Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Strzelczyk: Przed PiS ciągle duża praca do wykonania

poniedziałek, 21 czerwca 2010 21:23

altGrzegorz Strzelczyk, wieloletni współpracownik prezydenta Lecha Kaczyńskiego, wieloletni szef pomorskiego Porozumienia Centrum, potem szef PiS na Pomorzu.


– Niewątpliwie jest to wynik, który pokazuje w tej chwili jaki układ sił jest w tej chwili na Pomorzu. Przed PiS-em w dalszym ciągu jest duża praca do wykonania. Potwierdziło się, że Pomorze jest takim twardym bastionem Platformy Obywatelskiej i inne ugrupowania rzeczywiście mają tu bardzo trudną sytuację i ciężko ją będzie zmienić. Siła Platformy bierze się stąd, że w większości regionów województwa pomorskiego Platforma rządzi w samorządzie od wielu lat, właściwie nieprzerwanie od 1990 roku. Różne konstelacje partyjne się zmieniały, ale Platformę tworzą w tym momencie ci sami ludzie. Jacek Karnowski na przykład był kiedyś w SKL-u, wcześniej jeszcze był w jakiś sposób powiązany ze środowiskiem Unii Wolności. Te dawne siły polityczne przekształciły się dzisiaj w Platformę Obywatelską i ta sytuacja konserwuje tę siłę. Jest to trudne zdanie dla innych ugrupowań, aby tę hegemonię Platformy przezwyciężyć, ale oczywiście trzeba się starać i trzeba wykonywać prace organiczną od podstaw. Właśnie w najbliższych wyborach samorządowych może być jedyna szansa na to aby ten trend odwrócić.


Widzimy, że w ostatnich tygodniach ruchy marszałka Komorowskiego jeżeli chodzi o pozyskanie elektoratu lewicowego poprzez wciągnięcie w orbitę swoich wpływów czy to pana Cimoszewicza, czy też obsadzenie stołków w Narodowym Banku Polskim okazały się fiaskiem. To niecałe cztery i pół procent dla Jarosława Kaczyńskiego jest jak najbardziej do odrobienia. Nasuwa się tutaj analogia z wyborów roku 2005, gdzie mieliśmy niemalże taką samą sytuację i sukces świętej pamięci Lecha Kaczyńskiego, który dla wielu był zaskoczeniem, ale to pokazuje że ta sytuacja, ta strata jest do odrobienia i jest to możliwe. Odnośnie elektoratu Grzegorza Napieralskeigo, ja chcę zwrócić uwagę, że jeżeli weźmiemy programy wyborcze Prawa i Sprawiedliwości, Platformy Obywatelskiej i Sojuszu Lewicy Demokratycznej to w kwestiach ekonomiczno gospodarczych jest wiele rzeczy stycznych dla programów środowisk lewicowych i programu Prawa i Sprawiedliwości. Dokładnie jest to ta sama wrażliwość społeczna, jest pochylenie się nad osobami wykluczonymi i główny ciężar poprawienia losu tych osób jest podejmowany. Jeśli chodzi o stronę kulturowo–światopoglądową to niewątpliwie są rzeczy styczne pomiędzy programem Platformy Obywatelskiej, a programem Sojuszy Lewicy Demokratycznej. Myślę, że elektorat SLD rzeczywiście będzie miał tutaj dużą zagwostkę, jakie podjąć działania w drugiej turze. To jest rzeczywiście rezerwuar potencjalnych głosów, które mogą rozstrzygnąć o wyniku wyborów prezydenckich w roku 2010.

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież