„Ci, którzy odeszli są wśród nas" to tytuł wystaw, które organizowałam przez kilka lat w Dworku Sierakowskich w Sopocie, wspominając artystów plastyków i wystawiając prace plastyczne tych których nie ma już wśród nas. Tym razem wspomnę Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”, które w tym roku w Sopocie obchodzi 110 rocznicę powstania 1912-2022.
Pierwsze Gniazdo T.G „Sokół” powstało we Lwowie w trzy lata po upadku Powstania Styczniowego w 1867 roku. W przyszłym roku obchodzone będą uroczystości związane ze 160 rocznicą powstania Styczniowego.
Listopad jest miesiącem refleksji, zadumy o tych, o których nie chcemy zapomnieć.
Symbolem ruchu sokolego był sokół zrywający się do lotu, trzymający sztangę do ćwiczeń.
W okresie zaborów znak ten pełnił również funkcję zakamuflowanego przed władzami zakazanego Symbolu Narodowego, utożsamiano go bowiem Orłem Białym.
„Sokół” stał się symbolem utraconej niepodległości, a jego zrywająca się do lotu sylweta symbolizowała zerwanie kajdan niewoli.
Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” jako orędownik polskości i niepodległości było symbolem walki o Ojczyznę i dlatego cieszyło się ogromną sympatią Polaków.
W Sopocie T.G. „Sokół” miało duże znaczenie historyczne dla rozwoju kultury fizycznej w Okręgu IV Nadwiślańskim, później w Okręgu I Gdańskim Dzielnicy Pomorskiej.
„Sokół” Sopocki w ramach struktur organizacji sokolej odegrał znacząca rolę w pielęgnowaniu tradycji i kultury Narodu Polskiego, propagując wartości chrześcijańskie i patriotyczne, wyrażające się w przywiązaniu do idei niepodległościowej.
Przynależność do T. G. „Sokół” była zaszczytem, dumą i nobilitacją.
Do T. G. „Sokół” należeli:
Nasz ukochany Papież Jan Paweł II jeszczeÂÂ jako Karol Wojtyła stawiał pierwsze kroki W sekcji teatralnej w swoim rodzinnym mieście Wadowicach.
Artur Grottger zaprojektował mundury dla T. G. „Sokół”
Ignacy Jan Paderewski – honorowy Druh T. G „Sokół”
Franciszek Kiepura ojciec Jana Kiepury był Prezesem T.G. „Sokół” w Sosnowcu.
Gen. Wł. Anders, Hrabia Adam Zamojski, Władysław Zamojski, Jan Kasprowicz, Maria Konopnicka, Adam Asnyk, Henryk Sienkiewicz, Gen. Józef Haller i jego Błękitna Armia, Marszałek Polski Edward Rydz- Śmigły, Gen. Mariusz Zaruski, Roman Dmowski, w 1919 r. T. G. „Sokół” z Małopolski przystąpił do Legionów Józefa Piłsudskiego tworząc trzon późniejszej II Brygady Karpackiej.
W Sopocie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” założono 20 sierpnia 1912 r. z inicjatywy Polaków, działaczy Ruchu Młodokaszubskiego, Naszych, Praojców, i Matek, Mieszkańców tego grodu o gorących patriotycznych sercach
T. G. „Sokół” obrało za swego patrona Generała Tadeusza Kościuszkę.
PS.
W drugiej połowie stycznia 2023 r. napiszę więcej. Przez osiem lat zawsze w listopadzie organizowałam wystawy w Dworku Sierakowskich „Ci którzy odeszli są wśród Nas”
W tym roku było to niemożliwe, duża szkoda, że nie mogłam zrealizować w tym roku.
Wszystkim mówię, że gdy mam wejść teraz do Dworku inaczej serce bije. Przez 12 lat byłam w Zarządzie i z Krzysztofem Kuczkowskim bardzo dobrze się pracowało.
W Dworku Sierakowskich gdy funkcję Dyrektora pełnił Pan Krzysztof Kuczkowski działo się bardzo wiele znaczących wspaniałych, uroczystych imprez. Szkoda.
Rosvita Stern
- 27/03/2023 18:51 - Wielkanocna Sopocka Świąteczna Zbiórka Żywności
- 16/01/2023 18:25 - Wigilia 1939 roku w Sopocie
- 15/03/2021 15:52 - Sopot: Rowerzyści ćwiczą na niezalegalizowanych trasach?
- 15/02/2021 11:22 - Rezolucja sopockich organizacji pozarządowych
- 04/02/2021 19:14 - Propozycje Karnowskiego ws. dojazdu do działek są „niezgodne z prawem”
- 31/01/2021 14:26 - W sprawie działek na Reja Karnowski chce kompromisu
- 06/01/2021 16:19 - Karnowski zerwał porozumienie z leśnikami - działkowcy na lodzie