O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat... W Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze » W Gdańsku w wyborach prezydenckich Aleksandra Dulkiewicz wygrał w I turze. Urzędująca prezydent uzys... Podsumowanie koalicji Konfederacji, Polska jest Jedna i Niezależna Sam... » W ostatnim dniu kampanii do wyborów samorządowych odbyła się konferencja prasowa podsumowująca kampa...
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
piątek, 12 kwietnia 2024 15:13
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady
Energa Wybrzeże - Cellfast Wilki LIVE: 43:47
niedziela, 14 kwietnia 2024 08:51
Energa Wybrzeże - Cellfast Wilki LIVE: 43:47
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
piątek, 05 kwietnia 2024 13:12
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Wigilia 1939 roku w Sopocie

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
Sopot - Sopot
poniedziałek, 16 stycznia 2023 18:25

(z przekazu wspomnień mojej babci Walentyny, mamy Izabelli i wujka Gustawa)

alt

Obraz „Boże Narodzenie” malowany na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Grupie „Warsztaty Artystyczne” według koncepcji Artystki Plastyka Roswity Stern. Techn. Akryl. Rozm. 450X205 cm


alt
Już w 1938 r. w Domu Polskim w Sopocie, który znajdował się na obecnej ulicy Fryderyka Chopina 6/8 było niebezpiecznie organizować Uroczystości zbiorowe. Niemcy penetrowali miejsca spotkań Polonii Sopockiej i Polaków, którzy aktywnie angażowali się spisywali na listę prospekcyjną. Wigilia dlatego już 1938 organizowana była u Polaków, którzy posiadali większe mieszkania. Moja rodzina mieszkała w dużym mieszkaniu i w nim odbyła się dla wielu Polaków mieszkających w Sopocie. Mieszkanie posiadało cztery wejścia (i wyjścia) dlatego wigilijni goście wchodzili pojedynczo z przerwami aby nie budzić podejrzeń, gdyż sytuacja była już niebezpieczna (tak też wychodzili).


W naszej chrześcijańskiej religii jest zwyczaj, że przy stole wigilijnym jest miejsce dla „wędrownego gościa”, ale tym razem nieproszony gość mógłby okazać się niebezpiecznym.


Z dużym wzruszeniem rodzina moja wspomina Wigilię w 1938 r.. Podczas uroczystości wigilijnej kolędy śpiewano cichym szeptem lub cichym murmurandem przy świeczce i spuszczonych żaluzjach. Pianino mojej Mamy na którym lubiła grać stało otwarte, ale nikt nie grał, gdyż akordy instrumentu mogłyby sprowadzić niepożądanego - wrogiego gościa.

Ponieważ moja rodzina była bardzo aktywna w różnych polonijnych organizacjach, już na początku września 1939 r. znalazła się na liście Gestapo do likwidacji (Należeli do Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, „Towarzystwa Polek”, „Towarzystwa Ludowego”) W odpowiednim czasie moja rodzina została powiadomiona: „Uciekajcie bo w każdej chwili możecie zostać zlikwidowani”. Uciekali z przysłowiowym tobołkiem i tułali się, ukrywali, ale też walczyli w Armii Krajowej i Powstaniu Warszawskim (Opisywałam to w "Gazecie Gdańskiej" 30 sierpnia 2019 r. w artykule „Poraniona ta nasza Polska”).


Po wojennej tułaczce pod koniec grudnia 1945 roku powróciliśmy do naszego mieszkania, które było już bezprawnie zajęte. Okazało się później, że zajęła je rodzina bardzo groźnych funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa, która torturowała moją Mamę ( Mama ma teczkę w Instytucie Pamięci Narodowej dla pokrzywdzonej i tam to wszystko jest opisane), Pokolenie tej rodziny mieszka jeszcze w naszym mieszkaniu, gdyż ubecka rodzina nie chciała nas wpuścić. Mieszkanie nasze zostało totalne rozkradzione. Małą część naszego mieszkania oddano nam dzięki panu Józefowi Ullerowi, który był też z przedwojennej Polonii, razem z moją rodziną czynnie działał. Pan Józef Ullero w tym czasie pełnił funkcję urzędnika w Urzędzie miasta w Sopocie.


Historia niezwykła, dramatyczna Polaków mieszkańców w Sopocie przed wojną- aktywnych działaczy polonijnych. Jest opisana w kilku książkach, ale nie całkowicie. Dom Polski już nie istnieje, bezmyślnie rozebrany w 1971 r. – komuś przeszkadzał. Duża sala Koncertowa na 600 osób rozebrana w 1963 r.. Miejsce w którym stał Dom Polski jest na sprzedaż, mimo, że został kupiony przez Polonię mieszkańców Sopotu (moją rodzinę także). Jak można sprzedać cudzą własność???
To samo jest z „Domem Macierzy” który znajduje się na ulicy Parkowej 18 w Sopocie. Ten dom wykupiła Polska Kolej, składki zbierała Polonia Wolnego Miasta.


Komu zależy, aby miejsca uświęcone walką o utrzymanie polskości w mieście Sopot uległy zapomnieniu.


Jestem za dokładną rekonstrukcją Domu Polskiego przy ulicy Fryderyka Chopina 6/8 i za powstaniem tam Muzeum Twórców i Założycieli Szkoły Sopockiej (dzisiejszej akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku), a w Domu Macierzy szkolnej Muzeum Historii miasta Sopot w którym pokazana byłaby ciekawa twórczość działalności Polonii Mieszkańców Sopotu w Wolnym Mieście Gdańsku- Jest co pokazać.


Roswita Stern


Newer news items:
Older news items: