Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar...
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

100 lat Pellowskich

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
środa, 03 sierpnia 2022 09:05

Mija 100 lat od założenia działalności piekarniczej rodziny Pellowskich na Wybrzeżu.


W roku 1922, trzy lata po odzyskaniu niepodległości, Stanisław Pellowski otworzył zakład piekarniczy w Wejherowie przy ul. Św. Jacka. Po wojnie, w roku 1947 syn Stanisława - Józef w wyzwolonym Gdańsku kupił plac przy ul. Podwale Staromiejskie na którym wybudował zakład piekarniczo-cukierniczy.


Czasy komunizmu były szczególnie trudne dla prywatnej przedsiębiorczości. Rzemieślnicy byli kontrolowani przez urzędy skarbowe i inne instytucje kontrolne. Poprzez przydziały surowców i narzucaną wielkość produkcji ograniczano rozwój ich firm. Ubogi wówczas asortyment wypieków ograniczał się do pszenno żytnich chlebów praskiego i sandomierskiego, bułek maślanych, drożdżówek czy pączków. Na wypiekanie lepszych gatunków pieczywa, np. pszennych bułek paryskich, trzeba było mieć zezwolenie Wydział Handlu Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku. Ceny wyrobów piekarniczych i cukierniczych, jagodzianek należało uzgadniać z władzami skarbowymi. Józef Pellowski nie mógł poświęcić się na 100 % dla swojej piekarniczej branży. Nie ominęło go więzienie i zarekwirowanie nieruchomości w Gdańsku. Musiał pracować także w zakładach państwowych. Oprócz swojej piekarni dostał nakaz pracy w spółdzielniach piekarniczych na półwyspie helskim.


W roku 1989 "ojcowiznę" przejął 33-letni wówczas Grzegorz. W nowej rzeczywistości gospodarczej w kraju młody Grzegorz umiejętnie się przystosował i prężnie rozwijał firmę. Mistrz cukiernictwa i piekarnictwa wysforował firmę do najpotężniejszych na lokalnym rynku. Dzisiaj firma posiada prawie 100 punktów od Gdańska po Sopot. Zatrudnia prawie 200 osób. Na ulicy Mostowej w Gdańsku otworzył imponującą fabrykę wyrobów piekarniczych. Ma nowoczesny system produkcyjny. Firma ma charakter rodzinny. Poza Grzegorzem na reputację i wielkość firmy pracuje żona Katarzyna i czwórka dzieci: Karolina, Mateusz, Jakub i Łukasz.

alt2 sierpnia minęło 100 lat od otworzenia pierwszej piekarni Pellowskich w Wejherowie. Jednocześnie to jubileusz Grzegorza, który ukończył 66 lat.
mp


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież