Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze... Nie żyje były prezydent Gdańska Franciszek Jamroż » W środę przed południem w wieku 79 lat zmarł Franciszek Stefan Jamroż. W latach 90. ubiegłego stulec... „Wejście w historię”: Enigma » 25 stycznia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach... Gdańsk - nazwy dzielnic, których nie ma » Niedawno z przestrzeni publicznej zniknęły tablice z nazwami niektórych części administracyjnych Gda... IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko » W sobotę (21 stycznia) odbył się IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko. W trudny... 75-lecie "Mazowsza" w Gdańsku! » W dniu 20 stycznia w bazylice św.Brygidy w Gdańsku odbył się koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pi... W tygodniku „Sieci”: Szokujące kulisy ataków na Polskę » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło analizują informacje na temat afery korupcyjnej w ... Pomorska Golgota więźniów KL Stutthof » Zbliża się niechlubna 78. rocznica „Marszu Śmierci”. Plan przymusowej ewakuacji obozu KL Stutthof op... Mazowsze w Gdańsku! » Proboszcz Bazyliki Św. Brygidy ks. Ludwik Kowalski zaprasza dzisiaj (20.01) o godz 19.00 na koncert ... Pomorska Biblioteka Pedagogiczna dla społeczności z Ukrainy » Pomorska Biblioteka Pedagogiczna zaprasza rodziny, które przyjechały do Gdańska z Ukrainy do swojej ...
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
środa, 11 stycznia 2023 20:14
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
Tylko przez ostatnią dekadę 51 proc. akcji w spółce Saur Neptun
Trefl walczył, ale z Jastrzębia wraca bez punktów
sobota, 28 stycznia 2023 20:23
Trefl walczył, ale z Jastrzębia wraca bez punktów
Siatkarze Trefla walczyli, zwłaszcza w pierwszym secie, ale w
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Lechia zwycięsko zaczęła rundę wiosenną
niedziela, 29 stycznia 2023 19:45
Lechia zwycięsko zaczęła rundę wiosenną
Udanie rozpoczęła rundę wiosenną Lechia. Podopieczni Marcina

Galeria Sztuki Gdańskiej

Emil Paul Gabel - W pogoni za prawdą
niedziela, 15 stycznia 2023 15:55
Emil Paul Gabel - W pogoni za prawdą
Nadmorska scena w obrazie Emila Paula Gabela wywołuje silne
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

100 lat Pellowskich

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
środa, 03 sierpnia 2022 09:05

Mija 100 lat od założenia działalności piekarniczej rodziny Pellowskich na Wybrzeżu.


W roku 1922, trzy lata po odzyskaniu niepodległości, Stanisław Pellowski otworzył zakład piekarniczy w Wejherowie przy ul. Św. Jacka. Po wojnie, w roku 1947 syn Stanisława - Józef w wyzwolonym Gdańsku kupił plac przy ul. Podwale Staromiejskie na którym wybudował zakład piekarniczo-cukierniczy.


Czasy komunizmu były szczególnie trudne dla prywatnej przedsiębiorczości. Rzemieślnicy byli kontrolowani przez urzędy skarbowe i inne instytucje kontrolne. Poprzez przydziały surowców i narzucaną wielkość produkcji ograniczano rozwój ich firm. Ubogi wówczas asortyment wypieków ograniczał się do pszenno żytnich chlebów praskiego i sandomierskiego, bułek maślanych, drożdżówek czy pączków. Na wypiekanie lepszych gatunków pieczywa, np. pszennych bułek paryskich, trzeba było mieć zezwolenie Wydział Handlu Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku. Ceny wyrobów piekarniczych i cukierniczych, jagodzianek należało uzgadniać z władzami skarbowymi. Józef Pellowski nie mógł poświęcić się na 100 % dla swojej piekarniczej branży. Nie ominęło go więzienie i zarekwirowanie nieruchomości w Gdańsku. Musiał pracować także w zakładach państwowych. Oprócz swojej piekarni dostał nakaz pracy w spółdzielniach piekarniczych na półwyspie helskim.


W roku 1989 "ojcowiznę" przejął 33-letni wówczas Grzegorz. W nowej rzeczywistości gospodarczej w kraju młody Grzegorz umiejętnie się przystosował i prężnie rozwijał firmę. Mistrz cukiernictwa i piekarnictwa wysforował firmę do najpotężniejszych na lokalnym rynku. Dzisiaj firma posiada prawie 100 punktów od Gdańska po Sopot. Zatrudnia prawie 200 osób. Na ulicy Mostowej w Gdańsku otworzył imponującą fabrykę wyrobów piekarniczych. Ma nowoczesny system produkcyjny. Firma ma charakter rodzinny. Poza Grzegorzem na reputację i wielkość firmy pracuje żona Katarzyna i czwórka dzieci: Karolina, Mateusz, Jakub i Łukasz.

alt2 sierpnia minęło 100 lat od otworzenia pierwszej piekarni Pellowskich w Wejherowie. Jednocześnie to jubileusz Grzegorza, który ukończył 66 lat.
mp


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież