Dieta bezglutenowa – moda czy konieczność? Jak sobie radzić po diagnoz... » Niepewność, strach, a często bezradność i osamotnienie osób szukających przyczyn swoich dolegliwości... Wspólny bilet trójmiejski popłynął z FALĄ do morza... » 2 lutego w siedzibie Rady Miasta Gdańska odbyła się debata na temat projektu Spółki Innobaltica doty... W tygodniku „Sieci”: Budujemy najsilniejszą lądową armię Europy » W nowym numerze „Sieci” wicepremier Mariusz Błaszczak, laureat tytułu Człowiek Wolności Tygodnika „S... Zmiany w Muzeum Narodowym w Gdańsku » Przebywający na Wybrzeżu Jarosław Sellin, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas konf... 300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy » Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów prezydent Gdańska A. Dulkiewicz i... Piotr Dzik: Wigilia od 1991 » 24 grudnia ubiegłego roku po raz 31. odbyła się wigilia dla ubogich. Na pytania związane z wydarzeni... Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze...
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
czwartek, 02 lutego 2023 17:33
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
środa, 01 lutego 2023 20:54
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
Na ćwierćfinale zakończyli siatkarze Trefla udział w Pucharze
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
sobota, 04 lutego 2023 20:52
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
To było jedno z najdłuższych spotkań w historii piłkarskiej

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artur Baranowski – „Mój tata, mój mistrz”
poniedziałek, 30 stycznia 2023 13:19
Artur Baranowski – „Mój tata, mój mistrz”
Artur Baranowski, gdyński malarz, pejzażysta, często oceniany
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Trójmiasto nie dla Napieralskiego

wtorek, 22 czerwca 2010 12:22

altPaństwowa komisja wyborcza opublikowała już pełne wyniki wyborów prezydenckich. Wszyscy komentatorzy podkreślają dobry wynik osiągnięty przez Grzegorza Napieralskiego. W  Trójmieście sytuacja nie wygląda jednak tak dobrze. W Gdańsku kandydat SLD otrzymał 8,63 %, w Gdyni 10,03 %, a w Sopocie zaledwie 7,25 % głosów wyborców. Czy obserwowane w kraju odrodzenie lewicy ominęło Trójmiasto?

Ten wynik był sporym zaskoczeniem zarówno dla konkurencji, sympatyków, jak i komentatorów. Grzegorza Napieralskiego, kandydata SLD na stanowisko Prezydenta RP poparło 2299870 wyborców, co dało 13,68 % wszystkich oddanych głosów. Ta kampania nie była łatwa dla Napieralskiego. Tragiczna śmierć pierwotnego kandydata SLD Jerzego Smajdzińskiego wraz z kilkoma prominentnymi politykami lewicowymi w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem, była dużym ciosem dla całego środowiska lewicy. Trudności pojawiły się już przy wyborze następcy. Wśród faworytów typowano Ryszarda Kalisza oraz Wojciecha Olejniczaka. Ostatecznie władze SLD postawiły na Napieralskiego. Kandydat lewicy startował z jedno, dwuprocentowym poparciem, mieszczącym się w granicy błędu statystycznego. Większych szans na osiągnięcie dobrego wyniku wyborczego nie dawali mu nie tylko przeciwnicy polityczni, ale i niektórzy członkowie własnego ugrupowania. Dzięki aktywnej kampani wyborczej kandydat SLD zdołał jednak w przeciągu kilku tygodni zgromadzić pokaźny kredyt zaufania społecznego.

W naszym regionie trudno jednak mówić o sukcesie wyborczym – Napieralski otrzymał tutaj 11,35 % głosów. Województwo pomorskie nigdy nie było matecznikiem lewicy, szczególnie niskie poparcie Sojusz odnotowywał zwykle w Trójmieście. Nie inaczej było i tym razem.  W Gdańsku kandydat SLD otrzymał 8,63%, w Gdyni 10,03%, a w Sopocie zaledwie 7,25% głosów wyborców. Czy możemy więc mówić o trójmiejskiej porażce?

- Wynik osiągnięty w całym województwie nie jest taki zły. Poparcie dla naszego kandydata przekroczyło 11 %. Jeżeli chodzi o Trójmiasto, to tutaj mamy do czynienia ze specyfiką wyborczą tego regionu. Lewica nie miała tutaj nigdy za silnej pozycji. W porównaniu z sondażami, wynik jest lepszy – także w Trójmieście obserwujemy więc trend odrodzenia lewicy. Oczywiscie trzeba pamiętać, że specyfika wyborów prezydenckich jest inna niż na przykład przyszłych samorządowych. Mamy nadzieje, że osiągnięte wyniki zostaną poprawione w nadchodzących wyborach –   powiedział Jarosław Szczukowski, szef pomorskiego SLD, komentując wynik Grzegorza Napieralskiego.

Nieco mniejszy entuzjazm do wyniku w województwie okazał Andrzej Różański, były poseł SLD z Gdyni.
- Jeżeli chodzi o osiągnięty wynik wyborczy w Trójmieście mam mieszane uczucia. Przy notowaniach jakie w skali kraju osiągnął Grzegorz Napieralski, wynik trójmiejski można uznać za niezadowalający, ale z drugiej strony widać również u nas drgnięcie poparcia w górę. Trzeba pamiętać, że Trójmiasto jest traktowane przez prawicę zarówno tą z PO jak i PiS, jako ich matecznik, prawie sanktuarium. Tutaj odbywały się strajki, tutaj powstała Solidarność. Oczywiście nie chcę usprawiedliwiać członków i sympatyków SLD. Być może słaba aktywność w Trójmieście miała wpływ na wynik daleki od oczekiwań. Mam jednak nadzieję, że te kilka procent to jest baza na której możemy budować w nadchodzących wyborach samorządowych. Nasza aktywność, nasze działania powinny być wtedy bardziej widoczne – powiedział Andrzej Różański

Czy osiągnięty wynik Grzegorza Napieralskiego można więc oceniać w kategoriach sukcesu? Na pewno nie, szczególnie słabe trójmiejskie poparcie pokazuje, że do odbudowy lewicy w województwie jest ciągle daleka droga. W porównaniu z sondażami widać jednak pewien postęp, więc nie można wyniku oceniać w kategoriach całkowitej porażki. Otwarte pozostaje pytanie jakie wnioski wyciągną władze Sojuszu z pomorskiego wyniku Grzegorza Napieralskiego i czy zdołają wykorzystać pozytywny dla lewicy trend do odbudowy swojej lokalnej pozycji. Sprawdzianem okażą się nadchodzące wybory samorządowe.
Tomasz Wrzask

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież