PiS ogłosił listy kandydatów do Rady Miasta Gdańska » Gdańskie Prawo i Sprawiedliwość opublikowało swoje listy wyborcze. Czekano z tym do ostatniej możliw... Kandydaci “Konfederaci - Bezpartyjni - Polska jest jedna - Dla Pomorza... » Komitet “Konfederaci - Bezpartyjni - Polska jest jedna - Dla Pomorza” przedstawił kandydatów do Rady... E. Grabarek-Bartoszewicz wystartuje w Gdańsku » Do gdańskiej polityki wraca Elżbieta Grabarek-Bartoszewicz, b. przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, r... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: „Zostaję. Walczymy Dalej.” » W tygodniku „Sieci” Jarosław Kaczyński w specjalnym wywiadzie deklaruje: Zgłoszę swoją kandydaturę n... Gdańsk w obiektywie uczniów ZSS nr 2 » W Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej odbył się wernisaż wystawy „Gdańsk w naszym obiektywie” - 24... W hołdzie Wyklętym: Tym co zachowali się jak trzeba... » 1 marca w Gdańsku obchodzono Dzień Żołnierzy Wyklętych. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z środow... KWW Kocham Gdańsk przedstawił kandydatów do Rady Miasta » KWW Kocham Gdańsk – Kandydaci Niezależni przedstawił listę kandydatów do Rady Miasta. Komitet wystaw... Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel...
PiS ogłosił listy kandydatów do Rady Miasta Gdańska
wtorek, 05 marca 2024 13:38
PiS ogłosił listy kandydatów do Rady Miasta Gdańska
Gdańskie Prawo i Sprawiedliwość opublikowało swoje listy
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
sobota, 02 marca 2024 16:04
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
Nieudanie zaczęły wiosnę piłkarki AP ORLEN. Podopieczne trenera
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
piątek, 01 marca 2024 15:07
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
Trójmiejski duet, Arka i Lechia, kroczy konsekwentnie do
Lechia zdeklasowała Resovię
poniedziałek, 04 marca 2024 19:18
Lechia zdeklasowała Resovię
Po bardzo dobrej pierwszej połowie Lechia na Polsat Plus Arena

Galeria Sztuki Gdańskiej

Baranowscy, ojciec i syn
niedziela, 25 lutego 2024 13:53
Baranowscy, ojciec i syn
Henryk Baranowski (1932-2005) pochodził z Kociewia, urodził się w

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Pierścienie czasu

Ocena użytkowników: / 15
SłabyŚwietny 
niedziela, 23 kwietnia 2023 16:48

Wystawa, a właściwie projekt przygotowany przez prof. Zbigniewa Gorlaka z ASP w Gdańsku, z udziałem Uniwersytetu Gdańskiego, jest próbą uświadomienia sobie znaczenia czasu, jego przemijania.


Ogarniający wszechświat narzuca różnego rodzaju niespodzianki, determinuje nasze postawy, wartościuje je, jednak przemijanie jest nieodwracalne. Oczywiście dotyczy wszystkich, jednak artyści poddani są nieco innym prawom o czym w publikacji dotyczącej części składowej projektu napisał prof. Roman Gajewski i jak twierdzi to nie megalomania. Projekt składa się z części dotyczącej ekspozycji prac zaproszonych artystów, ale też z części publicystycznej zawierającej 33 wspomnienia dotyczące najwcześniejszych lat dzisiejszych twórców.

alt

Z prawej prof. ASP dr hab.Krzysztof Polkowski i prof. Zbigniew Gorlak


Publikacja zatytułowana „Pierścienie czasu” przygotowana pod redakcja prof. Zbigniewa Gorlaka, otwiera wrota zrozumienia projektu. Sama idea, po obejrzeniu ekspozycji wydała się mało czytelna jednak publicystyczna część wydarzenia sprawiła przejrzystość i dużą ciekawość.

alt

Praca prof. Stanisława Baja


Kurator wystawy zaprosił do udziału w niej malarzy, grafików, rzeźbiarzy, fotografików, ale także naukowców. Mimo wszystko ta dość skomplikowana konstrukcja przypomniała mi myśl niełatwej produkcji doskonałego likieru produkcji francuskiej, którego nazwy nie wymienię. Sączenie jego wykwintnego smaku jest proste, ale produkcja poddana wyrafinowanym zabiegom bardzo trudna. Wydarzenie, które miało miejsce w auli ASP w Gdańsku pozwoliłem sobie przyrównać do tej subtelnej, lecz wyrafinowanej czynności.
W słowie wstępnym autor projektu odwołał się do sfery materialnej w ujęciu kosmologicznym Arystotelesa twierdzącego, że przemijanie jest wielkością określającą odległość między zdarzeniami i w ujęciu duchowym św. Augustyna z interpretacją początku - narodzin i końca – śmierci.

alt


Artyści przygotowali poza swoim jednym obrazem prezentowanym na wystawie, opis najmłodszych lat, lat dzieciństwa, które miały olbrzymie znaczenie dla dalszego przebiegu życia i w konsekwencji wpływu na dalszą twórczość. Przygotowana specjalna publikacja sfinansowana przez ASP w Gdańsku, Uniwersytet Gdański i Wspólnotę Gdańską jest częścią składową projektu.

alt

Prof. Roman Gajewski na tle swojej pracy


„Pierścienie czasu” to nic innego jak powrót do początku. Dojmująca lektura dziecięcych wspomnień, głęboko odsłania często mroczne, bardzo prywatne zależności dzieciństwa. Jednak esej „Czas życia, czas sztuki” prof. Romana Gajewskiego otwierający publikację wydaną pod redakcją i słowem wstępnym prof. Zbigniewa Gorlaka przygotowuje ze zderzeniem się z trudnym do zaakceptowania przez nas momentem przemijania.

alt

Rzeźba Czesława Podleśnego


Wydaje się, że sama wystawa nie sprostała założeniom projektu, ale stanowi ona zespół z publikacją i trzeba na nią patrzeć przez pryzmat układu całego wydarzenia. Moje wątpliwości co do wystawy są bardzo subiektywne, więc gorąco polecam, bo być może jest inaczej.

Stanisław Seyfried


Inne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież