Krzysztof Dośla: Solidarność, rozwaga, kompetencja, siła w dialogu » Z Krzysztofem Doślą, przewodniczącym Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” rozmawia Artur S.... Gala 14. Wielkiego Maratonu Czytelniczego » W audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się Gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego, og... Otwarcie ekspozycji „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Ob... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarto ekspozycję „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Fund... Płace na gdańską miarę... » Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim urzędzie miejskim aż 9 dodatkowo zarabia w ... Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r...
Płace na gdańską miarę...
wtorek, 06 czerwca 2023 12:18
Płace na gdańską miarę...
Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”

Ocena użytkowników: / 11
SłabyŚwietny 
sobota, 20 maja 2023 16:33

Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki Gdańskiej w Orłowie na licznie przybyłej publiczności do gdańskiej Galerii „W Zaułku” zrobił duże wrażenie. W piątkowy wieczór pomimo olbrzymich korków w Trójmieście, miłośnicy sztuki dotarli na wystawę zorganizowaną przez "Gazetę Gdańską" zatytułowaną „Dwa Żywioły - góry i morze”.


Bohaterowie wieczoru, znani na Wybrzeżu artyści Ryszard Kowalewski i Artur Baranowski, w 24 obrazach zaprezentowali świat, w którym od lat się znajdują, żyją i malują jego pejzaże: Kowalewski - Himalaje, a Baranowski marynistyczne krajobrazy morza. Artyści zaprezentowali w dwóch odsłonach momenty, czasami bardzo niebezpieczne dające jednak wyobrażenie o ryzyku i towarzyszącym napięciu. Takim wyprawom zawsze towarzyszy obawa o życie i to zarówno ekspedycjom morskim jak i wysokogórskim.

alt

fot. Mariusz Hoffman


Temat żywiołów poruszany w historii światowej sztuki już od kilku wieków zajmuje artystów. Wydaje się, że w XIX wieku zyskał największą reprezentację w romantycznych pejzażach marynisty Williama Turnera i wybitnego malarza romantycznego Caspara Davida Frydrycha. Oczywiście trudno porównywać współczesną sztukę dzisiejszego malarstwa z nimi, ale gdańska wystawa zaprezentowała wiele wątków, które wykorzystywali w swojej sztuce zarówno Turner jak i Frydrych. Najważniejszy to żywioł który był niezbędnym elementem tamtych dzieł.

alt

Stoją od lewej Stanisław Seyfried - kurator wystawy, Marzena Sandach - galeria "W Zaułku", Ryszard Kowalewski i Artur Baranowski


Kowalewski w swoich statycznych obrazach ośmiotysięczników emocje buduje z pomocą koloru, granaty którymi się posługuje tworzą już same w sobie obawy, lęk i grozę. Sam jako szef wielu wypraw w Himalaje dziś już spokojnie opowiada o wielu sytuacjach, które mogły zakończyć się tragicznie.

alt

Artur Baranowski


Natomiast Artur Baranowski w swojej budowanej od lat drodze malarza marynisty przedstawił parę dobrych pejzaży. Trudno dopatrywać się podobieństw jego sztuki do malarstwa ojca wybitnego polskiego marynisty, ale też trudno nie widzieć pewnej kontynuacji malarstwa polskich marynistów dwudziestolecia międzywojennego: Nałęcza, Mokwy czy Chlebowskiego. Baranowski rzadko pokazuje swoje prace na ogólnodostępnych wystawach, jest więc dobra okazja bezpośredniego zapoznania się z twórczością artysty. Wydaje się, że artysta zaprezentował w sposób jakiego jeszcze nikt z polskich marynistów nie pokazywał, fale w kolorze żółto- zielonym. „Bałwany” nabierają tego kolory w momencie rozbijania się o brzeg i mieszania się ich z piaskiem na dnie. Zatem kolory morza w Zatoce Puckiej i Zatoce Gdańskiej wywołują duże zdumienie, a do tego fale są bardzo niebezpieczne bowiem tworzą falę przybojową, wciągającą w morze. Baranowski, grzywacze trudno powiedzieć aby rozkładał na czynniki pierwsze, ale widzi je jako autentyczny żywioł, bardzo niebezpieczne, ale nadzwyczaj piękne.

alt

Ryszard Kowalewski


Wystawa "Gazety Gdańskiej" prezentuje fragment dobrej realistycznej sztuki, dzisiejszego współczesnego malarstwa. Wydaje się, że wreszcie realistyczna sztuka powraca na swoje miejsce, o czym można było przekonać się w kuluarowych rozmowach ze znamienitymi gośćmi wystawy.

alt

fot. Mariusz Hoffman


Gdańska prezentacja odbyła się dzięki wsparciu Partnerów wystawy - PKN Orlen, wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha, Radia Gdańsk, tygodnika Sieci, Urzędu Miasta we Władysławowie oraz wydatnej pomocy gdańskiej firmy Grzegorza Pelowskiego.

alt

fot. Erazm Wojciech Felcyn


Druga odsłona wystawy zaplanowana jest na 23.06.2023 we Władysławowie – Dom Rybaka.

Stanisław Seyfried

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież