Krzysztof Dośla: Solidarność, rozwaga, kompetencja, siła w dialogu » Z Krzysztofem Doślą, przewodniczącym Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” rozmawia Artur S.... Gala 14. Wielkiego Maratonu Czytelniczego » W audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się Gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego, og... Otwarcie ekspozycji „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Ob... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarto ekspozycję „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Fund... Płace na gdańską miarę... » Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim urzędzie miejskim aż 9 dodatkowo zarabia w ... Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r...
Płace na gdańską miarę...
wtorek, 06 czerwca 2023 12:18
Płace na gdańską miarę...
Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Pierścienie czasu

Ocena użytkowników: / 13
SłabyŚwietny 
niedziela, 23 kwietnia 2023 16:48

Wystawa, a właściwie projekt przygotowany przez prof. Zbigniewa Gorlaka z ASP w Gdańsku, z udziałem Uniwersytetu Gdańskiego, jest próbą uświadomienia sobie znaczenia czasu, jego przemijania.


Ogarniający wszechświat narzuca różnego rodzaju niespodzianki, determinuje nasze postawy, wartościuje je, jednak przemijanie jest nieodwracalne. Oczywiście dotyczy wszystkich, jednak artyści poddani są nieco innym prawom o czym w publikacji dotyczącej części składowej projektu napisał prof. Roman Gajewski i jak twierdzi to nie megalomania. Projekt składa się z części dotyczącej ekspozycji prac zaproszonych artystów, ale też z części publicystycznej zawierającej 33 wspomnienia dotyczące najwcześniejszych lat dzisiejszych twórców.

alt

Z prawej prof. ASP dr hab.Krzysztof Polkowski i prof. Zbigniew Gorlak


Publikacja zatytułowana „Pierścienie czasu” przygotowana pod redakcja prof. Zbigniewa Gorlaka, otwiera wrota zrozumienia projektu. Sama idea, po obejrzeniu ekspozycji wydała się mało czytelna jednak publicystyczna część wydarzenia sprawiła przejrzystość i dużą ciekawość.

alt

Praca prof. Stanisława Baja


Kurator wystawy zaprosił do udziału w niej malarzy, grafików, rzeźbiarzy, fotografików, ale także naukowców. Mimo wszystko ta dość skomplikowana konstrukcja przypomniała mi myśl niełatwej produkcji doskonałego likieru produkcji francuskiej, którego nazwy nie wymienię. Sączenie jego wykwintnego smaku jest proste, ale produkcja poddana wyrafinowanym zabiegom bardzo trudna. Wydarzenie, które miało miejsce w auli ASP w Gdańsku pozwoliłem sobie przyrównać do tej subtelnej, lecz wyrafinowanej czynności.
W słowie wstępnym autor projektu odwołał się do sfery materialnej w ujęciu kosmologicznym Arystotelesa twierdzącego, że przemijanie jest wielkością określającą odległość między zdarzeniami i w ujęciu duchowym św. Augustyna z interpretacją początku - narodzin i końca – śmierci.

alt


Artyści przygotowali poza swoim jednym obrazem prezentowanym na wystawie, opis najmłodszych lat, lat dzieciństwa, które miały olbrzymie znaczenie dla dalszego przebiegu życia i w konsekwencji wpływu na dalszą twórczość. Przygotowana specjalna publikacja sfinansowana przez ASP w Gdańsku, Uniwersytet Gdański i Wspólnotę Gdańską jest częścią składową projektu.

alt

Prof. Roman Gajewski na tle swojej pracy


„Pierścienie czasu” to nic innego jak powrót do początku. Dojmująca lektura dziecięcych wspomnień, głęboko odsłania często mroczne, bardzo prywatne zależności dzieciństwa. Jednak esej „Czas życia, czas sztuki” prof. Romana Gajewskiego otwierający publikację wydaną pod redakcją i słowem wstępnym prof. Zbigniewa Gorlaka przygotowuje ze zderzeniem się z trudnym do zaakceptowania przez nas momentem przemijania.

alt

Rzeźba Czesława Podleśnego


Wydaje się, że sama wystawa nie sprostała założeniom projektu, ale stanowi ona zespół z publikacją i trzeba na nią patrzeć przez pryzmat układu całego wydarzenia. Moje wątpliwości co do wystawy są bardzo subiektywne, więc gorąco polecam, bo być może jest inaczej.

Stanisław Seyfried


Inne artykuły związane z:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież