Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho... A. Kobylarz mierzy w senat » Andrzej Kobylarz, b. poseł Kukiz15, dołączył w ostatniej chwili do walki o senat okręgu 66 obejmując... Jesień w ogrodzie 2023 » Za nami pierwszy dzień kiermaszu ogrodniczego "Jesień w grodzie". W sobotę teren Pomorskiego Hurtowe... 101 rocznica powołania KS Gedania » Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu Polskiego Klubu Gedania. Zebranie miało... Jaworski pyta Karnowskiego o emigrantów w Sopocie » - Wybory i Referendum mają odpowiedzieć na bardzo ważne pytania na temat bezpieczeństwa - powiedział... Gołębie pocztowe na Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego » Wiceminister kultury Jarosław Sellina ogłosił wpisanie „Hodowli i lotu gołębi pocztowych” na Krajową...
101 rocznica powołania KS Gedania
piątek, 15 września 2023 17:58
101 rocznica powołania KS Gedania
Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu
AP Orlen przedłużyła zwycięską serię
sobota, 16 września 2023 20:03
AP Orlen przedłużyła zwycięską serię
AP Orlen wygrała trzeci mecz z rzędu. Tym razem gdańszczankom
3 razy Biskup*Remis Jaguara*Chłód w Chojnicach
piątek, 15 września 2023 16:11
3 razy Biskup*Remis Jaguara*Chłód w Chojnicach
II LIGA E-WINNER
W Stężycy Olimpia Grudziądz poniosła
Brakowało jakości
sobota, 16 września 2023 20:30
Brakowało jakości
Niezbyt ciekawy mecz zobaczyli kibice w Opolu. Lechia bezbramkowo

Galeria Sztuki Gdańskiej

Dwaj panowie Góreccy
poniedziałek, 11 września 2023 17:12
Dwaj panowie Góreccy
Stosunkowo niedawno pisałem o Bogusławie Góreckim, malarzu

Sport w szkole z ORLENEM

Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
niedziela, 10 września 2023 17:31
Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
Dyrekcja Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Prawo według Karnowskiego - SKT żąda 33 mln zł

Ocena użytkowników: / 18
SłabyŚwietny 
Sopot - Sopot
czwartek, 29 czerwca 2023 18:07

Ponad 33 miliony złotych tytułem "naprawienia szkody" żąda Sopocki Klub Tenisowy od prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego. Pozew w tej sprawie trafił do Sądu Okręgowego w Gdańsku. - Teraz prezydent zmierzy się z konsekwencjami swojego postępowania, które w 40 sprawach sądy oceniły jednoznacznie - mówi Bartłomiej Białaszczyk, prezes SKT.


"Roszczenie jest nieuzasadnione zarówno co do zasady jak i wysokości"- odpowiada dr. inżynier Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, który ponad 7 lat temu posługując się nieprawdziwymi argumentami doprowadził do zawieszenia władz klubu i ustanowienia rekomendowanego przez siebie kuratora Wiesława Pedrycza. To brawurowe postanowienie na posiedzeniu niejawnym, bez wysłuchania racji klubu, podjęła sędzia Anna Koziarska z Sądu Rejonowego w Sopocie, wnosząc swój osobisty wkład w kształt polskiej praworządności, marginalizując rzymską zasadę "audiatur et altera pars" - "niech druga strona też zostanie wysłuchana".


Dziś adwokaci Łukasz Syldatk i Aleksander Olszewski z Kancelarii Gotkowicz, Kosmus, Kuczyński i Partnerzy, reprezentując "drugą stronę" przez 7 lat batalii o odzyskanie przez klub tożsamości organizacyjnej i należnego z mocy prawa władztwa nad kortami, domagają się by gmina naprawiła szkody wyrządzone przez aparat miasta.

alt


W pozwie zostały one oszacowane na 33,4 mln złotych. - To nasze pokwitowanie za szkody planistyczne, nierespektowanie praw klubu do kortów, ochronę dóbr najstarszego stowarzyszenia sportowego w Sopocie - mówi B. Białaszczyk. - W tej sprawie złożyliśmy najpierw wniosek do prezydenta, ale otrzymaliśmy z urzędu lakoniczną odmowę.


Według wyceny rzeczoznawcy, zmieniając plan zagospodarowania gmina Sopot naruszyła interes klubu jako użytkownika wieczystego. Planowana przez SKT rozbudowa tzw. starej hali przy ul. Haffnera o funkcję hotelową w celu zapewnienia stowarzyszeniu lepszej kondycji ekonomicznej odbywała się z pełna aprobatą prezydenta Karnowskiego.


W listopadzie 2010 J. Karnowski wydał SKT decyzję w sprawie ustalenia lokalizacji celu publicznego polegającego na przebudowie i rozbudowie hali widowiskowo-sportowej przy ul. Haffnera o zaplecze hotelowo-szkoleniowo-rekreacyjne, ustalając warunki zabudowy dla tej inwestycji. W rezultacie SKT przystąpił do prac projektowych i uzgodnień infrastrukturalnych wynikających z wartości granicznych opisanych w decyzji J. Karnowskiego. Zmieniając w 2018 nagle plan na niekorzystny dla klubu, wykluczający modernizację obiektu, gmina, zdaniem klubu, wyrządziła mu szkodę o wartości ponad 30 mln złotych.

alt


Dokumenty załączone do pozwu pozwalają sięgnąć do trzewi wojny wydanej klubowi przez prezydenta miasta i pozbawiają wartości merytorycznej argumenty, których prezydent używał w debacie nad stanem klubu. Bałamucił więc sopocką opinię publiczną J. Karnowski rozpowiadając, że SKT chce zabudować korty i zlikwidować działalność sportowa w Sopocie, skoro znał własne dokumenty, w których pomysł na rewitalizację hali przy Haffnera zaakceptował.


Przy okazji pozwu o naprawienie szkody można się dowiedzieć, że Sąd Okręgowy w Gdańsku wyrokiem ze stycznia 2018 stwierdził "że zachowanie prezydenta miasta Sopotu polegające na odmawianiu wydania wypisów i wyrysów z ewidencji gruntów stanowiło uporczywe działanie zmierzające do utrudnienia ujawnienia prawa użytkowania wieczystego i stanowiło o sprzeczności zachowania gminy miasta Sopot z zasadami współżycia społecznego". Dodatkowo działania J. Karnowskiego podsumował NSA uznając, że podejmowano "działania celem udaremnienia ujawnienia prawa użytkowania wieczystego(...) pomimo orzeczeń organów administracyjnych oraz wyroków sadów administracyjnych zobowiązujących do ich wydania".


Mając taką legitymację, Jacek Karnowski, przewodniczący stowarzyszenia "Samorządy - Tak dla Polski" chciałby teraz naprawiać Polskę w gronie przyszłych senatorów.
- Nawet sołtys w małej wiosce musi prawa przestrzegać, prezydent w naszej sprawie wskoczył na główkę do pustego basenu, może się porozbijać - podsumowuje B. Białaszczyk.


A Polska to nieco większy basen niż Sopot...

GG