Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci » Sąd Rejonowy w Sopocie, wydział I cywilny, a konkretnie sędzia Anna Olszewska-Kowalska, uwzględnił z... Wejście w historię: eksponaty związane z podporucznik Marią Orlicz » W Muzeum II Wojny Światowej odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Wejście w historię”. Tym razem zap... Prezydent w potrzebie » Od ostatniej soboty w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku przebywa b. prezydent RP - Lech Wa... 110 lat Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” » „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Ta łacińska sentencja, użyta w satyrach rzymskiego poety Juwenalisa ... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: Dalej nie możemy się cofnąć! » W najnowszym numerze „Sieci” specjalny wywiad z premierem Jarosławem Kaczyńskim, w którym prezes Pra... Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro... » Należące do saksońskiej gminy Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, dominująca spółka Grupy... Krzyże Orlenu i Lotosu » Ważnym elementem mszy dziękczynnej w bazylice Św. Brygidy było podarowanie Bursztynowemu Ołtarzowi 2... 100 lat Pellowskich » Mija 100 lat od założenia działalności piekarniczej rodziny Pellowskich na Wybrzeżu. W roku 1922, tr... Akcja edukacyjna gdańskiego IPN » „Powstańcy Warszawscy przelali krew za Polskę… Ty oddaj krew potrzebującym” – to jedno z haseł akcji... Pierwszy dzień fuzji. Msza dziękczynna w bastionie » 1 sierpnia 2022 to data fuzji firm paliwowych Lotos SA z Gdańska i Orlen SA z Płocka. W bastionie NS...
Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci
czwartek, 11 sierpnia 2022 19:25
Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci
Sąd Rejonowy w Sopocie, wydział I cywilny, a konkretnie sędzia

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Abramczyk Polonia - Zdunek Wybrzeże LIVE: 56:34 99:80
piątek, 12 sierpnia 2022 09:54
Abramczyk Polonia - Zdunek Wybrzeże LIVE: 56:34 99:80
W piątek, 12 sierpnia, o godz. 18.00 w Bydgoszczy rozpocznie się
Bezbarwna Lechia przegrała z Koroną
sobota, 06 sierpnia 2022 16:39
Bezbarwna Lechia przegrała z Koroną
Po bardzo słabej grze Lechia przegrała na Polsat Plus Arena z

Galeria Sztuki Gdańskiej

Razem z Ukrainą
niedziela, 31 lipca 2022 12:44
Razem z Ukrainą
Zaproszenie na wystawę zatytułowaną „Razem z Ukrainą”

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Wakacje na farmie
środa, 03 sierpnia 2022 15:56
Wakacje na farmie
Podczas turnusów półkolonijnych z Gdańskim Zespołem Schronisk i
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

100 lat Pellowskich

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
środa, 03 sierpnia 2022 09:05

Mija 100 lat od założenia działalności piekarniczej rodziny Pellowskich na Wybrzeżu.


W roku 1922, trzy lata po odzyskaniu niepodległości, Stanisław Pellowski otworzył zakład piekarniczy w Wejherowie przy ul. Św. Jacka. Po wojnie, w roku 1947 syn Stanisława - Józef w wyzwolonym Gdańsku kupił plac przy ul. Podwale Staromiejskie na którym wybudował zakład piekarniczo-cukierniczy.


Czasy komunizmu były szczególnie trudne dla prywatnej przedsiębiorczości. Rzemieślnicy byli kontrolowani przez urzędy skarbowe i inne instytucje kontrolne. Poprzez przydziały surowców i narzucaną wielkość produkcji ograniczano rozwój ich firm. Ubogi wówczas asortyment wypieków ograniczał się do pszenno żytnich chlebów praskiego i sandomierskiego, bułek maślanych, drożdżówek czy pączków. Na wypiekanie lepszych gatunków pieczywa, np. pszennych bułek paryskich, trzeba było mieć zezwolenie Wydział Handlu Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku. Ceny wyrobów piekarniczych i cukierniczych, jagodzianek należało uzgadniać z władzami skarbowymi. Józef Pellowski nie mógł poświęcić się na 100 % dla swojej piekarniczej branży. Nie ominęło go więzienie i zarekwirowanie nieruchomości w Gdańsku. Musiał pracować także w zakładach państwowych. Oprócz swojej piekarni dostał nakaz pracy w spółdzielniach piekarniczych na półwyspie helskim.


W roku 1989 "ojcowiznę" przejął 33-letni wówczas Grzegorz. W nowej rzeczywistości gospodarczej w kraju młody Grzegorz umiejętnie się przystosował i prężnie rozwijał firmę. Mistrz cukiernictwa i piekarnictwa wysforował firmę do najpotężniejszych na lokalnym rynku. Dzisiaj firma posiada prawie 100 punktów od Gdańska po Sopot. Zatrudnia prawie 200 osób. Na ulicy Mostowej w Gdańsku otworzył imponującą fabrykę wyrobów piekarniczych. Ma nowoczesny system produkcyjny. Firma ma charakter rodzinny. Poza Grzegorzem na reputację i wielkość firmy pracuje żona Katarzyna i czwórka dzieci: Karolina, Mateusz, Jakub i Łukasz.

alt2 sierpnia minęło 100 lat od otworzenia pierwszej piekarni Pellowskich w Wejherowie. Jednocześnie to jubileusz Grzegorza, który ukończył 66 lat.
mp


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież