Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar...
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Domenico Quaglio w Malborku

Ocena użytkowników: / 27
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 22 czerwca 2015 18:13

Wystawa Domenico Quaglio na zamku  krzyżackim pod tytułem ”Monachijczyk w Malborku. Karty z podróży wedutysty Domenico Quaglio do Prus w 1832 roku” może się podobać i robi wrażenie. Niby jest tak jak zwykle, ale mimo wszystko mury zamkowe zawsze wywołują emocje.



Zapewniam, że czas dojazdu nie okaże się straconym. Ten niemiecki, włoskiego pochodzenia wedutysta, litograf, rytownik i miłośnik starożytności obok tak znakomitych   malarzy architektury takich jak: Eduard Gaertner, Heinrich Hintze, Carl Hasenpflug czy  Johann Carl Schultz, Friedrich Eduard Meyerheim należy do najznakomitszych europejskich twórców końca XVIII i początku XIX wieku. Zapoczątkował tradycję malarstwa architektonicznego na gruncie widoków miejskich holendra Jana van der Heydena. Malował specyficznie. Widoki o charakterze topograficznym skupiały się raczej na detalu, a nie na nastroju.


alt

Malbork



alt



Związki artysty z Pomorzem były dość znaczące bowiem w swoim krótkim życiu, przynajmniej kilka razy odwiedzał Malbork i Gdańsk. Znamy go jeszcze z innego ważnego faktu. W 1824 roku w Akademii Monachijskiej w jego pracowni studiował malarstwo i litografię nasz najwybitniejszy gdański malarz XIX wieku Johann Carl Schultz. Wielka postać gdańskiej sztuki epoki romantyzmu, tak jak wielką postacią był jego profesor Domenico Quaglio (1787-1837). Dziś  malarz praktycznie nieznany, który pozostawił po sobie znakomite romantyczne obrazy Malborka i Gdańska, wśród nich między innymi: „Pałac Wielkich Mistrzów w Malborku od południowego zachodu” (1834, wł. Muzeum Narodowe w Gdańsku), „Wnętrze Dworu Artusa w Gdańsku” (1833, jeden z najwspanialszych obrazów artysty, nie wiedzieć dlaczego na wystawie przedstawiony jest jedynie fotograficzny wizerunek tego dzieła należącego również do Muzeum Narodowego w Gdańsku).


alt



alt

Domenico Quaglio, Pałac Wielkich Mistrzów w Malborku od południowego zachodu, 1834,płótno, olej, wł. Muzeum Narodowe w Gdańsku (obraz pochodzi z kolekcji Augusta Kabruna)



Ilość obiektów może nie jest imponująca, ale to nie ona decyduje o ważności pokazu. Poza jeszcze paroma olejami są rysunki i litografie oraz kilka ważnych dla tego okresu prac innych wedutystów przedstawiających Malbork.


alt

Domenico Quaglio, Dwór Artusa w Gdańsku, 1833, Fotokopia, oryginał jest wł. Muzeum Narodowego w Gdańsku (obraz pochodzi z kolekcji Augusta Kabruna)


alt

Justyna Lijka - Kurator wystawy, Gabinet Rycin Muzeum Zamkowego w Malborku



W tym miejscu warto jeszcze dwa słowa poświęcić samej weducie, samodzielnemu gatunkowi malarstwa przedstawiającego w obrazach, rysunkach, litografiach budowle czy  zespoły architektoniczne. Gatunek ten wyodrębnił się w XVII wieku w Holandii, ale rozwinął się w Wenecji, po czym w XVIII wieku rozpowszechnił się w całej Europie. W wieku XIX przyjął cechy malarstwa romantycznego. Malborska wystawa prezentuje mały wycinek tej sztuki, ale w jej najbardziej interesującym fragmencie i to na przykładzie Malborka, Gdańska i Fromborka. Prezentacja przygotowana jest bardzo starannie i interesująco. Wydaje się, że to pierwszy pokaz dzieł Domenico Quaglio w Polsce.


alt

Domenico Quaglio



Kuratorem wystawy jest Justyna Lijka z Gabinetu Rycin Muzeum Zamkowego w Malborku. Pokaz ten jest pewnego rodzaju kontynuacją wystawy z 2009 roku poświęconej uczniowi Domenico Quaglio, Johannowi Carlowi Schultzowi i zapewne może stać się wydarzeniem zauważonym nie tylko na Pomorzu.


Wystawa czynna będzie do 6 września 2015 r.

Stanisław Seyfried

http://galeria-essey.pl


Inne artykuły związane z:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież