Jarosław Sellin: Kultura to jeden z fundamentów tożsamości narodowej » Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego spotkał się z mieszkańcami Gdańska i ... Posterunek Straszyn: Krótkie nogi kłamstwa Biedronia » Para gejów żyjących z polityki, czyli Robert Biedroń i jego „lepsza połowa” („lepsza” dlatego, bo ma... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski... Startuje druga edycja programu „Natura od kuchni" » Także i w tym roku Lasy Państwowe będę współpracowały z kołami gospodyń wiejskich, by wspólnie popul... Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Bogumiłę i Anastazego ... » W 83. rocznicę egzekucji 67 Polaków z Wolnego Miasta Gdańska na froncie kamienicy przy ul. Wajdeloty... Adamowicz bez prawa do sądu? A Konstytucja mówi... » W Sądzie Okręgowym w Gdańsku nie rozpoczął się proces odwoławczy europosłanki PO Magdaleny Adamowicz... Pamięć o zbrodni w lesie sztutowskim » Do dziś przeraźliwa cisza ciemnego lasu wywołuje dreszcze, ilekroć odwiedzam to miejsce zaciągnięte ... Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne będzie mieć nową siedzibę dzięk... » Ponad 90 milionów złotych będzie kosztowała budowa nowej siedziby Uniwersyteckiego Centrum Stomatolo... "Judasze naszych czasów". P. Duda ostro o posłach PO » Już nie tylko baner na budynku Komisji Krajowej, ale też wystawa dokumentująca powiązania NSZZ „Soli...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
piątek, 24 marca 2023 18:03
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
EKSTRAKLASA PKO BP
Już tylko niepoprawni optymiści wierzą
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
niedziela, 19 marca 2023 14:59
Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
Oliwa zawsze była atrakcyjnym miejscem, tu oddychało się czystym,
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Pierwszy dzień fuzji. Msza dziękczynna w bastionie

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 02 sierpnia 2022 07:34

1 sierpnia 2022 to data fuzji firm paliwowych Lotos SA z Gdańska i Orlen SA z Płocka. W bastionie NSZZ "Solidarność" bazylice Św. Brygidy w Gdańsku miała miejsce msza święta dziękczynna za zakończenie długiego i uciążliwego procesu połączenia dwóch największych firm przemysłu petrochemicznego - Lotosu i Orlenu.


Na uroczystości byli obecni prezesi obu firm z ojcem tego przedsięwzięcia - Danielem Obajtkiem. Nie zabrakło pracowników i związkowców gdańskiej rafinerii.
- To było moje marzenie doprowadzić do tej fuzji - zwierzał się prezes Obajtek. - Kilka lat życzyłem sobie tego dzieła, które jest przed wszystkim owocem prac wielu ludzi. Było także wielu adwersarzy a raczej wrogów, którzy uciekali się do chwytów brudnych, poniżej pasa. Głęboko wierzę, że jest to dzieło na rzecz Polski, mówiąc trochę górnolotnie. Ale wierzcie państwo, że tak jest w rzeczywistości.

alt


Koncelebrę mszy poprowadził proboszcz parafii - ks. Ludwik Kowalski. W homilii zdradził, jak to prezes Orlenu często był jego gościem. - Zawsze prosił mnie abym wpuścił go do kościoła - przypomniał proboszcz. - Zawsze prosił o pozostawienie Go samemu przed ołtarzem. Mijały minuty i prezes się modlił. Wiem jak modlitwa może pomóc, jaką ma moc. Wiem jak prezes bezkompromisowo był atakowany razem ze swoją rodziną przez liberalne media. Wiem jak ta fuzja narusza wiele interesów, niekonicznie polskich interesów.


Na zakończenie uroczystości prezes Daniel Obajtek szczerze podziękował wszystkim obecnym w kościele pracownikom i związkowcom firmy. Podziękował także ks. Ludwikowi za wsparcie duchowe w trudnych dla niego czasach. Wyraził wielki szacunek dla parafii św. Brygidy za wspaniałe dzieło Bursztynowego Ołtarza. Ołtarza, który jest dziełem wszystkich Polaków. Złożył deklaracje, że z pomocą kilku fundacji koncernu postara się przyczynić do szybkiego ukończenia tego niepowtarzalnego dzieła.

mp

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież