100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Zmiany w Radzie Miasta Sopotu

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
sobota, 07 września 2013 10:10

Podczas sesji Rady Miasta Sopotu z funkcji przewodniczącego rady został odwołany Wojciech Fułek. Jej nowym przewodniczącym został wybrany Wieczesław Augustyniak z Samorządności. Wniosek o odwołanie Fułka zgłoszono tuż przed sesją i został on rozpatrzony jako pierwszy, mimo że nie zawierał merytorycznego uzasadnienia. 


W ocenie kompletnie zaskoczonego takim obrotem sprawy Fułka, została ona wcześniej dokładnie zaplanowana i błyskawicznie zrealizowana. Tym samym, na rok przed samorządowymi wyborami, prezydent Sopotu Jacek Karnowski zdobył większość w Radzie Miasta.


Fułek podczas wyborów samorządowych w 2010 roku był konkurentem Karnowskiego w wyborach na prezydenta miasta, ostatecznie został wybrany na przewodniczącego Rady Miasta.


Przez trzy dotychczasowe lata Wojciech Fułek, wraz ze swoim klubem Kocham Sopot oraz radnymi Prawa i Sprawiedliwości posiadał większość w radzie. Nie było to na rękę Karnowskiemu, bo napotykał co rusz na sprzeciw przy podejmowaniu kolejnych ważnych dla miasta decyzji. Karnowski nie miał po prostu większości, gdyż jego zaplecze polityczne, tj. kluby Platformy Obywatelskiej oraz Samorządności, znalazły się w opozycji. Taka sytuacja doprowadzała do niepotrzebnych konfliktów wśród 21 radnych Sopotu.


Zaczęło się to zmieniać na wiosnę 2013 roku, gdy „fułkowy” klub Kocham Sopot opuściła radna Anna Stasierska, po słownym ostrym starciu z klubowym kolegą, radnym Henrykiem Hryszkiewiczem, znanym sopockim kulturystą.


Skrupulatnie tę liczebną słabość klubu Kocham Sopot wykorzystała opozycja czyli PO i Samorządność, odwołując w maju z funkcji wiceprzewodniczącego Rady Miasta Sopotu Jarosława Kempę z Kocham Sopot. Na jego miejsce powołano Marię Filipowską-Walczuk z Samorządności.


Dotychczasowa opozycja czekała tylko na kolejną okazję i na ostatniej (6 września) sesji skrupulatnie ją wykorzystała, bo oprócz odwołania Fułka, radni PO i Samorządności odwołali również z funkcji przewodniczącego komisji sportu radnego Henryka Hryszkiewicza z Kocham Sopot. Tym sposobem klub Wojciecha Fułka został pozbawiony wszystkich ważkich funkcji w Radzie Miasta.


W opinii Fułka po tym spektakularnym wycięciu kilku radnych z klubu Kocham Sopot, obecne prezydium nie odzwierciedla składu całej rady. Oznacza to, że nie respektuje się woli mieszkańców. Stawiane zarzuty są absurdalne twierdzi Fułek, ponieważ przez te trzy lata, gdy jego klub miał większość, udało się m.in. wprowadzić budżet obywatelski, na którym obecnie wzoruje się cały kraj. Udało się również w Sopocie zmienić złą uchwałę śmieciową. Fułak obawia się, że po takich personalnych przetasowaniach, teraz Rada Miasta Sopotu przestanie pełnić swoją funkcję kontrolną wobec poczynań prezydenta, czyli patrzenia na ręce władzy wykonawczej. A tak według Fułka było w poprzedniej kadencji.

Wła-49

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież