Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Moritz Wimmer - nieznany gdańszczanin

Ocena użytkowników: / 42
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 10 kwietnia 2023 13:15

Zazwyczaj gośćmi moich felietonów są Ci najwięksi, najlepsi, znani i utalentowani. Dziś bohaterem będzie typowy i nie wyróżniający się artysta. Wydaje się, że nie znalazł miejsca wśród tych popularnych i nie zapisał się do grona tych często wymienianych. Tak naprawdę to nic lub bardzo mało wiemy o jego malarstwie i jego osobie, choć znanych jest kilka jego gdańskich obrazów. Niektóre zdradzające talent i nabyte umiejętności. Jednak zachwianie nie równych poziomów jego sztuki skłania do ostrożności w ocenach. Trudno jednak odmówić artyście pracowitości i żarliwej gonitwy za malowaniem odkrywanych nowych pejzaży Gdańska. Mowa o Moritzu Wimmerze, pejzażyście gdańskich widoków i architektonicznych wedut nadmotławskiego miasta.


Należy przypuszczać, że artysta żył na przełomie XIX i XX wieku, nie znane są jego warunki zdobywania malarskiej wiedzy, ale należy ocenić, że poruszał się jeszcze w przeszłej, powoli nie modnej, zapominanej estetyce malarstwa XIX wieku.


Przejrzałem 37-tomowy Thieme/Becker, najpopularniejszy leksykon malarstwa przełomu wieków i nie znalazłem jego nazwiska, być może artysta używał innego imienia, ale mimo wszystko, to przeoczenie leksykonu.

alt

Moritz Wimmer, Gdańsk-Katownia, akwarela


Malarz w swoich pracach prezentuje przerysowaną rzeczywistość, bardzo dosłownie maluje sceny codziennego życia, wydaje się, że pokazuje entuzjastyczne podejście do natury. W pewnym sensie to malarstwo rodzajowe o wyraźnym sentymentalnym zabarwieniu, można by powiedzieć przerysowanym naturalizmie, myślę jednak, że to przejaw raczej postawy, a nie stylu. Malarz odwołuje się raczej do regionalnych wzorców nacechowanych tradycjami mieszczańskiej kultury, stanowiącej życie portowego miasta i jego architektury. Tego typu malarstwo cieszyło się wielką popularnością, było bowiem w pewnym sensie odwzorowaniem mentalności prostego mieszczańskiego życia. Wielość motywów tego typu sztuki była bardzo duża, portowe życie podpowiadało tematy.


Można powiedzieć, że Wimmer był typowym przedstawicielem malarskiego rzemiosła, z tym że w wielu wypadkach poszedł o wiele dalej, prezentując bardzo ciekawą gdańską architekturę w otoczeniu miejskiego sztafażu, co czyniło miejskie krajobrazy bardziej interesujące. Ze znanych mi strzępków informacji, udało się wydobyć nikłą wiedzę o jego życiu i twórczości.

alt

Moritz Wimmer, Kościół św. Brygidy, 1913, akwarela


Pracował w teatrze jako malarz – scenograf. Był ilustratorem, projektował pocztówki z widokami Gdańska i Berlina. Jego małe prace często pojawiają się na aukcjach sztuki w Niemczech i Anglii. Osiągają notowania rzędu 400-800 Euro.


W 2013 roku jego obraz pojawił się na wystawie „Malarstwo Gdańskie 1850-1950”, która miała miejsce w Muzeum Sopotu. Akwarela przedstawia Kościół św. Brygidy i namalowana została w 1919 roku. Wimmer bardzo dokładnie przedstawiał widoki Gdańska. Umiał budować klimat starego miasta, odwołując się do niezapomnianych chwil dawnej świetności, budując nostalgiczno-sentymentalną atmosferę.

alt

Moritz Wimmer, Targ rybny, akwarela


Jednym z takich obrazów był prezentowany na wystawie „Gdańsk i okolice w malarstwie - z kolekcji Andrzeja Walasa” obraz zatytułowany „Stary port w Gdańsku”. Wystawa odbyła się w 2020 roku i miała miejsce w kościele św. Jana.


Jednak niewątpliwie jedną z jego najlepszych prac jest akwarela „Targ Rybny” prezentowana już na kilku wystawach, między innymi na wystawie w gdańskiej Galerii ZPAP w czerwcu 2014 roku. Obraz jest już jego nowocześniejszym, śmiałym ujęciem tematu. Myślę, że ten wizerunek portowego miasta, na pierwszym planie z dużą łodzią rybacką i rybnym targiem na nabrzeżu w pełni oddaje charakter Gdańska. Obraz namalowany w konwencji impresjonistycznej sytuuje artystę w gronie malarzy, o których w Gdańsku nie wolno zapominać.

alt

Moritz Wimmer, Stary port w Gdańsku, akwarela


I jeszcze jedna informacja o artyście, prawdopodobnie był również nauczycielem malarstwa. W początkowym okresie kariery jego uczniem był nie byle kto, bo sam Arthur Bendrat. Mimo wszystko Moritz Wimmer nadal pozostaje nieodkrytym gdańskim malarzem.

Stanisław Seyfried


Inne artykuły związane z:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież