Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar... Zmarła prof. Barbara Krupa-Wojciechowska » 15 maja 2023 r. zmarła prof. dr hab. n. med. Barbara Krupa-Wojciechowska, rektor Gdańskiego Uniwersy...
Reklama
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
ebebe PSŻ - Zdunek Wybrzeże LIVE
sobota, 27 maja 2023 21:23
ebebe PSŻ - Zdunek Wybrzeże LIVE
W niedzielę o godz. 14.00 w Poznaniu rozpocznie się mecz ebebe PSŻ
Gol Gajosa na pamiątkę*Arka na styku*Gedania na ziemi*Michniewicz w... Stężycy
piątek, 26 maja 2023 18:45
Gol Gajosa na pamiątkę*Arka na styku*Gedania na ziemi*Michniewicz w... Stężycy
EKSTRAKLASA BP
Pożegnanie z Ekstraklasą okazało się
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Krupa Wojciechowska i jej trzecia pasja
środa, 29 lipca 2015 22:02
Barbara Krupa Wojciechowska i jej trzecia pasja
15 maja zmarła prof. Barbara Krupa-Wojciechowska. Przypominamy
Zaproszenie na mistrzostwa bowlingowe
poniedziałek, 01 maja 2023 14:11
Zaproszenie na mistrzostwa bowlingowe
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego i Centrum Sportu i

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Wigilia 1939 roku w Sopocie

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
Sopot - Sopot
poniedziałek, 16 stycznia 2023 18:25

(z przekazu wspomnień mojej babci Walentyny, mamy Izabelli i wujka Gustawa)

alt

Obraz „Boże Narodzenie” malowany na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Grupie „Warsztaty Artystyczne” według koncepcji Artystki Plastyka Roswity Stern. Techn. Akryl. Rozm. 450X205 cm


alt




Już w 1938 r. w Domu Polskim w Sopocie, który znajdował się na obecnej ulicy Fryderyka Chopina 6/8 było niebezpiecznie organizować Uroczystości zbiorowe. Niemcy penetrowali miejsca spotkań Polonii Sopockiej i Polaków, którzy aktywnie angażowali się spisywali na listę prospekcyjną. Wigilia dlatego już 1938 organizowana była u Polaków, którzy posiadali większe mieszkania. Moja rodzina mieszkała w dużym mieszkaniu i w nim odbyła się dla wielu Polaków mieszkających w Sopocie. Mieszkanie posiadało cztery wejścia (i wyjścia) dlatego wigilijni goście wchodzili pojedynczo z przerwami aby nie budzić podejrzeń, gdyż sytuacja była już niebezpieczna (tak też wychodzili).


W naszej chrześcijańskiej religii jest zwyczaj, że przy stole wigilijnym jest miejsce dla „wędrownego gościa”, ale tym razem nieproszony gość mógłby okazać się niebezpiecznym.


Z dużym wzruszeniem rodzina moja wspomina Wigilię w 1938 r.. Podczas uroczystości wigilijnej kolędy śpiewano cichym szeptem lub cichym murmurandem przy świeczce i spuszczonych żaluzjach. Pianino mojej Mamy na którym lubiła grać stało otwarte, ale nikt nie grał, gdyż akordy instrumentu mogłyby sprowadzić niepożądanego - wrogiego gościa.

Ponieważ moja rodzina była bardzo aktywna w różnych polonijnych organizacjach, już na początku września 1939 r. znalazła się na liście Gestapo do likwidacji (Należeli do Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, „Towarzystwa Polek”, „Towarzystwa Ludowego”) W odpowiednim czasie moja rodzina została powiadomiona: „Uciekajcie bo w każdej chwili możecie zostać zlikwidowani”. Uciekali z przysłowiowym tobołkiem i tułali się, ukrywali, ale też walczyli w Armii Krajowej i Powstaniu Warszawskim (Opisywałam to w "Gazecie Gdańskiej" 30 sierpnia 2019 r. w artykule „Poraniona ta nasza Polska”).


Po wojennej tułaczce pod koniec grudnia 1945 roku powróciliśmy do naszego mieszkania, które było już bezprawnie zajęte. Okazało się później, że zajęła je rodzina bardzo groźnych funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa, która torturowała moją Mamę ( Mama ma teczkę w Instytucie Pamięci Narodowej dla pokrzywdzonej i tam to wszystko jest opisane), Pokolenie tej rodziny mieszka jeszcze w naszym mieszkaniu, gdyż ubecka rodzina nie chciała nas wpuścić. Mieszkanie nasze zostało totalne rozkradzione. Małą część naszego mieszkania oddano nam dzięki panu Józefowi Ullerowi, który był też z przedwojennej Polonii, razem z moją rodziną czynnie działał. Pan Józef Ullero w tym czasie pełnił funkcję urzędnika w Urzędzie miasta w Sopocie.


Historia niezwykła, dramatyczna Polaków mieszkańców w Sopocie przed wojną- aktywnych działaczy polonijnych. Jest opisana w kilku książkach, ale nie całkowicie. Dom Polski już nie istnieje, bezmyślnie rozebrany w 1971 r. – komuś przeszkadzał. Duża sala Koncertowa na 600 osób rozebrana w 1963 r.. Miejsce w którym stał Dom Polski jest na sprzedaż, mimo, że został kupiony przez Polonię mieszkańców Sopotu (moją rodzinę także). Jak można sprzedać cudzą własność???
To samo jest z „Domem Macierzy” który znajduje się na ulicy Parkowej 18 w Sopocie. Ten dom wykupiła Polska Kolej, składki zbierała Polonia Wolnego Miasta.


Komu zależy, aby miejsca uświęcone walką o utrzymanie polskości w mieście Sopot uległy zapomnieniu.


Jestem za dokładną rekonstrukcją Domu Polskiego przy ulicy Fryderyka Chopina 6/8 i za powstaniem tam Muzeum Twórców i Założycieli Szkoły Sopockiej (dzisiejszej akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku), a w Domu Macierzy szkolnej Muzeum Historii miasta Sopot w którym pokazana byłaby ciekawa twórczość działalności Polonii Mieszkańców Sopotu w Wolnym Mieście Gdańsku- Jest co pokazać.


Roswita Stern