Gdańsk w obiektywie uczniów ZSS nr 2 » W Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej odbył się wernisaż wystawy „Gdańsk w naszym obiektywie” - 24... W hołdzie Wyklętym: Tym co zachowali się jak trzeba... » 1 marca w Gdańsku obchodzono Dzień Żołnierzy Wyklętych. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z środow... KWW Kocham Gdańsk przedstawił kandydatów do Rady Miasta » KWW Kocham Gdańsk – Kandydaci Niezależni przedstawił listę kandydatów do Rady Miasta. Komitet wystaw... Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd... Obszański, Śniegula i Bartuzel w Telewizji Republika » We wtorek, 27 lutego, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą Tomasz Obszański, Przewodniczący NSZZ Rol... W tygodniku „Sieci”: Spisek przeciw polskiej szkole » Nowy numer tygodnika „Sieci” ujawnia szokujący plan Brukseli na polską edukację: szkoły mają obniżyć...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
sobota, 02 marca 2024 16:04
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
Nieudanie zaczęły wiosnę piłkarki AP ORLEN. Podopieczne trenera
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
piątek, 01 marca 2024 15:07
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
Trójmiejski duet, Arka i Lechia, kroczy konsekwentnie do
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Prawo według Karnowskiego - SKT żąda 33 mln zł

Ocena użytkowników: / 19
SłabyŚwietny 
Sopot - Sopot
czwartek, 29 czerwca 2023 18:07

Ponad 33 miliony złotych tytułem "naprawienia szkody" żąda Sopocki Klub Tenisowy od prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego. Pozew w tej sprawie trafił do Sądu Okręgowego w Gdańsku. - Teraz prezydent zmierzy się z konsekwencjami swojego postępowania, które w 40 sprawach sądy oceniły jednoznacznie - mówi Bartłomiej Białaszczyk, prezes SKT.


"Roszczenie jest nieuzasadnione zarówno co do zasady jak i wysokości"- odpowiada dr. inżynier Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, który ponad 7 lat temu posługując się nieprawdziwymi argumentami doprowadził do zawieszenia władz klubu i ustanowienia rekomendowanego przez siebie kuratora Wiesława Pedrycza. To brawurowe postanowienie na posiedzeniu niejawnym, bez wysłuchania racji klubu, podjęła sędzia Anna Koziarska z Sądu Rejonowego w Sopocie, wnosząc swój osobisty wkład w kształt polskiej praworządności, marginalizując rzymską zasadę "audiatur et altera pars" - "niech druga strona też zostanie wysłuchana".


Dziś adwokaci Łukasz Syldatk i Aleksander Olszewski z Kancelarii Gotkowicz, Kosmus, Kuczyński i Partnerzy, reprezentując "drugą stronę" przez 7 lat batalii o odzyskanie przez klub tożsamości organizacyjnej i należnego z mocy prawa władztwa nad kortami, domagają się by gmina naprawiła szkody wyrządzone przez aparat miasta.

alt


W pozwie zostały one oszacowane na 33,4 mln złotych. - To nasze pokwitowanie za szkody planistyczne, nierespektowanie praw klubu do kortów, ochronę dóbr najstarszego stowarzyszenia sportowego w Sopocie - mówi B. Białaszczyk. - W tej sprawie złożyliśmy najpierw wniosek do prezydenta, ale otrzymaliśmy z urzędu lakoniczną odmowę.


Według wyceny rzeczoznawcy, zmieniając plan zagospodarowania gmina Sopot naruszyła interes klubu jako użytkownika wieczystego. Planowana przez SKT rozbudowa tzw. starej hali przy ul. Haffnera o funkcję hotelową w celu zapewnienia stowarzyszeniu lepszej kondycji ekonomicznej odbywała się z pełna aprobatą prezydenta Karnowskiego.


W listopadzie 2010 J. Karnowski wydał SKT decyzję w sprawie ustalenia lokalizacji celu publicznego polegającego na przebudowie i rozbudowie hali widowiskowo-sportowej przy ul. Haffnera o zaplecze hotelowo-szkoleniowo-rekreacyjne, ustalając warunki zabudowy dla tej inwestycji. W rezultacie SKT przystąpił do prac projektowych i uzgodnień infrastrukturalnych wynikających z wartości granicznych opisanych w decyzji J. Karnowskiego. Zmieniając w 2018 nagle plan na niekorzystny dla klubu, wykluczający modernizację obiektu, gmina, zdaniem klubu, wyrządziła mu szkodę o wartości ponad 30 mln złotych.

alt


Dokumenty załączone do pozwu pozwalają sięgnąć do trzewi wojny wydanej klubowi przez prezydenta miasta i pozbawiają wartości merytorycznej argumenty, których prezydent używał w debacie nad stanem klubu. Bałamucił więc sopocką opinię publiczną J. Karnowski rozpowiadając, że SKT chce zabudować korty i zlikwidować działalność sportowa w Sopocie, skoro znał własne dokumenty, w których pomysł na rewitalizację hali przy Haffnera zaakceptował.


Przy okazji pozwu o naprawienie szkody można się dowiedzieć, że Sąd Okręgowy w Gdańsku wyrokiem ze stycznia 2018 stwierdził "że zachowanie prezydenta miasta Sopotu polegające na odmawianiu wydania wypisów i wyrysów z ewidencji gruntów stanowiło uporczywe działanie zmierzające do utrudnienia ujawnienia prawa użytkowania wieczystego i stanowiło o sprzeczności zachowania gminy miasta Sopot z zasadami współżycia społecznego". Dodatkowo działania J. Karnowskiego podsumował NSA uznając, że podejmowano "działania celem udaremnienia ujawnienia prawa użytkowania wieczystego(...) pomimo orzeczeń organów administracyjnych oraz wyroków sadów administracyjnych zobowiązujących do ich wydania".


Mając taką legitymację, Jacek Karnowski, przewodniczący stowarzyszenia "Samorządy - Tak dla Polski" chciałby teraz naprawiać Polskę w gronie przyszłych senatorów.
- Nawet sołtys w małej wiosce musi prawa przestrzegać, prezydent w naszej sprawie wskoczył na główkę do pustego basenu, może się porozbijać - podsumowuje B. Białaszczyk.


A Polska to nieco większy basen niż Sopot...

GG

Related news items:
Newer news items:
Older news items: