Prezydent w potrzebie » Od ostatniej soboty w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku przebywa b. prezydent RP - Lech Wa... 110 lat Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” » „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Ta łacińska sentencja, użyta w satyrach rzymskiego poety Juwenalisa ... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: Dalej nie możemy się cofnąć! » W najnowszym numerze „Sieci” specjalny wywiad z premierem Jarosławem Kaczyńskim, w którym prezes Pra... Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro... » Należące do saksońskiej gminy Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, dominująca spółka Grupy... Krzyże Orlenu i Lotosu » Ważnym elementem mszy dziękczynnej w bazylice Św. Brygidy było podarowanie Bursztynowemu Ołtarzowi 2... 100 lat Pellowskich » Mija 100 lat od założenia działalności piekarniczej rodziny Pellowskich na Wybrzeżu. W roku 1922, tr... Akcja edukacyjna gdańskiego IPN » „Powstańcy Warszawscy przelali krew za Polskę… Ty oddaj krew potrzebującym” – to jedno z haseł akcji... Pierwszy dzień fuzji. Msza dziękczynna w bastionie » 1 sierpnia 2022 to data fuzji firm paliwowych Lotos SA z Gdańska i Orlen SA z Płocka. W bastionie NS... W tygodniku „Sieci”: Prezes NBP ujawnia: tak chcą obalić rząd i polski... » W najnowszym numerze „Sieci” prezes Narodowego Banku Polskiego, prof. Adam Glapiński wyjaśnia, jaki ... Niebieski namiot pomorskiego NFZ na Jarmarku Św. Dominika zaprasza » Informacje o Internetowym Koncie Pacjenta, wszystkich programach profilaktycznych finansowanych prze...
Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro...
środa, 03 sierpnia 2022 16:02
Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro...
Należące do saksońskiej gminy Gdańskie Przedsiębiorstwo

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Rasmus Jensen zostaje w Zdunek Wybrzeżu na sezon 2023
wtorek, 09 sierpnia 2022 16:21
Rasmus Jensen zostaje w Zdunek Wybrzeżu na sezon 2023
Rasmus Jensen pozostanie zawodnikiem Zdunek Wybrzeża Gdańsk na
Bezbarwna Lechia przegrała z Koroną
sobota, 06 sierpnia 2022 16:39
Bezbarwna Lechia przegrała z Koroną
Po bardzo słabej grze Lechia przegrała na Polsat Plus Arena z

Galeria Sztuki Gdańskiej

Razem z Ukrainą
niedziela, 31 lipca 2022 12:44
Razem z Ukrainą
Zaproszenie na wystawę zatytułowaną „Razem z Ukrainą”

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Wakacje na farmie
środa, 03 sierpnia 2022 15:56
Wakacje na farmie
Podczas turnusów półkolonijnych z Gdańskim Zespołem Schronisk i
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Strzelczyk: Przed PiS ciągle duża praca do wykonania

poniedziałek, 21 czerwca 2010 21:23

altGrzegorz Strzelczyk, wieloletni współpracownik prezydenta Lecha Kaczyńskiego, wieloletni szef pomorskiego Porozumienia Centrum, potem szef PiS na Pomorzu.


– Niewątpliwie jest to wynik, który pokazuje w tej chwili jaki układ sił jest w tej chwili na Pomorzu. Przed PiS-em w dalszym ciągu jest duża praca do wykonania. Potwierdziło się, że Pomorze jest takim twardym bastionem Platformy Obywatelskiej i inne ugrupowania rzeczywiście mają tu bardzo trudną sytuację i ciężko ją będzie zmienić. Siła Platformy bierze się stąd, że w większości regionów województwa pomorskiego Platforma rządzi w samorządzie od wielu lat, właściwie nieprzerwanie od 1990 roku. Różne konstelacje partyjne się zmieniały, ale Platformę tworzą w tym momencie ci sami ludzie. Jacek Karnowski na przykład był kiedyś w SKL-u, wcześniej jeszcze był w jakiś sposób powiązany ze środowiskiem Unii Wolności. Te dawne siły polityczne przekształciły się dzisiaj w Platformę Obywatelską i ta sytuacja konserwuje tę siłę. Jest to trudne zdanie dla innych ugrupowań, aby tę hegemonię Platformy przezwyciężyć, ale oczywiście trzeba się starać i trzeba wykonywać prace organiczną od podstaw. Właśnie w najbliższych wyborach samorządowych może być jedyna szansa na to aby ten trend odwrócić.


Widzimy, że w ostatnich tygodniach ruchy marszałka Komorowskiego jeżeli chodzi o pozyskanie elektoratu lewicowego poprzez wciągnięcie w orbitę swoich wpływów czy to pana Cimoszewicza, czy też obsadzenie stołków w Narodowym Banku Polskim okazały się fiaskiem. To niecałe cztery i pół procent dla Jarosława Kaczyńskiego jest jak najbardziej do odrobienia. Nasuwa się tutaj analogia z wyborów roku 2005, gdzie mieliśmy niemalże taką samą sytuację i sukces świętej pamięci Lecha Kaczyńskiego, który dla wielu był zaskoczeniem, ale to pokazuje że ta sytuacja, ta strata jest do odrobienia i jest to możliwe. Odnośnie elektoratu Grzegorza Napieralskeigo, ja chcę zwrócić uwagę, że jeżeli weźmiemy programy wyborcze Prawa i Sprawiedliwości, Platformy Obywatelskiej i Sojuszu Lewicy Demokratycznej to w kwestiach ekonomiczno gospodarczych jest wiele rzeczy stycznych dla programów środowisk lewicowych i programu Prawa i Sprawiedliwości. Dokładnie jest to ta sama wrażliwość społeczna, jest pochylenie się nad osobami wykluczonymi i główny ciężar poprawienia losu tych osób jest podejmowany. Jeśli chodzi o stronę kulturowo–światopoglądową to niewątpliwie są rzeczy styczne pomiędzy programem Platformy Obywatelskiej, a programem Sojuszy Lewicy Demokratycznej. Myślę, że elektorat SLD rzeczywiście będzie miał tutaj dużą zagwostkę, jakie podjąć działania w drugiej turze. To jest rzeczywiście rezerwuar potencjalnych głosów, które mogą rozstrzygnąć o wyniku wyborów prezydenckich w roku 2010.

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież