Kandydaci “Konfederaci - Bezpartyjni - Polska jest jedna - Dla Pomorza... » Komitet “Konfederaci - Bezpartyjni - Polska jest jedna - Dla Pomorza” przedstawił kandydatów do Rady... E. Grabarek-Bartoszewicz wystartuje w Gdańsku » Do gdańskiej polityki wraca Elżbieta Grabarek-Bartoszewicz, b. przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, r... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: „Zostaję. Walczymy Dalej.” » W tygodniku „Sieci” Jarosław Kaczyński w specjalnym wywiadzie deklaruje: Zgłoszę swoją kandydaturę n... Gdańsk w obiektywie uczniów ZSS nr 2 » W Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej odbył się wernisaż wystawy „Gdańsk w naszym obiektywie” - 24... W hołdzie Wyklętym: Tym co zachowali się jak trzeba... » 1 marca w Gdańsku obchodzono Dzień Żołnierzy Wyklętych. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z środow... KWW Kocham Gdańsk przedstawił kandydatów do Rady Miasta » KWW Kocham Gdańsk – Kandydaci Niezależni przedstawił listę kandydatów do Rady Miasta. Komitet wystaw... Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
sobota, 02 marca 2024 16:04
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
Nieudanie zaczęły wiosnę piłkarki AP ORLEN. Podopieczne trenera
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
piątek, 01 marca 2024 15:07
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
Trójmiejski duet, Arka i Lechia, kroczy konsekwentnie do
Lechia zdeklasowała Resovię
poniedziałek, 04 marca 2024 19:18
Lechia zdeklasowała Resovię
Po bardzo dobrej pierwszej połowie Lechia na Polsat Plus Arena

Galeria Sztuki Gdańskiej

Baranowscy, ojciec i syn
niedziela, 25 lutego 2024 13:53
Baranowscy, ojciec i syn
Henryk Baranowski (1932-2005) pochodził z Kociewia, urodził się w

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

9. Gęśnik w Dębogórzu

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 12 listopada 2012 19:29

Pod przewodnim hasłem Smaki Francji, w dniach 10 i 11 listopada już po raz 9. odbył się piknik Gęśnik w Dębogórzu. Licznie przybyli goście mieli okazję do degustacji i zakupu wyrobów z gęsi oraz produktów ekologicznych.
Imprezę zorganizowało Stowarzyszenie „Alvik” i „Ferma Gęsi” Andrzeja Dzienisza z Dębogórza. Patronat honorowy nad imprezą objęli konsul honorowy Francji w Gdańsku Monika Tarnowska oraz wójt gminy Kosakowo Jerzy Włudzik. Wśród gości znaleźli się przedstawiciele wszystkich szczebli lokalnych władz oraz z branży kulinarnej. Siedem sołectw gminy Kosakowo (Dębogórze, Dębogórze Wybudowanie, Kazimierz, Kosakowo, Pierwoszyno, Pogórze, Rewa) stanęło w szranki do konkursu kulinarnego na najlepszy pasztet z gęsiny. Komisja konkursowa jako zwycięzcę wytypowała sołectwo Kazimierz z panią sołtys Jadwigą Wrzałek.


altNa licznych straganach można było nabyć regionalne specjały i wyroby ludowe. Goście pikniku korzystali z okazji do zakupu mięsa i wyrobów z gęsiny. Szczególnym powodzeniem cieszył się pierśnik dębogórski. Francuskie smaki zaprezentował osobiście szef kuchni restauracji „Ratatouille” z Gdyni.


Nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych i tych starszych, a pieśni francuskie i kaszubskie w oryginalnych językach zaśpiewał Chór Morzanie. Wystąpiła też kaszubska kapela ludowa.


altDla najmłodszych przygotowano konkurs rysunkowy na najlepszą ilustrację filmu animowanego „Ratatui” i warsztaty rzeźbiarskie. Uczestniczyło w nich ponad 50 osób.


altPiknik połączono z plenerem rzeźbiarskim. Artyści wykonywali w drewnianych klocach różne postaci. Jedną z nich była kobieta trzymająca na rękach... oczywiście gęś. 


altLiczni goście pikniku mieli również okazję do obejrzenia wystawy i nabycia różnych rzeźb wykonanych w drewnie.


alt


Jak powiedziała nam współorganizatorka pikniku Anna Wojtunik ze Stowarzyszenia Alvik, (na zdjęciu w rozmowie z dwoma Andrzejami - Dzieniszem z lewej i Brzostowskim) skoro Amerykanie mają swoje Święto Dziękczynienia z obowiązkiem konsumpcji pieczonego indyka, to mieszkańcy Pomorza podczas Święta Niepodległości mogliby zajadać się gęsiną. Tym bardziej, że na przypadające 11 listopada imieniny Marcina najlepiej smakuje gęsina. To oczywiście tylko propozycja promotorów tego drobiowego mięsa, bo póki co, większość polskich gęsi trafia na stoły naszych zachodnich sąsiadów. I dlatego w przyszłym roku podczas jubileuszowego X Gęśnika w Dębogórzu – jak zapewniła nas Anna Wojtunik - będziemy rozsmakowywać się w kuchni niemieckiej promującej gęsinę.

Wła-49
Zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież