Gdańsk w obiektywie uczniów ZSS nr 2 » W Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej odbył się wernisaż wystawy „Gdańsk w naszym obiektywie” - 24... W hołdzie Wyklętym: Tym co zachowali się jak trzeba... » 1 marca w Gdańsku obchodzono Dzień Żołnierzy Wyklętych. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z środow... KWW Kocham Gdańsk przedstawił kandydatów do Rady Miasta » KWW Kocham Gdańsk – Kandydaci Niezależni przedstawił listę kandydatów do Rady Miasta. Komitet wystaw... Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd... Obszański, Śniegula i Bartuzel w Telewizji Republika » We wtorek, 27 lutego, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą Tomasz Obszański, Przewodniczący NSZZ Rol... W tygodniku „Sieci”: Spisek przeciw polskiej szkole » Nowy numer tygodnika „Sieci” ujawnia szokujący plan Brukseli na polską edukację: szkoły mają obniżyć...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
sobota, 02 marca 2024 16:04
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
Nieudanie zaczęły wiosnę piłkarki AP ORLEN. Podopieczne trenera
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
piątek, 01 marca 2024 15:07
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
Trójmiejski duet, Arka i Lechia, kroczy konsekwentnie do
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”

Ocena użytkowników: / 30
SłabyŚwietny 
sobota, 20 maja 2023 16:33

Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki Gdańskiej w Orłowie na licznie przybyłej publiczności do gdańskiej Galerii „W Zaułku” zrobił duże wrażenie. W piątkowy wieczór pomimo olbrzymich korków w Trójmieście, miłośnicy sztuki dotarli na wystawę zorganizowaną przez "Gazetę Gdańską" zatytułowaną „Dwa Żywioły - góry i morze”.


Bohaterowie wieczoru, znani na Wybrzeżu artyści Ryszard Kowalewski i Artur Baranowski, w 24 obrazach zaprezentowali świat, w którym od lat się znajdują, żyją i malują jego pejzaże: Kowalewski - Himalaje, a Baranowski marynistyczne krajobrazy morza. Artyści zaprezentowali w dwóch odsłonach momenty, czasami bardzo niebezpieczne dające jednak wyobrażenie o ryzyku i towarzyszącym napięciu. Takim wyprawom zawsze towarzyszy obawa o życie i to zarówno ekspedycjom morskim jak i wysokogórskim.

alt

fot. Mariusz Hoffman


Temat żywiołów poruszany w historii światowej sztuki już od kilku wieków zajmuje artystów. Wydaje się, że w XIX wieku zyskał największą reprezentację w romantycznych pejzażach marynisty Williama Turnera i wybitnego malarza romantycznego Caspara Davida Frydrycha. Oczywiście trudno porównywać współczesną sztukę dzisiejszego malarstwa z nimi, ale gdańska wystawa zaprezentowała wiele wątków, które wykorzystywali w swojej sztuce zarówno Turner jak i Frydrych. Najważniejszy to żywioł który był niezbędnym elementem tamtych dzieł.

alt

Stoją od lewej Stanisław Seyfried - kurator wystawy, Marzena Sandach - galeria "W Zaułku", Ryszard Kowalewski i Artur Baranowski


Kowalewski w swoich statycznych obrazach ośmiotysięczników emocje buduje z pomocą koloru, granaty którymi się posługuje tworzą już same w sobie obawy, lęk i grozę. Sam jako szef wielu wypraw w Himalaje dziś już spokojnie opowiada o wielu sytuacjach, które mogły zakończyć się tragicznie.

alt

Artur Baranowski


Natomiast Artur Baranowski w swojej budowanej od lat drodze malarza marynisty przedstawił parę dobrych pejzaży. Trudno dopatrywać się podobieństw jego sztuki do malarstwa ojca wybitnego polskiego marynisty, ale też trudno nie widzieć pewnej kontynuacji malarstwa polskich marynistów dwudziestolecia międzywojennego: Nałęcza, Mokwy czy Chlebowskiego. Baranowski rzadko pokazuje swoje prace na ogólnodostępnych wystawach, jest więc dobra okazja bezpośredniego zapoznania się z twórczością artysty. Wydaje się, że artysta zaprezentował w sposób jakiego jeszcze nikt z polskich marynistów nie pokazywał, fale w kolorze żółto- zielonym. „Bałwany” nabierają tego kolory w momencie rozbijania się o brzeg i mieszania się ich z piaskiem na dnie. Zatem kolory morza w Zatoce Puckiej i Zatoce Gdańskiej wywołują duże zdumienie, a do tego fale są bardzo niebezpieczne bowiem tworzą falę przybojową, wciągającą w morze. Baranowski, grzywacze trudno powiedzieć aby rozkładał na czynniki pierwsze, ale widzi je jako autentyczny żywioł, bardzo niebezpieczne, ale nadzwyczaj piękne.

alt

Ryszard Kowalewski


Wystawa "Gazety Gdańskiej" prezentuje fragment dobrej realistycznej sztuki, dzisiejszego współczesnego malarstwa. Wydaje się, że wreszcie realistyczna sztuka powraca na swoje miejsce, o czym można było przekonać się w kuluarowych rozmowach ze znamienitymi gośćmi wystawy.

alt

fot. Mariusz Hoffman


Gdańska prezentacja odbyła się dzięki wsparciu Partnerów wystawy - PKN Orlen, wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha, Radia Gdańsk, tygodnika Sieci, Urzędu Miasta we Władysławowie oraz wydatnej pomocy gdańskiej firmy Grzegorza Pelowskiego.

alt

fot. Erazm Wojciech Felcyn


Druga odsłona wystawy zaplanowana jest na 23.06.2023 we Władysławowie – Dom Rybaka.

Stanisław Seyfried

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież