszałek pomorski Mieczysław Struk, który podziękował pracownikom tegoż resortu za przywracanie na gdańskim Pomorzu warunków do mieszkania, życia, pracy i odpoczynku. Struk wspomniał, że gdy przez 12 lat był burmistrzem Jastarni, to wówczas w latach osiemdziesiątych XX wieku walczono o poprawę czystości wód Zatoki Puckiej, a także i Gdańskiej. Nie było wtedy składowisk odpadów i oczyszczalni, które dopiero co powstawały. Dzięki temu w minionych latach nastąpił ogromny postęp w ochronie naturalnego środowiska i przyrody. W każdej pomorskiej gminie skorzystano z odpowiednich funduszy, w tym Grupy Lotos i Energii, służących poprawie tegoż środowiska. - Moim celem jako marszałka jest zapewnienie na Pomorzu, tak dla mieszkańców jak i turystów, doskonałych naturalnych warunków do życia oraz do zapuszczania tutaj na trwałe swoich korzeni - powiedział Struk. 


altZ okazji jubileuszu 20-lecia, decyzją prezydenta RP, za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej, Złotymi Krzyżami Zasługi odznaczeni zostali przez pomorskiego wicewojewodę Michała Owczarczaka następujące osoby: Danuta Zofia Grodzicka-Kruk, Ireneusz Michałkiewicz, Grażyna Sławińska, Maria Elżbieta Stodolska i Bogumiła Honorata Urbanowicz. Srebrnym Krzyżem Zasługi za Długoletnia Służbę uhonorowano Annę Kozłowską-Zygmunt.


Ponadto decyzją Ministra Ochrony Środowiska Marcina Korolca uhonorowano również sześć osób odznaką „Za zasługi dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej”. Otrzymały je: Danuta Drozd, Anna Kozłowska-Zygmunt, Helena Okuniewska, Iwona Pabiś-Beszczyńska, Grażyna Sławińska i Maria Stodolska.


alt


Następnie odbyła się niespełna godzinna debata o stanie środowiska na Pomorzu wobec wyzwań przyszłości, w której uczestniczyły cztery zaproszone osoby. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska Aneta Wilmańska zachwalała utworzone przed 20 laty wojewódzkie fundusze, z których wydatkowano 62 mld zł. W dobie współczesnej i na najbliższą przyszłość będą one potrzebne na adaptację do zmieniającego się na kuli ziemskiej klimatu.


Były minister środowiska, założyciel Fundacji EkoFundusz prof. Maciej Nowicki wskazał na potrzebę budowania społeczeństwa opartego na wiedzy, w tym o naturalnym środowisku. Musi być w naszym kraju zdecydowanie większy styk między nauką a biznesem. Powinniśmy też postawić na innowacyjność, zwłaszcza na mało emisyjną gospodarkę. Powinniśmy w o wiele większym stopniu stawiać na energetykę rozproszoną, tj. oprócz węglowej, także na jądrową, wiatrową, słoneczną i gazową, pozyskiwana z łupków.


Europoseł Jan Kozłowski z trwogą odniósł się do takich liczb, jak 25 mln osób bezrobotnych w krajach UE, w tym 2 mln w Polsce. Dzięki pozyskiwaniu w USA gazu łupkowego, ten naturalny surowiec staniał o połowę, a w Europie zdrożała energia o 37 procent. Ci bezrobotni z Europy, zwłaszcza młodzi ludzie, będą się przenosić to USA, bo tam jest tańsze życie. Kozłowski z obawą mówił też o emisji gazów cieplarnianych, których restrykcje w Europie nie zawsze są do końca korzystne dla niektórych państw, w tym i polskich cementowni.


Moderator prof. Piotr Stepnowski podsumowując powiedział, że bardzo trudno jest znaleźć model zrównoważonego rozwoju poszczególnych państw europejskich i pozostałych państw naszego globu.


alt


Szefowa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku Danuta Zofia Grodzicka-Kruk, podziękowała swoim pracownikom za rzetelną i wydajna pracę.


Powiedziała m.in. że w latach 2009-2013 jej Fundusz podpisał 20 umów o dofinansowanie projektów realizowanych w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Plany przedsięwzięć sporządzono w porozumieniu z samorządami województwa pomorskiego, mając świadomość, że unijne środki pozwolą stworzyć na Pomorzu nowoczesną, przyjazną środowisku infrastrukturę techniczną i nowe miejsca pracy.


Zakres rzeczowy podpisanych umów obejmuje budowę lub modernizację około 422 km sieci kanalizacji sanitarnej, 78 km sieci wodociągowej, 14 km kanalizacji deszczowej, rozbudowę i modernizację 9 oczyszczalni ścieków, trzech stacji uzdatniania wody oraz działania zabezpieczające brzegi morskie prowadzone na długości około 9 km w rejonach Ostrowa, Rozewia, Cypla Helu, Westerplatte oraz Łeby, Rowów i Ustki.


W części artystycznej wystąpił gdański skrzypek Konstanty Andrzej Kulka, który z Orkiestrą Kameralną Hanzeatica wykonał utwór „Cztery pory roku” Antoniego Vivaldiego.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież