Dieta bezglutenowa – moda czy konieczność? Jak sobie radzić po diagnoz... » Niepewność, strach, a często bezradność i osamotnienie osób szukających przyczyn swoich dolegliwości... Wspólny bilet trójmiejski popłynął z FALĄ do morza... » 2 lutego w siedzibie Rady Miasta Gdańska odbyła się debata na temat projektu Spółki Innobaltica doty... W tygodniku „Sieci”: Budujemy najsilniejszą lądową armię Europy » W nowym numerze „Sieci” wicepremier Mariusz Błaszczak, laureat tytułu Człowiek Wolności Tygodnika „S... Zmiany w Muzeum Narodowym w Gdańsku » Przebywający na Wybrzeżu Jarosław Sellin, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas konf... 300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy » Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów prezydent Gdańska A. Dulkiewicz i... Piotr Dzik: Wigilia od 1991 » 24 grudnia ubiegłego roku po raz 31. odbyła się wigilia dla ubogich. Na pytania związane z wydarzeni... Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze...
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
czwartek, 02 lutego 2023 17:33
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
środa, 01 lutego 2023 20:54
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
Na ćwierćfinale zakończyli siatkarze Trefla udział w Pucharze
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
sobota, 04 lutego 2023 20:52
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
To było jedno z najdłuższych spotkań w historii piłkarskiej

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artur Baranowski – „Mój tata, mój mistrz”
poniedziałek, 30 stycznia 2023 13:19
Artur Baranowski – „Mój tata, mój mistrz”
Artur Baranowski, gdyński malarz, pejzażysta, często oceniany
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

„Ci, którzy odeszli są wśród nas"

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Sopot - Sopot
sobota, 10 grudnia 2022 11:00

„Ci, którzy odeszli są wśród nas" to tytuł wystaw, które organizowałam przez kilka lat w Dworku Sierakowskich w Sopocie, wspominając artystów plastyków i wystawiając prace plastyczne tych których nie ma już wśród nas. Tym razem wspomnę Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”, które w tym roku w Sopocie obchodzi 110 rocznicę powstania 1912-2022.


Pierwsze Gniazdo T.G „Sokół” powstało we Lwowie w trzy lata po upadku Powstania Styczniowego w 1867 roku. W przyszłym roku obchodzone będą uroczystości związane ze 160 rocznicą powstania Styczniowego.
Listopad jest miesiącem refleksji, zadumy o tych, o których nie chcemy zapomnieć.

Symbolem ruchu sokolego był sokół zrywający się do lotu, trzymający sztangę do ćwiczeń.

alt


W okresie zaborów znak ten pełnił również funkcję zakamuflowanego przed władzami zakazanego Symbolu Narodowego, utożsamiano go bowiem Orłem Białym.

„Sokół” stał się symbolem utraconej niepodległości, a jego zrywająca się do lotu sylweta symbolizowała zerwanie kajdan niewoli.

Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” jako orędownik polskości i niepodległości było symbolem walki o Ojczyznę i dlatego cieszyło się ogromną sympatią Polaków.

W Sopocie T.G. „Sokół” miało duże znaczenie historyczne dla rozwoju kultury fizycznej w Okręgu IV Nadwiślańskim, później w Okręgu I Gdańskim Dzielnicy Pomorskiej.

„Sokół” Sopocki w ramach struktur organizacji sokolej odegrał znacząca rolę w pielęgnowaniu tradycji i kultury Narodu Polskiego, propagując wartości chrześcijańskie i patriotyczne, wyrażające się w przywiązaniu do idei niepodległościowej.
Przynależność do T. G. „Sokół” była zaszczytem, dumą i nobilitacją.


Do T. G. „Sokół” należeli:
Nasz ukochany Papież Jan Paweł II jeszcze  jako Karol Wojtyła stawiał pierwsze kroki W sekcji teatralnej w swoim rodzinnym mieście Wadowicach.
Artur Grottger zaprojektował mundury dla T. G. „Sokół”
Ignacy Jan Paderewski – honorowy Druh T. G „Sokół”
Franciszek Kiepura ojciec Jana Kiepury był Prezesem T.G. „Sokół” w Sosnowcu.
Gen. Wł. Anders, Hrabia Adam Zamojski, Władysław Zamojski, Jan Kasprowicz, Maria Konopnicka, Adam Asnyk, Henryk Sienkiewicz, Gen. Józef Haller i jego Błękitna Armia, Marszałek Polski Edward Rydz- Śmigły, Gen. Mariusz Zaruski, Roman Dmowski, w 1919 r. T. G. „Sokół” z Małopolski przystąpił do Legionów Józefa Piłsudskiego tworząc trzon późniejszej II Brygady Karpackiej.

W Sopocie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”  założono 20 sierpnia 1912 r. z inicjatywy Polaków, działaczy Ruchu Młodokaszubskiego, Naszych, Praojców, i Matek, Mieszkańców tego grodu o gorących patriotycznych sercach
T. G. „Sokół” obrało za swego patrona Generała Tadeusza Kościuszkę.

PS.
W drugiej połowie stycznia 2023 r. napiszę więcej. Przez osiem lat zawsze w listopadzie organizowałam wystawy w Dworku Sierakowskich „Ci którzy odeszli są wśród Nas”
W tym roku było to niemożliwe, duża szkoda, że nie mogłam zrealizować w tym roku.
Wszystkim mówię, że gdy mam wejść teraz do Dworku inaczej serce bije. Przez 12 lat byłam w Zarządzie i z Krzysztofem Kuczkowskim bardzo dobrze się pracowało.
W Dworku Sierakowskich gdy funkcję Dyrektora pełnił Pan Krzysztof Kuczkowski działo się bardzo wiele znaczących wspaniałych, uroczystych imprez. Szkoda.
Rosvita Stern


Inne artykuły związane z: